Page 25 of 35 FirstFirst ... 152324252627 ... LastLast
Results 505 to 525 of 718

Thread: Diverse 2015

  1. #505
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Canadiencele antreneaza Amanar si noi tot la stadiul de FTY (si ala nesigur la anumite gimnaste) sau in cel mai fericit caz DTY: http://www.gymnastike.org/coverage/2...r#.Va1GrfntlBc
    Am vazut ca si japonezele au sarituri cu dificultate mare.
    O sa fie o nebunie la mondiale. Sper sa avem dificultate si siguranta.
    In alta ordine de idei Cristina Vrabie a fost operata cu succes la cot.
    Ultima poza din articol e un pic ciudata, dar fiind vorba de presa din Romania nu e de mirare: http://sportnews.libertatea.ro/crist...ro-235084.html

  2. #506
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Deci de aia n-am vazut-o la nationalele de junioare. Si probabil ca si Andra Stoica si-a rupt ambele ACL si s-a retras fara sa stie cineva ceva. Ma supara enorm cate accidentari si operatii sunt la lot.

    Cristina, va fi miracol daca ajungem in primele 5 anul acesta. Japonia, GBR si acuma si Canada chiar sunt cu mult peste noi.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  3. #507
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Canadiencele antreneaza Amanar si noi tot la stadiul de FTY (si ala nesigur la anumite gimnaste) sau in cel mai fericit caz DTY: http://www.gymnastike.org/coverage/2...r#.Va1GrfntlBc
    Am vazut ca si japonezele au sarituri cu dificultate mare.
    O sa fie o nebunie la mondiale. Sper sa avem dificultate si siguranta.
    In alta ordine de idei Cristina Vrabie a fost operata cu succes la cot.
    Ultima poza din articol e un pic ciudata, dar fiind vorba de presa din Romania nu e de mirare: http://sportnews.libertatea.ro/crist...ro-235084.html
    In articol scrie ca a fost operata la cot si genunchi, de data asta articolul e corect

    "Gimnasta Cristina Vrabie (15 ani), sportivă în cadrul lotului național al României, a fost operată cu succes, la genunchi și la cot, prin artroscopie, o tehnică minim-invazivă care îi va permite să se refacă rapid și să își reia antrenamentele în cel mai scurt timp." Eticheta primei poze mentioneaza cotul, si e corect, ca e o poza dupa operatia la cot

    Revenind, sper sa isi revina rapid, nu a concurat de 100 de ani, dar imi placea mult de ea

  4. #508
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ancaqwe View Post
    In articol scrie ca a fost operata la cot si genunchi, de data asta articolul e corect

    "Gimnasta Cristina Vrabie (15 ani), sportivă în cadrul lotului național al României, a fost operată cu succes, la genunchi și la cot, prin artroscopie, o tehnică minim-invazivă care îi va permite să se refacă rapid și să își reia antrenamentele în cel mai scurt timp." Eticheta primei poze mentioneaza cotul, si e corect, ca e o poza dupa operatia la cot

    Revenind, sper sa isi revina rapid, nu a concurat de 100 de ani, dar imi placea mult de ea
    Ok, atunci este explicabila poza. Mi-a ramas in minte doar operatia de la cot. Am citit in fuga articolul si nu am dat atentie detaliilor. Scuze.

  5. #509
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    din ciclul gimnasti romani antrenori de success, ce dracu o fi in capul lor de nu vor sa stea acasa?

    DUBAI // The UAE’s first fully equipped, Olympic standard gymnastics facility is providing gymnasts of all ages and abilities with some welcome respite from the summer heat.

    Classes led by double silver medal winning Commonwealth Games athlete Cristian Brezeanu are attracting people who have never set foot on a sprung floor, let alone attempted ring muscle ups, handstand walks or got to grips with parallel bars.

    “It’s a different kind of fitness. It challenges your body and your mind. It challenges you in a different way, in a more fun and functional way,” said Mr Brezeanu who has represented both Romania and South Africa.

    “A lot of people are bored doing weights or group classes and want something that’s different.”

    Sara Tirabadi fits that bill perfectly. A keen contortionist and aerial silks performer, the 28-year-old was looking for a new challenge when she found out about the classes at Fit Republik in Sports City.

    “I always wanted to learn gymnastics but never found anywhere,” said the Iranian expatriate who has lived in Dubai for six years.

    “I like the challenge it gives me and I’m always keen to learn new things. It’s always fun and you can do it summer or winter.”

    Mother-of-two Florence Chevalier, 32, was a gymnast as a child and decided to get back into the sport as “a good way to get out of the house”.

    “It’s a way for me to get some me time,” said the Frenchwoman. “It’s a good way to escape and good to go back to something you were good at. It gives you a sense of self confidence.”

    Head coach Florin Purge, who was also part of the Romanian national team, said the “originality” of the sport was the reason for its appeal.

    “It’s good for strength and flexibility, good for the mind. It’s also nice to do something other people don’t do,” he said.

    “It’s a great way to get people active, people who wouldn’t necessarily go to the gym but you have to have a little courage to try it first. Many people are afraid to try it but once they come they have a lot of fun. It’s not just like what you see in the Olympics. It’s that feeling of being a kid again. It’s a small sport but it’s special.”

    Mr Brezeanu agreed: “For many of the beginners it may just be their first time doing a handstand or a forward roll and you see the smiles on their faces. It turns everyone into kids again. People in the pits doing somersaults and flips, things they haven’t done since they were kids.”

    In addition, he said gymnastics is “one of the best forms of fitness” because you “use your whole body”.

    “It develops both strength and agility but it also takes you out of your comfort zone so it’s challenging both physically and mentally.”

  6. #510
    junior sabyna's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    81
    Reputatie
    1
    salutare! nu am mai intrat in discutii pe aici de mult timp, dar incerc sa raman la curent cu noutatile cat se poate. Forumul pare mult mai 'aerisit' acum, felicitari responsabililor!

    Intrebare: care sunt concursurile urmatoare pt fete? Stiu ca mondialele sunt in toamna, nu stiu exact cand, poate ma lamuriti voi. Inainte, exista oare concursuri pregatitoare?

  7. #511
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Deci de aia n-am vazut-o la nationalele de junioare. Si probabil ca si Andra Stoica si-a rupt ambele ACL si s-a retras fara sa stie cineva ceva. Ma supara enorm cate accidentari si operatii sunt la lot.

    Cristina, va fi miracol daca ajungem in primele 5 anul acesta. Japonia, GBR si acuma si Canada chiar sunt cu mult peste noi.
    Urmaresc pagina facebook a lotului national. Acolo cineva a scris in comentariul sau cum ca Andra Stoica s-ar fi retras. Sper sa nu fie adevarat.......s-a zis ceva oficial, s-a mai comentat altundeva in afara pe pagina respectiva?

  8. #512
    sport legend step1's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    392
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Urmaresc pagina facebook a lotului national. Acolo cineva a scris in comentariul sau cum ca Andra Stoica s-ar fi retras. Sper sa nu fie adevarat.......s-a zis ceva oficial, s-a mai comentat altundeva in afara pe pagina respectiva?
    Nu "s-a zis ceva oficial " dar daca vei arunca o privire pe pagina de Facebook a Andrei,vei vedea ca toate postarile sale au ca locatie orasul ei natal,vei vedea de asemenea ca va urma cursurile unui liceu din acel oras,indicii mai mult decat suficiente care sustin zvonul retragerii .Pare fericita cu alegerea ei si asta ma bucura !

  9. #513
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Ok eu am cautat la repezeala Andra Stoica fanpage, iar pagina aceea nu mai este updatata de ceva timp hm o veste proasta pentru mine sincer.

  10. #514
    sport legend step1's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    392
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Ok eu am cautat la repezeala Andra Stoica fanpage, iar pagina aceea nu mai este updatata de ceva timp hm o veste proasta pentru mine sincer.
    Paginile astea "oficiale"..hm...nu sunt tocmai oficiale
    Eu la pagina EI faceam referire.Contul ei personal.
    De acolo am aflat ca va frecventa cursurile unui liceu din orasul ei,profil filologie.Cred ca i se potriveste foarte bine profilul ales.Sigur,noi ne doream sa ramana la Izvorani dar fiecare stie ce e mai bine pentru el insusi .

  11. #515
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    este ffff trist, Andra e o gimnasta care mi-a placut dintotdeauna, cu multa carisma....

  12. #516
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by step1 View Post
    Nu "s-a zis ceva oficial " dar daca vei arunca o privire pe pagina de Facebook a Andrei,vei vedea ca toate postarile sale au ca locatie orasul ei natal,vei vedea de asemenea ca va urma cursurile unui liceu din acel oras,indicii mai mult decat suficiente care sustin zvonul retragerii .Pare fericita cu alegerea ei si asta ma bucura !
    Pe mine nu. Sincer, eu chiar am zis o gluma, chiar nu-mi imaginam ca s-ar fi retras. Aveam mari asteptari de la Andra.

    Chiar nu doresc ca antrenorii C&L Moldovan sa ramana la lot. Au disaparut prea multe fete talentate, iar cele care au ramas arata groaznic de rau
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  13. #517
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Chiar nu doresc ca antrenorii C&L Moldovan sa ramana la lot. Au disaparut prea multe fete talentate, iar cele care au ramas arata groaznic de rau
    cum iti explici faptul ca BB nu au reusit sa isi asigure o succesiune decenta din ce se vede?

  14. #518
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    cum iti explici faptul ca BB nu au reusit sa isi asigure o succesiune decenta din ce se vede?
    Nu au cu cine. De unde suport? Pe BB nu i-am mai vazut in sala de mult timp. De unde sa învețe ceilalți antrenori dacă nu de la cei cu 30+ ani experiența?
    De federatie nu mai spun...

  15. #519
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Chiar vreau niște antrenori de la Deva sa revină la lot. Ar fi o alegere mult mai buna.
    Chiar nu am încredere in acești antrenori cu gimnaste precum Cimpean si Crișan. Ar trebui sa se considere (ca totuși suntem in anul 2015) sistemul semi-centralizat.

    Dar oricum numai cu pereții vorbesc.

  16. #520
    junior sabyna's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    81
    Reputatie
    1
    semi-centralizat gen USA? o data pe luna la lotul olimpic?

  17. #521
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    S-a mai uitat cineva la Secret US Classics?
    Ce gimnaste au americanii!!!!! La sol ma termina, silivasul e numai pe-a doua diagonala...

  18. #522
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Pai deja este si gimnasta care pune Silivasul la ultima diagonala

  19. #523
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Daca doreste cineva sa puna intrebari.

    Gimnastica feminină, sportul care ne-a răsfăţat cu mari performanţe, se află la răscruce de drumuri.
    Unul, care duce către reflectoarele podiumurilor internaţionale, dar numai cu un bagaj serios de ingrediente. Celălalt, spre negura uitării.
    Mai poate naşte Romania campioane olimpice?
    Este o întrebare al cărei răspuns vom încerca să-l aflăm în ediţia de astăzi a emisiunii Vestul Zilei, difuzată imediat după ştirile orei 18.00, împreună cu antrenorul coordonator al lotului naţional de junioare, prof. Nicolae Forminte.
    Ascultătorii pot adresa întrebări pe parcursul emisiunii la telefoanele 0256 493545 sau 0372 561035 sau prin SMS-uri (cu tarif normal), trimise la nr. 0725 73 73 73.
    http://radiotimisoara.ro/2015/07/29/...-vestul-zilei/
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  20. #524
    incepator
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    A fost efectoata tragerea la sorti pt Campionatul Mondial.
    In proba feminina echipa Romaniei v-a concura in prima subdiviziune alaturi de echipa Spania si doua grupe mixte,iar primul lor aparat v-a fi solul.
    Baietii intra in concurs in subdiviziunea a opta si incep la inele.
    http://www.fig-gymnastics.com/site/c...-10-31&id=5346
    (Imi cer scuze daca nu acesta este threadul potrivit, nu am vazut postata acesta informatie asa ca m-am gadit sa contribui)

  21. #525
    manager Catalin_Nick's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    251
    Reputatie
    1
    Sun-Tzu - "Nu-ti fie teama daca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •