Results 1 to 1 of 1

Thread: Pronosticuri Liga 1.

  1. #1
    incepator 21alx's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Pronosticuri Liga 1.

    Sper ca acest thread nu intra in alta categorie si daca este asa, va rog sa il mutati. Multumesc.
    De etapa trecuta, am inceput sa analizez meciurile din Liga 1, mai bine sau mai rau, asta vreau ca voi sa apreciati, iar pe biletul de etapa trecuta m-a scos doar Petrolul.
    O sa va dau analiza mea pe etapa aceasta si astept pareri.

    Etapa a IV-a
    BRAȘOV VS. BOTOȘANI - Brasov marcheaza.
    • Din 6 partide cu Botosani, Brasov a inscris in 5.
    • Din 3 partide acasa cu Botosani, Brasov a inscris de 6 ori.
    • Din 3 partide in Liga I, a inscris de 2 ori. O data in deplasare, o data acasa.



    CONCORDIA CHIAJNA VS. CORONA BRAȘOV - egal sau victorie Corona.

    • Concordia a jucat doar 3 amicale, le-a castigat pe cele mai facile cu echipe necunoscute(Afumati-liga a IIIa si Austria Salzburg-liga regionala), pe cel cu Al Hilal l-a pierdut, dupa cum era normal.
    • Corona Brasov este mai bine pregatita decat Concordia.
    • Corona cauta primele puncte si meciul asta le da cea mai mare ocazie sa le obtina.
    • Corona are reprize bune cand vrea sa joace, dar chiar daca ar juca slab nu sunt sigur ca atacantii "de calibru" ai Concordiei s-ar putea descurca.
    • E imposibil din orice punct de vedere ca echipa din Brasov sa plece fara cel putin un punct de la Chiajna.




    SĂGEATA NĂVODARI VS. ACS POLI TIMIȘOARA - egal sau victorie Timisoara, marcheaza Poli.


    • Sageata Navodari intalneste liderul campionatului, or sa joace cu anumite retineri.
    • Sageata Navodari nu joaca chiar acasa, joaca pe stadionul Farului, ceea ce nu e la fel de comod ca un meci in Navodari.
    • Sageata Navodari a scos inextremis un egal in min. 87 cu Botosani, etapa trecuta.
    • Poli Timisoara se descurca minunat, a strans 7 puncte in 3 etape (2W 1D), astfel e intr-o forma minunata, fata de Sageata cu 5 puncte (1W 2D).
    • Poli Timisoara joaca bine si in deplasare a dat doua goluri cu CFR, iar per total are 6 goluri in 3 partide, o performanta extraordinara, Sageata are doar 4 goluri marcate.
    • Szekely are 5 goluri in 3 etape si cred ca Sageata este o victima sigura pentru el.





    CFR CLUJ VS. VIITORUL CONSTANȚA - egal sau marcheaza Viitorul.

    • CFR nu s-a descurcat foarte bine in acest inceput de sezon (0W 2D 1L), in aceeasi situatie se afla si Viitorul ( 0W 1D 1L, erau 2 egaluri, dar meciul cu Rapid a fost anulat)
    • Jucatorii CFR-ului joaca in ciuda antrenorului, pe care il vor demis, asta este impresia mea.
    • Jucatorii Viitorului joaca pentru a-si face cunoscuta valoarea, sunt o echipa jubilanta in unele momente si foarte tanara.
    • In situatia in care se afla CFR si cu entuziasmul pe care l-a aratat Viitorul in ultimul meci.. constanteni pleaca cu un mic avantaj, dar care se anuleaza in fata statutului de favorita a Clujului, din prisma faptului ca joaca pe teren propriu.
    • La ultima intalnire in Gruia dintre cele doua echipe, Viitorul s-a impus cu 1-0 prin golul marcatorului din Georgia, de la Tbilisi, Gabi Iancu. Cred ca de data asta Gavra, Rusu, sau de ce nu, Dica, rezolvand o faza fixa, ii va lua locul de marcator in fata CFR-ului lui Iancu.




    OȚELUL GALAȚI VS. PETROLUL PLOIEȘTI - sub 2,5 goluri.

    • Otelul nu prea reuseste sa inscrie acasa cu Petrolul.
    • Va fii un meci inchis avand in vedere ca Otelul se afla intr-o situatie delicata si se multumeste cu un punct, iar Petrolul vine dupa deplasarea de la Arnhem, iar Petrolul a demonstrat ca nu e capabila de meciuri mari in Liga 1 dupa meciurile din Europa ( 1:1 cu Pandurii si 0:0 cu Brasov).
    • Otelul Galati a inscris de 2 ori acasa in meciul cu Universitatea Cluj, ,,U" conducea cu 1-0 pana cand le-a fost eliminat un om si Otelul a reusit sa revina si sa invinga cu 2-1 (0-1).
    • Petrolul are un gol in deplasare marcat tot cu Universitatea Cluj.




    ASTRA GIURGIU VS. UNIVERSITATEA CLUJ - victorie la handicap Astra Giurgiu.

    • Astra Giurgiu este intr-o forma de invidiat, se descurca foarte bine in Europa, iar in Liga I a marcat in 2 etape cat Petrolul, Dinamo si CFR la un loc ( echipe care au disputat 3 etape, fata de 2 ale giurgiuvenilor, meciul cu steaua fiind amanat). Astra a marcat 9 goluri ( 4-0 cu Viitorul si 5-2 cu Corona Brasov).
    • La ,,U" e degringolada mare, iar eu nu cred ca echipa din Cluj isi va putea rezolva problemele tocmai cu Astra, un club cu 2-3 clase peste ,,Sepcile Rosii", in acest moment.
    • U. Cluj a primit gol in toate partidele, Astra doar cu Corona pe fondul unei relaxari oarecum normale si asteptate la scorul de 4-0, primind 2 goluri din greseli care scot in evidenta ca jucatorii lui Isaila s-au relaxat prea repede.
    • Astra are jucatori capabili sa reziste la meciuri din 3 in 3 zile si are un lot destul de numeros, din acest punct de vedere nu cred ca se pune problema oboselii in urma meciului cu Trencin.




    CEAHLĂUL PIATRA NEAMȚ VS. PANDURII TÂRGU JIU - ambele echipe marcheaza.

    • Ceahlaul s-a dovedit a fi o nuca tare in inceputul acesta de campionat, o infrangere cu steaua care de fapt ar fii trebuit sa fie egal dupa modul in care s-a jucat in a doua repriza si penalty-ul neacordat spre final nemtenilor, victorie cu Corona Brasov de o maniera categorica 3-0 si egalul cu U. Cluj dupa ce au deschis scorul, au avut un om eliminat, au fost egalati si au scos un punct bun in deplasare. Au 5 goluri in 3 partide, o perfomanta buna pentru echipa care se clasa pe locul 14 sezonul trecut la un punct distanta de locurile de retrogradare.
    • Pandurii Targu Jiu, la fel ca si Astra si Poli Timisoara ( nu mai amintesc steaua pentru ca deja a devenit o certitudine), se descurca minunat in Liga I ( 3:1 cu Brasov, dupa ce au condus cu 3:0, 1:1 la Petrolul acasa - punct bun in deplasare, nu multe echipe vor reusi asta la Ploiesti, 2:1 cu Otelul dupa ce au fost condusi acasa).
    • Ceahlaul a marcat in toate cele 3 partide disputate pana acum, la fel si Pandurii inscriind 6 goluri, cu unul mai mult decat nemtenii.
    • Pandurii Tg. Jiu au intampinat probleme cu Otelul dupa meciul din Europa, din cauza lotului subtire pe care il au gorjenii.
    • Emil Jula si Golubovic au punctat 3 goluri in 3 etape pentru Ceahlaul, iar Matulevicius a marcat cat amandoi pentru Pandurii.




    DINAMO BUCUREȘTI VS. STEAUA BUCUREȘTI - victorie la handicap steaua.

    • dinamo a alternat evolutiile in acest incepu de campionat (1W 1D 1L), in timp ce steaua a devenit o constanta si se poate spune ca au un plus la capitolul superioritate fata de orice alta echipa care evolueaza in acest moment in Liga 1. ( nu vorbesc subiectiv, sunt rapidist)
    • In ultimele 3 meciuri acasa, ,,alb-rosii" au pierdut de 3 ori in fata echipei din Ghencea, iar ultimele doua dati la handicap (1:3, 0:2).
    • In ultimele 5 meciuri dintre dinamo si steaua, rosi-albastrii au castigat toate partidele fiind 2 victorii acasa si 3 in deplasare:


    10/05/13 Dinamo București 0 - 2 Steaua București
    04/11/12 Steaua București 3 - 1 Dinamo București
    17/05/12 Steaua București 3 - 2 Dinamo București
    05/12/11 Dinamo București 1 - 3 Steaua București
    25/05/11 Dinamo București 1 - 2 Steaua București

    • steaua a inscris intr-un singur meci in Liga I, cat a facut-o dinamo in 3 meciuri.
    • Ultimul meci oficial in care steaua nu a marcat a fost pe 28.04 cu CFR in Gruia (0:0), iar ultimul meci al lui dinamo fara gol marcat a fost in deplasare la Viitorul (0:0).
    • Nu sunt sigur ca fanii lui dinamo vor aduce un mare plus echipei favorite, dar vor conta.




    GAZ METAN MEDIAȘ VS. VASLUI - victorie Vaslui.

    • Gaz Metan trece printr-o situatie dezastruoasa, 3 infrangeri cu 3 nou-promovate, asta chiar este o criza pentru formatia lui Cristi Dulca. Vasluiul ar fii avut 2 W 1L daca s-ar fii pus meciul cu Rapid, dar cred ca acelasi deznodamant l-ar fii avut si o partida cu Chiajna.
    • Gaz Metan a inscris in ultimele doua partide dar in niciuna nu a aratat un joc convingator sau macar un pragmatism italian care sa le aduca cel putin un egal, mai ales ca au dat dovada amatorism, egaland Poli in deplasare, avand un om in plus la 1:1 si pierzand meciul dintr-un gol care s-a marcat in urma unor spatii mari in defensiva mediesenilor, dar si din meritul lui Szekely.
    • Vasluiul se simte bine acasa, avand 2 victorii cu Rapid si CFR, ultima de o maniera categorica (4:0).
    • Vasluiul joaca fara Temwanjera, dar nu cred ca este un impediment pentru echipa moldoveana. Grupul de jucatori de acolo au aratat clar ca Ilie Stan nu erau un antrenor pe placul lor, cred ca acest lucru vor sa-l arate si gazarii prin evolutiile inexplicapil de slabe.


    ------------------------------------------------------------------------------------------------

    Am atasat si biletul si analiza de etapa trecuta, pentru cine doreste. Mentionez ca nu am apucat sa pun si meciul dintre U. Cluj si Ceahlaul pe biletul trecut.
    Attached Images Attached Images
    Attached Files Attached Files

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •