Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 139

Thread: Etapa 13 2023/2024

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,993
    Reputatie
    1

    Etapa 13 2023/2024

    Vineri, 20 octombrie
    Ora 21.00 UTA Arad - FC Rapid 1923

    Sâmbătă, 21 octombrie
    Ora 17.00 FC Hermannstadt - Dinamo București
    Ora 21.45 Farul Constanța - Universitatea Cluj

    Duminică, 22 octombrie
    Ora 15.30 Politehnica Iași - FCU Craiova 1948
    Ora 18.00 Universitatea Craiova - Petrolul Ploiești
    Ora 21.00 FCSB - FC Voluntari

    Luni, 23 octombrie
    Ora 18.00 Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Botoșani
    Ora 21.00 CFR 1907 Cluj - Oțelul Galați.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Ar trebui ca Poli Iasi sa obtina prima victorie acasa
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  3. #3
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Oooooo, s-a intors ilustrismul! Chapeau!
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  4. #4
    junior
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    118
    Reputatie
    1
    Calul Tricolorul Breaza-Iasi 🐴🫏o sa piardă și acest meci.

  5. #5
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Talvan, Cotora, Radu Niculescu, Sebi Moga Lombardo, Mara, Dulăul Hizo etc, se stie ca Interul sibian a fost o pepiniera discutabila pt Dinamo 🤣

    Si acum imi amintesc de o iesire la offside a lui Cotora, la un meci de cupa cu Rapidul lui Lucescu. La noi era prof Dinu. O fanta de 4 metri intre libero si centrali exploatata de un fotbalist care s-a retras din fotbal, Popa Catalin, s-a dus dupa femeia lui prin Italia sa ducă țucalele la closet. Ce vremuri, ba, ne-a marcat si Sumudica atunci. L-a batut Lucescu pe Procuror in toate meciurile care au contat. Noi am ramas cu prosopul, Lucescu a luat cupa si campionat la Rapid. Meci pe 23 august, atmosfera, derby. Azi e sarbatoare ca am facut 1-1 la un meci care a semanat cu Arabia Saudita - Argentina 🤣

    Claudiu, ai legatura. Nu aveti un Netoiu la Sibiu?, ca poate ne intelegem la un scor care nu deranjeaza pe nimeni 🤣

  6. #6
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Talvan, Cotora, Radu Niculescu, Sebi Moga Lombardo, Mara, Dulăul Hizo etc, se stie ca Interul sibian a fost o pepiniera discutabila pt Dinamo ��
    Imbatranishi bre, Moga "expresul de Bistrita" a venit de la Gloria. In schimb de la Inter au venit la pachet Mihali si Dorinel Munteanu.
    Meciul asta va fi de neinteles dar foarte probabil bat nemtii din Sibiu daca nu cumva Dinamo va reusi sa scoata un alt egal mic pentru noi dar mare pentru echipa.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #7
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E, da, pe vremea aia chiar eram mic si nu aveam nici tik-tok. Cand o sa deschid gugăl sa fac o postare pe feisbuc si pe ols, inseamna ca e gata, o sa ma retrag si eu ca Eden Hazard 🤣

  8. #8
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Eu era maricel pe vremea aia si chiar speram ca astia nou veniti vor compensa total marea vanzare din ‘90. Aproape tot lotul schimbat, inclusiv antrenorul. Mai venisera de la Brasov Selymes si Gerstenmaier, venise Demollari iar la timona in locul lui Lucescu sr venisera Armeanu cu Hizo second, era regim militarizat. Moga era un fel de Politic mai rapid si mai bataios. Jucatori de clasa, pe astia de azi ii bateau cum ne-a batut Scotia la rugbi, dar totusi sub lotul din 90. Si a durat numai vreo 2-3 ani pana a lichidat Ianul conturile.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #9
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am fost la meci cu Marseille. Pe vremea aia, Gradinescu era filodinamovist, apropo 🙀 Unele meciuri mi le amintesc mai bine. La ăsta, am aprins un spray la a 2a, cu 2 colegi eram - unul stelist, care venea la noi pt atmosfera ☝️, din ala mare de țînțari. A facut baritai flama acolo. La noi erau in voga rolele de hirtie (care mai sunt si azi la Galati, nu? ) si paluxul de parchet bagat in cutii si incins cu bricheta. Facea un fum teribil apoi. Cand au venit Marseille, Cagliari am vazut si noi torte profesionale, era altceva. Mai aveau si ai nostri, dar nu asa en gros. Uite, daca imi amintesc, si Grobarii au facut prapad cand au marcat in Groapa pt 2-1. Tot cu torte si fumigene, superb.

    Moga si Gerstenmajer, in combinatia asta, au ca varf meciul cu Sporting. Moga era o gloaba, sincer 😋, juca doar pe spatii f mari. Avea o viteza buna, dar imi amintesc ca radea tot stadionul de stangaciile lui. Culmea, pe Dorinel n-as putea sa il decupez acum din memorie cu ceva deosebit, insa am amintiri cu gloabe colosale. Nici nu te trasneste cand pot sa aduc in discutie un Denis Dragus, Hanganu, Marian Ivan sau Mihart 🤣

    Nu, dar aia e inadmisibil. Ma pun pe ganduri atatea rateuri intr-o postare 🤔

  10. #10
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Gerstenmajer, daca mai ramanea la Dinamo, era peste Cl Niculescu. Eu asa zic. Jucator complet. Fizic excelent, joc de cap, executii, finalizari. Si Demollari a fost excelent, spurcatii il stiu bine. Dar aia a fost, a vandut nenorocitul ala tot. Gabor dadea 400 de goluri in liga 1 daca juca cat Claudiu.

    Oricum, hai sa vorbim de echipa de azi, sa fim on topic 🤣

    Pirț, gata, am terninat.

  11. #11
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Gerstenmaier era atacant de rasa, avea simt al golului, plasament, explozie, demarcare pe culoar excelenta si o lovitura de cap naprasnica. Niculescu avea peste el doar executiile fenomenale din lovituri libere, altfel ca atacant era mult sub Gerstenmaier. Corect ce zici de Moga iar golul cu Sporting e de pus in rama.

    Revenind in prezent eu zic sa fim sanatosi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #12
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Armeanul a spus ca dintre toti jucatorii cu care a lucrat la Dinamo, Gerstenmajer a fost cel mai bun. Eu am vazut interviul cu el, nu o spun din auzite. El pronunta asa cum se scrie Gerstenmajer, era o vreme cand avea chiar farmec, pana sa inceapa Blatiada, in care s-a manjit pana la coate. Si, sa o spunem fara ocolisuri, nu stiu daca Armeanul a avut vreun merit in formarea Stelei si nici nu ma intereseaza. Dar a facut cea mai buna echipa romaneasca de club all-time, care a castigat campionatul impotriva miliției Spre deosebire de altii care doar se plang si se victimizeaza (nu intamplator sunt echipe infratite si azi ) Armeanul a castigat titlul in Dinamo, cota 250 la victorie. Aia e generatie de aur. Mai sunt si altele, dar asta nu e niciodata amintita. Ce a avut Hagi langa el cand a devenit rege si ce a avut Dobrin. E cam ce a avut Maradona cand a castigat CM si ce a avut Messi. Ultimul, inclusiv arbitrajul, adica ceva grețos.

    Ce vreti, pauza de liga 1 😊

  13. #13
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Si Maradona a avut gol cu mana, e adevarat. Dar totusi 5-6 penaltyuri inventate pt o campioana sunt cam multe.

  14. #14
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,896
    Reputatie
    0
    Inca nu e campioana.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #15
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Dacă ai doar jucători maghiari primesti bani, la fel dacă ai jucători U21. În liga a doua parcă te obligă, dar în prima nu. În schimb, dacă folosesti, esti premiat. De asta se dezvoltă asa bine fotbalul din Ungaria. Iar banii nu vin de la Federatia de acolo. Vin de la companiile private, care au facilităti fiscale în cazul în care dau din impozitul pe profit către sport. Si au 5 sporturi prioritare: fotbal, handbal, hochei, baschet si polo".

    Felicitari, dragi vecini maghiari, ca ati ales in fruncea voastra niste oameni capabili, nu toti cretinii, ca la noi.

    Deci, ai un lot format doar din maghiari, incasezi un milion. Esti obligat sa folosesti u21 in liga 2, dar in liga 1 esti premiat

    Pt noi ar fi exceptional sa se sustina fotbalul asa, macar cel din liga 2. Si nici macar nu trebuie sa bagi mana in buzunar, ci sa te duca mintea sa creezi o legislatie moderna.

    Ungaria e calificata, se bate cu tari din urna 1 valorica, noi cautam scuze la un meci cu Belarus. Am ajuns sa indexam toti fungii de la baza firului de iarba, care ne vor impiedica mai mult ca sigur sa castigam

    PS. La noi, cele 5 sporturi prioritare ale guvernului de uniune porcina sunt: pupincurismul, hotia, frecangeala, incompetenta si minciuna.
    Last edited by Capitanu.Burcea; 12th October 2023 at 14:09.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  16. #16
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Minciuna poti s-o lasi deoparte ca asta e peste tot cam la fel, Inclusiv la vecinii nostri de peste Tisa. Nici la hotomanie nu stau rau insa o fac mai civilizat, mai bine organizat si mai elevat; la noi se fura porceste. Insa restul sporturilor mentionate s-au ridicat foarte aproape de a intra in heraldica patriei. Ma framanta doar ce a fost mai intai: pupincurismul, frecangeala sau incompetenta?

    Insa ideea de a premia echipele in functie de numarul de jucatori autohtoni e foarte buna si ar merge manusa si la noi. Asa ai putea sa ai continuitate in a promova jucatorii si dupa ce au depasit varsta de U21.

    ontopic: baietii de la Spesi or fi premiati daca promoveaza jucatori maghiari sau regula e adaptata la campionatul nostru? Ca oricum ai da-o e clar ca au multi romani in echipa.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #17
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E greu sa promoveze jucatori maghiari la momentul asta, si aici ma refer la romanii de etnie maghiara. De-abia au ridicat acareturile, terenurile, or fi venit sau nu oamenii cu nou-haul. Probabil in cativa ani nu ma indoiesc ca vor promova tineri secui din cele 64 de comitate , totusi nu cred ca o vor face in detrimentul pierderii locului din prima liga. Csikszereda are multi maghiari, au implementat ideea mult mai abrupt si nu pot emite pretentii peste jumatatea ligii secunde. Oricum, Orban nu are nevoie de pretexte pentru a sustine financiar Pepsicarii. Faptul ca avem acest cal troian in mijlocul superligii, chiar printre echipele de play-off, e o realizare in sine pt guvernul maghiar. Dar si proiectul lor pana sa intervina Orban era unul corect, jos palaria pt maghiari! O echipa care a jucat mereu fotbal, a antrenat si spectacolul in sine, dar si partea administrativa. Singurul an in care au fost oribili a fost cel in care au avut antrenor maghiar domnul venit din Scotia, Csaba Laszlo. Se misca Ungaria, e clar ca sunt in fata noastra, dar nu e chiar un boom nici la ei. Gen Belgia, de ex, care pt mine e campionat + fotbal revelatie. Si boul de Sefer refuza Belgia ca sa joace in Israel. Tara de inculti nespalati. In loc sa ii toarne pisat in cap lui Dorinel, mai bine ar imprastia licoarea pe tenul doamnei care l-a sfatuit atat de bine pe fiul sau.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  18. #18
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ungurii au fost mereu peste noi ca civilizatie, e si normal istoriceste vorbind. La fotbal au fost o perioada mai slabi decat noi din simplul motiv ca liderii lor politici nu erau asa de mari amartori de fotbal si sport precum e Orban. Noi am fost peste ei la fotbal pentru ca am avut sansa ca niste oameni ce se pricepeau la fotbal au relansat fotbalul romanesc in ani '80 pe baze solide, cu atentie indreptata catre tineri si asa a aparut asa zisa generatie de aur care a performat pana la inceputul anilor 2000. Asa a fost si in alte sporturi ce erau sustinute in comunsim, de ex defuncta gimnastica romaneasca de top.
    Numai ca dupa '90 am trait pe consum din mostenirea grea si intre timp s-a distrus tot. Acum culegem roadele. Si mai e ceva: noi am pierdut mandria si bruma de ambitie si dorinta de reusita prin munca, castigand in schimb o mentalitate de periferie si dorinta de a face bani usor si prin orice mijloace. Ungurii vor continua sa creasca si nu numai in sport, la noi mai e mult pana sa intram pe un drum predictibil pozitiv.
    Belgia e alt nivel de civilizatie, fotbalul la ei a fost mereu po****r si asezat pe baze profesioniste, iar sansa de a fi avut o generatie de exceptie a generat o mare emulatie in randul tinerilor care tot vin din urma.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #19
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Word! ☝️

    Intrasem sa va spun ca s-a accidentat Rrahmani. Posibil sa fie ceva grav. Fiind Kosovo, cel mai devreme se va afla maine-poimaine despre ce e vorba.

    Nu avea de ce sa se accidenteze, sincer acum Cred rapidistii trebuie sa isi mai usureze inima, pt ca sunt grupul de suporteri care atrage cele mai mari energii negative. Locul ala e o potcoavă a bermudelor. Vedeti ca la cateva luni isi mai rupe cate unul clavicula, peroneul, prepuțul. Se intampla lucruri, ratezi meciuri, obiective. Tot timpul iti lipseste ceva si tot timpul e de vina altcineva. Te multumesti sa spui: asta e Rapidul? Deci, pana la urma se confirma ca am dreptate, inseamna ca e ceva acolo 🙀

    Fiti mai buni, intrati cu sufletul curat in sec 21, asta e sfatul meu.

    E o postare mistică, imi asum ridicolul si doua kile de vermut 🤣

  20. #20
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,121
    Reputatie
    1
    Era de asteptat, la ce picioruse are. Ma asteptam sa-l tina totusi pana in iarna.

  21. #21
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,896
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Ungurii au fost mereu peste noi ca civilizatie, e si normal istoriceste vorbind.
    Au taiat burti si aruncat fetusi de romani la gunoi, cand noi nu stiam nici ce-s alea avorturi. Desigur.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •