Page 7 of 35 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast
Results 127 to 147 of 718

Thread: Diverse 2015

  1. #127
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Si pe mine m-a surprins alegerea... si faptul ca Stefi ar face doar sarituri, dar nu cred ca e o lista definitiva. Sper ca fetele noastre sa ajunga acolo, de multe ori ne-am retras in ultimul moment.
    In timp ce mă bucur să le vad pe Lari/Diana concurand, sper din toata inima ca strategia sa includa rodarea intregii echipe, mai ales a senioarelor de anul acesta, care cred ca au un potential mare tocmai la paralele, unde avem nevoie. Sper ca nu s-a uitat situatia de anul trecut, cand o absenta ne-a dat rau peste cap, si ca toate fetele se pregatesc cat mai serios si ca vor avea parte si de concursuri.

  2. #128
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Eu sper ca Andreea Munteanu sa fie sanatoasa si sa iasa la concursuri. Acelasi gind pentru Andreea Iridon si Laura Jurca.
    Sa vedem cine va merge la europene.

  3. #129
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    351
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Eu sper ca Andreea Munteanu sa fie sanatoasa si sa iasa la concursuri. Acelasi gind pentru Andreea Iridon si Laura Jurca.
    Sa vedem cine va merge la europene.
    Anul acesta sunt doar intreceri individuale...nu pe echipe..si cred ca va merge cine are sanse la medalii...
    Lari ,Andreea M are sanse la barna,Iridon sper sa mearga si ramane de vazut cat a putut recupera Didi...poate Laura care face 4 aparate....poate si Stefi....m-as bucura sa aiba a doua saritura...
    Este bine ca sunt mai multe senioare si avem de unde alege.
    Cred ca o parte din fete merg la CE....celelalte vor merge la Jocurile Europene..prima editie(sunt doar intreceri individuale sau pe echipe???)

  4. #130
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lilianabirsanu View Post
    Cred ca o parte din fete merg la CE....celelalte vor merge la Jocurile Europene..prima editie(sunt doar intreceri individuale sau pe echipe???)
    Din cate stiu eu, sunt pe echipe, dar m-a surprins dl Bellu cand a spus ca vor merge doar 3 fete, din care 2 cu sanse la medalii... Cred ca-si doresc sa ajunga si Larisa, spunea ceva intr-un interviu ca ar fi bine sa existe o sesiune speciala de Bac, pentru a putea participa si ea.
    Eu una nu cred ca strategia e sa ruleze cat mai multe fete, vor participa doar cele considerate cele mai bune (desi personal mi-as dori ca fiecare sa aiba o sansa sa se afirme, cred ca e important pentru ca ele sa gaseasca o motivatie pentru a continua). Din toata inima sper sa ocupam toate locurile disponibile in concursuri, avem 12 senioare la momentul acesta si, chair daca nu sunt toate la un nivel egal de pregatire, sper sa fie trimise in competitii daca sunt locuri disponibile.
    In plus, nu stiu cum sta fiecare cu sanatatea, dar in principiu macar sanse la medalii europene (in afara de Lari), nu de aur, ci doar medalii, ar trebui sa mai aiba Diana, Andreea Munteanu, Andreea Iridon si poate Laura Jurca si Stefi (daca de ex. ar face bine barna cu 360 in componenta).

  5. #131
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Campionatele Europene contin anul acesta doar intreceri individuale. Numarul maxim de gimnaste participante per tara este 4, iar Romania are 4 locuri.
    La Jocurile Europene participa maxim 3 gimnaste si acesta este numarul pentru noi. In legatura cu acest concurs e declaratia dlui Bellu.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  6. #132

  7. #133
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    4 gimnasti si 4 gimnaste din Romania for participa la Ljulbjana Open:
    http://www.world-cup-ljubljana.si/po...d=11&Itemid=50
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  8. #134
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Laurentiu Nistor a castigat medalia de bronz la bara in cadrul testului de la Azerbaidjan. A mai participat si Daniel Radeanu, dar s-a prezentat cu integrale cu D-uri foarte mici.

    La Ljubljana este vorba doar de o inscriere, nu inseamna ca si vom participa. Fete de obicei nu trimitem, mai mult baietii au fost in Slovenia.
    www.fangymnastics.com

  9. #135
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Eu sper sa trimitem pe cineva in Slovenia pentru ca strategia noastra de a trimite numai pe Diana si Larisa in competitii nu e ideal.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  10. #136
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Catalina chiar vorbea serios cu revenirea! Imi pare bine, avem nevoie de ea pe toate cele 3 aparate pe care le-ar face.

    Pe de alta parte, pentru Sandra va fi mai greu, ea va fi musai sa faca si paralele daca revine, vrea sau nu .

    Am avea intariri importante cu cele doua, dar nu pot sa nu ma gandesc ca pentru fetele din actualul ciclu olimpic va fi un singur loc - cu siguranta va fi stabilit in functie de nivelul la paralele... Si sunt cateva foarte talentate si care ar putea avea performante notabile cu multa munca. Da vine si vremea lor

  11. #137
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    din ciclul roman/emigreaza/success/vine


    In their winter coats, the 30-some boys who gather six days a week in northeast Rochester look like any other boys. But when the coats come off and they begin stretching, even the most casual observer would notice something unusual: muscles. These boys, simply put, are ripped. Even the third-graders have defined triceps and biceps.

    They need them. They're gymnasts.



































































































































    Coach Valentin Frunzac, a native of Romania who for two years has led the boys program at JETS Gymnastics, said he is constantly looking for our region's next great male gymnasts. "We're always looking for new kids, for younger kids — kids with muscles."


    He's been finding a few. Under his guidance, participation in the boys gymnastics program at JETS has exploded.


    "He's grown our program substantially," said JETS owner Tammy St. George. "He had a lot of schooling in Romania before he came here, so he brought a lot of techniques with him, not just to the boys program but to the entire gym."


    Frunzac, an aspiring Olympian before a head injury cut short his career, doesn't sugarcoat things when he talks about the dedication required to become a gymnast. "The little kids are here 15-16 hours a week, and the older kids 20 hours, maybe 25 hours. They're here every day, so it's a big commitment."


    The work is paying off. The boys have up to six major meets per year, none of them in Rochester, and the JETS team consistently finishes in the top three against some of the best teams in the Midwest. Individually, the boys bring home more than their share of ribbons and medals.


    Gymnasts are 'all in'


    Despite this success, the boys can't look forward to competing for their high school someday, because the Minnesota State High School League doesn't sanction boys gymnastics. The boys don't seem to mind. Many of them have abandoned baseball, football, soccer or hockey to focus their full attention on gymnastics.


    Jacob Lundquist, a freshman at John Marshall High School, used to play a variety of sports, but his father, Pat, says gymnastics has supplanted them all.


    "I think he probably played those other sports because I wanted him to play them, but he wasn't really gung ho about any of them," he said. "With gymnastics, I think he felt drawn to it. It was his own thing."


    As for being a boy in sport where the girls get the headlines, Pat Lundquist said Jacob doesn't catch any grief from his classmates. "They see what he's built like, and he does the back flips and the handstands, so the other kids figure out pretty quickly, 'Hey, I can't do that.'"


    But for these boys, gymnastics means more than ribbons, medals and the occasional chance to show off a bit. There's a brotherhood at work. When asked what they like most about their sport, one theme consistently emerges: Friendship.


    Payton Evans, 10, has been doing gymnastics for seven years, and he said, "You get to make a lot of friends."


    Henry Krebs, 8, of Kasson, said "I've made a lot of great friends at gymnastics."


    Paula Wallace, mother of 11-year-old Michael Wallace, heartily agreed. "Michael's been coming to JETS since he was 4, and it's been a great place for him to socialize and make some very close friends."


    Those friendships are crucial, because in gymnastics, as in any sport, there will be bad days.


    "It's hard when your child is struggling during a meet, because as a parent you can't go down and comfort them right away," Wallace said. "You have to rely on the coach and teammates to provide that."

  12. #138
    junior
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    Multa sanatate, vointa si un pic de noroc.

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-2016-13953881

  13. #139
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    La stirile din sport, de pe TVR 1, s-a anuntat ca atat Catalina cat si Sandra s-au intors in sala. Ele vor avea o perioada de reacomodare si apoi vor intra oficial in componenta lotului. Le tin pumnii stransi! Nu va fi usor dar sunt ambitioase si am incredere ca vor reusi.

    In alta ordine de idei, a avut loc un fel de concurs al fetelor din Romania si Israel cu arbitri. D-na Bitang parea multumita de fete, cu o luna inainte de Europene. Iordache nu a concurat, avand o mica inflamatie pt ca a dat cu piciorul intr-o saltea. Nimic grav, zicea d-na Bitang. In schimb Diana Bulimar e ok. Era cat pe ce sa nu o recunosc!!!

  14. #140
    junior
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    https://www.youtube.com/watch?v=IQq6Raiogj8
    Ioana Crisan UB Serie A Milano

  15. #141
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by silivasfan1234 View Post
    https://www.youtube.com/watch?v=IQq6Raiogj8
    Ioana Crisan UB Serie A Milano
    Boala paralelor este grava, sincer in afara de andreea iridon si larisa nu avem perspective prea îmbucurătoare...pai cu greșelile acelea de ținută la seniorat va fi grav depunctata.. 
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  16. #142
    manager Catalin_Nick's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    251
    Reputatie
    1
    Ieri la Izvorani a avut loc un concurs de verificare cu fetele din Israel.
    Diana Bulimar pe primul loc cu 56.100 urmata de Laura Jurca cu 54.100.
    Sursa https://www.facebook.com/TheCouchGymnastNewsPage
    Sun-Tzu - "Nu-ti fie teama daca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!"

  17. #143
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanţă deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  18. #144
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    Boala paralelor este grava, sincer in afara de andreea iridon si larisa nu avem perspective prea îmbucurătoare...pai cu greșelile acelea de ținută la seniorat va fi grav depunctata.. 
    Nu e chiar atat de grav. Ioana are multe parti bune in paralelul acela, elemente care promit si in general un ritm bun. Are potential, baza tehnica e buna si poate creste frumos in continuare.

    In alta ordine de idei, Andreea Munteanu si Andreea Iridon vor merge la Cottbus. De cand asteptam sa le vad impreuna la un concurs. Daca le iese barna la amandoua...vor face senzatie. Nu mai zic de paralelul Iridonovei. Bafta multa!

    Si tot la capitolul competitii. Laura Jurca o va inlocui pe Larisa pentru Doha, acolo unde vor merge si Diana Bulimar, Andrei Muntean, Marius Berbecar si Cristian Bataga.

    Tragand o concluzie. Se pare ca avem 5 fete in cursa pentru Europene, pentru cele 4 locuri, asta daca ne luam dupa activitatea competitionala.
    Last edited by mikeyy; 15th March 2015 at 13:17.
    www.fangymnastics.com

  19. #145
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    De silvia zarzu se mai stie ceva? Parca si stefi stanila participa la un concurs la sărituri. Deci saptamana viitoare avem de văzut un concurs, sper sa l transmită pe net cineva. Cat o priveste pe ioana poate ca e mai avansata la capitolul bagaj tehnic dar daca se vede cu ochiul liber ca ea e la 45 de grade de bara si nu dreapta ma indoiesc ca ii vor da note bune la acest aparat. Cat despre revenirea sandrei Č™i a catalinei, le admir pentru puterea de munca, curajul si perseverenta lor dar nu pot sa nu fiu trista gandidu ma ca spre deosebire de americance unde concurenta e f puternica orice revenire este de fapt doar conditionata de capacitatile si dificultatea elementelor, la noi revenirea fFetelor este de fapt o presiune in plus pentru ele nu de natura concurenČ›iala, ci de a duce mai departe performantele unei natiuni intr un regres clar Č™i pentru ca din generaČ›ia care a ajuns senioara, doar laura jurca pare sa aibă taria de caracter; forta mentala si rezistenta fetelor din generaČ›ia ponor, izbasa. Imi pare rau cumva pentru cata si sandra ca trebuie sa fie 'caii de sacruficiu' , respinsabile sa scoata frg basma curata si la rio....
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu e chiar atat de grav. Ioana are multe parti bune in paralelul acela, elemente care promit si in general un ritm bun. Are potential, baza tehnica e buna si poate creste frumos in continuare.

    In alta ordine de idei, Andreea Munteanu si Andreea Iridon vor merge la Cottbus. De cand asteptam sa le vad impreuna la un concurs. Daca le iese barna la amandoua...vor face senzatie. Nu mai zic de paralelul Iridonovei. Bafta multa!

    Si tot la capitolul competitii. Laura Jurca o va inlocui pe Larisa pentru Doha, acolo unde vor merge si Diana Bulimar, Andrei Muntean, Marius Berbecar si Cristian Bataga.

    Tragand o concluzie. Se pare ca avem 5 fete in cursa pentru Europene, pentru cele 4 locuri, asta daca ne luam dupa activitatea competitionala.
    Last edited by mikeyy; 15th March 2015 at 15:10.
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  20. #146
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    Boala paralelor este grava, sincer in afara de andreea iridon si larisa nu avem perspective prea îmbucurătoare...pai cu greșelile acelea de ținută la seniorat va fi grav depunctata.. 
    Eu zic sa te mai uiti la cateva exercitii din ultimii 1-2 ani, din concluzia ta deduc ca nu le-ai vazut pana acum Atat ale Ioanei, cat si ale altor junioare de diverse varste.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  21. #147
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Eu zic sa te mai uiti la cateva exercitii din ultimii 1-2 ani, din concluzia ta deduc ca nu le-ai vazut pana acum Atat ale Ioanei, cat si ale altor junioare de diverse varste.
    M am uitat cata si o apreciez in mod deosebit pe ciurusniuc sau dora vulcan dat comparativ cu ce prestează rusoaicele, chinezoaicele tot suntem in urma.
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •