Bale o califica pe Real Madrid in finala Ligii Campionilor

Galezul Gareth Bale nu marcase niciun gol in actulul sezon de Liga Campionilor pana la returul semifinalei cu Manchester City, dar reusita sa de la jumatatea primei reprize a fost de ajuns pentru a o califica pe Real Madrid in a 14-a finala.

Real Madrid s-a impus, cu 1-0, si o va intalni pe rivala locala Atletico Madrid in finala programata pe San Siro din Milano pe 28 mai la 21:45.

In realitate vom avea o reeditare a finalei de acum doua sezoane, cand Real Madrid a cucerit “La Decima”, al 10-lea trofeu in Liga Campionilor, dupa un 4-1 obtinut pe Da Luz din Lisabona. Aceasta in conditii in care Atletico a condus cu 1-0 pana in minutul 89. S-a intrat in prelungiri si Real a mai punctat de trei ori.

Revenind la returul semifinalei dintre Real Madrid si Manchester City, a fost un mai putin spectaculos decat ce ne-au oferit Bayern si Atletico in urma cu o seara. Echipa engleza s-a aratat extrem de palida pe faza ofensiva, in pofida declaratiilor lui Manuel Pellegrini care spunea ca a venit la Madrid sa castige meciul.

City a avut doua mari ocazii pe intrega durata a partidei. Mai intai Fernandinho a sutat in bara in chiar ultimul minut al primei reprize, pentru ca in finalul partidei Aguero sa trimite putin peste poarta la singura lui actiune periculoasa.

Cei de la Real au tinut cu inteligenta de rezultat, iar acelasi Bale a nimerit transversala cu o spectaculoasa lovitura de cap in minutul 45 dupa o centrare a lui Kroos.

Manchester City si-a pierdut capitanul, pe belgianul Kompany in minutul 9, acesta iesind accidentat de pe teren.

Real Madrid: Navas; Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo; Kroos, Modric, Isco (James 68); Bale, Jese (Vazquez 56), Ronaldo

Manchester City: Hart; Sagna, Kompany (Mangala 9), Otamendi, Clichy; Fernando, Fernandinho; Navas (Iheanacho 69), Toure (Sterling 61), De Bruyne; Aguero