View Poll Results: Pronostic Apulum - FC Arges

Voters
27. You may not vote on this poll
  • 1

    14 51.85%
  • X

    2 7.41%
  • 2

    11 40.74%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 43

Thread: Etapa 29: Apulum - FC Arges

  1. #1
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1

    Etapa 29: Apulum - FC Arges

    Sambata, 28 mai 2005: Apulum Alba Iulia - FC Arges, ora 17,00
    Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  2. #2
    ''''''''''''''' GeKuRA's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,071
    Reputatie
    1
    ce meci interesant ..
    Apulum are sansa sa se salveze totusi ... ea cu Brasovul au jucat cel mai bine la IASI ... numai ca e greuuuuu ... sa se salveze ... si nu prea as vrea sa retrogradeze Bacaul ...
    [SIZE=4].............[COLOR=Blue]............[/COLOR][/SIZE][FONT=Century Gothic]...............[/FONT]

  3. #3
    PoLi IaSi ce_bine_e's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    in drum spre casa...
    Posts
    2,177
    Reputatie
    1
    sper sa bata apulum
    [center]Forza [b][size=3][color=blue]POLI IASI[/b][/size] !!! [/color][/center]
    Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fieacare minut

  4. #4
    ''''''''''''''' GeKuRA's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,071
    Reputatie
    1
    ADelPiero - de la ce vine numele "Apulum" ?! ..daca stii...
    [SIZE=4].............[COLOR=Blue]............[/COLOR][/SIZE][FONT=Century Gothic]...............[/FONT]

  5. #5
    Banned dan-dan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    IASI-orasul CAPITANULUI
    Posts
    327
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by GeK[_]RA
    ADelPiero - de la ce vine numele "Apulum" ?! ..daca stii...
    INTREBARE DE 100 de puncte: DAR TU STII ?

  6. #6
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Sper sa bata Apulum... pentru a-si mentine crampeiul de speranta de salvare (adica sa ia bataie Bacaul )
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  7. #7
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GeK[_]RA
    ADelPiero - de la ce vine numele "Apulum" ?! ..daca stii...
    Apulum e numele unei fabrici de portelan din Alba Iulia.... acu 3-4 ani cand sponsoriza echipa, au modificat numele ...

    se va renuntat la apulum si va fi FCM Unirea Alba Iulia sau FC Unirea Alba iulia ... sau cine stie ce investitor mai vine (daca) si schimba si el numele ...
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  8. #8
    OLTEAN spinU's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    360
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ADelPiero
    Apulum e numele unei fabrici de portelan din Alba Iulia.... acu 3-4 ani cand sponsoriza echipa, au modificat numele ...

    se va renuntat la apulum si va fi FCM Unirea Alba Iulia sau FC Unirea Alba iulia ... sau cine stie ce investitor mai vine (daca) si schimba si el numele ...
    APULUM A FOST O CETATE CARE S-A AFLAT PE LOCUL UNDE ESTE ALBA IULIA
    [FONT="Comic Sans MS"][B][COLOR="Blue"]UNIVERSITATEA[/COLOR] doar in [COLOR="Blue"]CRAIOVA[/COLOR][/B][/FONT]

  9. #9
    Viola e basta!! Vi3rme_X's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Pitesti(teritoriu alb-vio
    Posts
    384
    Reputatie
    1
    2 solist ....Argesul ii va baga matematic in B ! Forza Viola
    [COLOR=Indigo]PENTRU VIOLA NE DAM VIATA[/COLOR]

  10. #10
    ''''''''''''''' GeKuRA's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,071
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dan-dan
    INTREBARE DE 100 de puncte: DAR TU STII ?
    nu stiu ... de aia am intrebat ... am pierdut 100 de puncte ?? sau macar am castigat vre-un premiu de consolare ?!?!
    deci ... de la ce vine Apulum .. ?! de la mai multe pana la urma ... de la acea cetate ... apoi fabrica de portelan ...
    [SIZE=4].............[COLOR=Blue]............[/COLOR][/SIZE][FONT=Century Gothic]...............[/FONT]

  11. #11
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Del Piero, ma dezamagesti. Cum naiba fabrica de portelan? Iuubireeeeeeeeeeeeee, bibelou de portelaaaaaaaaaaaaaaan...
    Meci crancen rau. Argesul o sa traga pentru COOPERATIVA. O sa vedeti. O sa joace la rupere. Pot sa ia cartonase galbene, rosi, maro, orice culoare numai sa-i opreasca pe ardeleni. Nu conteaza ca etapa urmatoare joaca cu juniorii. That's the idea! Vine Dinamo! Din pacate dorinta mea sa stea ramanerea lui Arges in A in meciul cu Dinamo nu s-a implinit. Daca vrea Argesul poate impieDica pe Dinamo.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ADelPiero
    Apulum e numele unei fabrici de portelan din Alba Iulia.... acu 3-4 ani cand sponsoriza echipa, au modificat numele ...

    se va renuntat la apulum si va fi FCM Unirea Alba Iulia sau FC Unirea Alba iulia ... sau cine stie ce investitor mai vine (daca) si schimba si el numele ...
    Numeroase izvoare atesta, inainte de a ne fi fost transmis numele sau prin documente istorice scrise, existenta pe acest teritoriu si in imprejurimile lui imediate, a unor asezari preistorice datand din mileniul al V- lea i.Ch. ; in partea de nord a orasului s-a descoperit o importanta asezare neolitica (5000 - 1900 i.Ch.), care a fost locuita de triburi de pastori si agricultori.
    In numeroase puncte de pe teritoriul orasului - La vii, Platoul romanilor - au fost scoase la iveala obiecte din epoca bronzului (1700 - 1000 i.e.n. ).
    Demna de mentionat este si cetatea de pamant din epoca fierului, descoperita pe inaltimile din stanga Muresului, la Teleac (4 km spre nord-est de Alba Iulia).
    Aceasta cetate, datata pe la jumatatea mileniului I i.e.n. este fortificata cu valuri de pamant si santuri, ingloband un teren de aproape 30 ha. Aici, pe cursul mijlociu al Muresului a fost, probabil, un centru tribal tracic de seama.
    O ramura a tracilor va atinge in curand un apogeu politic, social si economic al acestor locuri si acestia sunt dacii. Ei pun bazele unei asezari puternice - APOULON - ce va inspaimanta mai tarziu lumea romana.

    Istoria medie a orasului Alba Iulia incepe cu cetatea dacica de la Piatra Craivei - un masiv stancos ce domina orizontul dinspre nord - descoperita in ultimii ani. Vechiul Apoulon dacic era resedinta unui trib sau a unei uniuni de triburi care stapanea zona centrala a Muresului si o parte din muntii Apuseni.
    In perioada in care Imperiul traco-daco-get din veacul I i.Ch. se intareste si devine cel mai mare din Europa, dupa Imperiul Roman, Apoulon cunoaste o deosebita inflorire, ajungand unul dintre cele mai mari centre urbane ale Daciei, care a stat la limita epopeicei rezistente militare a dacilor, in fata invaziei romane.
    Primul razboi daco - roman, din timpul regelui Decebal a pus Apoulon-ul la grele incercari de ordin economic. In schimb, al doilea razboi, condus de Traian, care viza aici regiunea bogata si minele de aur si argint, i-a adus distrugerea definitiva.

    In epoca romana, Apoulon-ul dacic devenit APULUM , cunoaste o mare dezvoltare.
    Primul nucleu al orasului, ale carui inceputuri trebuie puse imediat dupa anul 106 d. Ch., a fost castrul legiunii a XIII - a Gemina. Pentru ca era propus drept un castru permanent, castrul de la Apulum a fost unul dintre cele mai mari din Dacia romana.
    Construirea lui s-a facut pe o intindere de 30 de ha ; forma sa era dreptunghiulara, conform arhitecturii militare romane. Caramizile purtau stampila legiunii a XIII - a Gemina.
    Delpiero

  13. #13
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ADelPiero
    Apulum e numele unei fabrici de portelan din Alba Iulia.... acu 3-4 ani cand sponsoriza echipa, au modificat numele ...
    dezastru....
    Esti pe linie cu Netoiu stii faza aia cu sticla de vin: "de pe vremea lui Stefan cel Mare - 1840"

    Bila alba pentru Paul macar pentru efortul de a-l lumina pe Delpi
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Hmmm si cand te gandesti ca are BAC si sta pe forum ...

  15. #15
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    Sper ca apulum sa castige, bacaul sa faca egal sau sa piarda cu clujul, iar in ultima etapa ardelenii sa se salveze iar bacauanii sa mearga-n B din pacate nu stiu daca alba va fi in stare sa castige la constanta (pentru ca in acest meci cu siguranta se va impune
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  16. #16
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    cred ca Argesul si-a atins obiectivul asa ca cred ca Apulum nu ar trebui sa aibe probleme
    [B][COLOR=Indigo][FONT=Comic Sans MS]the Truth is out there.[/FONT][/COLOR][/B]

  17. #17
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Cucule, te inseli. Argesul va trage cu dintii. Si parca vad ca in ultima etapa va apara ... PREDA!!! Argesul e in filiera cu Dinamo, Bacau & Co. asa ca trebuie sa-i ajute pe moldoveni. Cine o sa le mai dea puncte la anul, ca la randul lor sa le dea lui Dinamo? Daca Nationalul bate pe Otelul, Bacaul va avea meci greu in Cotroceni. Daca nu, ca acum 2 sezoane cand am mancat bataie de la Ceahlaul. Prietenii stiu de ce!

  18. #18
    Alb-Violet esku's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,816
    Reputatie
    1
    Sper intr-un X2, dar va fi un meci greu.......Sper sa castigam cu Dinamo, cu toate ca va fi foarte greu pentru unii jucatori sa se abtzina de la nishte gafe care sa faciliteze victoria cainilor.....Netoiu e buba neagra a acestui campionat.....Victoria contra cainilor ar spulbera orice speculatie (chiar shi un rezultat de egalitate este bun). Pana atunci sper sa castigam la Alba Iulia, ca ne-am cam obisnuit sa dam cate 4-5 goluri in orasul unirii....
    [B][COLOR="Purple"][SIZE="2"]no signature! [/SIZE][/COLOR][/B]

  19. #19
    junior Floryn007's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Pitesti
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Stati ma calmi...ca bate FCArges fara probleme....Alba Iulia e deja in B...imi pare rau de voi..dar uitati'va la rezultatele din campionatu trecut...si din cupa...e diefrenta mare intre FCArges si Alba Iulia.
    Ultras-Viola va fi prezenta la Alba Iulia.

  20. #20
    junior incanada2005's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ontario
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    Haide Apulum! E un meci neaparat de important pentru voi. Haide Ardealul!
    [COLOR=Purple][SIZE=7][SIZE=4][FONT=Arial] Hai CFR!!!!!![/FONT][/SIZE][/SIZE][/COLOR]

  21. #21
    sport legend bobycox's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    871
    Reputatie
    1
    La revedere Apulum si drum bun catre divizia B. Imi pare rau de voi dar nu aveti nici o sansa in meciul de sambata.
    Pronostic : x2

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •