Benfica s-a gripat cu aspirine la Leverkusen

Bayer Leverkusen a trecut peste esecul din prima etapa a Ligii Campionilor si a recuperat terenul impunandu-se pe teren propriu in fata celor de la Benfica Lisabona.

Lusitanii nu-si revin dupa infrangerea suferita acasa in partida inaugurala cu Zenit (0-2) si au pierdut in Germania cu 3-1.

Kiesling a deschis scorul in minutul 25 cu sansa. Sutul lui Son Heung-Min a fost respins in fata de portarul Cesar, iar Kiesling pe faza a indeplinit o simpla formalitate din cativa metri.

Cu zece minute inaintea pauzei a fost randul lui Son Heung-Min sa modifice tabela. Bellarbi a adus mingea in careu si a pasat in centru pentru sutul plasat al sud-coreeanului.

Benfica a redus din diferenta in partea secunda prin Salvio printr-un sut la coltul scurt, dar sperantele “vulturilor” s-au risipit dupa numai un minut.

Leverkusen a refacut diferenta de doua lungimi prin Calhanoglu din lovitura de la 11 metri.

Zenit si AS Monaco au remizat in cealalta partida a grupei, scor 0-0. Monegascii au ratat cea mai mare ocazie a meciului prin Ferreira in partea secunda, lusitanul sutand in bara.

Zenit si Monaco ocupa primele doua locuri in grupa, cu 4 puncte fiecare. Urmeaza Leverkusen cu trei puncte, iar Benfica este lanterna dupa doua esecuri.