Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 69

Thread: Dinamo a revenit in Liga 1!

  1. #22
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Daca jucam mai mult la pacanele, la ruleta, atunci vor avea si ei bani de investit la Dinamo. De asta fac o invitatie de suflet confratilor dinamovisti. Sa joace, sa joace, sa joace, ca sa il parafrazez pe unul dintre membrii nostri fondatori din anii 40-50

    S-a amanat modificarea de plan. Guvernul reptilian ne poarta sambetele. E clar ca noi suntem toba de know-how, dar forta intunecata (la propriu, aka tiganul tortionar de la Confuterland) nu ne lasa sa crestem organic. Noi avem bani, dar nu ne lasa sa platim. Daca se aproba, imediat faceam crowdfounding si mai carpeam cosmelia. E trist, va dati seama. Eu credeam ca ddb a rezolvat cu astia, cel putin asa se anunta,pompos, cand se faceau teledoanele. Ca sa aflam acum ca nu au platit, doar au rostogolit si ei, dupa obiceiul locului.

    Doar azi, maine, poimaine si raspoimaine nu e ras-raspoimaine. Si vedem ce ne mai rezerva astrele. Un gand bun, o rugaciune, un post, un fasting de 14-16 ore, cat poate fiecare. Sa fim mai buni, sa ne aprobe planul. Doamne-ajuta, fratilor!
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  2. #23
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Primele doua meciuri, primele doua infrangeri anticipate cu echipe tari. Ar fi putut mai mult cel putin cu CSU daca nu rata Bani penaltyul asa de usor.si cu FCSB e de remarcat ca au pierdut din doua goluri de la distanta, respectiv apararea a tinut jocul mai sus si mai bine.
    Spre deosebire de sezonul din Liga 2, Dinamo joaca extrem de prudent, defensiv, cu mare timiditate. Cred ca in 2-3 mecuri va creste si va incepe sa indrazneasca mai mult. Echipa incearca sa lege jocul si va incepe sa mearga.
    Nu are lot de top, insa cred ca are potential sa termine sezonul pe la locul 10. E drept ca sunt cativa jucatori care ar merita sa mai stea pe banca. Portarul e un mare castig, la fel pare si portughezul din atac.
    Last edited by Utilizator; 24th July 2023 at 09:10.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #24
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Cred ca Burca se foloseste de etapele astea ca sa ii pregateasca pe unii din echipa de anul trecut de stat pe banca acum unii adusi recent tre sa fie titulari, de exemplu Costin e alt material fata de restul celor de pe acelasi post. Vedem si cu Politic acela, apoi Gregorio in atac. De portar a zis deja si Uti

  4. #25
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ai, bre, ca golul lui Florinel se scotea de un portar de nivel Gurău, rezerva la FCU, sau Messi al portarilor, rezerva la oi. Nu a impins in picioare, nu are fibra. Daca o avea si p-asta, nu mai era la Dinamo 🤣Totusi, in doua meciuri, cand ai portarul cel mai bun om, nu poti sa ii arunci eurogolul in spate. Dar asta spune ceva despre proiect, echipa, antrenor si ce vrea Dinamo de la prima liga. Probabil, se poate mermeli sezonul - desi nu e evident inca si cum, dar nu asta inseamna Dinamo. Proiectul Suveica, bling-bling si **** mea, milogeala.

  5. #26
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Aproape as paria ca in cateva etape echipa va incepe sa joace mult mai curajos si va lega victorii. Dar desigur ca va fi echipa de playout, e greu sa speri la mai mult in scurt timp.
    Numai cu noroc chior poti face peste noapte din rahat bici si asta cam indiferent de buget. Cortacero adunase niste jucatori buni pentru campionatul romanesc si totusi s-au tarat prin campionat.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #27
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Ai, bre, ca golul lui Florinel se scotea de un portar de nivel Gurău, rezerva la FCU, sau Messi al portarilor, rezerva la oi. Nu a impins in picioare, nu are fibra. Daca o avea si p-asta, nu mai era la Dinamo 🤣Totusi, in doua meciuri, cand ai portarul cel mai bun om, nu poti sa ii arunci eurogolul in spate. Dar asta spune ceva despre proiect, echipa, antrenor si ce vrea Dinamo de la prima liga. Probabil, se poate mermeli sezonul - desi nu e evident inca si cum, dar nu asta inseamna Dinamo. Proiectul Suveica, bling-bling si **** mea, milogeala.
    Ai zis-o de portar de parca îți e dor sa joace iar cu bitangul de Oncescu titular a dat handicapatul ăla cu viteză, atâta tot

  7. #28
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Problema e, cand ajungi la un club ca Dinamo, ai pe umeri povara istoriei ☺️ De ex, noi mai avem doar un meci castigat avans in fata oilor si trebuie sa facem totul (cum spunea un dicton comunist ironizat in epocă ☺️) pt ca istoria sa nu sufere modificari iremediabile. Generatia de azi pare umpic plictisita si intreit inculta, iresponsabila, dovada si usurinta cu care sunt terfelite gloriile clubului si rezultatele. Clubul Dinamo reprezinta excelența in sport, atat cat e el, in Romania. Dovada David Popovici, care reprezinta țara la un nivel inaccesibil multora care doar dau din, conform dex, arhaic, mu.ie 🤣 Clubul Dinamo (fotbal) nu poate accepta mediocritatea asa cum se intampla azi. Vad ca sunt unii p-acolo, feliaza pachete de actiuni ca la traforaj, si nu accepta decat pe unii saraci si controversati la fel ca ei. Fapte cu care se si lauda pe la tv, ca si cum ar fi mare smecherie. Si noua ne place, donle 😒 De-abia astept sa ma insel, sa faca astia căcatul praf cu rablele si ciurucurile care colcaie acum prin club.

  8. #29
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Clubul Dinamo nu poate trai in mediocritatea asta insa iete ca traieste in sub-mediocritate de mai bine de o decada si a mai avut inca una asemenea dupa risipa lui Ianul. Marele succes din anii astia va fi sa scape de insolventa si spectrul falimentului de dupa ciuma lui Cortacero, preferabil mentinandu-se in prima liga. Abia apoi putem sa speram la mai bine. Altfel ar fi un risc imens sa ridice artificial echipa pe bugete nesustenabile.
    Dar repet ce spuneam mai sus, eu cred ca daca avem putintica rabdare putem avea surprize placute chiar si cu lotul actual. Sunt cativa nou-veniti promitatori. Sa nu uitam ca inceputul sezonului anterior parea fara de speranta si totusi la final au reusit promovarea.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #30
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Cred ca din lotul actual nu pea ai ce sa scoti ca individualitati, doar sa functioneze ca echipa. Vad ca si Ghezali, care isi crescuse putin cota, nu mai joaca nimic. Iglesias la fel. Nu stiu ce dreacu' date primeste Burca online, de la ala din elicopter. Cate miguri a doborat fantoma din Kiev, poate asta. Doar Giafer mi se pare ca fiind jucat la saturatie, sa poata ajunge un jucator de u21 si apoi de export E biznis, la un moment dat trebuie sa si amortizezi, nu poti sta mereu cu mana in buzunar. Asta ma sperie cel mai mult, cand se spune ca avem o echipa de perspectiva Mai degraba, avem un joc de perspectiva. Ne trebuie putine koae, sa ne asumam un joc mai direct. Si sigur ca ducem lipsa jucatorilor cu IQ football, care sunt foarte greu de gasit. De asta si ajungem in foarte multe situatii de poarta, dar le tratam lamentabil. Vezi Bani, in special, pe care nu il ajuta deloc mansarda.

    Dar pt diseara avem vesti bune. Scad cotele pe Dinamo, cresc pe pepsicari, cumva casele se asteapta sa fie un meci echilibrat. Ele au si toti parametrii la dispozitie, noi judecam la ochi situatiile, normal...
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  10. #31
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Dancu e mai tare ca Plesan, cica tine cu Dinamo de mic, desi el e mereu preocupat de CFR, CSA si FCSB.
    Ar fi dispus insa sa ajute Dinamo daca ar avea nevoie de un anumit sprijin, am incheiat citatul.
    https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/vas...ga-706389.html
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #32
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,656
    Reputatie
    0
    Salut prima victorie a cainilor. Incetul cu incetul Dinamo devine o echipa.

  12. #33
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Dap, victorie muncita in prelungiri dar meritata si datatoare de avant revolutionar pentru meciurile urmatoare.
    Sunt jucatori ce confirma insa si altii care mai au de munca. Echipa leaga insa joaca mult prea mult in spate si constructia sufera inca. Cred ca jocul va continua sa creasca pe masura ce echipa va lega meciuri fara infrangere si cu cat mai multe victorii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #34
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,656
    Reputatie
    0
    Inca o victorie importanta pe deplin meritata.

  14. #35
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Dap, la mai multe, sper sa mearga tot asa si sa ia puncte din urmatoarele doua meciuri pana la pauza pentru nationala. Asta ar da incredere si liniste echipei.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #36
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Ovidiu Burca face treaba buna
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  16. #37
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Oare suntem in fata unui adevarat Will Still român? 😊

  17. #38
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,656
    Reputatie
    0
    Doar egal cu Petrolul . Batem Rapidul si sunt multumita.

  18. #39
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,656
    Reputatie
    0
    O infrangere as spune usturatoare, 4-0. Cu mai multa atentie si concentrarea altul era rezultatul.

  19. #40
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Chiar si fara greseli era greu sa fi obtinut mai mult de un egal alb la mare lupta. Dinamo abia de a iesit spre careul advers si nu prea a avut suturi la poarta.
    Echipa nu stie sa construiasca pozitional si contraatacul functioneaza mai greu decat in liga 2. De fapt jucatorii stiu bine doar pasele inapoi si in lateral. Iar punctele castigate au fost in meciuri in care norocul nu doar ne-a suras ci chiar ne-a zambit larg.
    Daca nu se intampla ceva remarcabil in pauza asta de nationala atunci Dinamo se va lupta din greu sa evite retrogradarea, pana acum este echipa cu jocul cel mai subred din liga 1.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #41
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,656
    Reputatie
    0
    O infrangere la limita cu galatenii. Dinamo este in criza si nu stiu cum se poate iesi din ea. Toata lumea este dezamagita, inclusiv Burca.

  21. #42
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,641
    Reputatie
    0
    Atacul nu functioneaza, Gregorio nu marcheaza, Ghezalli nu marcheaza, Abdallah nu marcheaza, Iulian Rosu nu marcheaza...deci clar e o problema aici. Bine nici mijlocul nu prea functioneaza, dar atacul nu merge de cateva etape
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •