Page 37 of 39 FirstFirst ... 273536373839 LastLast
Results 757 to 777 of 802

Thread: Playoffs 2013

  1. #757
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Felicitari HEAT ! Au meritat tot !
    caseta tre sa dai de baut
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  2. #758
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    si de fumat, si fo 2 femei
    .
    nothing to see here. move along!

  3. #759
    senior free2tedy's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    157
    Reputatie
    1
    Caseta sigur scrie acum un post monstru

  4. #760
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    holly mother fucking shit

    nu credeam ca se va intimpla. pierdusem all hope acum 2 meciuri.
    and it still doesn't feel right.

    echipa asta, daca juca cum trebuie, nu ajungeau nici in g6. le-au trebuit 5 games ca sa-si dea seama ca trebuie sa stea unul lipit de green.

    voiam sa zic o chestie de ceva vreme:

    seria asta a aratat ca heat nu-s dirty, si ca in seriile cu bulls si pacers doar au raspuns cind au fost provocati. NICI UN TEHNIC, s-au jucat 7 games si in afara de cotul lui manu in gitul lui lebron nu prea a fost nimic dirty.

    anyway, felicitari spurs, o echipa construita excelent. si oricit l-ar critica unii pe pops, fara el nu aveau 15 ani de contending.
    imi plac mult imaginile cu wade si pops.
    classy.

    sooo, let's see:

    lebron: 2 titluri, 4 finale, 2 finals MVPs
    wade: 3 titluri, 4 finale, 1 finals MVP
    ray allen: decizia lui de a pleca de la celtics la heat a fost validata
    birdman: champion bird ?
    bosh si role players de la heat: 2 titles. not bad.

    deja lebron si wade are climbing up there.

    yeap, major props to arison.
    super frustrant de urmarit run-ul asta, insa pina la urma a iesit bine.
    inca nu ma simt fericit, insa probabil ca ma voi simti mai bine cind o sa citesc ceva comentarii de la haters .

    PS: heat couldn't get a fuckin call all game long. ar fi fost extrem de frustrant sa fi pierdut asa.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  5. #761
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Manu a fost demon (nu inger) pana la urma, dar cancerul din seara asta a fost Green !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  6. #762
    sport legend Jaymz's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,796
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by obye View Post
    Manu a fost demon (nu inger) pana la urma
    depinde dupa care religie judeci. si tu esti infidel in ochii unor barbosi desi popa iti repeta in fiecare duminica ca esti un sfant
    .
    nothing to see here. move along!

  7. #763
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jaymz View Post
    felicitari Heat! one mo' pana la 3peat
    si congrats Caseta care m'a invins cu doar 1 freaking point la pronosticuri
    1 sau 11 ?
    Now this, my friend, is gonna be fun

  8. #764
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by obye View Post
    Manu a fost demon (nu inger) pana la urma, dar cancerul din seara asta a fost Green !
    Hai sa nu aruncam cu rahat in echipa care a ajuns in g7 al finalei.
    Mai ales cind Duncan are 1834 de ani, Parker e lovit si Manu e si el batrin. Iar Danny Green trebuia sa fie brusc un superstar ? E un role player care 5 meciuri a tras de 3 ca un nebun. E un role player care a fost cut de 2-3 ori din liga.

    Daca tot te-ai maturizat, e momentul sa intelegi ca nu poti avea asteptari ne-realiste de la un role player. Si nici de la staruri nu te poti astepta sa nu faca greseli, sa nu aiba meciuri proaste etc.
    Last edited by caseta; 21st June 2013 at 07:22.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  9. #765
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    This could have gone a different way. But it stayed on the most likely course.

    O echipa cu 16 L in sezonul regulat, cu un never-ending streak de victorii mid-season, si acum cu forta de a getting the fucking job done cand toata presiunea de a performa era pe ei. Eu zic ca sunt campionii meritati

  10. #766
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    Hai sa nu aruncam cu rahat in echipa care a ajuns in g7 al finalei.
    Mai ales cind Duncan are 1834 de ani, Parker e lovit si Manu e si el batrin. Iar Danny Green trebuia sa fie brusc un superstar ? E un role player care 5 meciuri a tras de 3 ca un nebun. E un role player care a fost cut de 2-3 ori din liga.

    Daca tot te-ai maturizat, e momentul sa intelegi ca nu poti avea asteptari ne-realiste de la un role player. Si nici de la staruri nu te poti astepta sa nu faca greseli, sa nu aiba meciuri proaste etc.
    N-am zis ca trebuie sa fie condamnat. Doar judecam prestatia dupa meci.
    Fara el , asa cum o fi el , nu ar fi ajuns aici.

    Jos palaria pentru Spurs , meritau sa fie aici !

    Nu sunt ipocrit...

    @Jaymz
    Sunt ateu , it was a figure of speach !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  11. #767
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Jaymz cred ca voia sa zica subtil ca asta cu "inger si demon" e o expresie destul de stupida si supra-utilizata de media (e de fapt expresie de baza in limbajul de lemn al media - genul asta de fraze au o denumire, nu "tropes", imi scapa acum, chestii d'astea utilizate frecvent - si de multe ori fara logica), care nu poate sa zica doar "Manu a avut un meci prost cind Spurs aveau nevoie de el", ci trebuie sa senzationalizeze totul.

    Si daca nu zice Jaymz asta, zic eu.

    Manu a avut un meci prost, sigur. Shit happens. Cind ai o echipa, you gotta take the good with the bad. De aia nu ma vezi pe mine criticindu-l pe Chalmers, chiar daca ocazional in timpul meciului mai imi scapa un "futu-te" cind face cite o timpenie. E un role player. Daca n-ar face greseli, ar fi star. Si chiar staruri ca Bosh comit greseli. Si chiar superstaruri ca Wade si Lebron. Wade aseara uitase de vreo 2 ori ca e finala, si dupa ratari ramasese sa se uite la refs in loc sa fuga on D.

    Si sa fim seriosi: Lui Heat le-au intrat jumpers cum nu le-au intrat niciodata sezonul asta. N-am ratat multe meciuri, si nu cred ca am vazut sa le intre si lui Wade si lui Lebron atitea long 2's fara sa aiba layups/dunks/fast breaks points aproape deloc.

    Game plan-ul lui Spurs a fost smart. Daca Heat nu prindeau o seara fenomenala de shooting, ar fi cistigat. Sigur, daca Wade nu era busit, probabil ca nu se ajungea in g7.

    Dupa cum am mai zis, a fost asa strinsa finala incit simt ca Heat au furat titlul asta. Poate de aia nu-s extrem de bucuros. I want domination, dammit. Pe cind ultimele 2 serii au avut un aer extrem de chinuit. Cred ca dpdv mental Heat vor fi legume vreo 2 luni de zile cel putin. Trebuie sa fie extrem de greu sa treci prin asta.

    Si sa nu aud de Celtics care au luat 8 la rind, si nici macar de Bulls in anii '90. Presiunea media e de 1000 de ori mai mare decit in anii '60 si de 20 de ori mai mare decit in anii '90.

    Spoelstra ar face bine sa le cumpere cite un puppy fiecaruia, ca sa ii ajute sa se relaxeze mental.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  12. #768
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    ^^
    Asa mi se pare si mie ca parca a fost furat titlul asta. Meritat, pana la urma, intr-adevar, dar cred ca de departe una dintre cele mai dramatice finale din istorie. N-a putut sa nu imi para rau de Tim Duncan pe final, dar m-am bucurat mult de tot pentru James, a fost si clutch in game 7 of the NBA Finals.. a facut efectiv totul in meciul asta. Si cand te gandesti ca unii sareau pe aici deja cu Wade MVP si asa. Funny.

    Sper s-o lase mai moale haterii de acum inainte si sa-l vedem pe James in mai multe meciuri jucand asa with a killer instinct pe ofensiva, daca incepe sa joace asa din ce in ce mai des in meciurile din playoff, cu incredere si sa nu mai isi considere jump shotul un weakness, that would be really awesome. In teorie n-ar mai trebui sa-i fie frica, dar cred ca presiunea (media, haters and so on) o sa-si spuna cuvantul si de acum inainte si mereu o sa caute alte solutii inaintea unui "simplu" (impropriu spus) jump shot.

    Am zis bine la inceput ca Spurs per total, ca match-ups, aproape pe toate pozitiile + antrenor, sunt mai buni, dar Miami il are pe LeBron, si uite ca el a facut diferenta fix cand a trebuit. In 4th quarter - Game 6, down 10 points si in Game 7 with 37 points, if that's not Jordanesque (or even beyond, ca Jordan n-a jucat niciun game 7 in NBA Finals) chiar nu stiu ce altceva ar putea fi. Not that I'm kissing LeBron's ass, but that's the truth. A jucat si Kobe un game 7 in NBA Finals and we all know (caham, 6-24 FG) how that went. In fine, just being a little mean.

    Si a zis-o bine (nu mai stiu cine) dupa meciul de aseara, ca acum nu mai e Big 3 la Miami, ca e mai degraba LeBron James and friends. Si legat de treaba asta, am o intrebare pentru voi. Fara Jordan, in 1994, Chicago Bulls a jucat semifinalele conferintei de Est, stim asta. Fara LeBron, Miami Heat la ce nivel credeti ca ar fi? Ipotetic, sa aduca un big man din cap space-ul ramas (ca fara James ar fi complet fara size si nici macar nu e fair sa discutam), si nici asa nu i-as vedea sa treaca de semifinalele conferintei. Poate nici macar de 1st round.

    Si parca tot mai rau imi pare pentru James ca a pierdut finala din 2011, asta era al 3-lea trofeu castigat + MVP, daca o castiga si pe aia. E singurul fail din cariera lui din punctul meu de vedere si unul din care cred ca si la sfarsit de cariera, haterii o sa se alimenteze la greu.

    Pana la urma a fost una din cele mai frumoase finale din istoria NBA, am avut de toate.. si asta doar prin game 6 and 7, ca primele 5 au fost destul de predictable si lipsite de dramatism pe final, ok, maybe apart from game 1.
    Last edited by Blu3red; 21st June 2013 at 20:49.

  13. #769
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    am avut o zi extraordinara azi. voi ?
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  14. #770
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Sper s-o lase mai moale haterii de acum inainte
    Never underestimate the predictability of stupidity:

    Should Pop be fired for losing the NBA Championship?

    Vinny got sacked for not getting the Clippers past the opening series. Hall of fame coach George Karl too. They didn't meet expectations. PJ righted the ship in Brooklyn, but it still wasn't enough.

    Even Hollins got fired and he got all the way to the WCF.

    The Spurs not winning game 6 was much more of a disappointment than any of these situations. Is it time to send Pop packing? The coaching mistakes he made in this series defy belief. By defacto, the spurs may go down as the biggest disappointment in NBA history.
    Lebron James is likely the greatest basketball player we will ever see.

    Last night was an absolutely perfect example of why despite this, he is everything that is wrong with professional sports.

    My beef with the Heat:

    The Decision, the tweets, doing what is "best for your family", loyalty, not one not two not three not four not five not six not seven, you'll all go back to your crappy lives tomorrow, I spoil people with my greatness, I just want to chill, don't dive for loose balls near me I might get hurt, is not fine.
    POP should get crucified for his performance in 4th Qt/OT

    He leaves Manu who played like dog **** the entire game and let's him play basically the entire 4th quarter/ot. Right on cue he makes huge turnovers left and right. Leaving Duncan on the bench and not calling timeout on the last play when the refs were letting contact go so Manu could do a sucide drive.

    Pathetic in game coaching job. If that was Spo he would get ripped to shreds. Pop cost his team a title tonight.
    The three super stars coming together is not unheard off, but the way these guys arranged it during Olympics run is nothing short of disgraceful.

    Self proclaimed King is all about hype and media attention. Anybody ever notice how after each of his dunks he poses for the camera, while his team mates are running back. Wade, flops like a fish. An Bosh looks like a Raptor, and disappears in big games. Lebron's every comment such as "I dont get fouled out of game" is so unlikeable.

    The NBA is clearly rigged. If you think Donaghy is the only crooked referee you are more gullible than most. The NBA obviously was not going to let Spurs win game 7. We didn't need to have a game, this was planned. Miami got every call down the stretch while Ginobli clearly got fouled in game 6.

    Spurs are the real champions, no matter what history will state.

    'm not impressed by the heat for defeating an over-decade aged championship team in 7. Ray Allen saved their asses, big time.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  15. #771
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1


    I like a man that plans ahead.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  16. #772
    junior
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    56
    Reputatie
    1
    am vazut mai tarziu g6, so...
    premise: duncan trebuia scos pe final, cand trebuia sas-ul sa apere in primul rand cosul de 3. niciun aruncator de 3 nu trebuie sa ramane fara om, indiferent de ce urma sa se intample.

    primul cos: dupa prima ratare a lui james, sas-ul tabara pe recuperare (nu cred ca tactica era asa), iar green a facut gafa sezonului - a plecat pe contraatac (wtff), lasandu-l liber pe lebron (cred ca a reusit sa-l intreaca pe manu din 2006 cu dal).
    screen-ul lui allen la parker a fost fault, dar nu mai conteaza.

    al doilea cos: pt inceput ray ray a dat un supercos si nu voi pomeni de tactica cu faulturile. dar aici nimeni nu trebuia sa apare altceva in afara aruncarii de 3. si, totusi, dupa prima aruncare ratata, erau 3 oameni liberi de la mia pe semicerc, cand nimeni nu avea ce sa caute la recuperare.

    concluzia mea este ca “automatismele” (chiar si eroarea lui green are, cel mai probabil, acelasi motiv) le-au pierdut meciul (excluzand sansa). astea sunt bune pe numere mari, insa in situatii particulare conteaza mai mult smartness-ul jucatorilor.

  17. #773
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    ^^


    Sper s-o lase mai moale haterii de acum inainte
    mai greu....uita-te la caseta haterul suprem

    am lipsit weekendu asta de pe forum pentru ca am avut un eveniment destul de important. haterii probabil credeau ca m-am ascuns in barlog pentru ca au castigat heat

    nu cred ca se mai poate schimba nickname-ul am dat mesaj de ceva vreme si nimic....
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  18. #774
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    ^^
    Si cand te gandesti ca unii sareau pe aici deja cu Wade MVP si asa. Funny.
    ori esti fan lebron ori il subestimezi pe wade. wade e foarte capabil de alt MVP. e funny cum lumea uita trecutul...
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  19. #775
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    ori esti fan lebron ori il subestimezi pe wade. wade e foarte capabil de alt MVP. e funny cum lumea uita trecutul...
    Imi place de James da, imi place si de Wade, insa in echipa cu James, Wade nu va fi niciodata MVP, sorry. E mult prea polarizator James si allaround good player (now more than ever) ca sa fie eclipsat de Wade, cel putin din 2010 incoace sau de acum inainte.

    Dar daca ma intrebi care performanta a fost mai buna intr-o finala de NBA, Wade 2006 >>> LeBron 2012, 2013, fara sa stau pe ganduri. De fapt ce a facut Wade in 2006 e acolo, aproape de finalele lui Jordan, '93 si '98, ca pe astea le consider cele mai reusite si prin prisma ca au fost cele mai grele. Ar mai fi si Hakeem '95 si Shaq 2000, si vorbesc strict de era moderna (dupa 1990), ca finale din anii 80 n-am vazut.

    Wade in 2006 a fost stelar pentru ca a avut ajutor mare de tot, un Shaq care inca totusi era Shaq.

    Si s-a vazut Wade ce a realizat dupa aia in perioada 2007-2010, cand inca era tanar, in his prime practic, si n-a avut probleme cu accidentarile, ba mai mult, au fost sezoanele in care a jucat cele mai multe meciuri. Per total a jucat mult prea selfish si echipa a avut de suferit, era cam Melo style pe undeva. Nu stia cum sa-i puna in valoare pe coechipieri. Lots of ISOs and so on.

    Cred ca lumea nu vede sau nu stie ca de fapt asta e una dintre cele mai mari calitati ale lui James, ca stie sa implice toti coechipierii, sa-i faca mai buni, sa se simta bine in colectiv. Sigur, e un tanc, e bun playmaker, bun rebounder, stie si post si shooting acum, tot tacamul, toti vedem asta. Insa his greatness provine si din afara terenului, din faptul ca e un extraordinar teammate. Si fac pariu ca nu degeaba il pupa in cur toti jucatorii cu care a jucat cand zic de el ca e cel mai bun teammate pe care l-au avut vreodata. Si daca nu ai vazut "More Than a Game", uita-te sa vezi de ce si-a dezvoltat personalitatea in felul asta, echipa lui din generala/liceu era practic familia lui, prietenii cu care a crescut, prieteni care au fost pe undeva un substitut pentru lipsa unei figuri paterne.
    Last edited by Blu3red; 25th June 2013 at 20:55.

  20. #776
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Imi place de James da, imi place si de Wade, insa in echipa cu James, Wade nu va fi niciodata MVP, sorry. E mult prea polarizator James si allaround good player (now more than ever) ca sa fie eclipsat de Wade, cel putin din 2010 incoace sau de acum inainte.
    Daca Wade ar avea o serie super tare, Lebron ar fi ok sa il lase pe Wade sa domine ofensiv. Lebron si-ar alege momentele si s-ar focusa pe reb si ast. Mai ales daca Wade ii zice ca vrea asta.

    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Wade in 2006 a fost stelar pentru ca a avut ajutor mare de tot, un Shaq care inca totusi era Shaq.
    Shaq era bun, dar era departe de Shaq din 2000. Peak-ul lui Shaq a fost de vreo 3-4 ani, 99-2002 or so. Dupa care a luat-o rapid la vale.

    Singurul care nu vedea ca Wade e deja MULT mai bun decit Shaq a fost retardul de Avery Johnson, care in timp ce Wade ii facea echipa praf povestea cum el se ingrijoreaza de Shaq in defensiva. Am zis de atunci ca Avery Johnson e un antrenor slab, si timpul a dovedit ca am avut dreptate.

    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Si s-a vazut Wade ce a realizat dupa aia in perioada 2007-2010, cand inca era tanar, in his prime practic, si n-a avut probleme cu accidentarile, ba mai mult, au fost sezoanele in care a jucat cele mai multe meciuri.
    Nu stiu din ce univers paralel transmiti tu, insa la noi aici Wade a fost lovit in 2007 si 2008 si a avut sezoane slabe. Cele mai bune sezoane le-a avut probabil in 2009 si 2010, urmat de 2006 si 2005.

    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Per total a jucat mult prea selfish si echipa a avut de suferit, era cam Melo style pe undeva. Nu stia cum sa-i puna in valoare pe coechipieri. Lots of ISOs and so on.
    Din nou, la noi in univers Wade nu a fost DELOC selfish. Nu e asa bun playmaker ca Lebron, insa e willing passer. Nu e deloc chucker ca Melo sau Kobe. Problema era ca avea echipe extrem de slabe. In 2007 Shaq si-a bagat pewla, ca luase title #4, avea unu in plus fata de Kobe, si nu-l interesa altceva.

    Si cind Riles a vazut ce se intimpla, a pus in miscare planul pt 2010 (de pe la inceputul sezonului 2007-08, cred). Asta a insemnat ca in cei mai buni ani ai lui (2009 si 2010) Wade a jucat cu expiring contracts si cu o echipa care nici macar nu a avut ceva stabilitate. Lazy Shaq, Marion, JO, Joel Beasley, Anthony, Marcus Banks, Mark Blount, Yakhouba Diawara, Luther Head, post-injury Livingston, Magloire, Chris Quinn, Alston, Arroyo, Shavlik Randolph. Astia au fost oamenii cu care a jucat Wade. Singurii cit de cit competenti au fost Haslem, rookie Chalmers, injured Dorell Wright si inca 1-2.

    Si Spoelstra coach.

    Faptul ca echipa aia a ajuns in playoffs e in sine un miracol.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  21. #777
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Normal ca nu a mai fost Shaq din 2000, ca daca era Shaq din 2000, nu mai era Wade MVP. Insa era un Shaq cu mai multa experienta, unul care inca avea benzina in rezervor si care a stiut sa-l lase pe Wade in prim plan, chiar daca probabil in sinea lui nu-i convenea asta. Si oricum in echipa aia mai erau jucatori buni, chiar daca spre apusul carierei (Payton, Mourning) si vezi cum au tot jucat veteranii in ultimii ani, au gasit elixirul tineretii, majoritatea. Plus alti jucatori decenti, Walker, younger Haslem, Jason Williams, Posey etc.

    Si in principiu la sezoanele 2008-2009 si 2009-2010 m-am referit, cand nu a fost lovit, perioada de dupa accidentari (cand a prins sezoane mai full) si inainte de big free agency 2010.

    Au fost 2 sezoane bune statistic pentru el (his prime din toate punctele de vedere), in care ok, n-a avut ajutor si nu am negat niciodata ca e decent playmaker si willing passer. Insa in multe meciuri cheie in perioada aia, forta si nu juca ca un lider, stiu foarte bine cum juca, nu era mereu selfish, dar in momentele CHEIE era selfish sau nu stia sa abordeze meciurile respective, si nu ii iesea decat foarte rar, mai ales ca incerca de multe ori sa rezolve meciuri prin jump shots, which is not that ok. Mie personal nu imi place stilul asta de jucator, mai ales intr-o echipa slaba. Like Kobe in perioada 2005-2007 cand arunca de o suta de ori pe meci la cos si o data la 3-4 meciuri ii iesea sa fie big time hero.

    Ideea e ca nu a putut sa care o echipa dupa el, care ok, era slabuta, dar nu imi zice ca a fost un miracol ca a prins playofful, pentru ca perioada aia conferinta de est era slabuta rau in afara de 4-5 echipe (Cavs, Boston, Orlando, Atlanta), disparusera echipe bune gen Wizards, Pistons. Nu uita chestia asta. A fost ceva de genul ca si Harden acum la Rockets (care inca nu e chiar in his prime), cu diferenta ca Harden a jucat intr-o conferinta mult mai puternica. WC 2013 >> EC 2009, 2010.

    Toata discutia a pornit de la faptul ca Wade ar putea sa fie MVP intr-o echipa cu LeBron, deci sa fie mai bun ca el. Neah. Never. Nici acum, nici atunci si nicicand.

    Si daca e sa vorbim de LeBron, si-a luat o gramada de suturi in freza pentru unele serii cand juca la Cavs (1 x Spurs, 2 x Boston, 1 x Orlando), dar se uita seriile in care efectiv a facut minuni, gen 1st round 2006 vs Wizards - prima participare in playoffs, ECF 2007 vs Pistons, la a 2-a participare in playoffs (si practic tot playofful ala in afara de finala). Wade n-a facut niciodata asta singur. A fost aproape in 2009 cu Atlanta cand a pierdut in 7. Si pana la urma si faptul ca a fost accidentat in sezoanele 2006/2007 si 2007/2008, face parte din pedigree-ul unui jucator. Daca esti injury prone, cine e de vina? God? Soarta? Ghinionul? E parte din tine si din legacy-ul tau "calitatea" asta negativa, care uite are repercursiuni si acum asupra carierei lui.

    Bottom line e ca James e si a fost un lider mai bun on and off the court decat Wade, isi face coechipierii mai buni si a fost intotdeana un jucator mai important pentru echipa lui decat Wade. De fapt o spun fara menajamente, ma indoiesc ca o sa mai fie vreodata un jucator ca si LeBron in NBA, sa insemne ATAT de mult pentru echipa care joaca. Chiar si acum daca l-ai pune la Bobcats, Bobcats ar deveni peste noapte contenders. Nu zic ca ar castiga titlul NBA, insa ar fi contenders, top 5 echipe din NBA, Despre cati jucatori se poate spune asta in istorie? Se pot numara pe degetele de la o mana, iar impactul fiecaruia greu de cuantificat.
    Last edited by Blu3red; 26th June 2013 at 01:52.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •