Results 1 to 19 of 19

Thread: Campionatul Mondial 2024

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial 2024

    Are loc in:
    Montréal /Canada
    Mar 18 - 24, 2024
    website
    Pagina ISU

    Participanti: https://results.isu.org/events/fsevent00117492.htm

    Si in acest an patinatorii artistici si oficialii din Rusia si Belarus au interdictie de a participa la Campionatul Mondial din cauza invaziei ruse in Ucraina din februarie 2022.
    Numărul de înscrieri pentru 2024 la fiecare disciplină (max. 3) s-a facut pe baza rezultatelor Campionatelor Mondiale din 2023 cu conditia obtinerii Scorului Tehnic minim.

    Bărbati
    3 locuri: USA, Japonia, Coreea de Sud.
    2 locuri: Canada, Franta, Italia, Elvetia.

    Femei
    3 locuri: Japonia, Coreea de Sud.
    2 locuri: Belgia, Estonia, Germania, Elvetia, USA.

    Perechi
    3 locuri: Canada, USA.
    2 locuri: Australia, Germania, Ungaria, Italia.

    Dansuri
    3 locuri: Canada, USA.
    2 locuri: Cehia, Finlanda, Franta, Marea Britanie, Italia, Lituania.

    Tarile care nu apar in lista, au dreptul la 1 singur loc. Romania este reprezentata la feminin de Julia Sauter.

    Rezultate: aici

    Program: (in Romania +6 ore)
    miercuri, Martie 20:
    12:00, Pairs SP
    17:00 Women SP

    joi, Martie 21
    11:10 Men SP
    18:10 Pairs FS

    vineri, Martie 22
    11:20 Ice Dance RD
    18:00 Women FS

    sambata, Martie 23
    13:30 Ice Dance FD
    18:00 Men FS

    Duminica, Martie 24
    14:00 Gala

    LIve:
    Skating ISU: https://www.youtube.com/c/SkatingISU
    QQ live: http://live.qq.com/10012776, https://live.qq.com/10097977
    Program TV Eurosport: https://www.eurosport.ro/watch/schedule.shtml
    Last edited by Tracoromana; 16th March 2024 at 12:21.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Cine va fi oare in top 5 si cine castiga la fete?

    'Veteranele" ? Kaori Sakamoto, dubla campioaa mondiala cu sarituri lungi si impetuoase, sau Loena Hendrickx, campioana europeana cu un patinajul mai matur si sexi?
    "Debutantele"? Nina Pinzarone cea constanta sau recent premiata Hana Hoshida cu sarituri 3A in ambele programe?
    Ar mai fi japoneza Mone Chiba nu de mult castigatoare la 4CC.
    Coreencele nu prea s-au remarcat in cest sezon. Dintre cele care participa la CM doar Chaeyeon KIM are scoruri de peste 200p si un argint la 4CC.
    Din USA n-as exclude-o pe Isabeau Levito, chiar si pe podium.
    Dar pariez pe Kaori.


    La perechi concureaza pentru titlu numai campioni din Campionatele sezonului. Sa vedem care pot castiga si Campionatul Mondial:
    - campionii GPF - Minerva Fabienne HASE / Nikita VOLODIN
    - campionii Europei - Lucrezia BECCARI / Matteo GUARISE
    - campionii 4CC si reprezentanti ai gazdelor - Deanna STELLATO-DUDEK / Maxime DESCHAMPS
    - campionii mondiali de juniori - Anastasiia METELKINA / Luka BERULAVA
    Campioni, campioni, campioni .....
    Iar campionii din sezonul trecut vor vrea sa-si apere laurii:
    - Riku MIURA / Ryuichi KIHARA - fosti campioni mondiali.
    - Sara CONTI / Niccolo MACII - fosti campioni europeni.
    Nu stiu pe cine sa pariez.
    Last edited by Tracoromana; 18th March 2024 at 10:23.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Baietii. Ilia,Yuma, Shoma, Adam.
    Ilia - unicul detinator al sariturii 4A si a altor sarituri quadruple frumoase si a combinatiilor lor, deci al celui mai ridicat nivel tehnic. Daca ii merge bine e imbatabil si pariez pe el penru titlu.
    Yuma - campion 4CC, foarte competitiv in partea a 2-a a sezonului.
    Adam - dublu campion european, spectaculos, si speram sa nu faca deduceri de puncte cu sarituri interzise.
    Shoma - dublu campion mondial. Imi place ca tine sa aiba programe elegante si profunde si sa le interpreteze si si-a si gasit in Lambiel antrenorul si coregraful potrivit. Poate ca nu mai castiga si a 3-a oara, dar cu toate astea, a evoluat.
    Alti patinatori Junhwan Cha, Jason Brown, Kao Miura, Lukas Britschgi, au mai putine sanse la varf si numai daca gresesc toti cei de mai sus.


    La dansuri cred ca conteaza pentru titlu doar 3 cupluri:
    - Madison CHOCK / Evan BATES - campioni mondiali si anul trecut, campioni GPF si detinatori ai recordurilor mondiale. Calculele merg inspre ei.
    - Piper GILLES / Paul POIRIER - campioni 4CC si reprezentanti ai gazdelor, pe care publicul ii poate impinge spre titlu, mai ales ca au si programe foarte accesibile.
    - Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI - dublu campioni europeni.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Era preferabil ca Federatia canadiana sa-l retraga pe Sorensen din echipa atata timp cat este sub ancheta. Dar fiecare pasare pe limba ei piere.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Neasteptat de bun concursul perechilor pana acum, le tin pumnii sa mearga tot asa si la liber.
    In ce priveste viteza, flow-ul si usurinta trecerii de la un element la altul, Miura/Kihara au fost pe primul loc in clasamentul meu, dar Stellato/Dechamps au castigat pe merit acest segment al intrecerii.
    Cel mai entertaining program pentru mine a fost al lui Chan/Howe.

  6. #6
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Intr-adevar concursul perechilor a fost neasteptat de bun; s-au pregatit toate pentru marea confruntare si nu au mai fost atatea balbaieli, au fost multe programe curate.

    N-am vazut in direct programul scurt al fetelor, dar citesc acum rezultatele si o sa-l vad in reluare. Bravo Loena! Bravo Isabeau! Kaori e pe locul 4, dar se mai poate mobiliza. Iar coreencele , de parca au auzit ca sunt putin criticate, s-au mobilizat si sunt toate in primele 6. Chiar si Young You.
    Julia nu s-a calificat.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Julia nu s-a calificat.
    Am suferit pentru Julia. A fost atat de amarata incat a plecat din K&C inainte ca urmatoarea concurenta sa fie anuntata si, din cate am inteles, ar putea fi amendata ca urmare. Asta i-ar mai lipsi.
    Loena a fost dezlantuita. Kaori, cu doua titluri mondiale sub betelie, si-a permis sa faca haz pe seama propriilor balbe. Si competitia fetelor a avut un nivel ridicat din punctul meu de vedere.
    SP-ul favorit - Hanna Yoshida. Coregrafa - Kaitlyn Weaver.

  8. #8
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Kaori, cu doua titluri mondiale sub betelie, si-a permis sa faca haz pe seama propriilor balbe.
    A fost simpatica.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Adam a fost socant. Un dezastru de proportii. Chiar m-am temut ca nu se va califica la liber. Sper sa nu o ia pe urmele lui Aymoz.
    Uite ca veteranul Shoma conduce. Malinin nu se poate compara cu el si cu Yuma la skating skills. Uneori am avut impresia ca Ilia patineaza pe loc.
    Pe Deniss eu l-am vazut cel putin egal cu Jason Brown.
    Multe evolutii bune si foarte bune.
    Mi-a ramas in minte Luc Economides care, in goana dupa originalitate, s-a imbracat cu un tricou mancat de molii.lol Iar Litvintsev a avut imprimeu de tigru desi a patinat pe Lion King. A gresit felina.lol

