Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 85 to 105 of 107

Thread: Etapa 27 2023/2024

  1. #85
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,117
    Reputatie
    1
    Reinventam regulile offside-ului, la fel facea si un CFR-ist anul trecut.
    N-are nici o legatura devierea lui Moura, ar fi avut daca mingea care-l loveste venea de la un sibian. Important e ca Velkovski a fost in control, iar conform legilor jocului nu conteaza ca mingea nu a ajuns unde a vrut el s-o degajeze.


    Deliberate play’ (excluding deliberate handball) is when a player has control of
    the ball with the possibility of:
    .................................................. ..........
    • clearing the ball (e.g. by kicking or heading it)
    If the pass, attempt to gain possession or clearance by the player in control of
    the ball is inaccurate or unsuccessful, this does not negate the fact that the
    player ‘deliberately played’ the ball.

  2. #86
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Sunt reinventate de multa vreme in Romania, eu doar le reamintesc (cu link la sursa) pe alea in vigoare asa cum sunt ele in original si nu dupa intelegerea gesepeilor.
    Velkovski a dat voluntar in fata, dar schimbarea involuntara a directiei mingii din Moura nu anuleaza offsideul celor trei sibieni. Pozitia de offside se anula daca Velkovski dadea direct spre sibieni sau daca Moura schita vreun gest de a juca balonul (ceea ce evident nu face, el se fereste).
    Last edited by Utilizator; 28th February 2024 at 14:49.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #87
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,117
    Reputatie
    1
    Asta-i interpretarea ta originala, insa nu e corecta. Eu ti-am dat extras din legile jocului editia 23-24. Daca se considera ca Velkovski a jucat deliberat mingea, atunci e pasa de la adversar, nici nu conteaza ca l-a atins sau nu pe Moura.
    Si ca sa mai carcotim putin, nu ti se pare curios ca CCA a iesit azi si a lamurit faza de la Craiova-Iasi, dar nu sufla nici o vorba de faza asta?

  4. #88
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Interpretarea mea e intr-adevar cea originala si nu cea reinterpretata in mod original.

    Altfel CCA trebuie sa clarifice orice e neclar. Ar trebui sa intervina imediat dupa meciuri si nu la ani distanta.
    Last edited by Utilizator; 28th February 2024 at 15:09.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. 28th February 2024, 15:07

  6. #89
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,117
    Reputatie
    1
    Hai ca si-au facut curaj pana la urma.

    https://www.frf.ro/recomandate/video...le-superligii/

    "În momentul în care mingea este jucată, doi jucători de atac se află în poziție de ofsaid, fără să influențeze adversarul. Apărătorul, având controlul mingii, o degajează din interiorul propriei suprafețe de pedeapsă. Mingea, după ce lovește corpul unui coechipier al apărătorului, ajunge la un atacant aflat în poziție de ofsaid, atacant ce are o ocazie de a marca. Atacantul nu trebuie sancționat pentru poziția sa."

  7. #90
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Respect pozitia oficiala si spun ca din punctul asta de vedere am gresit.
    Altfel e noaptea mintii explicatia asta cata vreme ultimul aparator ce loveste minge e Moura care evident ca o joaca involuntar cand o trimite catre jucatorii adversi aflati in offside. Si Moura e parte din echipa, nu e obiect cum reiese din intepretarea FRF.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #91
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,117
    Reputatie
    1
    Inca o data, ultimul jucator care loveste voluntar mingea e tot dinamovist.

  9. #92
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,896
    Reputatie
    0
    Dinamovist care loveste voluntar mingea!?

    Compliment fara seaman.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #93
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ciorbicafaristu View Post
    Inca o data, ultimul jucator care loveste voluntar mingea e tot dinamovist.
    Eu cred ca e important ultimul care loveste mingea, cel putin asa suna la englezi regula. Dar am recunoscut deja ca conform interpretarii romanesti am gresit.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #94
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,117
    Reputatie
    1
    Exact, ultimul care loveste voluntar.

  12. #95
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,896
    Reputatie
    0
    Altul n-a mai fost de-atunci.


    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #96
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ciorbicafaristu View Post
    Exact, ultimul care loveste voluntar.
    Ultimul care loveste punct. La el consideri daca lovitura a fost voluntara sau involuntara. Moura a deviat involuntar spre atacantii in optzaid. Daca ar fi precum spune FRF atunci mingea ar putea fi deviata involuntar de nshpe ori dupa ce unul a lovit-o voluntar. Iar asta e absurd, arbitrul ar trebui sa deruleze inapoi filmul sa vada daca initial a fost lovire voluntara. Fotbalul devine ilogic in felul asta. Iar daca ar fi precum spui atunci nu ar mai exista regula pentru lovitul involuntar pentru ca intotdeauna e unul care o loveste voluntar mai inainte.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #97
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,117
    Reputatie
    1
    Fa-ma sa inteleg, tu sustii ca FRF, prin intermediul CCA, interpreteaza gresit regulamentul?

  15. #98
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Uite aici regula offside de la IFAB, revin maine cu explicatia daca mai e nevoie.
    https://www.theifab.com/news/law-11-...nes-clarified/
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #99
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,117
    Reputatie
    1
    Ok, astept cu interes. Si la final poate imi raspunzi si la intrebare.

  17. #100
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Da, eu sustin ca FRF prin intermediul CCA interpreteaza gresit regulamentul.
    In regulament scrie ca pasa directa de la adversarul care joaca voluntar/intentionat mingea te scoate din pozitia de offside si ca mingea deviata de bara, arbitru sau de un adversar nu te scoate din offside. Pentru mine e car ca devierea involuntara din Moura nu anuleaza pozitia de offside a sibienilor. Oricum el a fost ultimul adversar care a jucat mingea si a facut-o involuntar. Mi se pare clar, eu cred ca FRF si seful CCA sunt pafaristi. Desigur ca pot sa ma insel, lumea e relativa si cel mai puternic dicteaza ce e corect.

    Dar discutam de dragul regulamentului, seful CCA a declarat pe baza interpretarii lui ca sibienii nu au dat gol la faza aia. Nici nu mai conteaza ca eu cred ca acea faza nu a fost gol din motive diferite fata de seful CCA. Si orice am spune si am crede, oeicum rezultatul din teren va ramane acelasi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #101
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,117
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    In regulament scrie ca pasa directa de la adversarul care joaca voluntar/intentionat mingea te scoate din pozitia de offside
    Citeste cu atentie, nu scrie nicaieri ca trebuie sa fie directa, ea poate fi si inaccurate or unsuccessful
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    mingea deviata de bara, arbitru sau de un adversar nu te scoate din offside
    Citeste iar cu atentie, aici e vorba de minge venita dupa un sut/pasa al/a unui coechipier al celui aflat in offside
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Pentru mine e car ca devierea involuntara din Moura nu anuleaza pozitia de offside a sibienilor. Oricum el a fost ultimul adversar care a jucat mingea si a facut-o involuntar
    Inca o data, daca mingea venea de la un sibian, il atingea pe Moura si ajungea la ala aflat in offside, atunci era corecta decizia. Asa, venind de la un dinamovist care joaca deliberat mingea, devierea lui Moura nu mai conteaza.
    Vom putea stii vreodata daca asistentul a vazut gol, dar nu a mai semnalizat fiind preocupat sa ridice steagul pt offside? Da, var-ul nu avea cum sa valideze golul neavand dovada clara ca mingea a depasit linia, la fel cum la Sepsi nu putea anula golul lui Hagi neavand dovada clara ca mingea nuba intrat in poarta.

  19. #102
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    S-au mai schimbat regulile ?

    Parca stiam ca daca mingea vine de la adversar nu e off-side. Incurcate sunt caile Domnului.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  20. #103
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ciorbicafaristu View Post
    Citeste cu atentie, nu scrie nicaieri ca trebuie sa fie directa, ea poate fi si inaccurate or unsuccessful
    Corect tot ce spui, am inteles si interpretarea FRF/Vassaras dar asta mi se pare o faza aparte care nu e suficient explicata si am incercat sa leg literele legii.

    Nu spune nicaieri ca pasa trebuie sa fie directa, insa nu spune nicaieri ce se intampla daca mai intervie un adversar pe parcurs care evident ca nu joaca intentionat mingea dar deviaza total sutul initial.
    De ce Moura (evident ca nu are intentie) nu este considerat ultimul adversar ce joaca mingea ci Velkovski? Pentru ca Moura schimba clar directia mingii sutate de Velkovski, fara interventia lui mingea nu ar fi ajuns la jucatorii aflati in offside. De ex era acelasi lucru daca sutul lui Velkovski era deviat de arbitru?
    Interpretarea data de FRF mi se pare simplista in raport cu complexitatea fazei care ar merita sa fie clarificata si inclusa printre exemplele oficiale ale Boardului. Si asta indiferent ca interpretarea lor mi-ar da sau nu dreptate.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #104
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,117
    Reputatie
    1
    Pt ca se ia in calcul ultimul jucator care joaca deliberat mingea, nu ultimul care o atinge.
    Daca mingea il atinge pe arbitru se opreste jocul si se reia cu minge de arbitru, aici intra sub incidenta altui articol de regulament.

  22. #105
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Asa o fi.
    Si daca mingea jucata voluntar de Velkovski nu se lovea de Moura ci de un sibian? Si daca din sibian se mai lovea odata de un dinamovist pana sa ajunga la ala in offside?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •