Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 69

Thread: Dinamo a revenit in Liga 1!

  1. #43
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Dinamo incepe meciurile sperand cel mult ma un egal, victoria tine de domeniul minunilor. Stilul de joc ii face sa fie asa, dau pase incepand de la portar si joaca intensiv de-a latul terenului si inapoi. Atacantii nu marcheaza pentru ca echipa nu creaza ocazii de gol, nu are cum daca jocul se intoarce cu pasa inapoi atunci cand ajung la maxim 30 metri de poarta adversa.
    In felul si in meciurile fara adversar ar termina tot la egalitate daca nu cumva isi dau autogol. Si ies si surmenati de pe teren.
    Last edited by Utilizator; 30th September 2023 at 15:26.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #44
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Eu acum cred, nu am vazut meciul Deci, cred ca echipa nu mai poate sa faca progresie cu pase, cu broderie, pt ca nivelul competitiei, coroborat cu subnivelul jucatorilor nostri, nu mai permite acest stil, de altfel, respectabil. Cred ca se pot face puncte, nu a venit nimeni sa ne dea cu terenul in cap, exceptie cateva echipe care au bagat zeci de milioane si au buget pe an cu double digits. Nu imi fac probleme, dar am zis ca Dinamo trebuie tinut la un nivel care trebuie sa excluda lupta pt locurile 13 si 14. Adica, bai, te inteleg, ai platit din urma, ai si primit facilitati prin hotarare judecatoreasca, actiuni gratis, dar mentine un nivel minim in care sa fim totusi confortabili, sa ne bucuram si de ceva fotbal. Locul 10, poftim. Stai acolo, in **** mea, anul asta, te mai duci pe 8, pe 9, arati ca esti si tu capabil, esti si potent -ca esti la Dinamo. Nu e vorba de City aici, ba da' sa nu fii capabil sa tii echipa asta, inseamna ca nu ai clasa. Nu ma interseaza Burca, eu vorbesc aici de Palade si micul Stalin de la Redewe. Burca a fost surclasat de Dorinel, cu o echipa la fel de slaba, deci nu mai vreau sa aud ca nici Murinio nu face cu lotul asta. Nu are nici experienta, nu citeste jocul, face niste schimbari catastrofale, nu are scanteia aia pt liga 1. Eu as incerca cu un Badea, un Moldovan, poate ala de la camile, Isaila. Chiar si martalogul de Ciubotariu. Ceva mai fresh, nu orice ciuruc aruncat de astia dintr-o comuna in alta. Eu am mai zis, mie imi place Viorel Moldovan. Faptul ca nu e cautat de multi din liga 1 ma confirma
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  3. #45
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Moldovan si Isaila sunt propuneri interesante. Cu un plus pentru primul care fiind in Romania cunoaste mai bine situatia. Badea a ratat pe linie in ultimul timp, nu cred ca mai e o varianta castigatoare. Ciubotariu ar fi bun dar are inca contract la Sepsi.

    Tare aia cu Palade, si eu l-am confundat.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #46
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Mai degraba as merge pe Isaila, are mai multa experienta ca antrenor decat Viorel Moldovan si a facut treaba buna la Astra
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  5. #47
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    De dragul discutiei, as zice ca Moldovan e mai potrivit din multe motive. In primul rand cred ca e antrenor cu carte, are licenta Pro, si are ceva echipe si rezultate la activ inclusiv la Auxerre. Ca fost atacant are o abordare reflex mai pe fotbal, mai spre poarta adversa. E fost international si e mai cunoscut de catre jucatori, poate impune respect si prin asta.

    Pe Isaila nu prea stiu de unde sa-l iau. Nu are licenta Pro si asta e un semn de intrebare referitor la abilitatile unui antrenor. Ca o paranteza, un tip inteligent ar face asta macar pentru evolutia in cariera daca nu ca sa mai invete ceva. Nu s-ar multumi cu putinul cum e moda pe la noi pe baza preconceptiei originale ca scoala nu te ajuta prea mult ci e mai mult o pierdere de vreme. banuiesc ca scoala de antrenori din Romania e in tonul general al tarii si al sistemului educational. Dar daca vrei sa inveti, o faci oricum, nu te multumesti sa iei cu greu bacul si pe urma sa mergi ajutor de patron sau de sef de FRF. Nu reusesc in viata numai aia de au studiat la Oxford, Cambridge, Harvard si MIT, se mai intampla si alora de au absolvit pe bune Universitatea sau Politehnica din Bucuresti, Cluj, Iasi, Timisoara samd.
    Revenind, Isaila a avut sansa sa vina la Astra direct din Liga a 3a si sa gaseasca aici un lot foarte bun si deja sudat. Pe baza asta a fost luat la U21 unde o fi facut foarte bine selectia si pregatirea insa a fost demis inainte de terminarea meciurilor din grupe si Radoi a fost cel care a obtinut rezultate. De remarcat ca a face ceva la U21 nu inseamna neaparat ca esti antrenor de valoare, a se vedea cum a evoluat Radoi dupa aceea.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #48
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Acum trebuie luat neaparat Lupescu Ionut, care ar fi un plus pe partea de nou-hau, credibilitate, management, nu se pune problema. Venit din iarba, ramas in fenomen, fost jucator de iq futbol atat de rar in sport, in general, nu doar fotbalul romanesc. Mi se pare rea credinta sa nu il iei, inseamna ca ai alte planuri care includ mediocritate, lălăială si proiecte la sf asteapta. Ce conditie a pus de nu se poate indeplini? Ca aduce investitori? Bravo lui, sa aduca! Daca ma intrebati de ce n-a venit acum 2 ani, va intreb si eu de ce n-a venit Palade tot atunci, poate nu mai retrogradam, nu? 🤔🤣

  7. #49
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Palade e de belea, mai trebuie un Tociu

    Nu stiu ce sa spun despre Lupescu, s-a dovedit a fi o caprioara in jungla fotbalului romanesc si nu pare genul care sa asaneze mlastina ca sa faca profesionism la un club asa de complicat precum Dinamo. O fi cochetat cu ideea insa nu cred ca a vrut cu adevarat sa vina. Iar investitorii ramane de vazut daca vin doar pentru ca Lupescu, deocamdata doar Borcea si-a anuntat sprijinul in calitate de sponsor.
    Sigur ca intr-o societate asezata Lupescu ar fi candidatul perfect la conducerea executiva de la Dinamo. La un club german de ex ar merge uns, are mecla de conducator, ar avea in spate o armata de profesionisti care sa-l sustina. La noi asa ceva nu exista si nici nu va fi prea curand. Trebuie sa fii rezistent la tavaleala, sa bei spritzuri cu o multime de nea cutare, sa iei din transpiratia lui Stochita standu-i alaturi, sa il recunosti pe Burleanu drept baskan si pe Gino drept frate mai mare, sa ai relatii bune cu arbitri, sa fii acoperit la spate ca nu cumva sa te trezesti legat pe diverse motive pentru ca ai deranjat pe careva.
    De ce ar face Lupescu toate astea? Daca avea investitori atunci il taia pe Palade cu septicu' din Arabia Saudita unde a fost director tehnic si cica a ramas tovaras cu ala mare de face sapun din ziaristii ce se opun. Sau daca a incercat si n-a reusit atunci sunt slabe sanse sa cada la intelegere cu cei din umbra care fac si desfac destinele patriei si a tot ce misca pe plaiurile carpato-danubiano-pontice. Iar arabii cu bani nu sunt fraieri sa arunce cu maruntish intr-un fotbal cu valoare si vizibilitate zero ca sa incaseze injuraturi si zero beneficii, dau cu miliardele in englezi pentru ca acolo fotbalul e stelar si vinde la nivel global, se spala imagine, se castiga notorietate si se leaga afaceri, ai adrenalina la maxim.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #50
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Dar el nu a spus ca vine maine cu șeicul, ci sa i se permita sa aduca potentiali investitori, sa aiba mana libera, carora in viitor sa li se permita sa devina majoritari, daca au putere in cămilă. In primul rand, ideea e sa il ai in club si apoi vedem cat are nou-haul. Eu zic ca are, ca Arabia nu isi permite sa faca zidarie cu cioflingari. E adevarat, ăia au avut cu ce, dar pe mine ma intereseaza nou-haul omului acum.

    Sigur ca nu poti sa il iei, ca tu esti un sarantoc, astepti digi, astepti sponsorii sa mai dea 3 lei, sa mai fac Țociu o reclama la crema de kur 🤣, sa mai cumpere pensionarii aspacardin de la Palade. Dar nu vrei sa o dai asa, o cosmetizezi ca nu are ala nou-hau corporatist, cum au facut si cu altii. Aka, nu le-au dat lor banii sa conduca Nicolescu echipa pe locul 15. Ei se expun daca il iau p-ala si in buzunare le bate vantul, de asta o sa apara, daca nu au si facut-o, trompetele care vor arunca in derizorii si manusa asta aruncata de Lupescu.

