Quote Originally Posted by Jaymz View Post
ce finaluri de meci in seara asta! intai i se refuza un 3-pointer perfect valabil (IMHO) lui Melo care oricum a facut hogball toata seara anyway, si infrangerea i se cuvine cu varf si indesat ... desi a avut 45 ceilalti pe langa el adormisera prin Q3 cred... noroc cu Bargnani care a mai tinut NYK in joc pana spre final

si apoi super finalul de la Oracle Arena. westbrook hits a 3-pointer din fundul curtii si se bucura ca a a avut un game winning shot cu numai 2 sec ramase, ca apoi dupa timeout Iguodala sa aiba un buzzer beating shot cand nu mai spera nimeni... quality bball tonight!
Si intre timp eu am bagat niste quality sleep.
Much needed.

Dar acum imi pare rau ca am ratat asa ceva

Quote Originally Posted by obye View Post
DAR TU ? Mare fan Bulls acum fan HEAT ... maine ?
Daca nu ai fost atent sau nu ai inteles ce am zis eu, eu nu-s fan al unei echipe si nu dau 2 bani pe loialitatea fata de o echipa, mai ales cind echipa aia e muci.

Eu sunt fan al basketului in general. Imi plac jucatori de la multe echipe.

La Bulls imi placeau jucatorii, nu GM-ul/owner-ul sau arena. Cind Jordan si Pippen s-au carat de la Bulls, am inceput sa vad si sa inteleg diferenta dintre echipa si club. Cind jucatorii pleaca, ramine uniforma, insa goala de continut. Si un owner de ***** va ajunge sa strice o echipa, chiar daca a avut noroc sa aibe o echipa excelenta (vezi Bennett cu OKC sau Sarver cu Suns).

La Heat imi place owner-ul (dar nu as ramine fan doar pt owner), imi place Riley si faptul ca intentia declarata si reala e de a cistiga titlul si, in mod special, imi plac jucatorii. Eram fan Lebron inainte sa ajunga la Heat. Ii luam apararea lui Bosh inainte sa ajunga la Heat. Cind lumea zicea ca e slab defender (ca Raptors aveau D-ul muci), eu ziceam ca el e bun, coach-ul/sistemul defensiv sunt praf.

Wade si Lebron erau favoritii mei inainte sa joace impreuna la Heat. Sa-i vad jucind impreuna era un vis al meu de prin 2006-2007.

Quote Originally Posted by sun View Post
Underdogs :

Adica daca echipa noastra pierde, zicem "erau underdogs, they were supposed to lose". Deci nu suferi foarte tare.
Iar daca echipa castiga, cu atat mai mult bucuria este mai mare, pentru ca nu te asteptai sa castige...

Favorites :

Daca ai tine cu echipa favorita, cand castiga nu te bucuri foarte tare (pentru ca toata lumea se astepta sa castige oricum),
iar daca pierde suferi foarte tare (din acelasi motiv.... super dezamagit pentru ca toti se asteptau sa castige).

Sounds like Pascal's Wager to me.

In cazul asta, Underdogs <==> Religious si Favorites <==> Atheists
Cel putin in cazul meu e corect.
Pe de alta parte, as vrea sa mentionez ca eu nu aleg echipele favorite. Imi placeau Wade si Lebron inainte sa fie vazuti ca superstaruri de toata media si toti fanii. Imi placeau Heat inainte sa il ia pe Shaq si sa devina contenders si imi placeau Cavs (in fine, Lebron) inainte sa prinda finala in 2007 si sa fie considerati contenders 2008-2010.

Doar ca se intimpla ca echipele care-mi plac sa ajunga printre favorite, pt ca aleg echipe cu jucatori care-mi plac si care au si owner si GM competenti.

Cu alte cuvinte, nu le aleg pt ca-s favorite, ci conditiile dupa care aleg eu echipa in general sunt conditiile necesare pt ca o echipa sa ajunga contender.