Borussia Dortmund evita surpriza cu Zenit. Haaland, un nou record

Doua goluri pe final de meci au adus victoria pentru Borussia Dortmund in meciul disputat pe teren propriu cu Zenit Sankt Petersburg.

Jadon Sancho a deschis scorul in minutul 77 dintr-o lovitura de la 11 metri, iar norvegianul minune Erling Braut Haaland a inchis tabela in minutul 90+1.

“A fost dificil astazi. Am avut mingea mult timp si a trebuit sa fim rabdatori si sa nu grabim lucrurile. Stiam ca vor veni sansele, iar la final cele trei puncte sunt foarte importante”, a spus Haaland dupa meci.

Haaland ajunge la 11 goluri in Champions League si are mai multe reusite decat orice alt jucator din istoria competitiei in primele zece meciuri disputate.

In cealalta partida a grupei, Club Brugge a salvat remiza pe teren propriu cu Lazio, scor 1-1, dupa ce gruparea italiana a condus la pauza.