Page 5 of 145 FirstFirst ... 345671555105 ... LastLast
Results 85 to 105 of 3032

Thread: Stiri despre Politehnica Iasi

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Transfer cu ochii inchisi
    Poli l-achizitionat ieri pe Martin Saric, un mijlocas croato-argentinian de la Hapoel Beer-Sheva. Astazi, Poli isi arata, pentru prima oara, noul chip in fata suporterilor din Copou, intr-un amical cu Tiligul Tiraspol, de la ora 18,00

    Poli Unirea Iasi a anuntat aseara ca a mai achizitionat un jucator, Martin Saric. Acesta a evoluat in sezonul trecut in Israel, la Maccabi Beer-Sheva, unde a fost coechipier cu romānul Alin Minteuan, ce a dat referinte foarte bune despre mijlocasul cu dubla cetatenie, croata si argentiniana. Saric va implini, pe 18 august, 26 de ani si a jucat in Croatia, la NK Rijeka si NK Zagreb. Sosit ieri in Iasi, alaturi de un impresar israelian, Saric a refuzat sa participe la antrenamente ori sa dea probe de joc, el conditionind aparitia la Poli de semnarea contractului! Desi antrenorul iesenilor, Ionut Popa si-a exprimat nemultumirea vizavi de acest aspect spunind ca "informatiile pe care le am despre el sint foarte bune, insa nu stiu potentialul actual si imi doresc sa-l vad macar o saptamina la lucru", presedintele Marius Stan a anuntat ca Saric va semna cu Poli, bazindu-se pe o prevedere contractuala: "Este un contract pe doi ani, in care am prevazut ca intelegerea se poate rezilia dupa doua luni si jucatorul poate pleca gratis, asa cum a venit, in cazul in care nu se va adapta ori nu va confirma". Din informatiile noastre, Saric va avea, la Poli, un salariu lunar de 2500 $ la Poli.
    Dupa ce a disputat pina acum jocurile de verificare doar in afara Iasului, Poli Unirea isi va prezenta fata pentru sezonul 2005-2006 si propriilor suporteri.
    Astazi, de la ora 18,00 in Copou (pe "Emil Alexandrescu" in cazul absentei ploii, ori pe terenul II in cazul in care gazonul arenei principale trebuie menajat), gruparea ieseana va intilni formatia Tiligul Tiraspol, din Republica Moldova. Meciul poate prilejui un duel intre fosti coechipieri, iesenii Marius Dulcianu si Florin Croitoru fiind in probe la echipa de peste Prut. Si simbata Poli va juca in fata propriilor suporteri, iesenii urmind a intilni pe FCM Bacau intr-un meci in care se intentioneaza a fi organizata prezentarea lotului gazdelor. Altfel, incasarea primei jumatati (circa 200 000 $) din drepturile de televizare pentru sezonul viitor a mai indulcit atmosfera in Copou, unde a inceput lichidarea datoriilor din campionatul trecut si platirea unor prime de instalare jucatorilor cu contracte noi. (Ovidiu MINEA)

    Ziarul de Iasi

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Blesteme pe capul antrenorului Politehnicii

    Ghinioanele se ţin lanţ de Ionuţ Popa

    ● Antrenorul Ionuţ Popa se plānge de numărul mare al accidentaţilor din lot ● Īn prezent Popa nu poate conta pe Bernard, Miclea, Onofraş şi Arhire ● "Nici nu ştiu ce să mai spun. Parcă sunt blestemat", a declarat antrenorul Ionuţ Popa ● Aseară era aşteptat să ajungă īn Iaşi un conducător de joc sārb, Martin Sarici, care va fi testat de antrenorul Politehnicii ● Astăzi, cu īncepere de la ora 18.00, pe Stadionul Emil Alexandrescu, echipa de fotbal Politehnica Iaşi va īntālni formaţia Tiligul Tiraspol, din Republica Moldova ● Acesta este primul joc amical pe care ieşenii īl dispută īn faţa propriilor suporteri īn această pauză competiţională

    Cu doar nouă zile īnainte de startul Diviziei A de fotbal, antrenorul echipei de fotbal Politehnica Iaşi are tot mai multe probleme din cauza numărului mare de accidentaţi din lot. După accidentarea lui Bernard, consemnată īncă din timpul cantonamentului de la Cāmpulung, tehnicianul grupării din Copou nu poate conta īn acest moment pe alţi trei jucători. Este vorba despre mijlocaşii Miclea, Arhire şi Onofraş, toţi trei indisponibili pentru cāteva zile. Supărat pe această situaţie, tehnicianul din Copou a spus chiar că nu exclude ca īn curānd să nu mai aibă pe cine să antreneze. "Nici nu ştiu ce să mai spun. Parcă sunt blestemat. Cum nu era de ajuns că nu am un lot foarte numeros, acum au īnceput să mi se mai şi accidenteze jucătorii. Nu ştiu dacă īn prima etapă voi putea conta pe patru jucători care ar putea fi titulari. Bernard este accidentat īncă din cantonamentul de la Cāmpulung Moldovenesc, acum mai am şi alţi trei titulari care au probleme musculare. Este vorba despre Onofraş, Miclea şi Arhire", a declarat tehnicianul ieşean. Īn aceste condiţii, Ionuţ Popa nu va mai renunţa la Miloş Bogdanovici şi Marius Păcurar, jucători pe care īi disponibilizase īnainte de startul pregătirilor, fiind forţat de accidentări să-i menţină īn lot. "Am spus că intenţionez să renunţ la ei, dar acum nu mai am cum să fac asta, pentru că avem foarte mulţi accidentaţi şi risc chiar să nu mai am pe cine să antrenez", a mai spus şeful băncii tehnice de la Politehnica. Īn schimb, Poli īncearcă să transfere īn aceste zile un jucător sārb, Martin Sarici, care are 26 de ani şi care evoluează pe postul de conducător de joc. Tehnicianul ieşean nu a exclus chiar posibilitatea ca mijlocaşul sārb să fie păstrat īn lot, pentru sezonul viitor. Astăzi, suporterii ieşeni vor avea ocazia să-şi urmărească la lucru jucătorii favoriţi. Astfel, Politehnica Iaşi va da piept, de la ora 18.00, cu o formaţie din Republica Moldova, Tiligul Tiraspol, meciul urmānd să se dispute pe Stadionul Emil Alexandrescu. Acesta este primul joc de verificare pe care jucătorii pregătiţi de Ionuţ Popa īl vor susţine īn faţa suporterilor locali, după şapte partide disputate īn deplasare. Bilanţul celor şapte meciuri de verificare disputate īn această perioadă de gruparea din dealul Copoului este favorabil ieşenilor, cu şase victorii şi o singură īnfrāngere, ce-i drept umilitoare, scor 0-5, pe terenul echipei FCM Bacău.

    Ziua de Iasi

  3. #87
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Amical cu ghinion pentru antrenorul Ionuţ Popa

    ● Pentru antrenorul echipei de fotbal Politehnica, Ionuţ Popa, continuă seria ghinioanelor, după ce jucătorul Sarici, care abia fusese transferat la Iaşi s-a accidentat şi este suspect de ruptură de menisc ● Poli a cāştigat cu scorul de 3-0 (1-0) amicalul cu Tiligul Tiraspol, disputat aseară pe terenul II, din Copou ● Pentru fotbaliştii ieşeni, ultimul meci de pregătire este programat māine, īmpotriva formaţiei FCM Bacău

    Ionuţ Popa, antrenorul echipei de fotbal Politehnica Iaşi, nu a scăpat de seria ghinioanelor din ultima perioadă. După ce miercuri se plāngea că are un lot subţire şi că are nu mai puţin de patru jucători accidentaţi, ieri, cu ocazia amicalului cu Tiligul Tiraspol, tehnicianul ieşean a avut toate motivele să creadă că este blestemat. Asta pentru că Martin Sarici, jucătorul sārb transferat ieri la Iaşi şi care era considerat soluţia salvatoare pentru acoperirea postului de mijlocaş central, s-a accidentat grav īn amicalul īmpotriva formaţiei Tiligul Tiraspol şi este suspect de ruptură de menisc. Deşi a jucat doar cāteva minute īn tricoul Politehnicii, Sarici a fost luat cu ambulanţa de pe teren şi trimis direct la spital, unde va face un examen RMN (rezonanţă magnetică nucleară - n.r.), pentru a se vedea exact dacă are ruptură de menisc. De altfel, acesta a fost cel mai important moment al partidei de ieri, īmpotriva formaţiei Tiligul Tiraspol, joc desfăşurat pe o căldură sufocantă, pe terenul II din dealul Copoului. Ieşenii au īnvins cu scorul de 3-0 o echipă moldoveană pentru care au evoluat şi foştii jucători ai Politehnicii, Marius Dulcianu, Florin Croitoru şi, īn ultimele zece minute, veteranul Vasile Apachiţei. Pentru Poli au īnscris Ciubăncan, īn minutul 27 şi Bogdanovici, de două ori, īn minutele 85 şi 88. Antrenorul Ionuţ Popa a īnceput meciul cu Tiligul īn următoarea formulă: Brăneţ - Toma, Onuţ, Ilie, Bordeanu - Rednic, Mitruc, Gavatorta, Ciubăncan - Vrăjitoarea şi Bīlbă. După pauză, tehnicianul grupării din dealul Copoului a contat şi pe jucătorii: Marc, Miclea, Păcurar, Bogdanovici, Beceru, Stanciu, Pleşca, Raponi. Īn afara jucătorilor accidentaţi, Bernard, Arhire şi Onofraş, nu a jucat nici un minut băcăuanul Radu Ciobanu, care a plecat acasă pentru a-şi aduce actele necesare parafării transferului. De altfel, īn aceste zile vor semna contractele cu Poli atāt Radu Ciobanu, dar şi Ciubăncan şi Onofraş, ultimii trei fotbalişti care nu au semnat īncă un acord cu gruparea din dealul Copoului. Ultimul amical pentru fotbaliştii ieşeni, īnainte de startul Diviziei A, este programat māine, cu īncepere de la ora 17.00, īmpotriva formaţiei FCM Bacău, ocazie cu care va fi prezentat şi lotul cu care Poli va aborda noua ediţie de campionat.

    Ziua de Iasi

  4. #88
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Alţi doi jucători accidentaţi


    Divizionara A condusă de Ionuţ Popa şi-a testat ieri după-amiază acumulările, pe terenul II din Copou, īn compania echipei Tiligul Tiraspol, la care īn ultima vreme au ajuns Dulcianu şi Fl.Croitoru, puşi de Poli la īnceputul verii pe lista de transferări. Prima repriză a fost controlată cu autoritate de gazde, care şi-au īmpins īn permanenţă adversarul īn propria jumătate de teren. La reluare, ritmul de joc a scăzut, pe fondul căldurii sufocante şi a numeroaselor schimbări efectuate de antrenorii celor două formaţii. Scor final: 3-0 (1-0), prin golurile īnscrise de Ciubăncan (’21), care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 18 metri, şi Bogdanovici (’86 şi ’90). Poli a īnceput jocul īn formula: Brăneţ – Toma, Onuţ, Ad.Ilie, Bordeanu – Mitruc, Gavatorta, Ciubăncan, Rednic – Bīlbă, Vrăjitoarea (au mai intrat pe teren portarii Marc şi Pleşca şi jucătorii de cīmp Beceru, Păcurar, Raponi, Miclea, Stanciu, Sarici şi Bogdanovici).
    La echipa antrenată de Igor Dobrovolski, campion olimpic īn 1988 cu naţionala URSS, īn afara celor doi foşti componenţi ai Politehnicii au mai jucat, īntre alţii, Daniel Baston (fost antrenor-jucător īn sezonul trecut la CFR Paşcani) şi Vasile Apachiţei, amīndoi trecuţi şi ei de-a lungul anilor pe la clubul din Copou.
    De la ieşeni au absentat băcăuanul R.Ciobanu, plecat acasă după acte, Onofraş, Bernard şi Arhire (toţi accidentaţi). Din păcate pentru tehnicianul Ionuţ Popa, īn jocul de ieri s-au mai accidentat Sarici şi Onuţ, croato-argentinianul lovindu-se destul de grav şi fiind dus cu ambulanţa la spital. El va merge astăzi la Bacău, pentru a fi supus unui test cu RMN. Fundaşul central S.Matei, de la FCM Tīrgovişte, achiziţionat de Poli, a fost īmprumutat pīnă īn iarnă la divizionara B FC Botoşani. Antrenorul ieşenilor, Ionuţ Popa, nu s-a declarat prea mulţumit de testul susţinut, deoarece nu a putut alinia cea mai bună formulă, fiind de părere că ghinioanele īl urmăresc la fiecare pas, jucătorii săi accidentīndu-se unul după altul.
    Īntīlnirea a fost arbitrată de Anton Heleşteanu, care după meci a spus că decizia CCA de a-l retrograda la Divizia C este una justă, recunoscīnd că nu a respectat unul dintre paragrafele regulamentului Comisiei. A ţinut īnsă să precizeze că a vīndut la īnceputul săptămīnii cele 33,3 la sută din acţiunile deţinute la societatea la care a fost asociat cu preşedintele Politehnicii, Marius Stan. "Sper ca atunci cīnd īmi va expira suspendarea să fiu cel puţin la fel de bine pregătit, pentru a reveni cu succes pe prima scenă. Chiar dacă unii s-au aşteptat să-mi īnchei cariera la 35 de ani, n-am să renunţ, deoarece am comis o greşeală de formă, nu una de fond. Admit că am greşit, iar sancţiunea primită este una pe măsură, dar asta nu face decīt să mă mobilizeze din ce īn ce mai mult", a declarat Heleşteanu.
    Liviu Suceveanu

    http://www.evenimentul.ro/local/arti...seArticle.html

  5. #89
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    A venit un mijlocas croat

    Formatia din Copou l-a achizitionat, ieri, pe mijlocasul croat Martin Saric, care a evoluat sezonul trecut la echipa israeliana Maccabi Beer-Sheva. Jucatorul a refuzat deocamdata sa ia parte la antrenamentele echipei, conditionind prezenta de semnarea contractului. “Il vom lua oricum pentru ca, in baza unei clauze din contract, daca in doua luni nu va confirma intelegerea se va rezilia automat”, a declarat presedintele Marius Stan. La Poli, Martin Saric va avea un salariu de 30.000 de dolari pe sezon, contractul urmind sa se intinda pe o perioada de doi ani.



    Se sting datoriile
    In aceste zile, conducerea gruparii din Copou le va achita fotbalistilor lui Ionut Popa restantele financiare, in jur de 200.000 de euro. Acest lucru este posibil dupa ce Liga profesionista de fotbal a virat in contul lui Poli jumatate din suma de bani care i se cuvine moldovenilor din drepturile de televizare pentru sezonul care va debuta pe 6 august. “Aveam o grija ca nu-mi voi lua banii, ca domnul primar Nichita nu-si va respecta promisiunea, dar acum m-am linistit. Sintem pregatiti sa incepem campionatul!”, a declarat unul dintre jucatorii ieseni.



    Totalsport

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Un transfer surpriză

    Fundaşul Bogdan Onuţ a fost transferat la Poli

    ● Echipa de fotbal Politehnica Iaşi a obţinut ieri transferul definitiv al fundaşului Bogdan Onuţ ● Pānă acum, fundaşul dinamovist era īmprumutat la Iaşi pānă la finalul sezonului viitor ● Īn schimbul sumei de 40 mii dolari, ieşenii l-au transferat definitiv pe jucătorul īn vārstă de 30 de ani ● Astăzi, Poli va disputa ultimul joc de verificare īmpotriva formaţiei FCM Bacău ● Cu această ocazie, īncepānd de la ora 17.00, va fi făcută şi prezentarea oficială a lotului ieşean

    Cu doar o săptămānă īnainte de startul Diviziei A de fotbal, Politehnica Iaşi a făcut ieri un transfer surpriză. Este vorba despre fundaşul Bogdan Onuţ, care ieri a fost transferat definitiv la echipa din dealul Copoului īn schimbul sumei de 40 mii dolari, plătită īn conturile echipei Dinamo Bucureşti. Reamintim că Bogdan Onuţ este īncă din vara anului 2004 componentul formaţiei ieşene, fiind īn cursul sezonului trecut dacă nu cel mai bun jucător, cu siguranţă cel mai constant fotbalist al trupei pregătite de Ionuţ Popa. Cum īmprumutul lui Onuţ expira la sfārşitul sezonului viitor şi cum Poli are o strategie pe termen lung, preşedintele grupării din dealul Copoului, Marius Stan, a demarat negocierile cu conducerea dinamovistă, obţinānd transferul definitiv al jucătorului la Iaşi. Stan a profitat de faptul că antrenorul alb-roşilor, Ioan Andone, are la dispoziţie un lot foarte numeros, astfel că a obţinut repede dezlegarea lui Onuţ, jucător care oricum nu mai intra īn calculele tehnicianului dinamovist. Pentru suma de 40 mii dolari, Onuţ devine definitiv jucătorul Politehnicii, semnānd deja un contract cu gruparea din Copou, scadent la sfārşitul sezonului 2006-2007. "Am discutat cu jucătorul, care şi-a manifestat disponibilitatea de a continua la Iaşi, astfel īncāt am demarat imediat discuţiile cu conducerea dinamovistă şi ne-am īnţeles asupra preţului de transfer. Cred că avem nevoie de experienţa lui Onuţ, lāngă care putem īncepe reconstrucţia unei echipe competitive", a spus Marius Stan.

    Spectacol īn Copou

    Interesant este că, odată cu Onuţ, īn vara anului trecut au fost īmprumutaţi de la Dinamo la Poli īncă doi jucători, Perenyi şi Ciubotariu. Ambii au dezamăgit īnsă şi au sfārşit prin a fi disponibilizaţi de gruparea ieşeană, spre deosebire de Onuţ, care a fost stālpul defensivei lui Ionuţ Popa īn sezonul trecut. Īn aceste condiţii, cu cāteva zile īnainte de startul campionatului, Poli mai are de parafat īnţelegerile cu doi jucători. Este vorba despre Onofraş şi Ciubăncan, cu care vor fi semnate noile contracte īn cursul săptămānii viitoare. Pānă atunci īnsă, astăzi este programată prezentarea lotului cu care Politehnica va aborda noua ediţie de campionat. Cu īncepere de la ora 17.00, pe Stadionul Emil Alexandrescu, microbiştii ieşeni sunt aşteptaţi să vadă lotul cu care antrenorul Ionuţ Popa speră să poată obţine o performanţă mai bună decāt sezonul trecut. Prezentarea lotului va fi īnsoţită de un foc de artificii, după care fotbaliştii ieşeni vor disputa ultimul amical din această perioadă, īmpotriva formaţiei FCM Bacău. Intrarea pe Stadionul Emil Alexandrescu va fi liberă, conducerea clubului mizānd pe un număr cāt mai mare de suporteri care să susţină echipa īnainte de startul noului sezon.

    Ziua de Iasi

  7. #91
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Ghinioanele se tin scai de Politehnica Iasi



    Antrenorul echipei Politehnica Iasi, Ionut Popa (foto), s-a declarat nemultumit de faptul ca in ultimele meciuri amicale nu a putut alinia cel mai bun „11“, din cauza accidentarii unor titulari. „Ceva se intimpla. Ghinioanele se tin scai de noi. In ultimele meciuri amicale, n-am putut alinia cel mai bun «11». Dupa Bernard, Onofras si Arhire, acum s-a accidentat si Sarici, iar Onut a acuzat unele dureri la piciorul drept dupa amicalul cu Tilugul Tiraspol. Moldovenii au jucat foarte dur. Sarici a apucat sa joace doar 18 minute pentru noi si acum este suspect de ruptura de menisc. Pe Ciobanu nu l-am putut folosi, pentru ca nu si-a clarificat situatia cu FCM Bacau. Vad ca, in ultimul timp, apar porbleme peste probleme“, a delcarat Ionut Popa. Intrebat daca asteapta alti jucatori la echipa, Popa a spus ca, in linii mari, lotul pentru noua editie de campionat este stabilit: „Nu cred ca va mai veni cineva. Ma gindesc si eu ca, dupa ce isi vor stabili loturile echipele mari, Steaua, Dinamo, Rapid, Poli Timisoara, ramine pe dinafara vreun jucator bun si vine la noi.“

    Prezentarea lotului

    Vicepresedintele echipei Politehnica Iasi, Sorin Boca, a declarat ieri ca formatia din dealul Copoului isi va prezenta lotul astazi de la ora 17.00, dupa care va urma un ultim meci amical īnainte de startul diviziei A, īn compania formatiei FCM Bacau. „Prezentarea lotului echipei noastre va avea loc miine (n.r. - simbata), de la ora 17.00, urmind modelul din strainatate. Vor fi prezentate echipamentele de joc, jucatorii urmind sa vina pe teren in doua masini decapotabile. De asemenea, vom prezenta costumele pe care le vor purta jucatorii la toate meciurile din deplasare. De la ora 18.00, va incepe amicalul cu FCM Bacau. Totul se va incheia cu un foc de artificii“, a spus Boca. In alta ordine de idei, ieri clubul iesean a achitat suma de 40.000 de dolari catre clubul Dinamo pentru transferul definitv al jucatorului Bogdan Onut. Acesta a semnat cu Politehnica Iasi un nou contract pentru urmatorii doi ani.

    Jurnalul de est

  8. #92
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Poli isi prezinta lotul

    Manifestarea incepe la ora 17,00, cu o ora inaintea amicalului cu FCM Bacau. Onut si Onofras au semnat contracte pe doi ani cu Poli

    Astazi, incepind cu ora 17, pe stadionul "Emil Alexandrescu", Poli Unirea Iasi va organiza prezentarea lotului cu care va aborda campionatul 2005-2006. La aceasta ora exista putine necunoscute, majoritatea situatiilor jucatorilor ce s-au pregatit pina acum in Copou fiind rezolvate. Ultimul intrat oficial in grupul lui Poli este Radu Ciobanu, presedintele formatiei iesene, Marius Stan, anuntind ca fundasul a semnat un contract pe doi ani cu gruparea din Copou, dupa ce a obtinut gratis dezlegarea de la FCM Bacau. Aseara s-a rezolvat situatia lui Onofras, mijlocasul iesean semnind un nou contract pe doi ani, cu o clauza de reziliere de 100.000 de dolari si mai era asteptata rezolvarea situatiei lui Ciubancan, a carui dezlegare de la Rom West Arad valoreaza intre 15 si 20 de mii de dolari. Conform oficialilor ieseni, ultimul jucator cu situatia nerezolvata este portarul Razvan Plesca, caruia Poli i-a cerut sa-si rezolve singur transferul de la FC National. Imprumutat de la Dinamo pentru doi ani, la inceputul sezonului trecut, fundasul Bogdan Onut a fost achizitionat definitiv de Poli pentru suma de 40.000 de dolari si a semnat un contract pe doi ani cu gruparea din Copou.
    In ceea ce-l priveste pe croatul Saric, accidentat in timpul amicalului de joi, cu Tiligul Tiraspol, acesta a facut o radiografie osoasa la Spitalul de Urgenta din Iasi, neidentificindu-i-se nici o fractura. Aseara, Saric s-a deplasat la Bacau, dar nu a putut face examenul RMN care sa stabileasca diagnosticul exact si va pleca luni la Bucuresti, pentru a fi consultat de medicul echipei nationale, Pompiliu Popescu.
    Apropo de Tiligul, formatia din Republica Moldova are sanse minime sa conteze in sezonul viitor pe iesenii Marius Dulcianu si Florin Croitoru, cluburile neintelegindu-se in privinta transferului celor doi. Poli a anuntat ca, in aceste conditii, exista sanse mari ca fotbalistii amintiti sa fie redirectionati la Suceava, acolo unde se afla deja 5 fotbalisti ieseni de la echipa a doua, Costas, Bordianu, Cernat, Lungu si Palimaru.
    Revenind la manifestarea de astazi, dupa prezentarea lotului, Poli va disputa un joc amical cu FCM Bacau, revansa testului de saptamina trecuta, cind Iasul a cedat la scor pe malurile Bistritei, 0-5. (Ovidiu MINEA)

    Ziarul de Iasi

  9. #93
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Ciobanu şi Bordeanu, gratis

    Poli Iaşi īşi va prezenta astăzi lotul, cu ocazia amicalului cu FCM Bacău, programat de la ora 18:00. Preşedintele Marius Stan a anunţat că au fost rezolvate transferurile lui Bogdan Vrăjitoarea (FC Argeş ), pentru care Poli trebuie să plătească 50.000 de dolari īn termen de un an lui Gigi Neţoiu, Radu Ciobanu, oferit gratis de FCM Bacău, şi Valeriu Bordeanu, venit liber de contract de la U Craiova. / Ovidiu Minea

    Gsp

  10. #94
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Īn ultimul amical īnainte de startul campionatului

    Remiză neconvingătoare pentru Poli

    ● Prezentarea lotului cu care echipa de fotbal Politehnica Iaşi va aborda noua ediţie de campionat ar fi trebuit să fie motiv de bucurie pentru suporterii ieşeni ● Īn realitate īnsă, jocul favoriţilor, īn amicalul cu FCM Bacău, nu a făcut decāt să dea bătăi de cap iubitorilor fotbalului din Iaşi ● Poli a remizat, scor 1-1, īn ultimul amical disputat īnainte de startul Diviziei A de fotbal ● Īn schimb, prezentarea lotului a arătat că şi Poli se poate īnscrie īn rāndul marilor echipe, fiecare fotbalist fiind adus īn faţa suporterilor de o maşină decapotabilă.

    Sărbătoarea prezentării lotului cu care echipa de fotbal Politehnica Iaşi va aborda noua ediţie de campionat a fost stricată de jocul amical care a urmat acestui eveniment. Deşi ziua de sāmbătă ar fi trebuit să fie prilej de bucurie pentru suporterii ieşeni, jocul formaţiei din dealul Copoului nu a făcut decāt să dea bătăi de cap iubitorilor fotbalului din Iaşi. Ultimul amical, īmpotriva echipei FCM Bacău, a arătat o formaţie ieşeană parcă adormită, deşi startul partidei a fost amānat cu mai bine de jumătate de oră tocmai pentru a fi evitată canicula de afară. Rezultatul final al meciului, unul amical totuşi, a fost 1-1, o remiză neconvingătoare, obţinută īn faţa unei echipe modeste şi care nu a făcut nici un transfer īn această perioadă de pauză competiţională. Scorul a fost deschis de gazde, īn minutul 13, Raponi īnscriind īn poarta lui Bogdan, după o pasă foarte bună primită de pe partea stāngă de la Bordeanu. Faza golului gazdelor este īnsă suspectă de ofsaid, Raponi fiind din cāte se pare īn afara jocului īn momentul īn care a pornit pasa din piciorul lui Bordeanu.

    Accidentarea lui Brăneţ

    Astfel, īn prima repriză singurul eveniment care a mai scos din amorţire publicul spectator a fost accidentarea lui Brăneţ, petrecută īn minutul 20, cānd portarul ieşean a scos spectaculos o minge de pe linia porţii. Īn repriza a doua, Marc a fost īnger şi demon pentru Poli, salvānd spectaculos două mingi pe care scria gol, dar a făcut şi o gafă incredibilă īn minutul 72, scăpānd balonul din mānă şi permiţāndu-i lui Neagu să egaleze. Acesta avea să fie scorul final al unei partide care a adormit asistenţa şi care i-a permis tānărului arbitru Bogdan Hanceriuc, cavaler al fluierului divizionar C, să se afirme la un meci, fie el şi amical, īntre două prim-divizionare. La finalul partidei, antrenorul Ionuţ Popa a fost foarte nervos pe proprii jucători, pe care i-a certat vehement īn vestiar, ameninţāndu-i chiar că-i va băga īn cantonament chiar de astăzi. Tehnicianul ieşean a īnceput jocul cu FCM Bacău īn următoarea formulă: Brăneţ - Raponi, Adrian Ilie, Radu Ciobanu - Toma, Gavatorta, Rednic, Bordeanu - Miclea, Arhire - Bīlbă. Pe parcursul jocului, Popa i-a introdus īn teren şi pe: Vrăjitoarea, Ciubăncan, Onofraş, Beceru, Bogdanovici, Mitruc, Păcurar şi Stanciu. De partea cealaltă, antrenorul formaţiei FCM Bacău, Cristian Popovici, a rulat īntreg lotul avut la dispoziţie.
    La final, suparat foc pe prestatia elevilor sai, antrenorul lui Poli, Ionut Popa i-a certat pe acestia minute bune la vestiar, dupa citeva minute anuntind verdictul: "Gata, dau jos militaria din pod! Duminica dimineata le-am programat antrenament fizic, la prinz maninca pe banii lor, iar apoi ramin in cantonament pina la meciul cu Timisoara!".
    Poli va pleca simbata spre Banat, cu un avion charter, revenirea in Iasi fiind prevazuta imediat dupa meci.

    Prezentare spectaculoasă

    Dacă jocul īn sine a fost unul plictisitor şi mai degrabă dătător de griji decāt de speranţe, prezentarea lotului a fost spectaculoasă, copiind exemplul formaţiei italiene AS Roma. Astfel, fiecare jucător din lotul cu care Poli va aborda noua ediţie de campionat a fost prezentat publicului ieşean īntr-o maşină roşie decapotabilă, care īi transporta pe jucători de la tunel pānă la centrul terenului. De asemenea, la mijlocul terenului, toţi fotbaliştii, īmpreună cu staff-ul tehnic, au fost īnconjuraţi de baloane īn culorile alb-albastru şi de un superb foc de artificii. Pentru noul sezon, echipa din dealul Copoului va conta pe un lot de 24 jucători, după cum urmează: Brăneţ, Marc şi Pleşca (portari), Beceru, Radu Ciobanu, Bordeanu, Raponi, Adrian Ilie, Toma, Onuţ, Bernard (fundaşi), Gavatorta, Ciubăncan, Rednic, Stanciu, Miclea, Bogdanovici, Arhire, Mitruc, Sarici (mijlocaşi), Vrăjitoarea, Bīlbă, Onofraş, Păcurar (atacanţi). Dintre aceştia, toţi jucătorii depind doar de clubul din dealul Copoului, preşedintele Marius Stan anunţānd că ieşenii nu vor mai conta pe jucători īmprumutaţi.

    Ginduri de inceput

    Beceru: „Sper ca anul acesta sa fie la fel de bun“;

    Vrajitoarea: „Sint bucuros ca am venit la Iasi si sper ca totul sa fie asa cum isi doresc suporterii“;

    Gavatorta: „Sint fericit ca am ramas la Poli“;

    Onofras: „Cel mai important lucru este atingerea obiectivului propus“;

    Ciubancan: „Sper sa facem o figura frumoasa in noua editie de campionat“;

    Ciobanu: „Am venit sa-mi fac treaba la Iasi si cred ca mai am inca un cuvint de spus in fotbal“;

    Bordeanu: „Vreau ca, impreuna cu Poli, sa ne ajutam reciproc. Anul acesta, pretentiile sint mult mai mari fata de anul trecut“;

    Branet: „Imi doresc sa facem meciuri cit mai bune si sa iau cit mai putine goluri“;

    Rednic: „Cred ca vom termina campionatul 2005 / 2006 cel putin pe locul al VIII-lea, daca nu chiar mai sus“;

    Bilba: „Vreau sa inscriu cit mai multe goluri si Poli sa adune cit mai multe puncte“;

    Raponi: „Mersi, multumesc... atit stiu in romaneste“;

    Stanciu: „Imi doresc sa joc cit mai mult pentru Poli si suporterii sa fie multumiti de prestatiile noastre“;

    Ilie: „Vreau sa joc macar asa cum am facut-o in retur“;

    Miclea: „Sper sa dau acelasi numar de goluri ca si anul trecut“;

    Pacurar: „Am sa fac un pariu cu Romica (n.r. – Miclea) si o sa inscriu cu un gol mai mult decit el“;

    Marc: „Era deja un tenismen in familie, asa ca m-am apucat de fotbal. Echipa este foarte buna si sper sa facem o figura frumoasa“;

    Toma: „Vreau sa mai inscriu pentru Poli“;

    Bogdanovici: „Imi doresc sa dau gol chiar in prima etapa, la Timisoara“;

    Onut: „Tot ce imi doresc este ca suporterii ieseni sa fie fericiti“;

    Bernard: „La meciul de la Timisoara voi paria X2“;

    Arhire: „Imi doresc sa am un an mai bun decit 2004“;

    Mitruc: „Vreau sa joc cit mai bine in culorile Politehnicii Iasi“;

    Sarici: „Am inceput cu o accidentare la Poli, dar sper sa revin cit mai repede“;

    Plesca: „Ma bucur ca voi lucra cu Ion Cimpeanu, un fost mare portar“.


    O nouă strategie

    Mai mult decāt atāt, īn afara lui Arhire şi Rednic, care au contractele scadente īn vara anului viitor, toţi jucătorii Politehnicii au contracte valabile pentru o durată de doi ani de zile. Īntr-o situaţie specială se află portarul Răzvan Pleşca, pentru care Poli ar trebui să plătească o grilă de transfer, dacă-l aduce la Iaşi īnainte de īmplinirea vārstei de 23 de ani. Astfel, dacă Pleşca nu-şi va rezolva situaţia contractuală cu clubul de care aparţine, FC Naţional, ieşenii īl vor transfera abia īn noiembrie, cānd portarul īmplineşte vārsta de 23 de ani şi astfel Poli scapă de plata grilei. Īn schimb, Radu Ciobanu va semna astăzi un contract valabil pe doi ani cu gruparea din Copou. "Avem o nouă abordare īn ceea ce priveşte lotul de jucători. Īncercăm să nu mai contăm pe jucători īmprumutaţi de la alte cluburi. De aceea am cheltuit īn această perioadă 234 mii dolari pentru a legitima jucători pe care putem pune bază mai mult timp", a spus Marius Stan.

    Ziua de Iasi

  11. #95
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Sarici s-a rupt


    Ultimele două meciuri amicale, dar cu preponderenţă cel de sīmbătă cu FCM Bacău, au relevat, din nou, o acută criză a liniei mediane a divizionarei A din Copou. De fapt, situaţia nu-i deloc roză nici īn privinţa compartimentului de atac, acolo unde nu există decīt patru jucători "specializaţi" – Bīlbă, Onofraş, Păcurar şi, mai nou, Vrăjitoarea – care īntīrzie să confirme speranţele puse īn ei.
    Obligat de aceste nefericite condiţii, antrenorul Ionuţ Popa pare să fi pregătit o altă partitură pentru echipa sa, trecīnd de la sistemul 4-4-2 din sezonul trecut, care a dat atītea satisfacţii, la un 5-3-2. O aşezare care pare depăşită, dar căreia tehnicianul din Copou īncearcă să-i dea elasticitate şi eficienţă prin sarcinile sporite şi adaptate la momentul jocului īncredinţate "aripilor" Toma şi Bordeanu. De fapt, Popa nu face altceva decīt să īncerce să fructifice consistenţa liniei de apărare pe care i-o oferă structura lotului. Dar nici acest mecanism nu are cum să meargă fără o susţinere din partea liniei de mijloc, de fapt – marea problemă a Politehnicii, evidentă, cum spuneam, īn testul cu Bacăul. Şi, din păcate, situaţia pare să se agraveze.
    Deşi a cerut īncă de după plecarea de astă iarnă a lui Adrian Cristea la Dinamo aducerea de mijlocaşi, la dispoziţia lui Ionuţ Popa nu au ajuns, īn această vară, decīt trei jucători. Unul, Marius Ciubăncan, continuă să aibă probleme de adaptare şi īncă nu dă randamentul scontat. Al doilea, argentinianul Soriano – īn fapt, jucătorul de care tehnicianul īşi lega toate speranţele – a dispărut de la echipă imediat ce a semnat contractul cu Poli şi nimeni nu mai ştie, sau nu mai spune, ceva de el. Īn fine, al treilea, croato-argentinianul Marian Sarici, s-a accidentat īn amicalul de săptămīna trecută cu Tiligul Tiraspol, după doar cīteva minute de stat pe teren. Şi, din păcate, veştile venite ieri despre situaţia medicală a lui sīnt triste: a suferit o ruptură de menisc şi ligamente, medicii apreciind că va urma o lungă perioadă de indisponibilitate, estimată acum la şase luni. Aşa se face că, privind peste cele pe care le-au arătat īn amicalele susţinute, dintre toţi mijlocaşii, Popa poate conta cu adevărat doar pe Gavatorta şi Miclea. Cam puţin īn raport cu optimismul care domină lotul...

    http://www.evenimentul.ro/local/arti...seArticle.html

    Popa şi Simionaş, antrenori europeni

    La Casa Fotbalului din Bucureşti a avut loc luni solemnitatea decernării licenţelor "Pro" pentru o nouă serie de absolvenţi ai cursurilor "europene" de antrenori.
    Printre cei care au īncheiat cursurile practice şi teoretice şi au primit licenţa de antrenori "Pro" se numără şi doi ieşeni: fostul, Vasile Simionaş, şi actualul antrenor al Politehnicii, Ionuţ Popa. De asemenea, băcăuanul Cristian Popovici a obţinut gradul care īi permite să antreneze īn Divizia A sau oriunde īn Europa. Ceilalţi absolvenţi ai acestei serii sīnt Marian Bondrea, Marian Bucurescu, Constantin Cīrstea, Florin Constantinovici, Dumitru Dumitriu, Marin Dună, Dumitru Firiţeanu, Octavian Grigore, Petre Grigoraş, Ştefan Iovan, Răzvan Lucescu, Mihail Marian, Dorinel Munteanu, Cosmin Olăroiu, Victor Roşca, Mihai Stoica şi Aurel Şunda.
    La festivitate au participat selecţionerul Victor Piţurcă, antrenorul echipei naţionale de tineret, Florin Marin, antrenorii care au luat licenţa după primul curs, īn frunte cu Gheorghe Hagi, precum şi cei doi antrenori străini din Divizia A, Oleg Protasov şi Roberto Landi.

    http://www.evenimentul.ro/local/arti...seArticle.html

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Fara repetitia finala
    Cu patru zile inainte de start Timisoara joaca cu Juventus iar Iasul, in familie. Destule accidentari in lotul echipei iesene

    Cele doua Poli ale fotbalului romanesc, Timisoara si Iasi, se intilnesc inca din prima runda a diviziei A, duelul fiind programat duminica, pe malurile Begai. Din punct de vedere al repetitiilor finale pentru disputa amintita, capitala Banatului surclaseaza capitala Moldovei. In timp ce Timisoara da astazi piept cu celebra Juventus Torino, Iasul va dansa in familie, antrenorul Ionut Popa programind un joc-scoala intre componentii lotului pe care-l pregateste!
    Cutele de pe fruntea tehnicianului iesean se adincesc atunci cind se uita spre infirmerie. Portarul Branet nu s-a recuperat inca dupa ciocnirea de bara din meciul amical cu Bacaul, de simbata, Onut a reluat alergarile dupa accidentarea suferita in disputa cu Tiligul Tiraspol, insa nu a intrat la lucrul cu mingea iar Onofras este inca deranjat de o intindere musculara. Daca vizavi de cei trei exista sanse de recuperare pina la finele saptaminii, Bernard si Saric sint cert indisponibili, primul fiind suspect de ciupitura de menisc, al doilea, dupa cum v-am informat, avind sanse aproape nule de a evolua la Poli in actualul sezon, in urma gravelor leziuni suferite la menisc si ligamentele incrucisate.
    Astazi, trupa lui Ionut Popa va intra in cantonament (tehnicianul a renuntat la amenintarea facuta la finele meciului cu Bacaul, de a-i cantona pe fotbalisti cu o saptamina inaintea partidei de debut in viitorul campionat), la stadion fiind asteptata finalizarea montarii instalatiei de aer conditionat in zona unde sint cazati jucatorii. (Ovidiu MINEA)

    Ziarul de Iasi

  13. #97
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Trei indisponibili pentru Timişoara

    ● Antrenorul echipei de fotbal Politehnica Iaşi, Ionuţ Popa, nu poate conta pentru prima etapă a Diviziei A pe jucătorii Onuţ, Bernard şi Brăneţ, toţi trei accidentaţi

    Īnaintea meciului de duminică, 7 august, īmpotriva jucătorilor timişoreni, antrenorul Politehnicii Iaşi, Ionuţ Popa, are mari probleme cu alcătuirea unui unsprezece competitiv. Asta deoarece tehnicianul grupării din dealul Copoului nu poate conta pe trei jucători importanţi, Onuţ, Bernard şi Brăneţ, īnaintea deplasării la Timişoara. Dacă Bernard s-a accidentat īn timpul cantonamentului de la Cāmpulung Moldovenesc, Onuţ şi Brăneţ au devenit indisponibili de la sfārşitul săptămānii trecute. Astfel, Bogdan Onuţ, proaspăt transferat la Iaşi, s-a accidentat īn timpul antrenamentului de vineri, resimţind dureri musculare iar Brăneţ a avut un ghinion teribil, īn cadrul amicalului cu FCM Bacău, programat sāmbătă, pe Stadionul Emil Alexandrescu. Portarul ieşean a respins o minge de pe linia porţii şi a suferit o accidentare stupidă la spate. Totuşi, antrenorul Ionuţ Popa speră īn continuare să-i poată recupera pānă la meciul de duminică, de la Timişoara, măcar pe Onuţ şi Brăneţ. Altfel, tehnicianul ieşean l-ar putea trimite īn poartă pe Marc, care s-a dovedit īnsă nesigur īn ultimul amical īmpotriva băcăuanilor, īn timp ce locul lui Onuţ va fi luat de argentinianul Raponi, care ar face pereche pe linia de fund cu Adrian Ilie şi Radu Ciobanu. Astăzi, Poli va disputa un meci şcoală īn compania formaţiei Poli II Unirea, īn timp ce deplasarea spre Banat va fi făcută, cel mai probabil, sāmbătă, cu un avion charter, cu treizeci de locuri. Īntoarcerea īn Iaşi este programată duminică noaptea, imediat după partida cu Poli Timişoara.

    Ziua de Iasi

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Martin Sarici va rămāne īn Dealul Copoului

    Fotbalistul Martin Sarici, care s-a accidentat după doar cāteva minute jucate īn tricoul Politehnicii, urmānd să stea pe tuşă şase luni, va fi păstrat īn dealul Copoului ● Deşi conform contractului dintre cele două părţi Poli ar putea renunţa la serviciile lui Sarici, preşedintele Marius Stan a declarat că-l va reţine pe sārb īn Copou

    Conducerea echipei de fotbal Politehnica Iaşi a anunţat că nu va renunţa la serviciile jucătorului Martin Sarici, transferat īn Dealul Copoului cu cāteva zile īnainte de startul sezonului. Preşedintele Marius Stan a spus că nu este de acord să renunţe la serviciile lui Sarici, care nu a apucat să joace decāt cāteva minute īn tricoul Politehnicii. "Nu este normal să renunţăm la un jucător care este accidentat. Ne vede Dumnezeu şi nu putem fi de acord cu o asemenea practică. Conform contractului am putea renunţa la serviciile lui Sarici, dar vom īncerca să-l menţinem īn Copou, pentru că trebuie să fim alături de jucător şi atunci cānd este īn necaz. Voi avea īn aceste zile o discuţie cu impresarul jucătorului pentru a vedea ce posibilităţi avem să continuăm colaborarea", a spus Marius Stan. Reamintim că Martin Sarici, un mijlocaş coordonator, transferat īn urmă cu cāteva zile la Iaşi, s-a accidentat la primul amical īn tricoul Politehnicii, īmpotriva formaţiei Tiligul Tiraspol. La cāteva minute de la debutul său la Poli, Sarici a suferit o ruptură de ligamente, astfel că va lipsi de pe teren cel puţin şase luni de zile. Contractul dintre cele două părţi prevede că Poli poate rezilia īnţelegerea īn asemenea situaţii, dar Marius Stan este decis să-i īntindă o mānă de ajutor jucătorului. De altfel, conducerea clubului din Copou a procedat la fel şi īn situaţiile lui Cernat şi Chiper, ambii jucători accidentaţi de o perioadă lungă de timp şi care au fost reţinuţi īn lot, īn pofida absenţei īndelungate de pe terenul de joc. De asemenea, un alt jucător cu probleme, mijlocaşul Claudiu Ionescu, a fost reţinut īn Dealul Copoului, deşi suferă de o hepatită de tipul C, care l-ar putea ţine departe de gazon cel puţin un an de zile. "Consider că un club profesionist trebuie să se respecte şi să-şi respecte şi jucătorii pe care īi are la dispoziţie. De aceea noi am decis să nu-i aruncăm afară pe aceşti jucători, care au nevoie de sprijinul nostru", a declarat preşedintele Politehnicii Iaşi, Marius Stan.

    Ziua de Iasi

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Cimpeanu redivivus!
    Antrenorul de portari al lui Poli a trebuit sa joace fundas in ultima repetitie dinaintea meciului de duminica, de la Timisoara

    Poli Iasi a efectuat ieri dimineata ultima repetitie oficiala in vederea debutului in campionat, programat duminica, la Timisoara. Antrenorul Ionut Popa a impartit lotul avut la dispozitie in doua, de o parte evoluind formula cu care intentioneaza sa inceapa partida de pe malurile Begai, de cealalta rezervele. Datorita accidentarilor si a faptului ca echipa a doua a clubului a plecat ieri in cantonament, Popa a fost silit sa-l arunce in lupta si pe antrenorul de portari, Ioan Cimpeanu, ce a evoluat fundas la "rezerve"!
    In privinta starii de sanatate a lotului exista citeva vesti bune, Onut si Onofras fiind recuperati. In schimb, titularul postului de portar, Branet a continuat sa efectueze doar alergari usoare, el resimtindu-se in continuare dupa ce s-a lovit puternic de bara in timpul amicalului cu FCM Bacau, de simbata.
    Ionut Popa, care a aminat cu inca o zi, pentru astazi, data intrarii in cantonament, era la finalul testului de ieri destul de pesimist: "Timisoara are cea mai buna echipa din tara la acest moment. In plus, au un public fantastic, care stie sa faca si spectacol si stiu sa-si impinga echipa spre victorie. Eu sint convins ca si duminica vor fi circa 30 000 de oameni in tribune! In conditiile unui asemenea adversar mi-as fi dorit sa am macar intreg lotul la dispozitie, insa Bernard si Saric sint iesiti din calcule, iar Branet ma ingrijoreaza foarte tare. Vom incerca sa compensam printr-o mobilizare iesita din comun".

    Invitatie la chef
    Attfel, ieri seara, pentru o ora, restaurantul Yanni's din apropierea campusului Tudor Vladimirescu a rasunat de scandarile galeriei lui Poli (hitul fiind "Popa, te rugam, Popa, te rugam / In Banat sa cistigam), care a aniversat oficializarea Ligii Suporterilor alaturi de presedintele gruparii, Marius Stan, antrenorul Ionut Popa si jucatorii Marc, Miclea, Ilie si Onut. Din speech-uri s-au remarcat indemnurile lui Stan catre renuntarea la trivialitati, apelul la unitatea galeriei facut de Popa si promisiunea facuta de Onut: "Speram ca prin prestatiile noastre sa va facem sa chefuiti cit vreti!". (Ovidiu MINEA)

    Ziarul de Iasi

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Suporteri cu acte


    "De şase-şapte ani ne chinuim să ne organizăm, dar iată că pīnă la urmă am reuşit", a anunţat Marius Şrainer, liderul asociaţiei "Liga Suporterilor Iaşi 2005", care ieri şi-a anunţat oficial existenţa şi īn formă juridică. La lansarea noii galerii a divizionarei A de fotbal Politehnica au participat, pe līngă o parte a membrilor, preşedintele clubului din Copou, Marius Stan, antrenorul Ionuţ Popa şi jucătorii Bogdan Onuţ, Adrian Ilie, Romulus Miclea şi Traian Marc. "Viaţă lungă!", le-a urat susţinătorilor dl Stan, īncercīnd īn acelaşi timp să smulgă şi promisiunea că din tribunele ieşene nu se vor mai auzi scandări obscene sau atacuri la adresa adversarilor. "Īn momentele grele, jucătorii au nevoie de susţinerea voastră", a menţionat preşedintele, promiţīnd la rīndul său că "īmpreună vom trăi şi vremuri bune, pentru că acum sīnt doar bunişoare". Aceleaşi urări de cale lungă şi de speranţă īntr-un viitor frumos au venit şi din partea celorlalţi cinci membri ai "delegaţiei" Politehnicii. Următorul pas pe care īl vizează iniţiatorii "Ligii Suporterilor Iaşi 2005": "Să ne strīngem īntr-un grup unit, să nu mai existe mai multe grupuri de susţinători, adică să formăm o galerie mare, la tribuna A".

    Evenimentul de Iasi

  17. #101
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Onut a cucerit banderola

    De teama avionului, antrenorul Ionut Popa va merge la Timisoara separat de echipa, cu masina

    De la finele turului sezonului trecut, cind Adrian Cristea a plecat la Dinamo Bucuresti, Poli Unirea Iasi a bijbiit in privinta numelui capitanului de echipa. Varianta Tinel Petre nu a confirmat, asa ca antrenorul Ionut Popa a luat o decizie cum rar se vede pe stadioane: in fiecare etapa, banderola era purtata de un alt jucator.
    Provizoratul in aceasta directie pare a se fi incheiat, Popa anuntind ca in sezonul 2005-2006 prima optiune pentru postura de capitan de echipa este fundasul Bogdan Onut. Decizia s-a bazat pe faptul ca jucatorul achizitionat definitiv de la Dinamo Bucuresti, dupa ce anul trecut evoluase in Copou sub forma de imprumut, a avut in returul trecut evolutii apreciate, devenind si un lider al echipei la nivelul vestiarului.
    Onut a primit vestea cu modestie si satisfactie. "Nu stiu daca eram eu cel mai in masura sa fiu numit capitan de echipa. Totusi, propunerea ma onoreaza si le multumesc celor care s-au gindit la mine. Sint constient ca voi avea noi responsabilitati de care voi incerca sa ma achit" a spus fotbalistul, care a tinut sa adauge: "Oricum, important la o echipa nu e numele capitanului, ci cite puncte obtine".
    Ieri dupa amiaza, dupa antrenament, Onut si coechipierii sai au intrat in cantonament pentru meciul de duminica de la Timisoara.
    Deplasarea delegatiei gruparii din Copou in Banat are un aspect interesant, Ionut Popa urmind a calatori separat de echipa, ce va pleca simbata din Iasi cu un avion charter. Tehnicianul, care nu s-a mai urcat intr-un avion de mai bine de zece ani, dupa un drum cu peripetii in Italia, va merge spre Timisoara cu autoturismul, preferind astfel oboseala imensa unui drum pe calea aerului, pe care nu-l mai poate suporta.

    Inca un atacant in Copou
    Un nou jucator a semnat, ieri, cu Poli Unirea Iasi. Este vorba de Otniel Sighiartau, un atacant de 20 de ani, inalt de 1,85 m, care a jucat la Gloria Bistrita, chiar in meciurile din aceasta vara din Cupa UEFA Intertoto. Fost component al loturilor nationale de juniori, dar si campion national, cu Gloria, la aceasta categorie de virsta, Sighiartau a fost in probe la Sportul Studentesc si a semnat un contract pe trei ani cu gruparea din Copou. Suma de transfer va fi negociata in iarna, in functie de prestatiile jucatorului, pina atunci Sighiartau evoluind la Poli sub forma de imprumut.
    In alta ordine de idei, Poli Unirea a ajuns la un acord cu formatia Tiligul Tiraspol, pentru imprumutul pe un an al jucatorilor Marius Dulcianu si Florin Croitoru. In cazul unui transfer al celor doi jucatori, 30 % din suma pentru Dulcianu, respectiv, 15% pentru Croitoru vor reveni gruparii din Copou, celelalte procente fiind impartite intre Poli si Tiligul. (Ovidiu MINEA)

    Ziarul de Iasi

  18. #102
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Pe ultima sută de metri

    Poli a mai transferat un atacant

    ● Echipa de fotbal Politehnica Iaşi l-a transferat ieri pe Tinel Sighiartău, un tānăr jucător care a evoluat sezonul trecut la Gloria II Bistriţa ● Sighiartău are 20 de ani, evoluează pe postul de atacant şi a semnat un contract pe trei ani cu Poli

    Cu doar o zi īnainte de startul Diviziei A de fotbal, echipa ieşeană Politehnica a reuşit să mai achiziţioneze un jucător. Este vorba despre Tinel Sighiartău, un fotbalist īn vārstă de 20 de ani, care a evoluat pānă acum la formaţia Gloria II Bistriţa, proaspăt promovată īn eşalonul secund. Sighiartău, atacant de meserie, a semnat un contract pe trei ani cu gruparea din dealul Copoului. Cel mai nou component al formaţiei pregătite de Ionuţ Popa, a fost component al naţionalei de juniori şi va ajunge īn următoarele zile la Iaşi. Cu acest transfer, oficialii ieşeni īncearcă să plombeze compartimentul ofensiv, de a cărui prestaţie s-a plāns mai mereu antrenorul Popa. Astfel, īn prezent, tehnicianul ieşean are īn lot patru atacanţi. Este vorba despre Vrăjitoarea, Bīlbă, Păcurar şi nou-transferatul Sighiartău. De asemenea, mai pot evolua pe acest post, sau mai retras, atāt Onofraş, cāt şi Arhire sau Miclea. Reamintim că la īnceputul pregătirilor Ionuţ Popa a renunţat la serviciile atacantului Marius Păcurar, care a fost reprimit īnsă īn lot, pentru că īn campania de achiziţii Poli nu bifase decāt un singur vārf, ce-i drept cu nume, Bogdan Vrăjitoarea. Īn aceste condiţii, rămāne de văzut dacă nu cumva Popa īl va disponibiliza pe Păcurar, chiar īnainte de startul campionatului. Lotul ieşean se va deplasa māine dimineaţă spre Banat, cu un avion charter de 30 locuri, īntoarcerea īn Iaşi fiind programată duminică noaptea, imediat după meciul din prima etapă a Diviziei A, īmpotriva Politehnicii Timişoara. Pentru acest joc, antrenorul ieşean nu poate conta īn mod cert pe Bernard şi Sarici, ambii accidentaţi, incert fiind şi portarul Brăneţ, care īnsă ar putea fi recuperat pānă la meciul de duminică. De asemenea, Onofraş şi Onuţ s-au refăcut şi au īnceput deja pregătirile cu restul lotului.

    Ziua de Iasi

  19. #103
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Lotul de jucători


    Poli Iaşi a făcut īn această vară nouă achiziţii. Unele mai importante, altele "de perspectivă". Ca şi īn vara trecută, campania de transferări īn Copou s-a īncheiat cu doar cīteva ore īnaintea startului campionatului, Sighiartău semnīnd abia joi. Dar iată lotul cu care Poli īşi anunţă candidatura la prima jumătate a clasamentului ediţiei 2006-2006 şi gīndurile cu care pornesc la drum jucătorii antrenaţi de Ionuţ Popa – principal, Narcis Ciocīrlan şi Ion Cīmpeanu – secunzi:
    Portari
    • Cristian Brăneţ (numărul 1 pe tricou, născut pe 14.07.1977): "Sper să avem meciuri cīt mai uşoare. Avem o echipă bună".
    • Alexandru Marc (12, 16.01.1983): "Pe Poli o cunoşteam dinainte; este o echipă bună şi sper să facem o figură frumoasă".
    • Răzvan Pleşca (13, 25.11.1982): "Am avut prilejul de a lucra cu o legendă a portarilor romāni, Iordache, iar acum mă pregătesc cu un alt nume mare, Ion Cīmpeanu. Unitatea acestui grup m-a determinat să vin la Iaşi".
    Fundaşi
    • Tiberiu Beceru (21, 1.02.1982): "Sper ca acest an să fie măcar la fel de bun ca precedentul".
    • Radu Ciobanu (30, 1.09.1975): "Am venit aici ca să-mi fac treaba. Mai am multe de spus īn fotbalul romānesc".
    • Valeriu Bordeanu (4, 2.02.1977): "Bine v-am regăsit! Aşteptările sīnt mult mai mari decīt anul trecut şi sper să ne ajutăm reciproc".
    • Juan Manuel Raponi (6, 22.09.1980): "Acum nu vorbesc limba romānă. Vă mulţumesc tuturor!".
    • Adrian Ilie (16, 26.11.1981): "Sper să joc la fel de bine ca īn returul trecut".
    • Adrian Toma (2, 5.01.1976): "Sper să mă autodepăşesc".
    • Bogdan Onuţ (3, 13.10.1976): "Mă simt bine la Iaşi şi sper ca īn campionatul viitor să depăşim rezultatele de anul trecut".
    • Dorel Bernard (15, 2.03.1974): "Pariez pe X2 īn meciul de la Timişoara".
    Mijlocaşi
    • Alejandro Gavatorta (8, 21.03.1980): "Sīnt fericit că rămīn la Iaşi".
    • Marius Ciubăncan (19, 22.11.1977): "Sper să facem o figură cīt mai frumoasă şi să ajut şi eu la asta".
    • Daniel Rednic (20, 9.02.1978): "Cred că vom avea o iarnă liniştită, sper să terminăm īntre primele 8".
    • Tudorel Stanciu (14, 2.05.1980): "Sper să-i facem liniştiţi pe aceşti oameni minunaţi, iar noi să avem rezultate".
    • Romulus Miclea (18, 5.04.1980): "Voi īncerca să īnscriu măcar 7 goluri, ca īn campionatul trecut".
    • Milos Bogdanovici (10, 14.12.1977): "Sper să īnscriu la Timişoara, dar cel mai important este să nu pierdem acolo".
    • Iulian Arhire (23, 17.03.1976): "Sper să am un an mai bun decīt cel trecut şi să-i facem mai fericiţi pe aceşti suporteri minunaţi".
    • Dănuţ Mitruc (5, 20.12.1974): "Sper să joc cīt mai mult".
    • Marian Sarici (22, 18.08.1979): "Acum nu sīnt prea fericit (n.r. – a suferit o accidentare gravă). Ar fi bine şi pentru mine şi pentru echipă să-mi revin cīt mai repede".
    Atacanţi
    • Bogdan Vrăjitoarea (27, 7.02.1978): "Sīnt bucuros că am venit aici şi sper ca totul să fie aşa cum ne dorim cu toţii".
    • Marius Onofraş (11, 17.08.1980): "Nu este important cīt īnscriu eu. Important este să ne atingem obiectivul".
    • Ionuţ Bīlbă (9, 1.11.1981): "Vreau să dau cīt mai multe goluri".
    • Marius Păcurar (7, 15.07.1974): "Poate fac un pariu cu Romică (n.r. – Miclea) şi īl voi depăşi".
    • Otniel Sighiartău (născut pe 19.01.1985).

    http://www.evenimentul.ro/local/arti...seArticle.html

  20. #104
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Chiar inaintea inceperii campionatului, Ionut Popa a primit cadou o masina Maybach



    Politehnica Iasi devine o echipa care se respecta, urmind sa faca deplasarea la Timisoara cu un avion charter. Antrenorul echipei din Copou recunoaste ca este lipsit de optimism inaintea meciului de duminica, cu Poli Timisoara.

    Pe linga toate necazurile pricinuite de accidentarile din lotul echipei pe care o antreneaza, tehnicianul Politehnicii Iasi, Ionut Popa, a avut, ieri, o surpriza de proportii. El a primit cadou, din partea directorului economic al gruparii din dealul Copoului, Nicu Ciulu, o masina Maybach. Autoturismul masoara 30 de cm in lungime si este o copie fidela a celebrei masini care i-a rapit inima lui Gigi Becali. Jucaria l-a incintat mult pe Popa, care a declarat ca o va aseza pe televizor, in camera sa. „Am deja o masina luata in leasing, asa ca pe asta, care este cadou, o primesc bucuros, pentru ca nu as fi putut suporta doua rate la masini“, a glumit Popa. „Vreau sa fiti al cincilea proprietar de Maybach din Romania“, i-a urat Ciulu.

    Timisorenii vor scanda numele echipei iesene

    Ionut Popa a revenit la tristetea care il domina in aceste zile, stare de spirit determinata de lantul de indisponibilitati din echipa sa. „Branet si Bernard s-au accidentat, chiar in mod stupid, si nu vor juca destul de mult timp, apoi Onofras, Toma, Arhire si Onut au avut si ei probleme, si-au revenit partial, insa sint mult in urma cu pregatirea. Chiar daca vor face deplasarea la Timisoara, este foarte posibil ca nici unul dintre ei sa nu joace duminica. Despre Saric ce sa mai spun, ca ma doare capul numai cind ma gindesc ca s-a accidentat. Era jucatorul pe care mi l-am dorit cel mai mult in echipa si innebunesc cind imi dau seama ca nu va evolua intreg campionatul. Este cea mai mare pierdere pentru mine“, a spus Popa. Desi tehnicianul iesean este foarte ingrijorat („sint lipsit de optimism inaintea meciului cu Timisoara“), el nu a pierdut prilejul sa faca haz de necaz: „La Timisoara se va scanda permanent «Poli, Poli!», asa ca numele acesta ne va mobiliza“.

    Iesenii trebuie sa aplice „principiul iederei“

    Ionut Popa a afirmat ca este o onoare sa joci imediat dupa Juventus si ca spera ca echipa lui sa faca un meci bun. „Totul va depinde insa de modul cum vor sti jucatorii mei sa lupte in teren si sa respecte indicatiile tactice. Ei trebuie sa aplice principiul iederei, adica, pentru a ajunge la inaltime, trebuie sa se tirasca foarte mult“. Lotul Politehnicii Iasi va pleca spre Timisoara simbata, la ora 18.30, cu un avion charter, urmind sa se intoarca la Iasi imediat dupa terminarea meciului. Suporterii ieseni vor avea la dispozitie doua autocare, care vor pleca din fata Salii Sporturilor in noaptea de simbata spre duminica, la ora 1.00.


    http://www.jurnaluldeest.ro/viewart....d=0%26c_nr=640

  21. #105
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Īnfrāngere īn faţa galacticilor timişoreni

    ● Politehnica Timişoara - Politehnica Iaşi 3-0 (2-0), īn prima etapă a Diviziei A de fotbal ● Īn faţa unei echipe care a investit doar īnainte de startul campionatului 2 milioane Euro, ieşenii nu s-au făcut de rās şi au jucat īn multe momente de la egal la egal cu echipa gazdă ● Momentul psihologic al partidei s-a produs īn minutul 33, cānd Onofraş a ratat din poziţie singur cu portarul, după care gazdele au īnscris golul de 2-0 ● Cel mai bun jucător al partidei a fost ghanezul Osei, transferat īnainte de startul campionatului de la gruparea italiană Livorno ● Etapa viitoare, Poli Iaşi va primi vizita formaţiei Oţelul Galaţi

    Doar 10 mii de spectatori au venit aseară, pe Stadionul Dan Păltinişanu, pentru a vedea debutul Politehnicii Timişoara īn această ediţie de campionat. Una īn care trupa lui Olăroiu ţinteşte cucerirea titlului de campion, fapt pentru care sponsorii bănăţeni au investit nu mai puţin de două milioane Euro, doar īnainte de startul sezonului, īn achiziţia de jucători. Īn faţa unei echipe care miercuri a disputat un amical cu Juventus Torino, campioana Italiei, ieşenii nu s-au făcut de rās şi au reuşit, īn multe momente chiar, să joace de la egal la egal cu mult mai titraţii lor adversari. Diferenţa a fost făcută īnsă de experienţa jucătorilor celor două formaţii. Fotbaliştii gazdelor, Viorel Moldovan, Osei, Gigel Bucur sau Gabriel Caramarin, au cāştigat duelul cu mai puţin experimentaţii jucători ieşeni, făcānd astfel diferenţa pe tabela de marcaj. Prima repriză a meciului de pe Stadionul Dan Păltinişanu a fost una echilibrată, īn care jucătorii Politehnicii Iaşi au īncercat şi chiar au reuşit īn multe momente să facă faţă jocului ofensiv al gazdelor. Prima ocazie a partidei i-a aparţinut lui Viorel Moldovan, care a reluat pe lāngă poartă, dintr-o poziţie centrală, la marginea careului mare al porţii apărate, īn premieră, de Marc.

    Minut cu ghinion

    Minutul 13 se dovedeşte a fi cu ghinion pentru gruparea din dealul Copoului, timişorenii deschizānd scorul prin Gigel Coman, care a şutat puternic de la 20 de metri de poarta oaspeţilor, după un corner executat de Bucur, de pe partea dreaptă şi respins īn faţă de apărarea lui Ionuţ Popa. Echipa ieşeană nu a resimţit şocul īnsă şi, doar un minut mai tārziu, Bīlbă a avut şansa egalării, dar lobul său de la 18 metri a trecut puţin pe lāngă buturile porţii apărate de Marius Popa. După o lovitură liberă executată aiurea, din poziţie bună, de Onuţ, īn minutul 21, acelaşi Bīlbă a şutat puternic, puţin alături, de la marginea careului timişorean. Īn minutul 28, tot ieşenii sunt cei care au şansa să modifice tabela de marcaj, la o fază la care Popa a respins greşit o minge, lobată frumos de Miclea şi scoasă fenomenal de sub bară de acelaşi portar al trupei lui Cosmin Olăroiu. Aceste minute aveau să fie cele mai bune pentru echipa din Copou, care īn minutele 30 şi 33 a ratat din nou egalarea, prin Bīlbă şi Onofraş. Mai īntāi, Bordeanu a centrat bine pentru Bīlbă, dar blondul atacant ieşean a fost blocat īn ultimul moment.

    Cheia partidei

    Momentul psihologic al meciului s-a petrecut īnsă īn minutul 33, cānd Onofraş a rămas singur, la 16 metri, cu portarul Marius Popa, care a reuşit īnsă să-l blocheze pe atacantul ieşean. Doar trei minute mai tārziu, timişorenii şi-au majorat avantajul, la o fază identică cu cea de la primul gol. Gazdele au executat un corner de pe partea stāngă, defensiva oaspeţilor a respins din nou greşit, īn faţă, iar Osei, jucător transferat īn această pauză de la echipa italiană Livorno, a preluat superb, a fentat un fotbalist al ieşenilor şi a īnscris cu un şut puternic de la 14 metri. La acest scor, gazdele au zburdat pe teren şi au mai ratat cāteva ocazii de a intra la cabine cu un avantaj mai categoric. Īn repriza a doua, timişorenii nu au mai forţat, permiţāndu-le jucătorilor lui Ionuţ Popa să conducă ostilităţile la centrul terenului, fără a avea īnsă ocazii importante de a egala sau măcar de a micşora diferenţa de scor. Īn pofida dominării oaspeţilor, prima ocazie importantă din actul secund a aparţinut tot timişorenilor, cānd Gigel Coman a şutat puternic īn minutul 73, mingea fiind respinsă greu de Marc. Īn minutul 87, Poli Timişoara dă lovitura de graţie, prin Silvăşan, gol care avea să īnchidă tabela de marcaj la un nedrept 3-0. Astfel, Poli Iaşi revine īn Copou cu o īnfrāngere categorică, dar mai grea pentru gazde chiar şi decāt o arată scorul. Ieşenii nu s-au putut opune tăvălugului timişorean, deşi au īncercat īn multe momente să ţină pasul cu o echipă care trage nădejde īn cāştigarea campionatului. Acum, jucătorilor lui Ionuţ Popa nu le mai rămāne decāt să uite repede acest joc şi să se revanşeze īn primul meci de pe teren propriu, vineri, īmpotriva formaţiei Oţelul Galaţi, o echipă mult mai accesibilă decāt Poli Timişoara.

    Diferenţe uriaşe

    Confruntarea dintre cele două grupări s-a desfăşurat doar aparent de la egal la egal. Asta, īn pofida faptului că pe teren ambii antrenori au trimis cāte 11 jucători la startul partidei. Diferenţa dintre cele două formaţii se vede īnsă foarte uşor cānd este vorba despre bugetele anunţate pentru acest sezon şi cānd se face totalul banilor investiţi īn achiziţii īnainte de startul sezonului. Astfel, dacă Poli Iaşi s-a chinuit să transfere jucători īn limita unui buget de 250 mii dolari, timişorenii lui Olăroiu au cheltuit doar īn cele două luni de pauză nici mai mult, nici mai puţin decāt peste 2 milioane dolari. Mai mult decāt atāt, această sumă reprezintă bugetul ieşenilor pentru aproape īntreg sezonul. La capitolul buget, gruparea timişoreană a anunţat nici mai mult, nici mai puţin că are la dispoziţie 4 milioane Euro, fără a lua īn considerare banii cheltuiţi īn campania de achiziţii. De altfel, de cānd echipa bănăţeană a fost preluată de concernul Balkan Petroleum, s-au investit aproape 5 milioane Euro. Īn fine, un ultim exemplu īn ceea ce priveşte diferenţa uriaşă dintre cele două grupări. Miercuri, Poli Timişoara a disputat un amical cu campioana Italiei, Juventus Torino, iar Poli Iaşi a jucat cu formaţia a doua, Poli II Unirea. Chiar şi īn aceste condiţii, diferenţa din teren nu a fost nici pe departe atāt de mare, ieşenii reuşind īn multe momente să joace de la egal la egal cu gazdele.

    Deplasare cu avionul, īn haine de gală

    Ieşenii au făcut deplasarea spre Timişoara cu o cursă charter, care a decolat de pe Aeroportul Internaţional Iaşi, ajungānd īn Banat īn aproximativ 70 de minute. Aceasta a fost prima deplasare din istorie pe care clubul ieşean a făcut-o cu avionul. Mai mult decāt atāt, īntreaga delegaţie a Politehnicii a făcut deplasarea spre Timişoara īn haine de gală. Membrii delegaţiei din Copou au īmbrăcat pentru prima dată costumele de prezentare, de culoare neagră, asortate cu cămăşi bleu şi cravate alb-albastre. Īn plus, pe haina de la costum, fiecare membru al delegaţiei a avut inscripţionată sigla Politehnicii Iaşi. De altfel, eleganţa jucătorilor şi a īntregii delegaţii de la Poli Iaşi a fost remarcată atāt de oficialii echipei gazdă, cāt şi de publicul timişorean. "E normal să avem grijă de imaginea noastră şi de asta am decis ca de acum, la fiecare deplasare, să mergem īmbrăcaţi īn costumele de prezentare", a explicat preşedintele Marius Stan.

    Declaraţii la finalul jocului

    Viorel Moldovan, atacant Politehnica Timişoara: "Am cāştigat mai greu decāt o arată scorul şi recunosc că mă aşteptam să jucăm mai bine. Poate şi oboseala acumulată īn meciul amical cu Juventus şi poate şi faptul că a acesta a fost primul meci ne-au făcut să avem probleme astăzi. Sper ca pe viitor să reuşim o mai bună omogenizare a lotului, care să ne aducă alte victorii, mai uşor decāt astăzi (ieri - n.r.)."

    Ionuţ Popa, antrenor Politehnica Iaşi: "Ne-am bătut singuri. Din păcate, am ratat cu seninătate īn prima repriză, de două ori singur cu portarul şi peste toate am mai şi primit două goluri stupide. Au fost două faze simple, pe care le-am lucrat şi la care au greşit Miclea, Onofraş şi Ciubăncan. Asta este, deşi eu zic că nu am făcut un joc rău, plătim tribut pentru că ratăm foarte mult, dar şi pentru că nu avem un jucător la mijlocul terenului care să distribuie baloane utile către atacanţi. Diferenţa dintre cele două echipe s-a făcut la nivelul execuţiilor individuale şi nu la joc colectiv."

    Caseta tehnică a partidei:

    Politehnica Timişoara - Politehnica Iaşi 3-0 (2-0)

    Marcatori: Gigel Coman ('14), Osei ('36), Silvăşan ('87)

    Stadion: Dan Păltinişanu

    Vreme: īnchisă

    Gazon: bun

    Spectatori: 10.000

    Formaţii: Politehnica Timişoara: Popa - Olah, Cīnu, McKain, Bălace - Caramarin ('90 Găldean), Naidin, Osei, Gigel Coman - Viorel Moldovan ('89 Mansour), Gigel Bucur ('82 Silvăşan). Antrenor: Cosmin Olăroiu.

    Politehnica Iaşi: Marc - Onuţ, Ilie, Ciobanu - Beceru, Gavatorta, Ciubăncan ('46 Rednic), Bordeanu - Onofraş, Miclea ('69 Arhire) - Bīlbă ('64 Vrăjitoarea). Antrenor: Ionuţ Popa.

    Jucătorul meciului: Osei

    Arbitri: Lucian Dan - 7, Eugen Pīrvulescu - 7, Nicolae Megheşan - 7.

    Cartonaşe galbene: Gigel Coman (2), Silvăşan / Bordeanu

    Cartonaş roşu: Gigel Coman

    Ziua de Iasi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •