Benfica scoate cu greu un egal in Kazahstan

Astana, echipa debutanta in grupele Ligii Campionilor, a fost foarte aproape de prima victorie in competitie pe teren propriu contra formatiei portugheze Benfica Lisabona.

Campioana din Kazahstan a avut 2-0 pe tabela in minutul 31 dupa reusitele lui Twumasi si Anicic. Primul a deschis scorul cu o lovitura spectaculoasa de cap din centrarea lui Kabananga, pentru ca la intrarea in ultimul sfert de ora al primei reprize Anicic sa reia tot cu capul dupa o lovitura libera executata din stanga.

Benfica a revenit la timp in meci si a egalat cu cinci minute inaintea pauzei prin Raul Jimenez. Excelent pozitionat la centrarea lui Jonas din dreapta, Jimenez si-a plasat puternica lovitura de cap la vinclu.

Acelasi Jimenez avea sa aduca punctul care o poate duce pe Benfica in optimi inca din aceasta runda in minutul 72. A fost o faza pe dreapta cu pasa pe jos a lui Almeida pentru Jimenez si acesta a finalizat cu un sut la coltul lung.

Benfica si-a asigurat calificarea in optimi dupa ce Galatasaray nu a reusit sa o invinga pe Atletico Madrid in cealalta partida a Grupei C.

Atletico s-a impus cu 2-0 prin dubla reusita de francezul Antoine Griezmann. Acesta a deschis scorul cu o lovitura de cap din centrarea lui Gabi in minutul 13 si tot el a marcat de la limita offside-ului cu latul din pasa aceluias Gabi in partea secunda.

Atletico si Benfica au acelasi numar de puncte, 10 fiecare, si merg la brat in optimi. Ultima etapa va stabili doar ordinea intre cele doua.