Page 42 of 54 FirstFirst ... 32404142434452 ... LastLast
Results 862 to 882 of 1116

Thread: Stiri, noutati si articole din presa

  1. #862
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    Oficialii Științei fac eforturi pentru ca meciul cu Oțelul să se joace cu spectatori
    SE INSTALEAZĂ CAMERE PE “EXTENSIV”
    Oficialii Universității depun în aceste zile toate eforturile necesare pentru ca meciul cu Oțelul, de peste două săptămâni, să se dispute cu spectatori în tribune. De astăzi s-a început montarea sistemului de supraveghere video a stadionului “Extensiv”, dotarea arenei cu astfel de camere fiind condiția obligatorie pentru ca Jandarmeria Dolj să-și dea acceptul pentru ca jocul cu moldovenii să se dispute cu spectatori în tribune.

    “Am început montarea firelor, operațiune care va dura câteva zile. În total, în maxim două săptămâni, adică înainte de meciul cu Oțelul, sistemul va fi funcțional”, a spus unul dintre cei care lucrau la instalarea sistemului. În total, arena va fi supravegheată din numai puțin de cinci puncte, fiecare sector al stadionului urmând a fi monitorizat în permanență din centrul de comandă amplasat sub tabela de marcaj. Cei care vor asista la meci vor fi filmați încă de la intrarea în incinta stadionului și pe toată durata partidei, pentru a-i descuraja astfel pe cei care confundă stadionul cu un ring de box să se manifeste violent.

    sursa: editie.ro
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  2. #863
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    U CRAIOVA / OBLIGATIE
    TAS obliga Craiova sa achite 43.000 de euro


    Universitatea Craiova este obligata sa achite suma de 25.620 dolari si 17.421 euro in termen de sapte zile impresarului italian Roberto Barbagalo, conform unei decizii a Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne.

    Conducerea gruparii oltene a primit o adresa din partea avocatului lui Roberto Barbagalo in care este anuntata de decizia TAS, ca urmare a transferului portarului Adnan Guso de acum cinci ani si jumatate. In adresa se specifica faptul ca, in situatia in care refuza plata, Universitatea Craiova risca sanctiuni dure din partea FIFA. In ianuarie 2003, Guso a semnat un contract pe doi ani si jumatate cu Universitatea Craiova, in calitatea de jucator liber.

    Conform tranzactiei de atunci, reprezentantul portarului, Roberto Barbagalo, trebuia sa primeasca suma de 25.000 de euro, esalonati pe doi ani, in trei rate. Prima rata de 8.000 de euro a fost achitata imediat, insa ratele de 7.000 respectiv 10.000 nu au mai fost platite, informeaza Mediafax.



    tinand seama ca uefa sa intereseaza si de modul cum stiinta a primit " avizul de functionare " in sezonul actual,este clar ca mititelu' a adus craiova pe lista neagra a forului european...

    pleaca mititelule,cat timp vei fi tu la stiinta, NIMENI nu va colabora cu tine!

  3. #864
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    "A FOST VORBA DE O SIMPLĂ CINĂ"
    "Nu sînt bețiv!"

    Baird le replică fanilor care l-au acuzat că s-a îmbătat într-un club din Craiova

    Suporterii olteni n-au digerat prea ușor eșecul favoriților la Bistrița, 0-2. În urma prestației de vineri, atacantul Michael Baird a intrat în colimator. "Cum poți să le ceri unora să joace, cînd stau în club pînă la patru dimineața?! E vorba de australienii din lot. Dintre toți, Mitchell era mai treaz, în schimb Baird a fost praf! E normal să petreci pînă la ziuă la 24 de ore după înfrîngere?", a acuzat userul andrei1984, care a postat pe craiovamaxima.ro.

