Bayern Munchen face scor cu Olympiakos. Cei de la Arsenal mai spera intr-o minune

Campioana Germaniei FC Bayern Munchen si-a asigurat calificarea in optimile de finala dupa victoria categorica inregistrata pe teren propriu in partida cu grecii de la Olympiakos Pireu.

La inceputul partidei cele doua echipe erau la egalitate de puncte, cate 9 fiecare, dar suspansul a fost spulberat dupa doar 8 minute de Douglas Costa. Fostul jucator al lui Mircea Lucescu la Sahtior a inscris cu un sut la coltul lung un balon respins in fata de portarul Roberto. Acesta a salvat bomba expediata de Boateng, dar nu a mai avut ce face la reluarea lui Costa.

Polonezul Robert Lewandowski a iesit la rampa in minutul 18 dubland avantajul formatiei bavareze cu un sut din interiorul careului, dupa ce Coman fusese blocat intr-o prima faza.

Ofensiva lui Bayern a continuat sa preseze si Thomas Muller a inscris pentru 3-0 in minutul 20 cu latul din pasa oferita de Arjen Robben.

Bayern a ramas in inferioritate numerica in minutul 53 dupa ce Badstuber a primit cartonasul rosu, dar acest aspect nu a influentat rezultat final.

Mai mult decat atat, Coman a marcat cu capul pentru 4-0 in minutul 70 din pasa lui Muller.

Matel, integralist la Dinamo Zagreb

In cealalta partida a Grupei F, Arsenal a dispus pe teren propriu de Dinamo Zagreb, cu 3-0, prin golurile marcate de Ozil (29), Alexis Sanchez (33 si 69).

La Dinamo Zagreb internationalul roman Alexandru Matel a fost integralist si a fost folosit pe partea stanga a defensivei.