  10. #10
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Wow! Dupa o batalie la varf cu Miura/Kihara, Deanna/Maxim au reusit sa ia titlu! Cat ma bucur pentru ei!
    Amintea Cornel Gheorghe de o vorba: cu SP nu poti sa castigi un concurs, dar pot sa-l pierzi. Asa s-a intamplat cu japonezii care au avut cu 4 puncte mai putin la SP decat canadienii. Si au castigat apoi programul liber, dar nu cu puncte suficiente. Deanna/Maxim au avut 144 puncte la FS, si degeaba s-a suparat Riku Miura, ei ar fi trebuit sa obtina cel putin 148, ceea ce e cam mult la aceasta data pentru ei. Japonezii nu au aparut la premiere, s-a spus ca din motive medicale. Se pare ca Riyuchi Kihara s-a simtit rau, i s-a administrat si oxigen. Speram ca va fi bine.
    Ma bucur si pentru bronzul germanilor Minerva/Nikita. Minerva e o dulceata iar cuplul imi place mult. Si ambele echpe germane sunt in top 5. Le-au reusit progrmele si au fost foarte vocali la kiss & cry, ziceai ca ei sunt italienii. Iar italienii nu s-au prea auzit fiindca nu le-a mers cum ar fi vrut.

    Deanna Stellato-Dudek / Maxim Deschamps (CAN), programul liber, in uralele spectatorilor si ale comentatorilor:
    https://www.youtube.com/watch?v=_2wOFMeDmA8
    Last edited by Tracoromana; 22nd March 2024 at 10:48.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    O patinatoare de 40 de ani a salvat onoarea Canadei.
    Miura nu putea fi suparata decat pe ea insasi pentru ca a dublat o tripla. Daca nu gresea, poate ca altfel stateau lucrurile. Desi, cu presiunea publicului, greu de crezut ca arbitrii ar fi dat aurul altei perechi decat DS/D. Care au patinat cam metodic si crispat, dar s-au tinut pe picioare. In mod corect, totusi, M/K au castigat nota de la skating skills. Mi-am spus in sinea mea ca nu m-ar fi deranjat victoria nici unui cuplu cu exceptia lui Hocke/Kinkel. Parca programul lor nu se mai termina.
    Tin sa-i felicit pe coregrafii canadieni pentru programele create la perechi. Toate miscarile sunt asezate pe linia muzicala si au sens, pana si schimbarile de pozitie in aer la ridicari. Ca respectivele coregrafii nu au fost pe deplin puse in valoare din cauza greselilor sau a lipsei de slefuire a patinatorilor este alta poveste.
    O mentiune pentru perechea din Ungaria care pare sa fie intruchiparea constantei.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Pentru mine, top 3 la RD nu reprezinta o surpriza. Exact la acest clasament ma asteptam.

  13. #13
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Kaori Sakamoto, obtine a 3-a oara titlu mondial! Nu merita nimeni mai mult. Este o mare campioana, are atatea abilitati, este atat de completa (desi cuvantul completa nu are grade de comparatie), a fost extraordinara.
    Podiumul a fost pentru cele care s-au concentrat. In primul rand Isabeau Levito, pentru ca cred ca e a naibii de dificil sa patinezi fix dupa performanta, pot sa zic trimful lui Kaori. Dar ea a facut-o cu brio. Apoi Chaeyeon KIM, care are ca avantaj abilitatile tehnice, pentru ca muzica a fost tare deprimanta, iar expresia ei a fost aceeasi de cand a intrat la incalzire si pana a iesit din camera verde, adica niciuna. Celelalte coreence Haein Lee si Young You au stralucit pentru scurt timp, doar au licarit. Foarte bun programul FS al lui Kimmy Repond, al 4-lea dupa al medaliatelor. Iar cea care nu a rezistat presiunii este Loena; ii mai trebuiau 3 puncte si-un pic sa ia bronzul! Dar fiindca avem si noi 2 europence in top 5, sunt multumita cu paguba.
    Last edited by Tracoromana; 23rd March 2024 at 13:17.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    O pilula greu de inghitit pentru Loena, dar trebuie sa se mangaie cu gandul ca in acest sezon a devenit campioana europeana.
    De la Young You si Haein Lee nu am avut asteptari. Doar printr-o minune ar fi putut sa-si patineze LP-urile mai bine decat la competitiile precedente. Fetele nu sunt in forma.
    Pentru un program coregrafiat de Nichol, LP-ul lui Yoshida a fost slab cu exceptia secventelor de pasi. In rest, cocorul alb s-a plimbat dintr-o parte in alta a patinoarului.
    Gubanova si Pinzarrone n-au avut motive de bucurie aici, iar Amber Glenn nu s-a dezis. Dupa un 3A foarte bine executat si inca vreo doua sarituri reusite, programul a luat-o la vale.

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Nu m-am intrecut niciodata cu laudele la adresa lui Gilles/Poirier, dar in seara asta au fost minunati.
    Ghinion pentru Guignard/Fabbri cu rochia fetei, insa putea fi si mai rau pana acolo incat sa rateze podiumul.
    Am mai vazut doua lebede una dupa alta si amandoua negre. A doua a fost mai convingatoare.
    Bietii Taschler, un esec mare pentru ei. Din punctul meu de vedere si FD-ul lor in sine a fost un esec.
    Un program elegant si rafinat din partea lui Demougeot/Le Mercier. Copiii astia incep sa urce.
    Scorurile lui Car/Pom au crescut semnificativ dupa ce Hawayek/Baker si-au anuntat retragerea. Coincidenta? Nu prea cred.
    I-am urmarit cu mai multa placere pe Lajoie/Lagha decat pe Fear/Gibson.
    Coreenii au fost agreabili, dar Umbrellas ii apartine lui Virtue/Moir fara drept de apel si acum dupa 17 ani. Apropo, l-am vazut pe Patrick si in tribuna si in culise si ma asteptam sa o vad si pe Tessa pe undeva pe acolo, dar nici urma de ea. Chiar s-a desprins complet de patinaj?
    Una peste alta, scoala de la Montreal aproape ca a monopolizat dansul. Cu greu se mai strecoara si altii.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Scorul tehnic al lui Ilia este de extraterestru.
    Adam a sarit de pe locul 19 la SP pe locul 2 la LP si pe 3 per total. Dar Adam trebuie disciplinat un pic. Nu s-a lasat pana nu a executat un backflip si a fost penalizat. Daca rata podiumul din cauza celor doua puncte de penalizare?

  17. #17
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Scorul tehnic al lui Ilia este de extraterestru.
    Adam a sarit de pe locul 19 la SP pe locul 2 la LP si pe 3 per total. Dar Adam trebuie disciplinat un pic. Nu s-a lasat pana nu a executat un backflip si a fost penalizat. Daca rata podiumul din cauza celor doua puncte de penalizare?
    Extraordinar programul liber al lui Ilia!!! 6 quadruple dintre care 2 in combinatie; numai bonusuri, nicio penalizare. Fabulos!!
    https://twitter.com/goldenskate/stat...942078/photo/1

    Deosebita e si performanta lui Adam. Si vad ca nu renunta la saritura interzisa. Ar fi putut sa rateze bronzul. Sau poate cu cele 2 puncte ar fi luat argintul....
    Last edited by Tracoromana; 24th March 2024 at 14:58.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Adam nu ar fi luat argintul nici cu doua puncte in plus, diferenta fiind prea mare dupa SP intre el si Yuma. Mi-am adus aminte ca Yuma a avut si el o revenire spectaculoasa la un GP. Era pe locul 8 dupa un SP complet ratat, iar in final a castigat competitia.

    Slaba prezenta Chinei si ca numar de participanti si ca rezultate. L-au eliminat pe Hongbo din echipa de pregatire, dar nu mi se pare ca perechile chineze merg mai bine fara el.

    Am observat, si nu doar aici, absenta cohortelor de fane japoneze care isi insoteau idolii peste tot. Ocupau mereu primele doua randuri si le recunosteai dupa masti, pandemie sau nu. Poate ca federatia japoneza nu mai are destui bani ca sa le achite calatoriile.

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Adam nu ar fi luat argintul nici cu doua puncte in plus, diferenta fiind prea mare dupa SP intre el si Yuma. Mi-am adus aminte ca Yuma a avut si el o revenire spectaculoasa la un GP. Era pe locul 8 dupa un SP complet ratat, iar in final a castigat competitia.
    Slaba prezenta Chinei si ca numar de participanti si ca rezultate. L-au eliminat pe Hongbo din echipa de pregatire, dar nu mi se pare ca perechile chineze merg mai bine fara el.

    Am observat, si nu doar aici, absenta cohortelor de fane japoneze care isi insoteau idolii peste tot. Ocupau mereu primele doua randuri si le recunosteai dupa masti, pandemie sau nu. Poate ca federatia japoneza nu mai are destui bani ca sa le achite calatoriile.
    Fanii japonezi îți vor provoca probleme, haha.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •