Atletico surprinde cu un 1-1 pe terenul Barcelonei

FC Barcelona si Atletico Madrid au terminat 1-1, marti seara, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor. Madrilenii au deschis scorul pe Camp Nou, insa Neymar a egalat, iar Messi a avut victoria in picior.

Villa a avut golul de 1-0 in picior chiar in minutul 5, insa sutul sau din careu a trecut putin pe langa bara.

Messi a creat panica momente mai tarziu cu o pasa catre Iniesta, insa sutul acestuia fost respins prin alunecare de un aparator.

Diego a deschis scorul pentru Atletico, in minutul 56, la capatul unei faze terminate abrupt. El a sutat imparabil atunci cand toti se uitau la o pasa. Balonul a fost atins de portarul Pinto in drumul spre gol, insa degeaba.

Barcelona a alergat un sfert de ora dupa egal, reusit in minutul 71. Iniesta a scos cu o pasa foarte buna trei aparatori din joc, iar Neymar l-a executat pe portarul Courtois cu un sut puternic.

Courtois, belgianul de 21 de ani, si-a luat insa revansa in minutul 85, cand a respins un 2-1 ca si facut, un sut trimis din lovitura libera de Messi, scos de sub vinclu.