Bundesliga

Bayern Munchen incepe Bundesliga cu un succes la limita

Campioana Bayern Munchen a deschis, vineri seara, noul sezon din Bundesliga cu o victorie la limita pe teren propriu cu Wolfsburg, scor 2-1.

Golurile marcate de Thomas Muller si Arjen Robben au ajutat-o pe Bayern sa se impuna in fata unei echipe care aspira la un loc de Liga Campionilor.

Muller a deschis scorul in minutul 37 dupa ce Robben scosese din ghete doi fundasi adversi.

La doua minute dupa pauza a venit randul lui Robben sa scuture plasa celor de la Wolfsburg dupa un un-doi cu Robert Lewandowski.

Wolfsburg a redus din difereta prin croatul Ivica Olic, fostul jucator al lui Bayern marcand cu un sut spectaculos de la 18 metri.

Oaspetii puteau chiar obtine un punct pretios pe Fussball Arena daca mijlocasul belgian Junior Malanda nu irosea o sansa uriasa din doi metri. Intr-o prima faza portarul Manuel Neuer deviase sutul acestuia in bara.