Finala Ligii Campionilor, 100% spaniola: Atletico bate Chelsea si joaca pentru trofeu cu Real Madrid

Fotbalul spaniol este la putere in acest an, dupa ce sezonul trecut Bayern Munchen si Borussia Dortmund s-au intalnit in finala Ligii Campionilor. In aceasta editie, istoria a fost scrisa putin altfel, in sensul in care La Liga face legea dupa ce Real Madrid a surclasat-o pe Bayern, iar Diego Simeone l-a pus cu botul pe labe pe Jose Mourinho chiar la el acasa, scor final 3-1, desi, teoretic, echipa sa pornea cu sansa a doua la retur, dupa 0-0 pe Vicente Calderon. Real Madrid-Atletico Madrid este finala Ligii Campionilor 2013/14!

Pe fondul unei debut echilibrat de meci, Coke l-a surprins in fata pe australianul Schwarzer cu o minge trimisa de pe partea stanga, deschiderea scorului fiind amanata de bara transversala, care l-a salvat pe portarul lui Chelsea.

"Albastrii" au raspuns in minutul 15, la o lovitura libera periculoasa, de la aproximativ 20 de metri. Willian insa a trimis peste poarta.

Atletico putea fi surprinsa la o aruncare de la margine, asa cum s-a intamplat si cu Paris Saint Germain in sferturi, la retur. David Luiz a primit cu spatele la poarta si a trimis din foarfeca putin pe langa stalpul din dreapta goalkeeperului care apartine de Chelsea.

Cele mai importante evenimente s-au inregistrat spre finalul primei reprize, cand Chelsea a deschis scorul, in minutul 36, iar Atletico a restabilit egalitatea la una dintre ultimele faze de atac.

Chelsea a inscris ca urmare a incapatanarii lui Willian, care a trecut printre doi adversari, iar Azpilicueta i-a pasat lui Torres in zona punctului cu var, spaniolulul punctand pentru 1-0 cu un sut plasat.

Madrilenii au revenit in joc gratie inspiratiei lui Juanfran, la o minge data ca si iesita in aut de poarta de fundasii gazdelor. Aparatorul lateral al lui Atletico l-a deschis perfect in fata portii pe Adrian, care a inscris golul egalizator cu pretul unei accidentari usoare.

Repriza secunda a inceput cu o noua mare ocazie de gol pentru Atletico, putin lipsind ca turcul Arda Turan sa il invinga pe Schwarzer cu o reluare in forta pe coltul scurt (47').

Cinci minute mai tarziu, Terry a aparut din linia a doua la o faza fixa a lui Chelsea si a trimis cu capul din 8-9 metri, iar Courtois a respins cu multa dificultate.

Elevii lui Diego Simeone au intors scorul, 1-2, in minutul 60, dupa ce Samuel Eto'o i-a dat peste picioare in careu lui Diego Costa, iar brazilianul a transformat de la punctul cu var printr-un sut direct sub bara transversala.

Chelsea a fost foarte periculoasa la fazele fixe, iar minutul 64 a adus o ocazie mare in dreptul "albastrilor". Willian a centrat spre David Luiz, care a continuat cu o lovitura de cap ce s-a izbit de stalpul portii si, mai apoi, cu multa sansa la Courtois, care a respins in afara terenului.

Arda Turan a incheiat socotelile destul de devreme, in minutul 72, la o faza in care Schwarzer a deviat in bara, dar turcul a urmarit si a reluat din apropiere pentru 1-3.

Atletico: Courtois  Juanfran, Miranda, Godin, Filipe Luis, Mario Suarez, Tiago,  Adrian (R. Garcia 66), Koke, Arda (Rodriguez 84), Diego Costa (Sosa 76).

Chelsea: Schwarzer; Ivanovic, Cahill, Terry, Cole (Eto'o 54), Azpilicueta, David Luiz, Ramires, Willian (Schurrle 77), Hazard, Fernando Torres (Demba Ba 67).

Arbitru: Nicola Rizzoli

Cartonase galbene: G. Cahill 34/ D. Costa 60, Adrian 65