    Baird n-a negat petrecerea, însă spune că nu s-au depășit limitele: "Am împlinit 25 de ani chiar în ziua meciului, iar sîmbătă am dat o masă prietenilor. A fost vorba de o simplă cină, nu m-am îmbătat, că nu sînt bețiv! Eu nu mă iau după gurile rele, îmi văd de treabă". Patronul Adrian Mititelu i-a luat apărarea fotbalistului: "Unii așa-ziși fani nu știu decît să latre, sînt niște căței! Nu mai merge ca pe vremuri, să-i ținem pe jucători ca la închisoare".

    mint cu nerusinare australienii erau morti de beti si cu niste parasute dupa ei
    deci performanta nu va exista nici anul asta
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  4. #865
    sport legend *Coco*'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Tg-Jiu
    Posts
    5,584
    Reputatie
    1
    Afara cu Australienii dai dracu ca si asa nu mai joaca nimic

  5. #866
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    nu ai sa vezi asta, mai degraba mai inlatura niste romani ca saceanu, tanasa, ciuca, velcovici decat ratatii aia betivi
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  6. #867
    sport legend Blu3 Lion's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Hai mah sa fim seriosi...ce faceam cu Tanasa care e rezerva la Poli Iasi si il stim ce ratangiu e,Velcovici care e ori rezerva ori nu prinde lotul de 18 ca in meciul cu noi,Ciuca jucator care vara trecuta zicea la o terasa din Filiasi ca spera sa ajunga la Steaua!Saceanu e singurul care ar poate ar merita sa revina dar asta numai pentru ca e muncitor dar nici Saceanu nu e cine stie ce fotbalist!
    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="4"]Mereu alaturi de Stiinta![/SIZE][/B][/FONT]

  7. #868
    sport legend *Coco*'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Tg-Jiu
    Posts
    5,584
    Reputatie
    1
    E fotbalist mare Spase asta pe postul lui:|
    La dat pe Sace sa ii faca astuia loc in plm si el e planta rau

  8. #869
    sport legend Blu3 Lion's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Dilevski e slab dar oricum Saceanu daca era pe postul lui Stoica si eu cred ca nu avea loc!Nu zic ca sunt australienii f buni dar spun ca cei care au plecat nu erau mai breji!
    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="4"]Mereu alaturi de Stiinta![/SIZE][/B][/FONT]

  9. #870
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    Adrian Mititelu: „Nu oferim pomană CFR-ului, așa cum au făcut Rapid și Dinamo!”

    Finanțatorul Universității Craiova, Adrian Mititelu, a replicat vehement la declarațiile președintelui de la CFR, Iuliu Mureșan, după ce acesta din urmă l-a caracterizat drept „un optimist incurabil, care bate pe toată lumea și câștigă campionatul” și l-a avertizat că „este optimist degeaba” la meciul de duminică.

    „Sunt un optimist, da. Consider că e benefic să crezi în ceva, altfel viața n-are niciun rost. Iar Mureșan să nu rămână cu impresia că în meciul cu Craiova va primi o pomană, așa cum s-a întâmplat în returul campionatului trecut, cu Dinamo și Rapid”, a declarat Mititelu pentru ProSport.

    articol scris de George Paunescu
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  10. #871
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    Andone, antrenor CFR Cluj:
    "Ne dorim să repetăm jocul bun din Giulești dar să și înscriem de această dată. Vor apărea cîteva schimbări în lot. Se știe că nu pot conta pe Dani și Dubarbier, care sînt suspendați. Craiova joacă în aceeași formulă de doi ani de zile și e o echipă puternică. O formație care are jucători de calitate. Acolo e și un fotbalist pe care l-am vrut la Cluj, Costea care mi-a plăcut foarte mult. Mai sînt Bornescu, Stoica, Prepeliță și mulți alții"
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  11. #872
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    Actele necesare pentru acces la meciurile Universității
    Decalogul suporterului de încredere


    Dep. Sport
    La începutul săptămânii trecute, Mititelu a anunțat: „Nu se vor mai tipări bilete, ci o să eliberăm abonamente la meciurile Universității doar persoanelor de încredere“. Mititelu nu a explicat cum va sorta suporterii pentru a-și da seama care sunt cei care merită încrederea sa. Poate că nici nu s-a gândit cum o s-o facă. Ne-am gândit, în schimb, noi, venind în întâmpinarea dorinței sale. Fiecare om care solicită abonament la meciurile de pe teren propriu ale Universității se va prezenta la club având asupra lui cele ce urmează:



    1. Copie după buletin sau după cartea de identitate plus 3 fotografii tip carte identitate;
    2. Adeverință medicală din care să rezulte că e apt să privească pe viu meciuri gen U Craiova – Farul Constanța;
    3. Copie legalizată după foaia matricolă semnată de dirigintele și directorul liceului pe care l-a absolvit sau îl urmează; nu sunt acceptați decât cetățenii care au media de cel puțin 9 la materia purtare în ultimii trei ani de studiu;
    4. Cerere tip prin care solicită abonamentul (se poate ridica de la sediul clubului);
    5. Chitanța de plată a abonamentului;
    6. Chitanță care să ateste achiziționarea a cel puțin patru produse de la magazinul clubului Universitatea, necesară pentru a dovedi că este suporter adevărat;
    7. Caracterizări scrise, cu semnături atestate notarial, de la alți trei suporteri ai Universității Craiova;
    8. Angajament că meciurile Universității le va urmări îmbrăcat exclusiv în alb și albastru; spectatorii vor fi verificați prin sondaj, iar cei depistați cu șosete sau chiloți roșii vor deveni persona non grata și vor pierde dreptul la abonament;
    9. Angajament semnat personal sau de tutore prin care se obligă să scandeze din zece în zece minute lozinci pro-Universitatea și pro-Mititelu;
    10. Angajament prin care își asumă obligația ca, dacă va striga, alături de numele Mititelu, cuvinte precum „Pleacă“ sau „****“, să se predea benevol trupelor de jandarmi și să facă o cerere prin care abonamentul să-i fie anulat.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  12. #873
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    Astăzi la 10:30, patronul Universității, Adrian Mititelu, împreună cu managerul tehnic Ovidiu Stângă și cu vicepreședintele clubului, Lucian Mitu, au mers la primărie pentru o intâlnire cu primarul Antonie Solomon. Cele două părți au stabilit cum poate autoritatea locală să ajute clubul din Cetatea Băniei.

    La finele întâlnirii Adrian Mitelu a ieșit încrezător și crede că există speranțe pentru o viitoare colaborare.

    "A fost o primă discuție, de principiu. Ideea e că vor să ne ajute și în viitorul apropiat vom găsi soluțiile legale pentru o colaborare cu Primăria. A fost o discuție amicală, de nici nu ziceai că în ultimii trei ani am fost în 'război'. Le-am explicat că ei nu pot fi mai prejos decât cei de la Cluj sau Timișoara. Trebuie investit în stadion și dacă reușim o colaborare ar fi excelent. Domnul Solomon a negat că până acum s-ar fi bucurat la eșecurile Craiovei. Oricum dacă minte numai el păcătuiește", a spus Mititelu.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  13. #874
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    Mititelu: "Primăria e dispusă la orice efort pentru a ne ajuta. Rămîne să vedem și faptele"
    După ani de de războaie purtate la nivel declarativ, conducerea Universității și cea a Primăriei Craiova au făcut azi primul pas spre o împăcare istorică. Vezi ce spune Adrian Mititelu despre întîlnirea cu Antonie Solomon.

    "Am venit pentru o tatonare, să vedem care sînt intențiile celor de aici privind echipa de fotbal. Am găsit niște oameni care ne-au arătat că vor să ne ajute. Rămîne ca în perioada următoare să găsim soluțiile legale cele mai potrivite pentru a demara această colaborare, care din păcate a întîrziat foarte mult.

    Nu pot să spun prea multe lucruri, pentru că nu e nimic sigur. Cel puțin la nivel verbal, ni s-a transmis că o intenție foarte clară de a sprijini în mod foarte consistent clubul. A fost o invitație oficială din partea primarului, am venit, am vorbit și rămîne să găsim soluțiile legale. Sper să vină la meciurile Craiovei, dar nu depinde de mine.

    Dacă ați fi asistat la discuții, n-ați fi zis că au fost acele neînțelegeri între noi în trecut. Eu nu țin dușmănie, nu sînt ranchiunos, probabil că și primarul e la fel. Acum, rămîne de văzut în ce va consta ajutorul. Cert e că într-un fel s-a dezghețat relația. Urmează ca în perioada următoare să cerem primăriei ce vrem! I-am spus primarului Craiovei că nu e corect ca el să fie mai prejos decît primarul Clujului și al Timișoarei.

    Nu trebuie să ne entuziasmăm, trebuie să așteptăm să vină și faptele. Sînt convins că dacă măcar 50 la sută din ce s-a promis azi se va transforma în fapte va fi foarte bine. L-am informat pe primar că împrejurimile stadionului, tribuna a II-a, arată foarte rău. Nu e normal ca Universitatea să rămînă în urma altora, mai ales că sîntem cel mai faimos club din provincie.

    Craiova a trăit prin sport și primarul a arătat că e conștient și că vrea. E dispus la orice efort de a ne ajuta, de la stadion și pînă la alte chestiuni. Mi-a explicat ce probleme de buget are, cam ce cifre ar putea fi alocate. Pentru început, nu e ceva extraordinar de mare, dar e promițător. Sînt convins că pe măsură ce echipa va crește în rezultate se va intensifica și ajutorul.

    Primarul mi-a zis că-i place noua echipă, nu credea că vom face așa o formație puternică. A recunoscut că l-am contrazis, l-am surprins. I-am adus aminte ce înseamnă Craiova, de cîte ori a plîns pentru această echipă și că are o obligație pentru Universitatea", a declarat azi Adrian Mititelu, la finele întrevederii cu edilul Băniei, Antonie Solomon.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  14. #875
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    COMUNICAT
    Astazi, 14 august 2008, la sediul Primariei Municipiului Craiova a avut loc o intalnire intre patronul Clubului de Fotbal „Universitatea Craiova” si conducerea Primariei.
    Temele aduse in discutie au fost:
    - Prelungirea contractului de concesiune a stadionului „Ion Oblemenco”
    - Modalitatile legale prin care municipalitatea se poate implica in sprijinirea fenomenului fotbalistic craiovean.
    Referitor la aceasta intalnire, primarul Craiovei Antonie Solomon, a declarat: „Am avut astazi o prima discutie cu domnul Adrian Mititelu. A fost o discutie de principiu. Vor mai urma cu siguranta si alte intalniri. Ne-am asezat la aceeasi masa pentru a vedea care sunt posibilitatile legale sa ajutam echipa de fotbal. Personal imi exprim intreaga disponibilitate pentru a sprijini clubul de fotbal Universitatea Craiova, a carui istorie a facut cinste orasului de-a lungul vremii. Am fost si raman un admirator al fenomenului fotbalistic in general si al echipei Universitatea Craiova, in special. Datoria noastra este sa gasim solutii legale pentru a ajuta aceasta echipa. Este important fapul ca s-a facut acest prim pas.”
    Purtator de cuvant, Carmen Licu
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  15. #876
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    Wobay a plecat la control in Cipru


    Leonezul Universitatii, Julius Wobay, a plecat in Cipru, acolo unde isi va tratata, la o clinica specializata, fractura de clavicula suferita la meciul cu Farul.

    “Cunosc niste doctori la o clinica de acolo, am vorbit deja cu ei si voi merge la tratament. Sper sa imi revin cit mai repede si sa joc din nou pentru echipa. Voi sta probabil doua saptamini, desi inca nu am stabilit exact cind ma intorc”, a spus Wobay. Din fericire pentru leonez, acesta se simte deja mai bine: “Nu ma mai doare la fel de tare, dar inca imi este greu. E bine totusi ca reusesc sa ma descurc”.
    http://www.fanatik.ro/mediaLibrary/2...y-in-stire.jpg
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  16. #877
    sport legend Blu3 Lion's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Managerul general al Universității Craiova, Ilie Balaci, este cel care a insistat la Adrian Mititelu să-l vândă pe Andrei Ionescu.Motivul? Fotbalistul nu mai jucase în Bănie și nici nu avea de gând să semneze un nou contract. Oficialul Științei crede că, dacă s-ar face comparație între „Micuțul Balaci” și adevăratul Ilie Balaci, cifrele ar fi umilitoare pentru mijlocașul în vârstă de 20 de ani. „Mă uitam la televizor și vedeam că unii fac o paralelă între transferul meu la Dinamo și cel al lui Andrei la Steaua. Păi, eu am plecat la Dinamo după ce câștigasem trei campionate și patru Cupe ale României cu Universitatea, fusesem desemnat de două ori cel mai bun fotbalist al țării și mă săturasem de câte meciuri jucasem la națională. În perioada mea, Craiova juca foarte mult în cupele europene și, după cum spunea un prieten de-al meu, Ionescu n-a apucat să evolueze în Liga I cât am jucat eu desculț”, a declarat Ilie Balaci. Cel mai titrat fotbalist din istoria clubului oltean susține că Andrei este un jucător de perspectivă, însă îi lipsesc câteva calități esențiale: „Ce s-a întâmplat la Craiova cu Ionescu presimt că se va întâmpla cu el și la Steaua. Jucătorul este limitat, am spus-o mai demult și mi s-a dat dreptate. Azi se cer viteză, forță și talie, ori el nu prea le are. Totuși, eu îi doresc să reușească în fotbal”.
    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="4"]Mereu alaturi de Stiinta![/SIZE][/B][/FONT]

  17. #878
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Mititelu: „Nu ne delimităm de fanii Craiovei”

    Patronul Universității Craiova, Adrian Mititelu, a emis un comunicat de presă prin care explică suporterilor echipei motivele pentru care clubul nu va răspunde pentru actele de indisciplină ale fanilor olteni în „Ștefan cel Mare”.

    “Cu privire la unele reacții apărute în mass-media vis-à-vis de accesul suporterilor Științei la meciul de fotbal din cadrul Etapei a VI-a, dintre Dinamo București și Universitatea Craiova, precizăm următoarele:

    Adresa clubului nostru expediată către FC Dinamo București este parte a unei proceduri standard ce se folosește în cadrul regulamentului de organizare a meciurilor din Liga I, iar clubul nostru a adoptat această decizie încă de anul trecut după partida de fotbal Dacia Mioveni – Universitatea Craiova, când, pentru a nu știu câta oară, unii așa-ziși suporteri ai Universității s-au dedat la acte huliganice ce au condus la suspendarea dreptului de a organiza meciuri pe teren propriu cu spectatori, pentru a zecea oară în ultimii trei ani.
    Deși am făcut numeroase apeluri de a nu mai proceda contrar normelor de desfășurare a meciurilor din Liga I, unii așa-ziși suporteri au continuat să creeze acte huliganice, să aducă injurii jucătorilor Universității Craiova, cât și conducerii clubului, fără temei, creând în permanență o stare tensionată în jurul echipei.
    Acești așa-ziși suporteri, în număr de cca. 30-40 persoane continuă și în prezent să instige la violență și să destabilizeze atmosfera din rândul suporterilor care, cu adevărat, doresc să încurajeze echipa.
    De fapt, și în ultimele două deplasări la Bistrița și Cluj, s-a putut observa că acest grup de așa-ziși suporteri au fost prezenți în tribune numai pentru a înjura jucătorii, conducerea, cât și pentru a amenința cu bătaia pe ceilalți suporteri de bună-credință care doreau să încurajeze echipa.
    Afirmațiile unora din presă cum că Universitatea Craiova s-ar dezice de suporteri sunt false și răutăcioase.
    De fapt, unii așa-ziși suporteri s-au dezis de Universitatea Craiova prin modul lor de comportare și prin răul și pagubele pe care le-au făcut clubului.
    Vă informăm că totalul pierderilor, care cuprinde amenzile și sumele pe care le-am fi putut încasa din meciurile pe care nu le-am putut juca cu spectatori este de aproximativ 15 miliarde în ultimii trei ani.
    Toate aceste fapte din ultima vreme arată haosul și dezordinea care există în rândul galeriei Universității Craiova, galerie care, în opinia noastră, are nevoie de reorganizare pe bază de decență și bună-credință.
    Niciodată nu ne-am delimitat de suporterii noștri!
    Suntem conștienți că ei înseamnă foarte mult pentru noi. Îi respectăm și îi iubim. Însă nu putem să mergem la nesfârșit cu acest tip de comportament. Lumea s-a schimbat, vremurile s-au schimbat. A venit timpul ca și ei să se schimbe, să iasă în evidență așa cum se întâmpla odinioară, pe vremea marelui Mihai Ostrovschi, nu prin huliganism, comunicate aberante și prin lipsă de respect față de jucători și de toți cei implicați în viața clubului Universitatea Craiova.
    Dacă am fi riscat să ne dăm acceptul ca unii așa-ziși suporteri să intre din nou pe Stadionul Dinamo sub oblăduirea noastră, existau șanse foarte mari ca următoarele trei meciuri de acasă să le disputăm iar cu porțile închise. Așa însă, preferăm să îi sacrificăm pe cei câteva sute de suporteri de bună-credință care ar fi vrut să fie alături de echipă pe Stadionul Dinamo, în favoarea celor circa opt mii de suporteri care doresc să vadă meciurile Științei de acasă cu Timișoara, Brașovul, etc.
    Nu ne-a fost ușor să luăm această decizie dureroasă, însă am considerat că, pe moment, e cea mai sănătoasă.
    Sperăm ca, cât mai curând posibil, suporterii adevărați să ia inițiativă și să elimine persoanele care nu sunt compatibile cu idealurile Universității Craiova și care nu doresc cu niciun chip să se schimbe.
    Suntem dispuși la dialog, suntem dispuși la concesii, însă cu oameni care au credibilitate și de bună-credință și care își pot asuma responsabilități.
    Nu mai vrem anarhie, nu mai vrem haos!
    Sperăm ca suporterii adevărați să ne înțeleagă exact mesajul pe care vrem să îl transmitem,
    Aveți toată considerația clubului Universitatea Craiova!”

  18. #879
    sport legend Sezione's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    UltraCitta
    Posts
    3,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lordliv View Post
    Mititelu: „Nu ne delimităm de fanii Craiovei”

    Patronul Universității Craiova, Adrian Mititelu, a emis un comunicat de presă prin care explică suporterilor echipei motivele pentru care clubul nu va răspunde pentru actele de indisciplină ale fanilor olteni în „Ștefan cel Mare”.

    “Cu privire la unele reacții apărute în mass-media vis-à-vis de accesul suporterilor Științei la meciul de fotbal din cadrul Etapei a VI-a, dintre Dinamo București și Universitatea Craiova, precizăm următoarele:

    Adresa clubului nostru expediată către FC Dinamo București este parte a unei proceduri standard ce se folosește în cadrul regulamentului de organizare a meciurilor din Liga I, iar clubul nostru a adoptat această decizie încă de anul trecut după partida de fotbal Dacia Mioveni – Universitatea Craiova, când, pentru a nu știu câta oară, unii așa-ziși suporteri ai Universității s-au dedat la acte huliganice ce au condus la suspendarea dreptului de a organiza meciuri pe teren propriu cu spectatori, pentru a zecea oară în ultimii trei ani.
    Deși am făcut numeroase apeluri de a nu mai proceda contrar normelor de desfășurare a meciurilor din Liga I, unii așa-ziși suporteri au continuat să creeze acte huliganice, să aducă injurii jucătorilor Universității Craiova, cât și conducerii clubului, fără temei, creând în permanență o stare tensionată în jurul echipei.
    Acești așa-ziși suporteri, în număr de cca. 30-40 persoane continuă și în prezent să instige la violență și să destabilizeze atmosfera din rândul suporterilor care, cu adevărat, doresc să încurajeze echipa.
    De fapt, și în ultimele două deplasări la Bistrița și Cluj, s-a putut observa că acest grup de așa-ziși suporteri au fost prezenți în tribune numai pentru a înjura jucătorii, conducerea, cât și pentru a amenința cu bătaia pe ceilalți suporteri de bună-credință care doreau să încurajeze echipa.
    Afirmațiile unora din presă cum că Universitatea Craiova s-ar dezice de suporteri sunt false și răutăcioase.
    De fapt, unii așa-ziși suporteri s-au dezis de Universitatea Craiova prin modul lor de comportare și prin răul și pagubele pe care le-au făcut clubului.
    Vă informăm că totalul pierderilor, care cuprinde amenzile și sumele pe care le-am fi putut încasa din meciurile pe care nu le-am putut juca cu spectatori este de aproximativ 15 miliarde în ultimii trei ani.
    Toate aceste fapte din ultima vreme arată haosul și dezordinea care există în rândul galeriei Universității Craiova, galerie care, în opinia noastră, are nevoie de reorganizare pe bază de decență și bună-credință.
    Niciodată nu ne-am delimitat de suporterii noștri!
    Suntem conștienți că ei înseamnă foarte mult pentru noi. Îi respectăm și îi iubim. Însă nu putem să mergem la nesfârșit cu acest tip de comportament. Lumea s-a schimbat, vremurile s-au schimbat. A venit timpul ca și ei să se schimbe, să iasă în evidență așa cum se întâmpla odinioară, pe vremea marelui Mihai Ostrovschi, nu prin huliganism, comunicate aberante și prin lipsă de respect față de jucători și de toți cei implicați în viața clubului Universitatea Craiova.
    Dacă am fi riscat să ne dăm acceptul ca unii așa-ziși suporteri să intre din nou pe Stadionul Dinamo sub oblăduirea noastră, existau șanse foarte mari ca următoarele trei meciuri de acasă să le disputăm iar cu porțile închise. Așa însă, preferăm să îi sacrificăm pe cei câteva sute de suporteri de bună-credință care ar fi vrut să fie alături de echipă pe Stadionul Dinamo, în favoarea celor circa opt mii de suporteri care doresc să vadă meciurile Științei de acasă cu Timișoara, Brașovul, etc.
    Nu ne-a fost ușor să luăm această decizie dureroasă, însă am considerat că, pe moment, e cea mai sănătoasă.
    Sperăm ca, cât mai curând posibil, suporterii adevărați să ia inițiativă și să elimine persoanele care nu sunt compatibile cu idealurile Universității Craiova și care nu doresc cu niciun chip să se schimbe.
    Suntem dispuși la dialog, suntem dispuși la concesii, însă cu oameni care au credibilitate și de bună-credință și care își pot asuma responsabilități.
    Nu mai vrem anarhie, nu mai vrem haos!
    Sperăm ca suporterii adevărați să ne înțeleagă exact mesajul pe care vrem să îl transmitem,
    Aveți toată considerația clubului Universitatea Craiova!”
    Cam ciudat sa o faca tocmai la meciul asta....Intr-un fel il inteleg 15 miliarde peierderi..pentru ca niste idioti vin la stadion doar ca sa se bata sau arunce cu pietre...Ce frumoasa atmosfera ar fi la mecu\irile Stiintei daca si-ar folosi eneregia sa cainte....si sa incurajeze echipa.
    [COLOR="Blue"][I][/I][/COLOR]FORZA STIINTA !!!

  19. #880
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Craiova,profit net de 1 mil de euro in 2007!

    Steaua are datorii totale de 17,6 milioane de euro, Dinamo 9,2 milioane de euro, iar Rapid 8,2 milioane de euro


    Pierderile cele mai mari din 2007 le-a raportat Rapid – 11,6 milioane de euro


    Steaua, Dinamo și Rapid au datorii de 56 de milioane de euro
    Datoriile totale ale celor mai mari cluburi de fotbal din România, Steaua, Dinamo, Rapid, CFR Cluj, FC Timișoara și Universitatea Craiova, se ridică la aproape 56 milioane de euro. Sunt echipele cele mai iubite din țară și ai căror patroni – Gigi Becali, Nicolae Badea, Cristian Borcea, George Copos, Arpad Paszkany, Marian Iancu, Adrian Mititelu – sunt printre cei mai potenți financiar oameni de afaceri din România. La stabilirea sumei totale a datoriilor celor șase cluburi de fotbal s-au luat în calucul datele disponibile pe siteul Ministerului Economiei și Finanțelor (MEF) pentru anulul 2007.

    Cea mai mare datorie este de 17,6 milioane de euro și aparține clubului Fotbal Club “Steaua” S.A., patronat de Gigi Becali. Pe locul secund se situează echipa lui Marian Iancu, FC Timișoara, cu 12,6 milioane de euro, și pe al treilea se găsește Dinamo, cu 9,2 milioane de euro. Rapidul, patronat în 2007 de George Copos, avea datorii totale de 8,2 milioane de euro, iar campioana en-titre, CFR Cluj, al cărei acționar majoritar este Arpad Paszkany, 6,57 milioane de euro.
    Cele mai mici datorii sunt trecute în dreptul echipei fanion a Olteniei, Universitatea Craiova. Potrivit sursei citate, anul trecut echipa lui Adrian Mititelu avea înregistrată o datorie de 1,62 milioane de euro.

    Toate aceste sume pot însemna bani pe care cluburile în cauză nu le-au plătit fie Fiscului sau bugetelor de asigurări și de sănătate, fie sunt chirii neachitate sau datorii către bănci, către companiile de utilități sau către propriii salariați. Fiecare dintre aceste șase echipe au de recuperat creanțe, însă decalajul dintre datorii și sumele de primit sunt foarte mari, cu o singură excepție – CFR Cluj. Echipa campioană are de recuperat 6,52 milioane de euro, aproape cât datoria totală pe care o are.

    Pierderi mari

    În privința performanțelor financiare, cele mai mari echipe de fotbal de la noi au încheiat anul 2007 pe pierdere.
    Există și aici o excepție, Universitatea Craiova, care a înregistrat un profit net de 1 milion de euro. Cea mai mare pierdere a raportat-o Rapidul lui Copos, 11,63 milioane de euro. La doi pași de echipa de sub Podul Grant se află Timișoara lui Iancu, cu un minus de 11,33 milioane de euro. Le urmează Steaua cu un pasiv de 8,26 milioane de euro, Dinamo cu minus 6,14 milioane de euro și CFR Cluj cu o pierdere de 2,25 milioane de euro.

    Pentru că a participat în grupele Ligii Campionilor, în 2007, Steaua a încasat cele mai mari venituri dintre toate cele șase cluburi și anume 17,16 milioane de euro. În același timp, echipa lui Becali a fost și cea mai cheltuitoare dintre toate, nu mai puțin de 25,31 milioane de euro. La categoria cheltuieli, Rapid a băgat adânc mâna în buzunar și a scos 16,63 milioane de euro, Timișoara 15,64 milioane de euro, CFR Cluj 13,83 milioane de euro, iar Dinamo 12,03 milioane de euro.
    În comparație cu acestea cinci, Craiova a cheltuit mai puțin, 5,6 milioane de euro.

    Gandul
    Last edited by lordliv; 29th August 2008 at 21:24.

  20. #881
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    Victoraș Iacob, la Universitatea Craiova!

    Victoraș Iacob la Craiova!
    Atacantul Victoraș Iacob este aproape de a semna un contract cu Universitatea Craiova, anunță gooolsport.ro. Acesta tocmai a devenit liber de contract după ce a fost pus pe liber de Kaiserslauten, iar Universității Craiova tocmai i-a expirat interdicția de a mai transfera jucători și nu mai poate aduce decât jucători liberi de contract.

    „Este adevărat, l-am contactat pe Victoraș și ne-am pus de acord. Așteptăm un răspus de la FIFA, după care va semna cu Universitatea. Eu cred că transferul este ca și făcut”, a declarat Ovidiu Stângă pentru GooolSport.

    Adrian Mititelu îl dorește pe atacant pentru că este oltean, fiind născut la Vâlcea. Acesta a mai jucat la Craiova în perioada în care echipa din Bănie era patronată de Gigi Nețoiu, în sezonul 2001-2002, marcând 3 goluri în 15 meciuri. Iacob a mai jucat la Rocar, FC Național, Oțelul Galați, Rapid, Steaua și FC Kaiserslautern.

    De asemenea, oltenii vor să-l aducă și pe Lucian Sânmărtean, de asemenea liber de contract, după ce și-a încheiat conturile cu FC Utrecht.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  21. #882
    sport legend *Coco*'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Tg-Jiu
    Posts
    5,584
    Reputatie
    1
    Asta face misto de noi futui familia in gura, pai noua ne trebuie Victoras Iacob ?
    Hai ca Sarmartean e bun da cu Iacob ce plm face ca asta e targa saracu de el.
    Aaaa da stai uitasem nu are bani de transferuri si incepe sa ia jucatori liberi de contract...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •