Bundesliga

Erling Haaland contribuie la o fila din istoria Borussiei Dortmund

Atacantul norvegian si-a trecut in cont o dubla in meciul castigat pe teren propriu cu Freiburg, scor 5-1, in etapa a 18-a din Bundesliga.

Haaland a marcat in minutele 45 si 75 golurile prin care Borussia Dortmund a ajuns la 2000 de reusite in campionat pe teren propriu.

Doar rivala Bayern Munchen are mai multe goluri marcate in meciurile de acasa disputate in Bundesliga (2629).

Haaland are 78 de goluri in 77 de meciuri la Dortmund!

Thomas Meunier a inscris, vineri seara, primele doua goluri ale galben-negrilor, in minutele 14 si 29.

Mahmoud Dahoud avea sa inchida tabela cu patru minute inaintea finalului.

Golul de onoare pentru Freiburg a fost trecut in dreptul lui Demirovic (min.61).

Borussia Dortmund ajunge la 40 de puncte in clasament si se apropie la o victorie distanta de Bayern.

Bavarezii au un meci mai putin si o intalnesc pe FC Koln intr-un meci programat sambata.