Atletico Madrid obtine in extremis calificarea in optimile Champions League

Echipa pregatita de Diego Simeone si-a indeplinit misiunea de a obtine toate cele trei puncte in deplasarea de la Porto.

Atletico Madrid avea nevoie de victorie pe Dragao si a reusit sa se impuna, cu 3-1, dupa ce la pauza tabela afisa in continuare un scor alb.

Griezmann a deschis scorul la 11 minute dupa pauza, celelalte patru goluri ale meciului fiind marcate dupa minutul 90.

Correa si De Paul au mai marcat pentru Atletico, in timp ce golul formatiei portugheze i-a apartinut lui Sergio Oliveira din penalty.

In cealalta partida a Grupei B, Liverpool a invins pe AC Milan, in deplasare, cu 2-1, dupa ce gazdele deschisesera scorul.

Liverpool incheie grupa cu punctaj maxim si merge in optimi alaturi de Atletico.

Porto continua in Europa League, in timp ce Milan paraseste cupele europene la revenirea in Champions League dupa sapte ani de asteptare.

Cu punctaj maxim a incheiat faza grupelor si Ajax Amsterdam.

Intr-un duel al echipelor deja calificate in optimi, “lancierii” au dispus pe teren propriu de Sporting Lisabona, cu 4-2.

Borussia Dortmund a surclasat pe Besiktas, cu 5-0, in cealalta partida a Grupei C, meci in care Erling Haaland si-a trecut in cont o dubla.

Real Madrid a castigat Grupa D dupa 2-0 pe teren propriu cu Inter Milano.

Ambele echipe au obtinut calificarea in optimi.

Sheriff Tiraspol continua in Europa League dupa ce a incheiat grupa pe locul al treilea remizand in ultima etapa in deplasare cu Sahtior Donetk scor 1-1.