Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 343

Thread: Punctul pe I - De ce nu vine lumea la stadion?

  1. #1
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0

    Thumbs down Punctul pe I - De ce nu vine lumea la stadion?

    Pe mine ma deranjeaza cel mai mult faptul ca nu poate sa fie motivat spectatorul de rand sa vina pe cat posibil meci de meci la stadion, nu doar la marile meciuri cu Dinamo, Steaua sau Rapid. Surprinzator pentru mine a fost ca la meciul cu Jiul sa asiste doar in jur de max 4000 spectatori si asta in situatia in care echipa venea dupa o victorie istorica din Stefan cel Mare, cava ce Farul nu a mai obtinut de 27 ani.
    Ce parere aveti despre asta si ce propuneti sa se faca pt a aduce lumea la stadion la meciurile de acasa ale Farului?

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    1) Meciul era vineri seara , lumea prefera o bere pe teresa decat un meci contra unei echipa de kko

    2) Interesul pentru fotbal in Romania e in scadere ...

  3. #3
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Paul situatia asta persista de ani de zile. Pina anul trecut nu prea am ridicat capul prin campionat dar anul trecut cand nu am jucat cu Dinamo, Steaua sau Rapid am avut lume putina pe stadion. nu a fost intamplator meciul cu Jiul ci a fost o obisnuinta din pacate.

  4. #4
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    desi e cam greu de crezut... situatia financiara a unora...si'n alte cazuri pensionarii banuiesc ca prefera sa stea acasa`n fotoliu sa urmareasca meciul...
    dar asta nu scuza cu nimic nonsalanta asa-zisilor "fani" ai echipei care pretind ca iubesc clubul, se declara "faristi" dar nu vor pur si simplu sa puna umarul la ajutarea echipei... si deasemenea vorba lui paul..interesul pt fotbal scade... in tarile civilizate (anglia, franta) unde exista rivalitate.. competitie stadioanele sunt pline ochi.. dar la noi cand lumea la televizor il vede pe Gigi Becali cum injura toata ziua ce interes pt fotbal ar mai avea... chiar ca mai bine ar bea o bere sau ar iesi la o plimbare pe malul marii...
    trebuie ca fotbalul din romania sa'si recastige credibilitatea si asta se poate face numai prin alcatuirea unui campionat intern echilibrat..investitii in centre de copii si juniori.... si multe multe alte lucruri de care conducatorii din zilele de azi uita.. ei vad fotbalul ca pe o rampa de lansare pt a-si face imagine...ceea ce e total gresit.. dar ma rog..vorba aia "vrabia malai viseaza"....

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    In Constanta mai aveti si alte sporturi in afara de fotbal ...
    handbal , rugby ... ;
    Plus ca nu prea este atasament fata de echipa ;
    Multi pensionari in oras , multi tineri care nu stiu unde e stadionul , si vineri seara sunt pe terese (ceea ce nu e deloc rau ... riscul de a juca in nocturna)

  6. #6
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    pai exact asta e problema... conducatorii romani din ziua de azi..galeriile..toata lumea asteapta lumea sa vina la stadion... cer "atasament" ...dar de unde atata "atasament" cand in fotbalul romanesc se intampla ce se intampla.........

    la stadion nu vin decat cei impatimiti cu adevarat de fotbal... cei care iubesc cu adevarat echipa...

  7. #7
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Rugby nu prea mai avem. Primaria a investit masiv in sporturile de sala basket si handbal masculin. Este adevarat s-a obtinut si performanta cu echipele acestea iar aici exista 2 tabere total diferite:
    Handbal si Basket - primaria si consiliul local trustul Compress - Telegraf s.a.m.d.

    Fotbal - Trustul Cuget Liber s.a.m.d . Nu intru in amanunte.

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MikeBibby
    pai exact asta e problema... conducatorii romani din ziua de azi..galeriile..toata lumea asteapta lumea sa vina la stadion... cer "atasament" ...dar de unde atata "atasament" cand in fotbalul romanesc se intampla ce se intampla.........

    la stadion nu vin decat cei impatimiti cu adevarat de fotbal... cei care iubesc cu adevarat echipa...
    Si ar mai fi o problema ... lipsesc echipele de traditie ...
    oare cum ar arata stadionul la un Farul - Craiova , Farul - Petrolul etc

    Cum arata stadionul la Farul - Vaslui sau Farul - Pandurii ...

    La fel e si la Bistrita , pastrand proportia po****tiilor ... 85.000/300.000

  9. #9
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    aici nici eu nu stiu care e problema mai ales ca avem o singura echipa de sustinut nu ca in bucuresti unde sunt vreo sase. aici e clara situatia si tot constanteanu ar trebui sa isi sustina echipa dar cred ca e si o problema de publicitate... in Bucuresti vezi tot felul de talk show-uri interesante pe teme legate de fotbal dar in constanta nu prea. cred ca bosanceanu ar trebui sa isi faca si un post tv local si sa se discute si acolo cu oameni din fotbal despre fotbalul constantean si cel national sau international ca eu unul as prefera sa aflu ce ganduri mai are staful de la Farul, ce se mai intampla prin culisele echipei ca din cuget liber afli cam putine si cred ca si de asta nu prea are tiraj... si mai cred ca in momentul in care farul o sa aiba performanta cu adevarat stadionul o sa fie plin dar sa nu faca nesimtitii astia biletul prea mult ca iar o sa fie gol stadionul. Pai sa aduca echipe mari asa cum au fost la steaua si dinamo sa vezi ce inghesuiala o sa fie asa cum e si la nationala doar ca si acolo ar fi mai multi oameni daca nu ar fi asa scumpe biletele, se pricep astia de la Farul la marketing si publicitate cum stiu eu chineza, mai bine ar lasa biletele asa cum sunt in mod normal si ar veni mai multi, iar cand se obisnuiesc oamenii sa vina la stadion sa mai mareasca si ei preturile dar cu bun simt nu asa

    ...mi-am zis si eu of-ul

  10. #10
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady51a
    Nu intru in amanunte.
    Pai nu are rost, ca se stiu, cel putin la nivel local, dar nu numai.
    Oricum, ca o comparatie, nici la meciurile de handbal nu vine multa lume incat sa fie Sala Sporturilor full - decat tot asa - la meciuri importante (o semifinala, o finala sau meciuri cu echipe bune)... in rest .. multe rude si sportivi... procentul spectatorilor pur-sange e destul de mic...
    Pt fotbal interesul este oarecum mai mare (asa cum este situatia la nivel national, dar la o scara mai mica, locala). Ce sa zic, pacat - mai ales ca o categorie importanta are mereu accesul liber (elevii, studentii), la peluza cu tabela de marcaj. Nu este bine sa vina lumea la stadion doar cand este gratis, dar este o treaba buna din perspectiva faptului ca asa se obisnuiesc respectivii elevi si studenti sa vina la stadion - si cand vor fi pe banii lor, vor avea asta in sange (sa speram), vor aparea obisnuinta, atasamentul fata de echipa si altele.

    Editat:
    @tchibos, gand la gand...
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  11. #11
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Pai cam asa am inceput si eu si acum in limita posibilitatilor cand sunt in oras si nu am o treaba fff importanta cu siguranta merg la meci si platesc bilet meci de meci.
    PS1: NU pot sa merg la meciul cu Cehia
    - O nunta!!!
    PS2: Au anuntat ca se vand abonamenta la tribuna A de 1.000.000 lei cu acces la toate meciurile de pe teren propriu foarte avantajos. Farul are 15 meciuri pe teren propriu in acest campionat iar un bilet costa 60.000 la tribuna respectiva. care-i avantajul??? 60.000*15=900.000

  12. #12
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    la celelalte sporturi e cam aceasi problema doar ca e mai acuta si anume publicitatea: pai cand eram in liceu parca ma mai duceam si eu la cate u meci de baschet in sala sporturilor si asta pentru ca era aproape acolo si eram mereu informat de la colegi cine cu cine joaca si cand, dar acum?... tre sa cumpar un ziar ( ca doar in unul gasesc informatii ) si daca vreau si despre fotbal mai tre sa mai cumpar unul ( altul decat primul ) sau sa ma uit pe stalpii din cta poate e vreun afis ceva ca mazare nu stie ce e ala comprmisul si pe postul ala amarat tv local pe care il avem sa puna si un program despre sportul constantean (inclusiv fotbal) si sa stie tot omul, ca sincer eu nici nu stiu cand sunt stirile la aia ... mai dau si eu din cand in cand pe el doar cand ma plictisesc sau daca fac un tur de orizont si vad ca are ceva interesant pe el... altfel marele nostru post tv local e cam umplutura

  13. #13
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Toate ziarele locale au si editii online. Cele mai importante 2, se stiu care contin in editia online totul. Problema este la cei care nu au inca un calculator conectat la internet. Acolo trebuie lucrat mai mult din punctul meu de vedere.

  14. #14
    GUNNAR NORDAHL pirlinho's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    267
    Reputatie
    1
    Lasa ca TV Neptun da niste filme supertari, "ultimul racnet". Si bat pariu ca nu le platesc. Doar de i-ar controla cineva.....

  15. #15
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tchibos
    ceva ca mazare nu stie ce e ala comprmisul si pe postul ala amarat tv local pe care il avem sa puna si un program despre sportul constantean (inclusiv fotbal) si sa stie tot omul, ca sincer eu nici nu stiu cand sunt stirile la aia ... mai dau si eu din cand in cand pe el doar cand ma plictisesc sau daca fac un tur de orizont si vad ca are ceva interesant pe el... altfel marele nostru post tv local e cam umplutura
    Mai, sa stii ca eu - vrand-nevrand - ma mai uit la stirile tv neptun. Stiri de spre Farul am vazut - cu surprindere ca mai dau - dar nu zilnic si doar asa, pe finalul "Reporterului". Cand e vreun meci - anunta scorul sau cand e ceva cu adevarat important. Chiar si-n Telegraf am vazut stiri despre Farul... In schimb - in Cuget mai rar vezi despre HCM Pacat...

    @ady51a
    1. - al dracu de avantajoase abonamentele alea
    2. - nu poti sa te duci la 23.00 la nunta?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  16. #16
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by desdemona
    :
    2. - nu poti sa te duci la 23.00 la nunta?
    Ba da, dar asta ar insemna sa vin in costum la meci si nu cred ca merita Rat, Barcauan si Co. o asemenea onoare din partea mea. Totusi daca luat cupa mondiala poate sau daca juca Farul .

  17. #17
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Cine a zis sa vii in costum la meci? Poti sa mergi la nunta imbracat ca pe stadion (asta daca nu esti mirele ). Senzatie ai face in oricare din cele doua cazuri

    Lasa ca ti-l povestim noi dupa aia

    intrebare: a fost convocat si Barcauan? Parca renuntase Piturca la el...
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  18. #18
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Brrrrr, cum sa fiu mirele? Nu este timp. Si tu faceai la fel daca erai in locul meu, sunt convins. Gata cu off-topicul! Asta este situatia .
    sunt convins ca o sa-l povestiti, o sa-l vad probabil la tv.

  19. #19
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    vino cu mireasa furata ca sa fie cu noroc, mai ales ca plateste nasul in avans, si adu si vreo doua trei sticle de sampanie sa sarbatorim sau adu doar sticlele ca ne descurcam noi de acolo si tu poti pleca

  20. #20
    SOLO FARUL C-ta Rechinul Ucigas's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    UK , England
    Posts
    1,633
    Reputatie
    1
    e nasol , chiar si acum cand avem rezultate f bune nu vine lumea , eu stiu poate prefera sa stea in fotoliu cu berea in mana decat sa vina la stadion , daca au inceput membrii galeriei sa umbe cu masinile prin oras sa cheme lumea la meci e nasol rau de tot ... asta e barem avem cel putin 4-5 mii la un meci obisnuit , e misto cand jucam cu echipele din capitala atunci e full ...
    [SIZE="3"][COLOR="Blue"]CU FARUL PANA LA MOARTE !!![/COLOR][/SIZE]
    [SIZE="3"][COLOR="Lime"]HCM CONSTANTA CAMPIOANA ROMANIEI !!!![/COLOR][/SIZE]

  21. #21
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    dar eu sunt increzator... asa cu timpul daca Farutzul se mentine acolo sus... o sa vina din ce in ce mai multi...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •