Page 275 of 326 FirstFirst ... 175225265273274275276277285325 ... LastLast
Results 5,755 to 5,775 of 6846

Thread: Discutii off-topic

  1. #5755
    sport legend maria_alexandra's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    O scrisoare pierduta de Caragiale sau Iona de Marin Sorescu. A fost total neasteptat subiectul asta, mizam pe roman sau nuvela

  2. #5756
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Alexandra, am auzit azi pe cineva discutand ca multi au facut confuzie la ultimul subiect. Ce confuzie poate sa fie in alegerea operei?
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  3. #5757
    sport legend maria_alexandra's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Pai Cata enuntul suna cam asa "Redacteaza un eseu de 2-3 pagini, despre particularitatile de constructie a personajului dintr-un text dramatic studiat, apartinand unuia dintre autorii canonici: I.L.Caragiale, Camil Petrescu sau Marin Sorescu"
    unii au scris "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" de Camil Petrescu, ptr ca au considerat ca prezinta drama personajului principal. E adevarat dar nu e text dramatic, e roman. Text dramatic de Camil Petrescu era "Jocul ielelor" dar am inteles ca nu se face in liceu sau ceva de genul, deci ramanea o scrisoare pierduta sau iona.

  4. #5758
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Pffff....asta eu nu o consider nici macar confuzie. Daca zice text dramatic [comedie, tragedie, drama cred ca intrau in materia de bac], nu scrii text epic [roman].

    Manualele alternative si nu numai ofera tot felul de variante cand e vorba de ales opera. O colega de-a mea a invatat "Jocul ielelor" pentru bac, nu era in manualul nostru, dar i-a placut mai mult. "Iona" nu mai stiu daca am facut...eu as fi avut de ales intre "O scrisoare pierduta" si "Act venetian" [care e tot de Camil Petrescu].
    Last edited by Cata_RB; 28th June 2011 at 12:43.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  5. #5759
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Cata, in fiecare an se faceau confuzii de genul acesta; n-ai ce face... unii n-au habar, altii scriu si ei ce opere au invatat de la un anumit autor fara sa tina cont de gen. Specimene de genul asta au fost si vor mai fi si de acum inainte...
    Apropo, se gasesc undeva rezultatele de la capacitate si bac online?

  6. #5760
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Stiu, dar una e sa fie cativa care aleg gresit, cazuri izolate, sau o alegere nepotrivita, dar macar cat de cat, putin justificabila [Moromete "intelectual"]....dar chiar asa? Ca am auzit pe strada, la stiri, am citit pe net...cam multi au facut confuzia asta.

    Rezultatele de la capacitate nu sunt online, cele de la bac cred ca vor fi puse. Cel putin pana anul trecut asa au procedat.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  7. #5761
    sport legend maria_alexandra's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Am inteles ca 30% din totalul elevilor care au dat au facut confuzia asta. Eu din pacate am dat rateu

  8. #5762
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by maria_alexandra View Post
    Am inteles ca 30% din totalul elevilor care au dat au facut confuzia asta. Eu din pacate am dat rateu
    Cuuum?? De ce?

  9. #5763
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Si tu ai scris romanul?
    De-acum asta e...mai sunt probe destule si daca nu-ti conteaza prea mult bac-ul la admitere, o sa fie ok.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  10. #5764
    sport legend maria_alexandra's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    373
    Reputatie
    1
    Nu am scris nimic la ultima parte nu am invatat Iona si nici O scrisoare pierduta. In rest am facut bine, sper sa nu imi scada nimic, sa iau 7. Mai am maine la mate si vineri la informatica. Nu imi trebuie media de la bac pentru admitere, dar vroiam sa iau note mari pentru mine.

  11. #5765
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Te cred...evident ca iti doreai. Macar e bine ca nu te afecteaza pentru facultate.
    "O scrisoare pierduta" e simplu, mai ales cand e vorba despre personaje...pacat ca n-ai incercat sa incropesti ceva, cateva puncte tot primeai.

    Deci nu mai aveti proba dintr-o materie care nu apartine de profil / specializare? Scapati repede. Abia astept sa vad subiectele la mate si info. Bafta!
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. #5766
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by maria_alexandra View Post
    Nu am scris nimic la ultima parte nu am invatat Iona si nici O scrisoare pierduta. In rest am facut bine, sper sa nu imi scada nimic, sa iau 7. Mai am maine la mate si vineri la informatica. Nu imi trebuie media de la bac pentru admitere, dar vroiam sa iau note mari pentru mine.
    Off... macar ai scris operele care se incadreaza in cerinta lor? Ma gandesc ca ceva punctaj este si pentru alegerea corecta a operei ...
    Bafta la celelalte! :*

  13. #5767
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Si observ acum ca partea a 3-a are doar 30 de puncte....nici nu stiu cand au scazut de la 40. Cine alegea gresit opera era in pericol sa pice pe-atunci.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  14. #5768
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Te cred...evident ca iti doreai. Macar e bine ca nu te afecteaza pentru facultate.
    "O scrisoare pierduta" e simplu, mai ales cand e vorba despre personaje...pacat ca n-ai incercat sa incropesti ceva, cateva puncte tot primeai.

    Deci nu mai aveti proba dintr-o materie care nu apartine de profil / specializare? Scapati repede. Abia astept sa vad subiectele la mate si info. Bafta!
    Poate tie ti se pare simplu? "Simplitatea" asta cred ca depinde foarte mult de profil si de profesorul cu care faci romana. Noi am fost clasa de mate-fizica iar proful nostru (Dumnezeu sa-l ierte) venea mai tot timpul beat la ore. In plus n-am facut lucruri legate de teorie literara, etc... Pentru bac am invatat de pe caietele de romana ale sorei mele care a terminat la alt liceu.

    Da conteaza sa inveti singur, bla, bla, etc.... dar mie nu mi se pare simplu sa-ti pice pe bilet sa discuti despre un roman/opera literara pe care proful n-a predat-o ori pt ca era beat ori pt ca nu i-a placut autorul . S-a intamplat lucrul asta colegilor mei.

    Nu vreau sa zic decat ca lucrurile astea "simple" sunt relative si zau nu are sens sa mai punem sare pe rana acu'.

  15. #5769
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Sigur ca sunt cazuri si cazuri...ai dreptate. Tot mate-info am fost si eu si nici veleitati deosebite pentru romana n-am avut. Ma gandeam la mai multe aspecte, mie mi se pare un subiect usor de improvizat....dar bineinteles ca e relativ si ma opresc aici
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  16. #5770
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    mi-am mai revenit din soc,sa va zic ce am facut la contestatie,mi-a ramas la fel nota(,de fapt am luat alta nota la conestatie,dar diferenta dintre nota initiala si cea de la contestatie e atat de mica,incat ramane nota initiala
    eu tot nu stiu pe ce m-au dat atat,asa ca vreau sa vad lucrarea,ca sa ma lamuresc si eu.I-am intrebat ieri pe cei de la scoala,mi-au zis sa merg unde s-au corectat lucrarile,le-am cerut mai multe detalii,iar raspunsul lor a fost:"sa stii,daca mergi cu parintii sa faca scandal,nu o sa iti mareasca nota".Am fost aseara la scoala respectiva,cei de-acolo au zis ca lucrarile s-au trimis la scoliile de provenienta,dar m-am lamurit,pana la urma,cum pot sa le vad(sau cel putin sa stiu ce am gresit).
    La mine la scoala,au fost vreo 10-12 contestatii.Unuia de la mine din clasa,i-au scazut de la 6.60,la 6.00(la matematica.Asta a fost chiar nasol),unei fete dintr-o alta clasa,i-au crescut de la 7.75,la 8.50(la romana),altuia i-au crescut la de 5.30 la 6.10(tot la romana) si a mai fost o fata,careia i-au crescut de la 9.60 la 10(la matematica,nu prea imi explic cum),in rest nu s-au modificat notele
    apropo de contestatii,ce a facut sora ta,catalina?
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  17. #5771
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Imi pare rau, Mitz
    Sa insisti sa iti vezi lucrarea - sau mai exact, borderourile de corectura, pentru ca pe lucrare nu se scrie nimic. Poate merge si profesoara de romana cu tine [cea de pregatire, daca ziceai ca cea de la clasa nu prea iti place], ea sigur va intelege ce probleme au fost si o sa-ti poata explica si tie. Sper sa reusesti, macar ca sa stii pentru viitoarele examene la ce sa fii atenta.

    De ce zici ca nu iti explici cum i-au crescut acelei fete nota la mate?

    Sora-mea a primit 0.1 in plus la contestatie, dar nota a ramas la fel. E o diferenta neglijabila...mai ales ca e romana. Oricum eu ma asteptam sa ii ramana la fel, pentru ea e foarte bine cat a luat.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  18. #5772
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Mitz, imi pare foarte rau, iti doresc din suflet sa intri la liceul pe care-l vrei tu sau la unul foarte bun.

  19. #5773
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Imi pare rau, Mitz
    Sa insisti sa iti vezi lucrarea - sau mai exact, borderourile de corectura, pentru ca pe lucrare nu se scrie nimic. Poate merge si profesoara de romana cu tine [cea de pregatire, daca ziceai ca cea de la clasa nu prea iti place], ea sigur va intelege ce probleme au fost si o sa-ti poata explica si tie. Sper sa reusesti, macar ca sa stii pentru viitoarele examene la ce sa fii atenta.

    De ce zici ca nu iti explici cum i-au crescut acelei fete nota la mate?

    Sora-mea a primit 0.1 in plus la contestatie, dar nota a ramas la fel. E o diferenta neglijabila...mai ales ca e romana. Oricum eu ma asteptam sa ii ramana la fel, pentru ea e foarte bine cat a luat.
    pai nota 10 inseamna ca e o lucrare perfecta
    iar cei care i-au corectat prima data,au vazut ca nu a gresit nimic,ca a scris totul bine si la final sa nu-i dea 10,si-ar pune si ei un semn de intrebare
    da,trebuie sa insit
    mie mi-a zis profa ca mi-au scazut precis la compuneri,plus/sau e posibil sa fii facut eu o greseala de care sa nu-mi fii dat seama.Si la matematica puteam muult mai mult,pt ca am muncit enorm(130 de teste,am mers de 2 ori pe saptamana la meditatii,pe langa teste am si lucrat alte lucruri in plus,incat m-am si plictisit de atata matematica),dar am avut ghinionul sa-mi dea ,problema cu fractia+niste greseli de calcul,dar acolo sunt multumita
    si la romana am invatat fff mult,am invatat si o groaza de lucruri care nu au fost in programa,dar asa a fost sa fie
    sper sa intru macar la viteazu,desi nu cred,dar nicodata sa nu zici niciodata
    pt ca jumate din mediile de la examen au fost mai mici de 7
    eu am pus si sava si lazar si viteazu,sa vad daca o sa intru la ele
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  20. #5774
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Variante "curate" exista destule. La viteza la care se corecteaza, e usor sa uiti sa aduni punctajul de la niste subpuncte, sa nu vezi o completare la rezolvare facuta la sfarsitul lucrarii, sa citesti o rezolvare diferita fata de cea din barem si sa nu observi pe moment ca e corecta...sau pur si simplu o neatentie nelegata de corectura. Se intampla, la sutele de lucrari care se corecteaza.
    Bafta la admitere!
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  21. #5775
    Radu :] Gimnastique's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    208
    Reputatie
    1
    Mitz, imi pare rau pentru contestatie . Oricum, ai luat o nota mare la matematica si daca media de admitere e de peste 9 [si sunt sigur, dat fiind ca vrei sa-ti pui Viteazu], atunci este foarte bine. Nu mai conteaza ce nota ai luat la romana, sau ce puteai sa faci, pentru ca media de admitere e oricum buna . Te-ai mai gandit si la alte licee decat cele 3? Si tu cate optiuni iti pui? Eu mi-am facut 21, dar habar n-am daca sunt multe/putine.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •