Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 215

Thread: balkan petroleum, poli timisoara si rafo onesti

  1. #22
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Oameni buni, nu va mai agitati atata, desi este coplesitoare aceasta atentie brusca asupra unei echipe cvasimediocre pana acum.

    Dosarele privind RAFO care sunt cercetate acum privesc nereguli produse de fostul proprietar, Corneliu Iacubov. De la preluarea RAFO de catre BKP, nu s-au mai inregistrat nici un fel de probleme financiare sau datorii. Toata ancheta se refera la ce a fost inainte de venirea BKP. Firma lui Tender, Carom este asociata cu RAFO, nicidecum Tender nu conduce aceasta afacere. Actiunule sale in cadrul rafinariei sunt infime. Astea mi le-a spus un fost coleg, actualmente in Bacau.

    Pe mine cel mai mult m-a linistit rectorul Universitatii Politehnica, care a spus ca daca era vreo urma de indoiala in legatura cu BKP, nu se aproba asocierea cu aceasta. Asa ca pana la proba contrarie, toate acuzele sunt nejustificate.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  2. #23
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Sergio, e normal sa existe aceasta agitatie in jurul lui Poli, in acest moment. Si la fel de normal este sa discutam si noi despre aceasta situatie, ca doar de asta am intrat pe OLS. Ca nu avem intotdeauna aceasi parere, nu-i bai.

    Dca nu stia la CAROM este exact aceasi situatie ca la RAFO. Datorii uriase, o groaza de anchete stopate politic, identic ca la RAFO. Chiar vroia Tender anul trecut sa le uneasca. El nu detine actiunile la Rafo direct, ci daca imi aduc aminte prin VGB si alte firme fantoma. Totul a fost dezvaluit anii trecuti de Ziua si EVZ prin sapaturi la Registrul Comertului.

    Cred ca rectorul tau traieste prin sihastrie pe undeva, pt. ca exista mai mult decat o indoiala despre BKP, aceasta firma de apartament (pana la urma un fel de off-shore). Normal ca prezumtia de nevinovatie functioneaza, dar voi chiar nu aveti nici o urma de indoiala? Poli tocmai se angajeaza sa suporte o masa salariala uriasa. Daca se intampla ceva si BKP dispare, iti imaginezi care vor fi consecintele pt. voi? Aduna si tu salariile totale si anii contractuali pt. noii jucatori si ai sa vezi ca sumele sunt astronomice (milioane de dolari)

  3. #24
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Nu stiu unde traieste rectorul, dar a spus ca a primit asigurari ca treaba e ok. Acuma de la cine le-a primit, nu stiu. Poate de la PNA...

    Iar Rosianu spune ca firma nu e off-shore... Cine il crede, cine nu-l crede? Cred ca ar trebui facut un poll.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  4. #25
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Eu nu inteleg cum de sergio ia de buna parerea rectorului si nu-si pune nici o intrebare doar pt ca pe rector l-a asigurat cineva ca totul e ok

  5. #26
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Crede-ma ca rectorul e un om foarte serios si a spus intr-o emisiune locala ca nu ar fi implicat numele echipei in acesta afacere, daca nu ar avea garantii ca nu vor fi probleme.

    Acuma eu ce vrei sa cred? Ce scrie presa?
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  6. #27
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Ce scrie PNA-ul care il ancheteaza pe Rosianu pt. implicarea in jaful de la Rafo. Si cum poti avea garantii ca totul e oki inainte ca justitia sa se pronunte?
    Poate nu e off-shore in sensul ca nu este de pe o insula gen Bermude, dar in rest are toate caracteristicile unuia. Si cred ca stii de ce a fost infintat BKP, ca doar nu ca sa preai pe Poli. Ca sa nu apara ei cu firmele la care sunt actionari directi in scandalul Rafo. Daca PSD castiga alegerile in cel mai rau caz scapau de BKP si faceau alta firma.
    Tot nu mi-ai raspuns la intrebare Sergio: tu chiar nu ai nici o indoiala? Colegul tau Carlos Gambino observ ca nu are.

  7. #28
    2 3 viorel 31's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Gaesti-Dambovita
    Posts
    501
    Reputatie
    1
    Dark @ hai sa nu uitam ca traim in Romania unde totul dar absolut totul este posibil.
    Daca BKP-ul era asa de cinstit cum de guvernul psd stergea datoriile Rafo si Carom in dec 2004 si nu in 2002-03 cand aceasta firma a preluat aceste doua gauri negre ale economiei romanesti?
    Sa intelegem ca datoriile au fost "realizate" sub managementul BKP si trebuiau sa le plateasca "prostii" daca intelegeti ce vreau sa zic.
    Si pt ca bietul roman sa nu stea f linistit ordonanta a fost numai amanata cu 3 luni -din cate stiu eu- daca ramane in picioare fiecare roman va cotiza cu 100 Euro de cap de vaca furajata pt binele .......
    [B]... Just precious ...[/B]

  8. #29
    Purple Blood Marius DG's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    411
    Reputatie
    1
    Oameni buni , ( ca mai sint din astia si in afara Timisoarei !) eu am timut cu Poli si voi tine indiferent unde ne duce soarta ( sau BKP) ..ca sau facut transferuri bune e clar , dar sa stiti ca eu sint f suspicious de firma lui Tender&Co...ahh si sa nu uit, il cunosc pe Tender dinainte de" revolutie " intrebati-ma si va spun ce facea pe vremurile lui nea Nicu !
    Iar ptr cei de la Dinamo ...opa stai ca voi,chiar nu aveti dreptul sa va plingeti de lucruri necurate ....pai tata voi aveti 20 de ani de lucruri murdare facute ...deci daca se apuca si banateanul sa joace la hora pe care voi ati incinso de mult ...acuma chiar nu mai e loc de inca un hot in tara ?...vezi >>>

    La urma urmei ...daca-i tine buzunarul dece nu ...ca doar ma gindesc ca Gino a primit bani si nu checkuri false ...NU ?la poli sau spalat rufele odata si voi ati sarit ...pai nu e corect asa ...( uitate in dictionar sa vezi ce inseamana a fi corect !) voi aveti splatorie "chimica" in toata regula ...asa ca mai lasa-ne si pe noi sa visam un pic ....!

    Salarile sint destule mari e adevarat ...dar poate se mai descopeara o sonda pe undeva sau un tun , sau daca vreti voi ( mitici) va vindem un pod ceva , o cetate ...ceva bun simtz ...

  9. #30
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Tot nu mi-ai raspuns la intrebare Sergio: tu chiar nu ai nici o indoiala? Colegul tau Carlos Gambino observ ca nu are.
    Eu n-am toate informatiile in legatura cu toata tarasenia asta, asa ca pana se pronunta justitia, nu pot zice daca e alba sau neagra.
    Carlos are mai multa experienta de polist ca mine si e dreptul lui sa creada ce vrea. A vazut destule la viata lui.
    Eu am incredere in Dobos ca a ales varianta cea mai buna pt Poli.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  10. #31
    polist Carlos Gambino's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Fortaleza
    Posts
    1,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Daca PSD castiga alegerile in cel mai rau caz scapau de BKP si faceau alta firma.Tot nu mi-ai raspuns la intrebare Sergio: tu chiar nu ai nici o indoiala? Colegul tau Carlos Gambino observ ca nu are.
    Pai daca tot ai adus vorba de alegeri...hai sa dezlegam o integrama sau s-o incurcam mai rau daca se poate...! Uite, spre exemplu eu am votat cum era si normal cu Basescu si cu Alianta D.A....in vreme ce "portziunea albastra" de pe harta politica a Romaniei, practic si-a dat acordul in privintza cazului RAFO, devreme ce au votat cu Nastase si ai lui...si sa nu-mi spui ca problema nu se pune in felul asta, pt ca si cei care l-au votat pe Bombo au stiut de ordonanta prin care RAFO era scutita de datorii la fel ca mine sau ca tine...adica din acea presa care te inspira atat de mult...!
    Acum te intreb eu pe tine...ce facem cu aproape jumatate din po****tia tarii ? Nu cumva sunt si ei complici la planul diabolic al fostului guvern condus de Bombo, de a "masca" afacerea RAFO si a obliga contribuabilul la plata celor 100 de euro de "caciula"...?! Deci in cazul asta culpa se extinde...avem de a face cu o "conspiratzie" in masa !
    zambon, suport your local undertaker, drop dead.

  11. #32
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Sa ma bag si eu putin. Este o diferenta intre afacerile lui BKP legate de Poli si afacerile sale in cadrul companiei. Afacerile legate de Poli sunt curate, sau cel putin nu s-au dovedit altfel. Fotbalului nu i-a daunat cu nimic, dimpotriva. "Afacerea Poli Timisoara" deci NU S-A DOVEDIT A FI NECURATA. Asa ca eu pe BKP ii vad ca pe o sursa de bani. Punct. Banii care intra in Poli oricum exista, si daca n-ar intra in Poli, ar intra altundeva.

    Credeti ca m-am intrebat vreodata de unde scoate Frank Williams bani sa bage in echipa (Williams-BMW)? Nu stiu, nu ma intereseaza. Le pasa fanilor Chelsea de unde scoate Abramovici bani? Si se stie ca nu este prea "curat".

    Haideti sa va explic cum vad eu situatia, ce ma intereseaza pe mine:

    Black Box 1 -> Poli Timisoara -> Black Box 2

    Ma intereseaza ce intra in Poli, ce iese din Poli, ce se intampla in cadrul echipei ... dar legat de sursa si destinatie nu ma intereseaza ce se intampla in interior.
    Sa moara oaia vecinului.

  12. #33
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Vad ca aici se discuta mai mult de RAFO decat de Poli. De fapt, ce va deranjeaza pe voi mai mult? Ca BKP a preluat Poli sau ca RAFO a furat bani din buzunarele cetatenilor?

    Si eu ma bucur ca sunt bani la Poli, dar sa fie bani curati. Altfel... Iar in cazul in care e va dovedi ca BKP este implicata in scandalul RAFO, asocierea cu Poli poate fi rupta in orice moment. Carlos, gresesc?
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  13. #34
    Purple Blood Marius DG's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    411
    Reputatie
    1
    Cred ca nu e vorba de deranj cel putin in cazul meu , ci de incertitudine care automat urmeaza odata ce BK sa aruncat sa ajute pe Poli , trebuie sa te intrebi ;
    1.Dece Poli si nu alta echipa
    2.Dece acuma si nu sa intimplat mai devreme
    3.Si dece sint asa de enigmatici 9 din punctul de vedere a finantelor!)

    PS : eu sper din toata inima sa fie totul curat si atunci sint sigur ca va fi ok si ptr club+fani+oras= ciuda miticilor

  14. #35
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Nu cred ca este asa usor sa raspunzi la aceste intrebari. Tot timpul vor exista incertitudini, banuieli. De ce sa ma chinui cu ele? Eu sincer, fiind foarte egoista din acest punct de vedere, imi doresc doar sa nu fie o faza trecatoare. Sa nu se fi folosit BKP de noi si sa ne lase in aer cu prima ocazie ...
    Sa moara oaia vecinului.

  15. #36
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    La cati bani au bagat putin probabil sa plece asa pe nevazute; singura chestie ar fi ca investitiile astea seamana a money laundry.
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  16. #37
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius DG
    1.Dece Poli si nu alta echipa
    2.Dece acuma si nu sa intimplat mai devreme
    3.Si dece sint asa de enigmatici 9 din punctul de vedere a finantelor!)
    La primele doua e simplu: pt ca sunt interese mari in jurul cumparariii Solventului. Cine crede ca au venit pt public, e naiv.

    Iar la a treia, eu nu cred ca sunt deloc enigmatici. Dimpotriva. Au fost atat timp cat au durat negocierile, din motive normale, dar acum unde e enigma?
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  17. #38
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Carlos, sa nu o dam in balarii, jumatea albastra habar n-are de Rafo si nici nu-i pasa. Si nici tu n-ai votat DA numai pt. ca te-a scandalizat afacerea Rafo. Lucrurile sunt mult mai complexe aici, si nu cred ca are rost sa discutam despre astea pe threadul acesta.

    Sergio, ma indoiesc ca are mare legatura cu Solventul, cat are legatura cu faptul ca voi sunteti multi si foarte legati de Poli. Probabil Tender & co se bazeaza pe sprijinul vostru ca pt. salvatorii lui Poli, si pe faptul ca Basescu & co vor ezita in fata suporterilor viola (ma rog, astea sunt speculatii).
    Normal ca ma deranjeaza ca s-au furat bani de la buget prin rafo, pt. acei bani sunt si din buzunarele mele, dar nu asta discutam aici.

    Babsy, ar fi bine ca treburile sa fie atat de simple cum spuneai tu. Daca banii vin dintr-o sursa ilicita (in speta Rafo) atunci pagubitii, statul, au niste mecanisme juridice la indemana, prin care pot sa execute chiar si tertii, adica Poli. Nu stiu daca asocierea poate fi rupta in orice moment, depinde de cum au fost intocmite actele de asociere. Si chiar daca este rupta asocierea, sa nu credeti ca Poli va ramane cu activele (jucatorii, autocar, etc.) dobandite in perioada asta. Ar putea sa o faca numai daca isi demonstreaza buna credinta (adica dovedeste ca nu a stiut ca ceilalti nu sunt chiar cuser), ceea ce pare imposibil in cazul de fata. Oricum situatia se poate incurca foarte mult, daca PNA intervine in toata aceasta situatie. Nu vreau sa intru in detalii juridice, dar ar fi ceva de genul si fututi si cu banii luati.

  18. #39
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Nu cred ca exista motiv ca cineva sa se supere, adica timisorenii, dar un lucru este cert: banii care se invart in fotbal nu sunt curati. La fel stau lucrurile si cu cu RAFO. Probabil ca echipa este o modalitate de a spala niste sume.

  19. #40
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    @dark: ai dreptate, nu m-am exprimat bine. temerea mea este sa fim "lasati in aer", benevol sau nebenevol de catre BKP (cauze juridice sau altele). in schimb recunosc ca imi convine faptul ca la ora actuala BKP a investit in Poli. n-am cum sa nu ma bucur. cu orice argumente imi veniti, isi spala BKP banii, nu-si spala, sunt "curati", nu sunt "curati", eu tot cu Poli tin si tot ma face fericita ca in sfarsit cineva baga bani in aceasta echipa. este atat de imoral? (sunt constienta ca raspunsul poate fi da)
    Sa moara oaia vecinului.

  20. #41
    polist Carlos Gambino's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Fortaleza
    Posts
    1,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    Carlos, sa nu o dam in balarii, jumatea albastra habar n-are de Rafo si nici nu-i pasa. Si nici tu n-ai votat DA numai pt. ca te-a scandalizat afacerea Rafo.
    Vrei sa spui ca jumatate din po****tzia Romaniei este ignoranta ?!!
    zambon, suport your local undertaker, drop dead.

  21. #42
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Nu, ar fi bine sa fie numai atatia. Din pacate sunt mai multi. daca te duci pe la tara o sa vezi cat de inapoiati/ignoranti sunt. Te duci cu un butoi cu tuica si te voteaza jumatate de sat. E valabil si pt. o mare parte din votantii nostrii.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •