Brahimi reuseste primul hattrick al sezonului in Champions League

Algerianul Yacine Brahimi este eroul serii de miercuri in UEFA Champions League dupa cele trei goluri marcate pentru FC Porto in meciul cu BATE Borisov.

Jucatorul de 24 ani a deschis scorul in minutul 5 cu un sut sub transversala si tot el a majorat avantajul lui Porto in minutul 32 cu un sut la coltul lung dupa o alta cursa in viteza.

Martinez a majorat avantajul lui Porto cinci minute mai tarziu cu o lovitura de cap din coltul careului mic advers.

Dupa pauza acelasi Brahimi a reusit al treilea sau gol cu o executie magistrala direct din lovitura libera.

Mai mult decat atat, Brahimi a devenit primul jucator african care inscrie un hattrick in Champions League.

Adrian avea sa ridice scorul la 5-0 cu o minge saltata peste portarul advers din coltul careul de sase metri, pentru ca Aboubakar sa inchida tabela cu 14 minute cu un sut din centrul suprafetei de pedeapsa dupa o pasa a lui Tello.

In cealalta partida a Grupei H, Sahtiorul lui Mircea Lucescu a remizat, scor 0-0, pe spectaculoasa arena San Mames a celor de la Athletic Bilbao.