Page 13 of 33 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 253 to 273 of 678

Thread: Sezon 2013/2014

  1. #253
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Aici imi dovedesti ca am avut dreptate. Love si Dirk sunt penali defensiv. Chiar daca spacing-ul ofensiv ar fi mai bun cu ei, D-ul ar fi mort, pt ca ei nu au mobilitatea lui Bosh sa faca trapping la PG adversi. Bosh era underrated defensiv la Raptors pt ca juca intr-un sistem praf - pt ca a avut niste antrenori PENALI la Raptors. Si vad ca majoritatea au ramas cu impresia asta. Bosh este FOARTE BUN defensiv, doar ca nu ca shot blocker. La fel cum Haslem si Battier sunt f buni defensiv fara sa fie buni shot blockers. Defense inseamna mai mult de blocking shots.

    Horford ar fi poate un inlocuitor bunicel pt Bosh on D, dar NU ARE RANGE. Adica ofensiva lui Heat nu ar mai arata la fel.
    Si el este un PF si e undersized ca C. Doar ca e mai bulkier. Insa vs Hibbert si astia nu prea are nici el ce face.

    Duncan e de fapt un C, toata vrajeala cu PF e fix vrajeala.
    Si e mai mare decit Bosh: si mai inalt, si mai lat. El joaca inside, asta a fost jocul lui mereu. Lui Bosh i se cere sa creeze spacing pt patrunderi si cuts, asa ca trebuie sa stea la perimetru.
    Si on D Duncan ar fi zero in sistemul lui Heat. E prea batrin sa faca ce face Bosh. Poate ar fi putut sa o faca in tinerete, acum 15 ani.
    Iar Aldridge nu are nici range-ul lui Bosh, nici abilitatile defensive.

    Again, arunci cu nume "sexy", dar nu intelegi cu adevarat ce inseamna Bosh pt Heat, ce face el si ce fac/nu fac altii.

    Acelasi lucru (dar la o scara mai mare) fac aia care cred ca daca ii pui in aceeasi echipa pe Melo si Kobe prinzi finala. Ca deh, superstaruri. Numele si abilitatile (mai ales ofensive) nu sunt suficiente. Trebuie ca piesele sa se potriveasca in sistem. Si mai erau unii care credeau ca ar fi o idee buna ca Melo sa mearga la Heat in vara. Right.

    Toate numele alea "sexy" nu i-ar face neaparat pe Heat mai buni. Ar necesita in plus modificari majore in sistemul (si deci identitatea) echipei, chestii care se fac in training camp si preseazon, nu acum.

    Daca nu pricepi toate astea, putem discuta la nesfirsit.
    Tu o sa arunci cu nume, eu o sa arunc cu motive pt care numele alea nu se potrivesc la fel de bine.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  2. #254
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Eu am vazut vreo 3 meciuri cu MCW si vreo 4 cu Oladipo.

    Nu am reusit sa imi fac inca nicio parere despre ei, but they're looking pretty good. E impressive pentru un rookie sa conduca liga in steals, chiar asa de bun e la capitolul asta MCW sau e doar entuziasmul inceputului? Stiu ca si Wall cand a fost rookie a avut un meci cu 9 steals in prima luna..
    Steals nu zic mare brinza dpdv defensiv.
    In general rookies sunt slabi defensiv.

    Steals = asumarea de riscuri. Daca ratezi, iti lasi echipa sa joace citeva secunde 4 vs 5, suficient sa-ti incasezi un layup sau, mai rau si mai probabil, open 3.

    Daca ar fi sa ghicesc, as zice ca Iverson a condus la stl in primul lui sezon ... nope. N-a condus la stl/game in primul sezon, dar a condus in sezoanele 5-7. A condus insa la TO totale.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  3. #255
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Aici imi dovedesti ca am avut dreptate. Love si Dirk sunt penali defensiv. Chiar daca spacing-ul ofensiv ar fi mai bun cu ei, D-ul ar fi mort, pt ca ei nu au mobilitatea lui Bosh sa faca trapping la PG adversi. Bosh era underrated defensiv la Raptors pt ca juca intr-un sistem praf - pt ca a avut niste antrenori PENALI la Raptors. Si vad ca majoritatea au ramas cu impresia asta. Bosh este FOARTE BUN defensiv, doar ca nu ca shot blocker. La fel cum Haslem si Battier sunt f buni defensiv fara sa fie buni shot blockers. Defense inseamna mai mult de blocking shots.

    Horford ar fi poate un inlocuitor bunicel pt Bosh on D, dar NU ARE RANGE. Adica ofensiva lui Heat nu ar mai arata la fel.
    Si el este un PF si e undersized ca C. Doar ca e mai bulkier. Insa vs Hibbert si astia nu prea are nici el ce face.

    Duncan e de fapt un C, toata vrajeala cu PF e fix vrajeala.
    Si e mai mare decit Bosh: si mai inalt, si mai lat. El joaca inside, asta a fost jocul lui mereu. Lui Bosh i se cere sa creeze spacing pt patrunderi si cuts, asa ca trebuie sa stea la perimetru.
    Si on D Duncan ar fi zero in sistemul lui Heat. E prea batrin sa faca ce face Bosh. Poate ar fi putut sa o faca in tinerete, acum 15 ani.
    Iar Aldridge nu are nici range-ul lui Bosh, nici abilitatile defensive.

    Again, arunci cu nume "sexy", dar nu intelegi cu adevarat ce inseamna Bosh pt Heat, ce face el si ce fac/nu fac altii.

    Acelasi lucru (dar la o scara mai mare) fac aia care cred ca daca ii pui in aceeasi echipa pe Melo si Kobe prinzi finala. Ca deh, superstaruri. Numele si abilitatile (mai ales ofensive) nu sunt suficiente. Trebuie ca piesele sa se potriveasca in sistem. Si mai erau unii care credeau ca ar fi o idee buna ca Melo sa mearga la Heat in vara. Right.

    Toate numele alea "sexy" nu i-ar face neaparat pe Heat mai buni. Ar necesita in plus modificari majore in sistemul (si deci identitatea) echipei, chestii care se fac in training camp si preseazon, nu acum.

    Daca nu pricepi toate astea, putem discuta la nesfirsit.
    Tu o sa arunci cu nume, eu o sa arunc cu motive pt care numele alea nu se potrivesc la fel de bine.
    Nu-s doar nume "sexy". Ti se pare ca as arunca doar cu nume de astea aiurea pentru ca-s "staruri"? Mai ales din ce am mai scris pe aici? Si asta e strict parerea ta ca nu ar fi inlocuitori mai buni pentru Bosh, o parere subiectiva care provine din pasiunea ta pentru Miami Heat.

    Nowitzki si Love clar is slabi defensiv am si mentionat chestia asta. Insa il vezi mult prea bun din punct de vedere defensiv pe Bosh, chiar nu e atat de great. Pe aparare joaca mult inside cu echipele care-i "baga" in centru pe Miami si acolo he sucks big time, dispare total din joc pe defensiva. La fel ar fi si cu Nowitzki si cu Love, insa ei ar fi mult mai deadly pe ofensiva.

    Aldridge e mai bun ofensiv decat Bosh, are si mid-range bun, iar din punct de vedere defensiv is cam pe acolo.

    Duncan e peste Bosh la toate capitolele, ok poate nu acum la 38 de ani. Dar poate chiar si acum, nu-l vad pe Bosh mai bun decat el, sincer. Defensiv cred ca ar face fata mult mai usor unor jucatori ca si Hibbert sau Gasol/Randolph.

    Horford e great din punct de vedere defensiv, iar ofensiv are si el mid range bunicel.

    Si nu s-ar pierde din idenitatea echipei pentru ca ar putea toti sa joace in sistemul lui Miami ca si starting Centers (impropriu spus) ce creaza spacing pe ofensiva. Ba mai mult cu ultimii 2-3 jucatori n-ar mai avea asa probleme de match-up cu echipe ca si Indiana.

    Intr-adevar, nu sunt multi care ar fi mai potriviti pentru Miami in locul lui Bosh. Au hotarat foarte bine in 2011 sa joace pe "calitatile" lui si sa creeze cat mai mult spacing. Dar nu fi nici tu atat de subiectiv, ca nici n-am zis jucatori care cu siguranta ar schimba "identitatea" echipei, gen clasici centers.. Howard, Asik, Chandler etc sau un PF care clar are nevoie de un C langa el. Si Love, Nowitzki, Aldridge teoretic au nevoie, insa si-ar putea lejer metamorfoza jocul pe sistemul lui Miami si sa joace ceea ce joaca Bosh. Bosh a fost un PF care avea nevoie CLARA de un 5 langa el.. si uite ca acum si-a putut schimba/transpune jocul intr-un sistem care-i convine si il pune in valoare cat de cat. La fel ar fi si cu ei.

    Diferenta de opinie vine de la faptul ca tu-l vezi mult prea bun pe Bosh pe defensiva. And he's really not. Nu zic ca nu e decent, mie personal chiar imi place Bosh.. insa de aici pana a-l considera atat de bun, e cale lunga.
    Last edited by Blu3red; 12th December 2013 at 20:20.

  4. #256
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Steals nu zic mare brinza dpdv defensiv.
    In general rookies sunt slabi defensiv.

    Steals = asumarea de riscuri. Daca ratezi, iti lasi echipa sa joace citeva secunde 4 vs 5, suficient sa-ti incasezi un layup sau, mai rau si mai probabil, open 3.

    Daca ar fi sa ghicesc, as zice ca Iverson a condus la stl in primul lui sezon ... nope. N-a condus la stl/game in primul sezon, dar a condus in sezoanele 5-7. A condus insa la TO totale.
    Nu zic multe stealurile, dar mi se pare ceva destul de impressive ca si rookie sa ai over 3 spg. Adica nu toata lumea poate chestia asta, oricat de mult ai "risca". Plus ca am vazut ca statistic e un rebounder bun si are 3p shot decent. He looks good. Ramane de vazut..

  5. #257
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Si daca mai vrei un nume, cred ca Ibaka s-ar potrivi destul de bine la Miami in sistemul asta. Good mid range jumper, great defensive player in special in situatii de post up. Ar fi un upgrade evident pe faza defensiva, iar pe faza ofensiva ar putea face cat de cat ceea ce face Bosh. Ba cred ca s-ar potrivi mai mult la Miami decat ce joaca acum la OKC.

  6. #258
    *****
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    111
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Acelasi lucru (dar la o scara mai mare) fac aia care cred ca daca ii pui in aceeasi echipa pe Melo si Kobe prinzi finala. Ca deh, superstaruri. Numele si abilitatile (mai ales ofensive) nu sunt suficiente.
    melo 30-40 de puncte pe meci, kobe la fel. mai ramane ca aia de mai intra in teren sa mai bage macar 30 de puncte si gata meciul.

  7. #259
    Troll since '94 Mike^'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Targu-Mures, Romania
    Posts
    476
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Si daca mai vrei un nume, cred ca Ibaka s-ar potrivi destul de bine la Miami in sistemul asta. Good mid range jumper, great defensive player in special in situatii de post up. Ar fi un upgrade evident pe faza defensiva, iar pe faza ofensiva ar putea face cat de cat ceea ce face Bosh. Ba cred ca s-ar potrivi mai mult la Miami decat ce joaca acum la OKC.
    Ibaka? No chance. Mid range-ul lui e o gluma comparativ cu al lui Bosh. Nu stiu de ce il lauda lumea pe Ibaka, e un shot blocker si atat. Si cum sa spui ca Ibaka ar fi un upgrade pe langa Bosh? Oricat ar fi scazut de cand a ajuns la Miami (vorba lui caseta, a sacrificat cel mai mult), omul in continuare este un star. Poate sa-ti intoarca un meci in cateva secunde (uita-te la ce am scris vs Bobcats cu 3 three pointers in a row), poate sa-i ofere o recuperare extrem de importanta (Game 6 vs Spurs), etc.

    WTF cu oamenii care-l critica pe Bosh. Omul joaca la fel de bine ca si sezonul trecut, stie care ii este rolul in aceasta echipa si se achita de el mai bine decat oricine. Sa fiu sincer dupa ce am vazut cate a sacrificat si cum joaca in continuare, dupa un superstar, a doua mea optiune ar fi Bosh intr-o fantasy team. Bosh a devenit un Haslem mai bun dpdv ofensiv. So stop bitching about him.
    Retards...Retards everywhere...

  8. #260
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Dar eu nu l-am criticat deloc pe Bosh. Ba chiar l-am aparat. Altcineva a deschis discutia, el a jucat la fel de bine si consistent ca in ultimele 2 sezoane. Insa de aici pana la a zice ca Heat n-ar arata mai bine cu niciun alt jucator din liga in locul lui.. parerea mea ca e cale lunga si afirmatie pripita.

    Nu stiu cate meciuri ai vazut in ultimul an cu OKC, dar Ibaka si-a imbunatatit bine de tot mid-range jumper-ul. Chiar baga des aruncari. Iar un 12-14 ppg e suficient la Miami cat timp e acompaniat de o aparare mai buna decat a lui Bosh inside. Daca se pot atenua problemele de match-up cu echipe ca si Indiana (lack of inside defense) fara sa sacrifici prea mult spacingul de pe ofensiva.. un jucator ca si Ibaka ar fi din punctul meu de vedere un upgrade fata de Bosh.

    Is 2 solutii prin care Miami ar arata mai bine fara Bosh.

    Cu jucatori foarte buni ofensivi, dar mai slabi defensivi (iar inside oricum nu e bun nici Bosh) gen Love/Nowitzki/Aldridge si you open up the floor even MORE decat cu Bosh si te descurci cum poti pe aparare. Ceva de genu e oricum si Bosh.. oricat de bun l-ar vedea caseta din punct de vedere defensiv, problema tot in paint ramane. Asa ca daca tot sunt probleme in paint, de ce sa nu upgradezi macar ofensiva?

    Sau cu jucatori foarte buni defensivi, care se pot apara bine de tot in paint, gen Duncan/Ibaka/Horford si care pe ofensiva nu-ti strica spacingul si iti pot baga mid range jumper-urile.

    That's my opinion.
    Last edited by Blu3red; 12th December 2013 at 21:59.

  9. #261
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Blu3red, again, nu intelegi bine sistemul lui Heat.

    Love si Dirk l-ar putea inlocui pe Bosh ofensiv (si ar fi poate chiar mai buni), pt ca au 3p range. Restul mentionati de tine NU au 3p range, deci ar fi mai aglomerat inside. Again, nu vorbim de mid-range J, ci de 3P range.

    Defensiv, Bosh e slab inside vs really big people, dar nu asta e tot ce se petrece on D. Heat sunt printre putinii care ii blitz pe PG's. Citeste si tu sa afli ce important e ca big man sa stie EXACT cind sa faca pasul. Iar acest blitz le da lui Heat o tona de oportunitati de fast break, pt ca fie PG-ul se pierde cu firea si pierde mingea, fie sub presiune arunca o pasa hazardata, care e interceptata de Lebron (in special), Wade sau alt defender.

    Niciunul dintre cei mentionati de tine nu ar putea sa faca asta nici pe aproape la fel de bine ca Bosh.

    Eu inteleg ce zici tu acolo si cum vezi lucrurile, dar IMO ai o vedere simplista (de ex confunzi shot blocking-ul cu defense-ul).
    Now this, my friend, is gonna be fun

  10. #262
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mike^ View Post
    Okay, wait, au trecut 9 zile si doar acuma vad? N-a comentat nimeni nimic despre Sixers vs Magic, 2 OT game?
    pe asta l-ai vazut cu 3 OTs?
    http://www.nba.com/games/20131202/NOPCHI/gameinfo.html
    nu au fost triple doubles tho...

    Quote Originally Posted by Srdjan View Post
    Bulls e intr-o continua cadere..
    faza naspa e ca nu reusesc sa ma prind daca e official tanking, sau daca inca se mai chinuie sa castige meciuri...
    .
    nothing to see here. move along!

  11. #263
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Ce penal e Howard. Parsons il incurca la reb si pierd mingea dar el in loc sa-l apere pe LA, sta si il cearta pe Parsons si Aldrige da un cos mai simplu decat pe fast-break. Toti se asteptau ca Knicks sa implodeze dar cred ca Rockets vor imploda primii.
    We wont be out-tanked!!!

  12. #264
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploiești City
    Posts
    998
    Reputatie
    1
    Aldridge îi bate singur acum pe Rockets. Lilard e absent din meciul ăsta, cu toate astea Blazers joacă superb.
    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

  13. #265
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    e superb un meci intre aldridge si howard. desi howard a avut mai mult cu 1p (32 vs 31), aldridge a fost masina de recuperari (25 vs 17)
    .
    nothing to see here. move along!

  14. #266
    Troll since '94 Mike^'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Targu-Mures, Romania
    Posts
    476
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jaymz View Post
    pe asta l-ai vazut cu 3 OTs?
    http://www.nba.com/games/20131202/NOPCHI/gameinfo.html
    nu au fost triple doubles tho...
    Yeah that one i saw Tot ieri am descoperit inca un meci foarte tare, GSW vs TOR...Cand conduceau cu 27 de puncte Toronto si au luat 42 de puncte in sfertul 4 N-am urmarit atat de intens celelalte meciuri in afara de Miami si vad ca am pierdut ceva meciuri faine
    Retards...Retards everywhere...

  15. #267
    manager
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    Din pct. meu de vedere, problema (daca exista una) lui Heat nu e Bosh, mai degraba Wade. Wade nu mai are range, Wade nu mai are incredere, Wade (un foarte bun defender) nu mai poate juca defence la intensitatea la care a jucat (e si normal, varsta nu te iarta).
    In momentul de fata Heat pare o masina care incepe sa tureze usor, nu vor sa se strice inainte de a incepe sa conteze ceva - in schimb Indiana e deja pe turbo.
    Daca Heat reuseste sa ajunga la turatie maxima in PO si Indiana sa ramana super-turata (imi e greu sa cred ca pot tine stacheta atat de sus tot sezonul, desi as dori asta "for the love of the game") atunci vom avea un ECF mai ceva ca sezonul trecut.

    In vest no comment.

  16. #268
    Troll since '94 Mike^'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Targu-Mures, Romania
    Posts
    476
    Reputatie
    1
    Whuut? Wade? U must be kidding me...Okay, poate ma simt si eu atacat, indirect, fiindca e vorba de jucatorul meu preferat all-time. DAR, sezonul asta, Wade chiar joaca bine. Mai ales ca se si odihneste. In afara de un singur meci prost (1-7 vs Charlotte), chiar joaca foarte bine. Are procentaje bune din toate zonele (mai putin 3 pointers unde nu a fost foarte bun niciodata) si 18.4 PPG + 4.8 RPG + 5.4 APG nu mi se pare slab...

    Ba chiar sezonul acesta vrea sa joace, are meciul lui cu Durant. Nu stiu daca stii, in preseazon cand s-a facut un Top 10 players din NBA, Wade era intre primii 10. Durant a spus ca l-ar scoate pe Wade si l-ar baga pe Harden in locul lui. A inceput un mic Twitter war intre cei doi si de atunci parca si poarta o bratara in timpul meciurilor referitoare la asta. Uita-te te rog la meciurile lui Miami si vei vedea.
    Retards...Retards everywhere...

  17. #269
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bogeyman View Post
    Ce penal e Howard. Parsons il incurca la reb si pierd mingea dar el in loc sa-l apere pe LA, sta si il cearta pe Parsons si Aldrige da un cos mai simplu decat pe fast-break. Toti se asteptau ca Knicks sa implodeze dar cred ca Rockets vor imploda primii.
    glumesti. Rockets (15-8) a pierdut la liderul din vest, la diferenta relativ mica. Knicks (6-15) e praf in continuare.

    Nu stiu ce intelegi prin implozie, dar s-ar putea sa ii injuri la final de mama focului pe NY, pentru ca va vor out-tank(a) din greseala ...

    sau de fapt a pierde toate meciurile intr-un sezon in care nu ti-ai propus asta e de fapt winning strategy... super

  18. #270
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bogeyman View Post
    Ce penal e Howard. Parsons il incurca la reb si pierd mingea dar el in loc sa-l apere pe LA, sta si il cearta pe Parsons si Aldrige da un cos mai simplu decat pe fast-break. Toti se asteptau ca Knicks sa implodeze dar cred ca Rockets vor imploda primii.
    Howard nu e cel mai matur jucator, dar de aici pina la "implozie" .... LOL.
    Knicks si Nets sunt candidati mult mai buni, mai ales dpdv al rezultatelor de pina acum. Dar nici la personal nu stau rau.

    Nu stiu ce a fost intre Howard si Parsons si cit de grav (dar banuiesc ca nu prea grav), insa Kidd deja l-a zburat pe Frank (desi are contract de 6 mil) si ar putea zbura si el curind, iar la Knicks Shumpert l-a criticat pe Melo si pt ca si-a permis asta Woodson l-a lasat pe banca. Se poarta Knicks cu Melo de parca ar fi de sticla, ca le e frica ca pleaca in vara. Cel mai tare ar fi sa plece oricum.

    Anyway, ideea e ca Nets si Knicks sunt mult mai in rahat decit Rockets.

    Quote Originally Posted by Razvan P View Post
    Din pct. meu de vedere, problema (daca exista una) lui Heat nu e Bosh, mai degraba Wade. Wade nu mai are range, Wade nu mai are incredere, Wade (un foarte bun defender) nu mai poate juca defence la intensitatea la care a jucat (e si normal, varsta nu te iarta).
    In momentul de fata Heat pare o masina care incepe sa tureze usor, nu vor sa se strice inainte de a incepe sa conteze ceva - in schimb Indiana e deja pe turbo.
    Daca Heat reuseste sa ajunga la turatie maxima in PO si Indiana sa ramana super-turata (imi e greu sa cred ca pot tine stacheta atat de sus tot sezonul, desi as dori asta "for the love of the game") atunci vom avea un ECF mai ceva ca sezonul trecut.

    In vest no comment.
    De acord ca Wade ar fi trebuit sa lucreze la 3p shot. Faptul ca nu are 3p shot nu face decit sa faca mai dificil spacing-ul lui Heat. Si e un alt motiv pt care Bosh trebuie sa arunce de 3p.

    Din pacate acum sufera de pe urma:
    1. meniscului scos cind era tinar
    2. stilului de joc pe care l-a avut - uber spectaculos si agresiv, dar taxing for the body

    Daca va fi insa sanatos in playoffs, eu zic ca poate sa produca inca la nivel de superstar. Nu un sezon intreg, insa daca joaca bine in ECF si Finals, e probabil suficient.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  19. #271
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Blu3red, again, nu intelegi bine sistemul lui Heat.

    Love si Dirk l-ar putea inlocui pe Bosh ofensiv (si ar fi poate chiar mai buni), pt ca au 3p range. Restul mentionati de tine NU au 3p range, deci ar fi mai aglomerat inside. Again, nu vorbim de mid-range J, ci de 3P range.

    Defensiv, Bosh e slab inside vs really big people, dar nu asta e tot ce se petrece on D. Heat sunt printre putinii care ii blitz pe PG's. Citeste si tu sa afli ce important e ca big man sa stie EXACT cind sa faca pasul. Iar acest blitz le da lui Heat o tona de oportunitati de fast break, pt ca fie PG-ul se pierde cu firea si pierde mingea, fie sub presiune arunca o pasa hazardata, care e interceptata de Lebron (in special), Wade sau alt defender.

    Niciunul dintre cei mentionati de tine nu ar putea sa faca asta nici pe aproape la fel de bine ca Bosh.

    Eu inteleg ce zici tu acolo si cum vezi lucrurile, dar IMO ai o vedere simplista (de ex confunzi shot blocking-ul cu defense-ul).
    Nu cred ca mai are rost sa continui. Insa din punctul meu de vedere si cu fairly long mid range J poti sa ai un spacing foarte bun pe atac, Bosh nu iese atat de des la 3p. Pana anul trecut nici macar nu avea 3p range, acum gata.. Miami is so good doar ca are Bosh 3p range? Sa fim seriosi..

    Blitzing the PGs, well ok, I'll give that to Bosh, insa nu e neaparat singurul, am mai vazut si la alti big guys. Iar strategia asta cu forcing turnovers poate sa fie pacatoasa rau daca joaca cu o echipa care nu prea face turnovers si baga mult mingea inside, cum a fost game 1 cu Spurs in finala NBA. But ok, you win some, you lose some.

    Iar legat de defense/shot-blocking, yeah right. Ibaka/Duncan/Horford is jucatori defensivi mai buni decat Bosh per total si in SPECIAL in paint, dar nu is doar shot blockeri mai buni. Chiar crezi ca nu stiu ce inseamna defensiva? Ibaka made Duncan look average in finala WCF din 2012, pe cand Bosh s-a chinuit a lot in 2013 cu el. Iar pe ofensiva, strategia lui Popovich a fost sa-i lase mid range-uri lui Ibaka si sa aglomereze paint-ul, well guess what? A avut un meci (game 4 la 2-1 pentru Spurs, so pretty damn important) in care a bagat 11-11 la FG (dintre care vreo 6-7 au fost very long jump shots) si a dat 26 de puncte.

    Am mai zis.. diferenta de opinie vine doar de la faptul ca eu nu-l vad atat de bun pe Bosh defensiv si ca as sacrifica spacingul de 3p (care doar in ultima perioada exista) cu un spacing putin mai redus, pentru ca i-as scoate oricum pe jucatorii ca si Horford/Ibaka/Duncan din paint pe atac, nu i-as lasa in starea lor naturala sau cum joaca acum la echipele lor, i-as plia pe sistemul lui Miami, doar jucatorii nu-s piese de sah imobile sa-i luam de la o echipa si sa-i punem la alta fara adjustments. Si nu vreti sa-i aparati? Ok, mid range-uri din partea lor. Totul in favoarea unei apararii mai solide inside. Ar fi o situatie de win impotriva echipelor cu care se chinuie Miami si cu care is sanse destul de mari sa piarda in acest sezon. In cazul de fata fiind vorba de minimizarea slabiciunilor. Simplist, nesimplist, parerea mea ar fi ca Miami ar arata mai bine, o echipa fara slabiciuni evidente, hell yeah, I'll take that every time.

    In fine, nu mai are rost. I got your point, dar am simtit sa ma explic even more.

  20. #272
    manager
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    314
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    ... Horford/Ibaka/Duncan ...
    vs Bosh la Miami

    pe scurt ce cred eu :
    - Duncan ar muri dupa juma' de sezon sa il alerge in ritmul Miami coechipierii - el joaca in ritmul lui , Spurs isi ajusteaza ritmul cand e Duncan in teren
    - cu Horford ar fi si mai undersized Miami, da, probabil ca e mai bun defensiv ca Bosh, dar nu ar aduce un + la final, daca punem in balanta ce se castiga si ce se pierde (totul ipotetic, pe hartie , ca in realitatea nu se stie)
    - din perspectiva celor 3, Ibaka ar fi cea mai buna solutie, dar Ibaka nu are consistenta lui Bosh

  21. #273
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    In fine, nu mai are rost. I got your point, dar am simtit sa ma explic even more.
    dupa cum a zis si kobe24, cu caseta homeru ai 2 optiuni:
    - stfu and take all his shit in
    - leave this forum

    tu crezi ca o sa poti vreodata sa zici ceva rau de big three, hatere!
    .
    nothing to see here. move along!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •