Barcelona o spulbera pe Roma si merge in optimi

Scor de tenis marti seara pe Nou Camp intre FC Barcelona si AS Roma, campioana Europei impunandu-se cu 6-1 in fata vicecampioanei Italiei.

Lionel Messi a marcat o dubla la revenirea printre titularii Barcelonei, alte doua goluri fiind marcate de Luis Suarez. Fundasul Pique si Correia au marcat celelalte goluri ale catalanilor, in timp ce Dzeko a reusit in prelungiri golul de onoare al Romei.

In urma acestui rezultat Barcelona s-a alaturat echipelor deja calificate in faza optimilor de finala.

Luis Suarez a dechis scorul dupa un sfert de ora finalizand simplu ca buna ziua din cativa metri pasa in lateral oferita de Dani Alves.

Atacantul uruguayan a trecut la serviciu trei minute mai tarziu si l-a servit ideal pe Lionel Messi, acesta marcand spectaculos cu o scarita eleganta peste portarul advers. Niciun raspuns din partea defensivei romane.

Cu un minut inaintea pauzei Suarez si-a trecut in cont dubla cu un voleu senzational din interiorul careului. Un sut imparabil pentru

Barcelona a facut 4-0 la reluare prin reusita lui Pique din minutul 56. Acesta a impins mingea cu latul in poarta din pasa oferita cu generozitate de altruistul Messi.

Messi a reusit si el dubla in minutul 60 cu un sut din apropiere dupa o respingere in fata a portarului Romei. Intreaga faza a pornit de la incursiunea lui Neymar, jucator care a intors balonul pentru sutul lui Suarez. Mingea a fost respinsa de Szcsesny in fata pana la Messi si acesta a indeplinit o simpla formalitate.

Adriano Correia a facut 6-0 in minutul 70 fiind foarte atent pe urmarire dupa ce Neymar a executat si a ratat o lovitura de la 11 metri.

Roma a inscris golul de onoare in primul minut al prelungirilor prin bosniacul Edin Dzeko, dupa ce tot el ratase un penalty in minutul 82.

In cealalta partida a grupei, BATE Borisov si Bayer Leverkusen au incheiat la egalitate, scor 1-1.