  9. #51
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mie imi place mult Lupescu, cand eram mai tanar unii ziceau ca semanam un pic, mi s-a cerut odata si un autograf in Herastrau.
    Eu spun doar ca din pozitia de executiv la club nu prea poate face mare lucru oricine ar fi boierul: Tociu, Palade, Cortacero sau Badea. Si sa nu uitam ca Nicolescu l-a invitat pe Lupescu iar nu invers. Adica vii sa lucrezi pentru noi nu contra noastra.
    In locul lui Lupescu as gasi mai intai investitorii si as veni direct cu ei de mana sa cer sefia, cu anunt public si toate cele. Sa dea redeweului ce au investit si inca un milion, luati bah, merci ca ati tinut locul cald, acum plecati la treaba voastra. Atunci ar fi in pozitie de forta si s-ar vedea clar ce si cum. Dar din pacate Lupescu nu are asa ceva ca ar fi facut-o deja.
    Altfel e greu sa vii salariat si sa ceri mana libera sa decizi actionariatul, iar culmea ar fi sa o mai si obtii. Nimeni nu-ti da asta, fie escroc sau om cu cele mai bune intentii, roman, arab sau de alta nationalitate. Insa eu cred ca Lupescu nu vroia sa se bage si a refuzat elegant punand conditia asta. Si ne-a dat noua si presei subiect de discutie.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #52
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Ar fi ceva sa vina Lupescu ! Poate fi ceea ce Dinamo cauta! Dar vorba ta mai intai trebuie investitori si un proiect serios
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  11. #53
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Pai da, Uti, dar prin puterea financiara a redewe, i se poate raspunde asa: sigur, adu cati seici si neșeici vrei, noi avem oricum mai mult. Si cu asta ii inchizi gura si ramai si cu un care poate uni Dinamo. Nu sunt multi din specia asta, e f important. De ce sa iti fie frica de concurenta loiala, care e una benefica pt Dinamo? Mai multi bani, mai multe sanse de propasire. Ca asa spui, ca e pt Dinamo, istorie, stiti amintirile alea presarate de Nicolescu pe feisbuc, la care am plans ca la concertele cu Savoy, de la Polivalenta. Meciurile cu Liberec, Hamburg, nu stiu ce derby castigat de noi dupa 9 ani. Hai, ba, las-o-n plm, Nicolescule, exact asta faceai tu acum 15 ani, 'te dreacu' de janghina! 🤣

  12. #54
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pai sa vedem ca vin seicii si ii refuza Palade. Nu vine frate nimeni, eu m-am impacat cu ideea. Astia de sunt acum sunt cei mai buni din tot ce a venit in ultimii ani cand era liber la patronat. Inainte de Cortacero au fost arabi, indieni, eternul Florica, Murat si alalalt care pusese ochi pe Saftica si nu a preluat nimeni. Dupa reteogradare putea sa vina Lupescu cu baskanii si nu se opunea nimeni ca era vid ca-n spatiu. Macar redeweul a platit licenta si a tinut clubul la limita de supravietuire intr-un moment in care se putea termina tot. Ca sunt cu serviciile sau nu, ca totul a fost aranjat sau nu, nici nu mai conteaza. E clar ca nu a fost altcineva, macar sa starneasca dezbateri.
    Toti strainii care au venit investitori in fotbalul romanesc de-a lungul anilor au fost tepari. Tiriac nu vine, ar fi dat si el o mie de euro daca treceam de Lazio si era rost sa scoata niste meleoane intr-un an. Asta e, impaca-te ca ii avem pe Tociu si Palade, a mai venit Renovatio Preda, o sa stranga iar o mana de gagii cum era si pe vremea lui Badea si Borcea. Si eu zic ca e bine ca ii adunam si pe astia. Nu se baga nimeni de calibru mai mare ca nu are de ce sa vina.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #55
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    De ce sa ne mai intoarcem la ce a fost? Puteau sa vina si nu au venit, pt ca, eu cred , era o situatie incerta, inclusiv cu planul de reorganizare. Si astia au venit cand au avut informatii clare din interior ca va trece, ca nu vor trebui sa scoata din buzunar decat bani de seminte. Iar garantia asta nu putea sa vina decat de la o codoasa batrana care a avut justitia in buzunar de peste 50 de ani, nu o puteau da x, y, z, cu toate bunele intentii ale lui Zavaleanu si Iacob. Ei sunt recomandati de Badea, care a facut o sugestie clara de vanzare lui Serdean. Aceasta nu a putut fi refuzata, dat fiind arestul la domiciliu care se putea transforma in ceva mult mai grav. Eu asa am judecat. Nu vad aici decat niste sageti ale lui Badea care vor tine clubul extrem de low class, vor trage de timp, vor scarbi pe toata lumea si isi vor face mendrele. Mai devreme sau mai tarziu se vor termina si scuzele astea, nadajduiesc ca le va da foc vreunul mai koios, cum au facut aia la Marseille. E doar un vis, sigur ca nu se va intampla mai devreme de anul 2028, cand e deadline-ul propus de expertii de la redewe.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  14. #56
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E posibil sa ai dreptate, suna pertinent, nu am informatii din umbra ca sa pot argumenta pe tema asta. Dar la cat chin a fost la Dinamo de amar de ani, 2028 suna optimist, sa fie bine ca sa nu fie rau.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #57
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nici nu le putem cere mai mult decat pot oferi. Probabil 😋 Totusi, nu e un Dinamo care sa aduca lume la stadion peste acest plafon psihologic de 10 mii si sa opreasca pierderea masiva de suporteri din ultimii ani. E unul care s-a dus atat de jos, incat orice bașină pare zbor cu zepelinul. Spre exemplu, si Botosani a facut un meci f bun aseara, nu e ca si cum noi am devenit Barsa cu acest egal, in raport cu restul competitoarelor. Nu stiu daca a fost doar motivatia momentului Hildan, trebuie sa mai vedem meciuri...

  16. #58
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    corect ce spui. Dinamo va incepe sa adune iar suporteri numai odata cu victoriile si revenirea in playoff si lupta pentru titlu. Mai e mult pana departe dar macar sa faca primul pas, sa aiba un joc solid si sa lege victorii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #59
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,656
    Reputatie
    0
    Petrolul - Dinamo, cel mai prost meci de pana acum. Nu au aratat nimic. Nu am inteles schimbarile...

  18. #60
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Dap, joc prost, rezultat pe masura.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #61
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am mers la un ics de prva liga, unde prva nu e nevasta lu" Banica 🤣 ci liga talentelor croate unde toate meciurile se termina cu 0 goluri, 1 daca atacantii sunt in forma.

    Prima repriza mediocra. Daca dadea 11m in min 2 nu se supara nimeni si nu mai pierdeam doua ore siluind pe sfanta filofteia pt un egal.

    Sincer, au fost o mizerie, cu tot cu Kopic. Dar astfel de meciuri ne vor aduce si puncte. Vor marca fratii Ayew, Korman, Toure si De Boer si in general toti fratii la care face scouting Nicolescu.

    Jalnic.

  20. #62
    incepator
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    De ce sa ne mai intoarcem la ce a fost? Puteau sa vina si nu au venit, pt ca, eu cred , era o situatie incerta, inclusiv cu planul de reorganizare. Si astia au venit cand au avut informatii clare din interior ca va trece, ca nu vor trebui sa scoata din buzunar decat bani de seminte. Iar garantia asta nu putea sa vina decat de la o codoasa batrana care a avut justitia in buzunar de peste 50 de ani, nu o puteau da x, y, z, cu toate bunele intentii ale lui Zavaleanu si Iacob. Ei sunt recomandati de Badea, care a facut o sugestie clara de vanzare lui Serdean. Aceasta nu a putut fi refuzata, dat fiind arestul la domiciliu care se putea transforma in ceva mult mai grav. Eu asa am judecat. Nu vad aici decat niste sageti ale lui Badea care vor tine clubul extrem de low class, vor trage de timp, vor scarbi pe toata lumea si isi vor face mendrele. Mai devreme sau mai tarziu se vor termina si scuzele astea, nadajduiesc ca le va da foc vreunul mai koios, cum au facut aia la Marseille. E doar un vis, sigur ca nu se va intampla mai devreme de anul 2028, cand e deadline-ul propus de expertii de la redewe.CazinouriOnlineRomania
    Înțeleg punctul tău de vedere și frustrarea care vine odată cu el. Dar, trebuie să privim realitatea așa cum e ea și să înțelegem că schimbarea necesită timp și, uneori, compromisuri. Nu totul este alb sau negru, iar în politica de astăzi trebuie să judecăm situațiile nu doar prin prisma a ceea ce ne dorim, ci și a ceea ce este posibil. Trebuie să ne adaptăm și să găsim cele mai bune căi de a avansa, chiar dacă asta înseamnă să lucrăm cu ce avem.

  21. #63
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Dinamo a revenit in Liga 1 ramane de vazut daca rezista in Liga 1 !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •