Page 9 of 19 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 169 to 189 of 386

Thread: Playoffs 2014

  1. #169
    sport legend
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Deutschland
    Posts
    814
    Reputatie
    1
    te uiti degeaba la Wiz la statistici ca nu e echipa din regular. Atunci ba Beal ba Nene au fost accidentati si inca mult timp. Plus nu am avut backup la Wall, pana a veni Miller. Plus Gooden deci achizitii noi de integrat cu doar cateva meciuri impreuna.
    Pe de alta parte as acum am spus sunt imprevizibili, jucau D in regular numai cand aveau un challenge

    Cel mai bun D la Wiz e Ariza, el a fost la P George si sper sa fie si in urmatoarele meciuri.
    E si adevarat ca au offense si oricare poate face diferenta pe Off. Nu poti sti la cine sa te aperi la Wiz ca oricare poate deveni hot.
    Wiz se coaguleaza ca un team care n-a apucat sa o faca in regular pen ca e inca in formare. Are si veterani si young guys (Wall, Beal, Porter) si astia micii prind tupeu cu Nene in court de aia spun ca in regular cand Nene a lipsit au avut probleme.

  2. #170
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Ce ma distreaza oamenii care vorbesc la persoana a 1-a plural de o echipa.

    Statistica arata cat de OK si buna e Wizards totusi, nu era ceva rau. E practic printre primele 7-8 echipe ale ligii. Doar ca pentru playoffs nu are experienta si asta cu siguranta ii va costa pana la urma.

    Si intr-adevar nu mereu se pupa statisticile din sezonul regulat cu ceea ce se intampla in playoff, dar diferentele nu-s niciodata prea mari. N-ai cum sa fii o echipa TOTAL diferita in playoff, regula de baza a ceea ce ai jucat se pastreaza, chiar daca au fost anumite accidentari in sezonul regulat sau alte cele. Unele echipe intra mai odihnite in playoff fara sa fi fortat in sezonul regulat, respectiv unii jucatori care stiu sa-si dozeze efortul, concentrarea etc. Iar alte echipe ajung mai obosite, vor regular season awards, vor HCA dinadins si se cam pierd in capcana sezonului regulat. Apoi e chestie de experienta, care joaca un rol extraordinar de important. De la antrenori, jucatori pana la oricine din cadrul echipei practic. Cam aici se face diferenta, iar istoria a demonstrat-o de o gramada de ori.

    Dar de extreme nu putem vorbi, ca nu o sa se intample niciodata ca o echipa contendera sa-si "dozeze" efortul in asa fel incat sa prinda 6th-7th-8th seed sa zicem cu 40-45 de wins si sa convinga pe cineva ca a fost o strategie reusita asta, doar ca sa aiba resurse in playoff. Sa aiba un record cu ~10 meciuri in minus castigate decat potentialul real, aia da, dar nu mai mult.

  3. #171
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    oficial: mark Jackson concediat de GSW.
    ce idioti! serios. il dai afara pe antrenorul care a dus echipa in game 7 intr-un playoff care a fost plin de games 7 si in care nu se poate prezice absolut nimic despre cine va trece in next round? ei cred ca o sa gaseasca pe cineva mai bun?

    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    O echipa isi impune jocul si cealalta nu
    pana la urma asta e cred singurul lucru care mai conteaza in playoffs, nothing else.

    Quote Originally Posted by yodaro. View Post
    Nu poti sti la cine sa te aperi la Wiz ca oricare poate deveni hot.
    pacers au lasat exact impresia asta in RS si acu sunt exact opusul. wizards daca sunt fresh ii pot tine pe pacers in amorteala asta inca 5-6 games (daca mai e nevoie de atatea)
    .
    nothing to see here. move along!

  4. #172
    senior free2tedy's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    157
    Reputatie
    1
    Analiza bazata pe ppg scored si allowed e absurda daca nu tii cont si de pace. De aia exista offrtg si defrtg, ca sa ai o unitate de masura cat de cat comparabila. Just saying.

  5. #173
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by free2tedy View Post
    Analiza bazata pe ppg scored si allowed e absurda daca nu tii cont si de pace. De aia exista offrtg si defrtg, ca sa ai o unitate de masura cat de cat comparabila. Just saying.
    +1

    Exact asta voiam sa zic si eu.
    Ppg e irelevant.

    http://www.basketball-reference.com/.../NBA_2014.html

    Ortg si Drtg pt 2014 la Miscellaneous Stats
    Now this, my friend, is gonna be fun

  6. #174
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    ^ Normal ca e important pace-ul, dar locurile echipelor tot nu prea se schimba, pentru mine locurile au fost relevante si e interesant intr-o serie de urmarit prin statistica asta ce echipa isi "impune" jocul. La Bulls era clar cu Wizards, trebuiau sa tina meciurile sub 90 de puncte, asa aveau o sansa. Si cam la fel si Indiana. Nu-ti impui stilul castigator, n-ai sanse, simplu.

    Chiar si din PPG scored/allowed se pot vedea echipele cele mai bune. Ca e mult mai relevant offensive rating si defensive rating/100 possesions, absolut. Dar echipele contenders cam tot alea is, si regula cu >locul 15 allowed sau >locul 20 scored tot se pastreaza din punctul meu de vedere. Echipele respective nu mai pot sa fie contenders in NBA-ul de azi. Cel putin echipe ca Bulls, specializate pe aparare, care are unul din cele mai slabe atacuri coroborate cu o aparare excelenta. In trecut s-a mai intamplat. Acum e cam imposibil. Si cam la fel si cu Rockets, Portland etc. Excelent atac, dar aparare foarte slaba chiar n-o sa te faca niciodata contender, that's a given.

    Meanwhile Heat s-a cam distrat si Spurs se pare ca la fel. La cum se joaca, foarte posibil sa avem o reeditare a finalei de anul trecut.

  7. #175
    manager
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    de acord cu PPG scored/allowed - e o statistica rece, dar reala

    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    ...
    Meanwhile Heat s-a cam distrat si Spurs se pare ca la fel. La cum se joaca, foarte posibil sa avem o reeditare a finalei de anul trecut.
    Mai e mult pana departe. Clips a jucat G1 fenomenal. Nets pareau obositi de G7 si incarcatura psihica a acestuia. Spurs au defilat prin apararea branza a lui Portl. Indiana continua sa joace play-off mode (dar e modul lor mai special )

    In est la cum se joaca, Heat-ul e favorita, iar daca Wash joaca la fel ca pana acum (vs Bulls si G1 vs Ind) vor prinde finala.
    In vest o finala Clippers vs Spurs va fi foarte spectaculoasa.

    Eu cred ca in acest sezon vom vedea o finala Heat vs Clippers.

  8. #176
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    azi m-am uitat la espn pe stream. un jurnalist de culoare, a spus ca concedierea lui mark Jackson, e rezultatul corporatismului American, iar cei de culoare sunt victima acestuia.....si nu e singuru journalist de culoare, care crede la fel.parca si Stephen a smith, a zis la fel, in timpul first take de pe espn2. Cand atat de multi jucatori de culoare joaca in nba, plus antrenori, cei de culoare continua sa se simta discriminati...

  9. #177
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    un jurnalist de culoare, a spus ca ...
    wtf dude ?! cum adica de culoare ? tu te consideri incolor sau transparent ?
    .
    nothing to see here. move along!

  10. #178
    Troll since '94 Mike^'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Targu-Mures, Romania
    Posts
    476
    Reputatie
    1
    Eu sunt alb ca laptele Da sun hates me

    Miami n-a avut probleme cu Nets si nu-i vad avand probleme DOAR daca prind Pierce si Johnson un meci mare amandoi. Plus ca, desi au size advantage, cel putin in G1 nu l-au folosit deloc. Dar i look at it this way: Miami va inscrie, asta e clar. In afara de Bulls nu am prea vazut echipe care sa poata face un shutdown defense on Miami. So Nets au nevoie de scoring.

    Clippers sper sa bata pe OKC si Portland pe Spurs...Nu mai zic de Pacers care-i vroiam de mult afara din Playoff
    Retards...Retards everywhere...

  11. #179
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jaymz View Post
    wtf dude ?! cum adica de culoare ? tu te consideri incolor sau transparent ?
    preferai sa scriu "un jurnalist cioara"? am mentionat culoarea pielii acelui individ, ca sa arat cat de penibil a fost acel journalist, care in ciuda numarului enorm de jucatori si staff de culoare neagra, continua sa se simta persecutati. dude, now did you get it ?

  12. #180
    senior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jaymz View Post
    ce idioti! serios. il dai afara pe antrenorul care a dus echipa in game 7 intr-un playoff care a fost plin de games 7 si in care nu se poate prezice absolut nimic despre cine va trece in next round? ei cred ca o sa gaseasca pe cineva mai bun?
    I don't know, dude. Tind să dau dreptate ownership-ului aici. Mark Jackson e un antrenor la fel de limitat ca McHale în ceea ce privește set plays pe final de meci. Meciul e strâns? E pe final? then let's ISO the shit out of the O!

    În plus, un alt lucru care mă deranja pe mine era "predica" din timpul timeout-ului. În PO nu l-am văzut niciodată cu o mini-tablă în care să deseneze vreo schemă.

  13. #181
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mike^ View Post
    Eu sunt alb ca laptele Da sun hates me
    what??? so not true

  14. #182
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jaymz View Post
    wtf dude ?! cum adica de culoare ? tu te consideri incolor sau transparent ?
    De ce iti bati gura de pomana ?

    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    preferai sa scriu "un jurnalist cioara"? am mentionat culoarea pielii acelui individ, ca sa arat cat de penibil a fost acel journalist, care in ciuda numarului enorm de jucatori si staff de culoare neagra, continua sa se simta persecutati. dude, now did you get it ?
    Si eu ma intreb cum se simt discriminati. Nu e ca si cum abia acum citeva zile am aflat ca un owner nu voia negrii la meciurile lui.

    Ce nu pricepi tu (si mi-e ca nu o sa pricepi niciodata) e ca indiferent de cit cistigi poti fi discriminat. Atita vreme cit patronii sunt in majoritate (28 din 30) albi, ei au puterea. Si tocmai am vazut ca cel putin unul din ei era foarte rasist. Nu conteaza daca sunt 70% sau 80% sau 90% negri in NBA.

    Pe plantatie erau 100% negri. Ma intreb de ce se simteau persecutati.

    Motivul pt care sunt atitia negri in NBA e ca daca ai face o liga doar cu albi nu s-ar uita decit poate 1% din oameni, aia care poarta cearsafuri albe si glugi tuguiate pe cap.

    Negrii sunt aia care produc banii pt liga (si procentul de bani care li se datoreaza > procentajul de negri din liga, pt ca majoritatea superstarurilor sunt negri si pe ei vine sa ii vada lumea), si proprietarii (> 90% albi) sunt cei care profita de munca lor. Si atunci cind cineva munceste pt tine, indiferent de cit il platesti, exista posibilitatea de a-l exploata. Ultimul CBA e un exemplu pt asta.

    Quote Originally Posted by Muad Dib View Post
    I don't know, dude. Tind să dau dreptate ownership-ului aici. Mark Jackson e un antrenor la fel de limitat ca McHale în ceea ce privește set plays pe final de meci. Meciul e strâns? E pe final? then let's ISO the shit out of the O!

    În plus, un alt lucru care mă deranja pe mine era "predica" din timpul timeout-ului. În PO nu l-am văzut niciodată cu o mini-tablă în care să deseneze vreo schemă.
    As zice ca pe de o parte Mark Jackson nu a fost tratat corect. A produs rezultate, si oricum nu cred ca Warriors au echipa de contendera. Au shooting si-s entertaining, ca Suns acum 7-8 ani. Nu poti spune ca a facut o treaba rea.

    Pe de alta parte, as zice ca SVG e un upgrade. E singurul coach disponibil de care as zice ca e un upgrade (mai putin daca uit pe cineva). Insa nu stiu cit poate SVG sa scoata in plus fata de Jackson din rosterul curent. Si daca preia pozitia, va fi aiurea din 2 motive:

    1. risca ca jucatorii sa fie impotriva lui de la inceput, pt ca ei il voiau pe Jackson

    2. asteptarile vor fi mari din partea fanilor si presiunea mare din partea ownership-ului, pt ca vor vrea ca decizia lor sa fie validata, sa nu arate ca niste imbecili - cum vor arata daca il dau afara pe jackson si aduc un coach care obtine rezultate mai slabe
    Now this, my friend, is gonna be fun

  15. #183
    junior
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    136
    Reputatie
    1
    La GSW Mark Jackson se ocupa mai mult de motivarea jucatorilor si sincer cred ca a facut o treaba buna.

  16. 9th May 2014, 03:26

  17. #184
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Apropo de Pacers, wtf is wrong with Hibbert ? A inceput sezonul cu 5 blk/game in prima luna. Acum nu e in stare sa mai ia o singura recuperare ? Trebuie sa fie ceva mental (lipsa de incredere ? depresie ? alte probleme ?), ca altfel nu se explica.
    L-a prins pe PG cu gagica-sa:
    http://au.ibtimes.com/articles/55137...m#.U2wgBGco-M8
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  18. #185
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    a avut 28p, 9reb, 1ast si 2 blk ieri. insa nu se va repeta si in meciul urmator... si speaking of chokers, deron 0-9 FG WTF!
    .
    nothing to see here. move along!

  19. #186
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Adrian View Post
    Intimplator am dat pe realgm de un thread care vorbea de asta, dar sunt rumors trimise de unu pe mail. La fel ai putea face si tu, sa trimiti un mail sa zici ca l-au rapit extraterestrii si l-au inlocuit cu Olowokandi.

    Hibbert pare sa fie cool cu PG, interactioneaza cu el, nu-l evita. Nu cum te-ai purta cu unu care a facut asa ceva. Chiar daca esti passive aggressive (in loc de aggressive-aggressive, sa-i spargi moaca), tot nu mai esti buddy-buddy cu el.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  20. #187
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    chiar am observat si eu in seara asta... se poarta chiar super cool unul cu altul

    wizards tin sa ne arate din ce in ce mai mult ca au fost overrated big time
    .
    nothing to see here. move along!

  21. #188
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploiești City
    Posts
    998
    Reputatie
    1
    Don't count the Wizards out, YET
    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

  22. #189
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Wizz nu sunt overrated, au avut un bad game. Chiar si meciul 2 au jucat bine. Pe foaie, e o echipa foarte buna, eu as aduce un antrenor mai bun. Wittman e un bleg
    We wont be out-tanked!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •