View Poll Results: Cine va castiga AO 2024?

Voters
5. You may not vote on this poll
  • Iga Swiatek

    1 20.00%
  • Aryna Sabalenka

    2 40.00%
  • Jessica Pegula

    0 0%
  • Elena Rybakina

    1 20.00%
  • Ons Jabeur

    0 0%
  • Coco Gauff

    1 20.00%
  • Caroline Garcia

    0 0%
  • Maria Sakkari

    0 0%
  • Marketa Vondrousova

    0 0%
  • Karolina Muchova

    0 0%
  • Petra Kvitova

    0 0%
  • Belinda Bencic

    0 0%
  • Daria Kasatkina

    0 0%
  • Ludmilla Samsonova

    0 0%
  • Madison Keys

    0 0%
  • Victoria Azarenka

    0 0%
  • Beatriz Haddad Maia

    0 0%
  • Elina Svitolina

    0 0%
  • Sloane Stephens

    0 0%
  • Alta, numiti-o!

    0 0%
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 60

Thread: WTA Grand Slam: AO 2024

  1. #22
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,493
    Reputatie
    1
    Petra Martic o comite si ea incredibil. 4-1 in decisiv si serva... dar Ajla revine cumva si o demoleaza: 6-4

    Am urmarit Rybakina cu Pliskova, meci frumos, cu punct culminant in tie-break-ul primului set unde cehoaica n-a reusit sa inchida la 6-3 si 2 serve.
    In mod normal, vom avea Iga-Ryba in semi pe partea asta de tablou.

  2. #23
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Igo - Coco, finala ideala. Revansa lu Coco.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #24
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Cat despre romancele noastre d-aici, sa revizitam un pic primul post al thread-ului...

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Avem romance? Bifat.

    Avem sanse? Nebifat.

    Avem vreuna buna? De-aia.

    Halep tot out.
    Expected.

    Cum e Halep out, cum cica am batut ceva record: nici o romanca in turul 2 la un Grand Slam de zeci de ani incoace sau ceva.
    Last edited by Johnny D; 16th January 2024 at 20:18.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #25
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,360
    Reputatie
    0
    Garcia a dat de o jucătoare modestă, dar care și aleargă și a fost călcată în picioare. Ce șansă a ratat Osaka la turneul ăsta.

    Wozniacki care a declarat ca spera sa câștige turneul, a pierdut de la 6-1,2-0 cu o jucătoare de ITF.

    Puștoaica Andreeva a distrus-o pe Jabeur, care are 125 de kg în viu.
    Sunt curios dacă intră în top 10 anul asta Andreeva.

  5. #26
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Cat despre romancele noastre d-aici, sa revizitam un pic primul post al thread-ului...



    Expected.

    Cum e Halep out, cum cica am batut ceva record: nici o romanca in turul 2 la un Grand Slam de zeci de ani incoace sau ceva.
    Dopingul e un «strict liability offense», adică dacă te-am prins dopat, eČ™ti dopat! Nu mă interesează cum Č›i-a ajuns în sistem (n.r. - substanČ›a interzisă). Nu eČ™ti prezumat a fi nevinovat, există prezumČ›ia că te-ai dopat în mod voluntar. Sunt Č™anse să i se micČ™oreze pedeapsa, însă nu semnificativ”, a precizat Cernodolea la GSP Live.

  6. #27
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Dopingul e un «strict liability offense», adică dacă te-am prins dopat, eČ™ti dopat! Nu mă interesează cum Č›i-a ajuns în sistem (n.r. - substanČ›a interzisă). Nu eČ™ti prezumat a fi nevinovat, există prezumČ›ia că te-ai dopat în mod voluntar. Sunt Č™anse să i se micČ™oreze pedeapsa, însă nu semnificativ”, a precizat Cernodolea la GSP Live.
    Depinde de avocati, de cum problema, de argumente, contra-argumente.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  7. #28
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Ce argumente sa aiba?Cum sa pui problema?

  8. #29
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    PuČ™toaica Andreeva a distrus-o pe Jabeur, care are 125 de kg în viu.
    Sunt curios dacă intră în top 10 anul asta Andreeva.
    Dupa meciul asta:

    https://www.youtube.com/watch?v=arUCf9k2J9I



    Top 10 i-am prezis, nu stiu daca anul asta sau urmatorul.

    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Dopingul e un «strict liability offense», adică dacă te-am prins dopat, eČ™ti dopat! Nu mă interesează cum Č›i-a ajuns în sistem (n.r. - substanČ›a interzisă). Nu eČ™ti prezumat a fi nevinovat, există prezumČ›ia că te-ai dopat în mod voluntar. Sunt Č™anse să i se micČ™oreze pedeapsa, însă nu semnificativ”, a precizat Cernodolea la GSP Live.
    Dopingul daca nu esti retardat e exact cum zice politistu: te-am prins cu cantitati care te trimit in stare de ebrietate = esti vinovat. Nu esti vinovat ca ai baut o lingura de alcool, decat la retardatii astia care au facut regulamentele astea. De ce?

    Simplu. Sistemul legislativ modern te declara vinovat in baza dovezilor, nu-n baza probabilitatilor. Adica niciodata n-o sa fii bagat la inchisoare pentru ca juriul a decis ca "este probabil ca tu s-o fi comis", nu, ori sunt siguri ori te lasa liber. E simplu. Doar in regulile facute de handicapatii astia se creaza scenarii cu posibilitati si esti batjocorit in baza unor posibilitati, nu certitudini. Asa ceva e de noaptea mintii.

    Va decide tribunalul de la Lausanne mai bine ce e corect, peste handicapatii astia care au inventat regulile, chiar in baza acestor reguli handicapate, facute de handicapati cu scop de a batjocori o majoritate, in temeiul pedepsirii unei minoritati de trisori.

    Pai n-am fost noi de acord p-aici ca toata lumea triseaza? Si ce plm, pedepsim atunci doar o minoritate dintre ei? E de noaptea mintii, ori din ce unghi ai privi.

    Def trisor = persoana care face act distinct prin obtinerea unui avantaj ilegal, incorect si imoral in raport cu ceilalti competitori.

    Daca toti competitiorii triseaza, nu exista trisor, simplu.
    Decat daca unii triseaza mai mult decat altii.
    Last edited by Johnny D; 17th January 2024 at 21:25.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #30
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,988
    Reputatie
    1
    Bravo Diane Parry care intra in turul 3 si continua ascensiunea spre top. Imi place mult stilul de joc elegant, clasic si gandit al fetei asteia. Are o tehnica care aduce aminte tenis din anii '80 sau eleganta unui Federer sau Wawrinka mai recent.

    Din pacate vineri va juca cu "copilul minune" Mirra Andreeva (16 ani). Iar asta e chiar formidabila si tare cred ca va ajunge nr 1 mondial inainte de varsta de 20 de ani.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #31
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Atat i-a fost. Andreeva cu stilul vechi ii va face de petrecanie in 2 seturi scurte.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #32
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,360
    Reputatie
    0
    Ce meci între Iga și Collins, reeditarea unei semifinale de acum 2 ani, unde a câștigat americanca. Și acum Collins a condus cu 4-1 în decisiv și serva, și de acolo Iga a jucat fără greșeală, a luat 5 gameuri la rând, salvand inclusiv un 0-40 și a câștigat meciul. Asta nu era meci de turul 2, Collins joacă incredibil când e în formă, mă așteptam să închidă meciul.
    Iga a6dcaoat8, dar dacă joacă tot asa, nu va câștiga turneul.

  12. #33
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Dupa meciul asta:

    https://www.youtube.com/watch?v=arUCf9k2J9I



    Top 10 i-am prezis, nu stiu daca anul asta sau urmatorul.



    Dopingul daca nu esti retardat e exact cum zice politistu: te-am prins cu cantitati care te trimit in stare de ebrietate = esti vinovat. Nu esti vinovat ca ai baut o lingura de alcool, decat la retardatii astia care au facut regulamentele astea. De ce?

    Simplu. Sistemul legislativ modern te declara vinovat in baza dovezilor, nu-n baza probabilitatilor. Adica niciodata n-o sa fii bagat la inchisoare pentru ca juriul a decis ca "este probabil ca tu s-o fi comis", nu, ori sunt siguri ori te lasa liber. E simplu. Doar in regulile facute de handicapatii astia se creaza scenarii cu posibilitati si esti batjocorit in baza unor posibilitati, nu certitudini. Asa ceva e de noaptea mintii.

    Va decide tribunalul de la Lausanne mai bine ce e corect, peste handicapatii astia care au inventat regulile, chiar in baza acestor reguli handicapate, facute de handicapati cu scop de a batjocori o majoritate, in temeiul pedepsirii unei minoritati de trisori.

    Pai n-am fost noi de acord p-aici ca toata lumea triseaza? Si ce plm, pedepsim atunci doar o minoritate dintre ei? E de noaptea mintii, ori din ce unghi ai privi.

    Def trisor = persoana care face act distinct prin obtinerea unui avantaj ilegal, incorect si imoral in raport cu ceilalti competitori.

    Daca toti competitiorii triseaza, nu exista trisor, simplu.
    Decat daca unii triseaza mai mult decat altii.
    Dopingul e dupa regulamente.
    Regulamentele tale sunt ale tale dar alea nu conteaza.
    Eu sunt de cord ca toti triseaza,dar nu toti sunt prinsi.Vina e la Mouratoglou si ai sai.
    Pacat ca erau sexy imporeuna.

  13. #34
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Iga a6dcaoat8, dar dacă joacă tot asa, nu va câČ™tiga turneul.
    Nu sunt de acord, in setul 2 si in prima parte a decisivului da, absolut corect ce spui.

    Dar a fost Dumnezeu incepand de la 1-4 in decisiv, serve pe tuse exterioare, lovituri de kilograma si ofensiv si defensiv, toshivrei. Au tremurat multi chiloti pe multe competitoare dupa meciul asta, parerea mea. Si e exact meciul de care avea nevoie ca sa scape de trac, daca mai are asa ceva.

    Cu alte cuvinte daca o vedeam a 2-a favorita dupa Gauff, acum sunt absolut sigur ca e prima favorita, e meciul ala care te forjeaza in nu mai am ce pierde, ca era sa pierd si tot ce obtin e un bonus. Sunt sigur ca e in finala, doar pe Gauff o mai astept acolo.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #35
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Rybakina out dupa un maxitiebreak colosal care a durat cat primul set = o jumatate de ora, pierdut cu cu 20-22!

    Incredibil asa ceva, cred ca a fost cel mai colosal tiebreak din istoria tenisului, si nu fu pe iarba! Din istoria tenisului feminin 100% si nici nu va fi egalat prea curand!

    Ziua stupizelor azi cum ziceam.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #36
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,360
    Reputatie
    0
    Ce glumă Rybakina, ratează 5 mingi de meci făcând 20 de greșeli neforțate în ultimele gameuri, dar greșeli de alea de nivel junioare. Nu pot sa cred cum a ratat mingea aia de meci de la 18-17.
    Rămânem cu TB asta epic.

  16. #37
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,360
    Reputatie
    0
    Gauff are traseu pana în semifinale de WTA 250.
    Sabalenka a distrus tot până acum, dar are meci cu Anisimova în optimi. Dacă nu are probleme fizice americanca, azi a avut mici probleme, atunci se anunță un meci interesant.

    Dacă nu vor fi surprize, o să avem finala de la US Open în semifinale, adică Gauff vs Sabalenka.

  17. #38
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Pai eu ce-am zis? Si o vad pe Gauff favorita, ca la USO. Acolo am avut dreptate.

    Singura care o bate pe Gauff e Swiatek in fata careia are un complex.

    Dar voi tine cu Gauff, deoarece pe hard are o sansa, Swiatek uneori iese din zona de confort.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #39
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Swiatek out! Cea mai mare surpriza de la acest AO, iarasi o zi a surprizelor, a 2-a la rand.

    Drum liber spre trofeu pentru Gauff!


    Trebuie doar s-o bata iar pe Sabalenka pe hard, ca la USO!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #40
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,988
    Reputatie
    1
    La 6-3 si 3-3 poloneza s-a oprit din joc incredibil
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #41
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,360
    Reputatie
    0
    A jucat slab Iga și acum în ultimul game, a făcut 2 greșeli neforțate total aiurea. A pierdut câteva GS-uri în ultimii ani, în care era favorită și într-o era slabă. La ce tinere vin din urmă, plus Osaka, nu prea va avea multe șanse sa mai câștige Gs-uri. Adică competiția va fi mult mai acerbă ca pana acum. Cu siguranță va mai câștiga, dar trebuia sa aibă deja vreo 5 GS-uri.

    Si cum ziceam acum câteva zile, iar ne trezim cu o finalistă surpriză aici.

  21. #42
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,875
    Reputatie
    0
    Continua sa fie o rusine WTA-ul...un pic mai decenta decat in era recenta in care castigau GS-uri: Andreescu si Raducanu, dar nici foarte departe...

    Nu ai cum ca Iga sau Rybakina sa iesi atat de devreme.

    Nu mai zic de una care Sakkari care este Ana Bogdan 2 la Grand Slamuri...
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •