Benfica, eliminata din Liga Campionilor

Zenit Sankt Petersburg a invins pe Benfica Lisabona la limita in prima partida programata, miercuri seara, in Liga Campionilor si echipa lusitana este eliminata din competitie cu o etapa inaintea finalului de sezon.

Pe un frig caracteristic Rusiei in aceasta perioada a anului, meciul de pe arena Petrovski a fost unul lipsit de spectacol.

Cele doua echipe s-au angajat intr-un duel la centrul terenului, intr-o lupta surda pentru posesie, fiind extrem de zgarcite in faze de poarta.

Benfica a ratat cea mai mare ocazie in finalul primei reprize, cand portarul Lodigin s-a opus providential la un sut din interiorul careului.

Unicul gol al meciului avea sa fie marcat de Danny in minutul 78. Gasit de Hulk cu o pasa in interiorul suprafetei de pedeapsa, Danny a trimis fara preluare si l-a surprins pe Julio Cesar.

Zenit acumuleaza sapte puncte dupa acest meci si ramane in cursa pentru optimile de finala, in timp ce Benfica ramane cu patru puncte si mai spera doar la Europa League.

Bayer Leverkusen si AS Monaco se intalnesc de la 21:45 in cealalta partida a zilei.