Page 53 of 60 FirstFirst ... 3435152535455 ... LastLast
Results 1,093 to 1,113 of 1242

Thread: Offseason 2010

  1. #1093
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    http://realgm.com/src_wiretap_archiv..._against_nets/

    Amick also reports that the Knicks would have to deal almost all of their young talent -- including Anthony Randolph, Danilo Gallinari, Toney Douglas and Wilson Chandler -- in order to make a trade for Anthony now. In one proposed trade, Chandler would have gone to Houston in a multi-team deal involving the Rockets.

    The price tag, however, could come down around the February trade deadline and the Knicks may be hoping that Anthony falls to them as a free agent next summer.
    exact ce spuneam.
    suck on that, wojmoronski.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  2. #1094
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    http://realgm.com/src_feature_pieces...e_wojnarowski/

    ia aici kobe24, see what an asshole is the man you love

    The pen is mightier than the sword and when Wojnarowski has a grudge, journalistic integrity doesn’t stand a chance.
    exact ce ziceam si eu. i s-a pus pata pe careva si latra ca un ciine din ala mic si cretin.

    Then when reports trickled in that Amar’e Stoudemire was leaning toward signing with the Knicks, Wojnarowski gently counseled Amar’e away from New York, coaxing other clubs to make a run at the Suns’ free agent before his deal with the Knicks was final. (Tommy Dee of the The Knicks Blog had actually broken the story about the Knicks closing in on Stoudemire but Wojnarowski took credit and never acknowledged Dee’s scoop.)
    are surse, huh ?
    mdea, daca consideri google "a league source" sau "a western conference executive"

    When the Knicks met with LeBron James, Wojnarowski demeaned the team’s front-office members, taking the cheapest of cheap shots at Donnie Walsh, a man who has devoted a lifetime to the game of basketball. Wojnarowski wrote that Walsh, who was using a wheelchair at the time, had not projected "an image of vibrancy" to LeBron. (The offensive paragraph was later removed from his story without so much as an acknowledgment of the retraction, let alone an apology.)
    yeap.
    asta e omul care discuta despre caracterul lui lebron. el care e un jegos de 2 bani.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  3. #1095
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    http://realgm.com/src_feature_pieces...e_wojnarowski/

    ia aici kobe24, see what an asshole is the man you love

    zici de mine ca insist cu o chestie care nu e adevarata...dar tu tot insisti...ca eu as fi fan woj....

    nu cred ca am zis ca ar fi vreun sfant...exemplu de urmat. e foarte probabil sa fie un jegos...dar asta nu inseamna ca n-are surse. nu are de unde sa fure...stirile alea cand anunta trade-urile(se intampla totul foarte repede).


    asa cum tu imi postezi ce spune unu despre el...asa iti pot da si eu ce zic alti ziaristi despre el(de bine)...
    mai ai putin si imi dai quote din tine ...si imi spui.."vezi...uite un argument".

    PS:
    daca woj e un jegos nu inseamna ca lebron nu are un caracter de 2 lei.


    http://realgm.com/src_wiretap_archiv...out_extension/

    asta ar fi o greseala. pentru ca probabil vor da niste piese importante pentru 1 an de imprumut(in care oricum nu fac mare branza)
    Last edited by Kobe24; 27th September 2010 at 19:36.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  4. #1096
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    eu cred ca de fapt warriors vor sa scape de monta ellis si ar accepta si un expiring la schimb - iar in contextul asta melo ar fi pt ei un expiring.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  5. #1097
    Echidistant Jason Kidd's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    447
    Reputatie
    1
    La fel Philadelphia cu Iguodala.
    Insa vad ca Melo s-a prezentat la datorie, asta insemnind ca niciun deal nu a mers.
    Sint 2 posibilitati acum;
    1. Melo nu va fi traded pina la sf sezonului (dupa cum afirma el acum juma de ora), putin probabil. In situatia asta Denver ramine ca si Cleveland si Toronto cu buza uflata. Cred ca managementul nu va astepta la mila lui Carmelo.
    2. Il vor trade somewhere else, la echipe de genul Warriors or Philadelphia, care nu sint interesate neaparat sa il re-semneze, ci sa salveze bani pe contractele lungi/nedorite ale lui Monta sau Iguodala.
    Cit de lung ar fi contractul lui Iguodala, nu pot intelege cu se gindeste Philadelphia sa scape de un asemenea jucator. Dar business is busines, I know...

  6. #1098
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    nu cred ca ar accepta nuggets ellis + fillers(gadzuric/radmanovic/bell).
    picks si curry expirings, asta au warriors. nuggets le vor pe toate 3, dar cred ca in ultima instanta s-ar multumi cu 2(nu stiu cat ar accepta un trade fara curry). fara extensie, pentru warriors nu merita sa isi distruga viitorul. iar nuggets nu au niciun interes sa-l dea pe melo ca sa ramana cu 44 mil(plus taxe) nota de plata si nimic altceva. mai bine asteapta sa vina 15 decembrie si scot ceva mai bun de la knicks sau clippers.

    iguodala e un jucator mult mai bun...dar are si contractul destul de mare(56-57 pe 4 ani). aici ar fi mai probabil sa accepte nuggets.

    daca nu se rezolva nimic zilele astea...probabil ca o sa asteptam pana pe 15 decembrie. depinde si cum merg nuggets in sezon(daca ramane pana incepe)
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  7. #1099
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    agreed cu iguodala. a fost overpaid (desi la vremea aia cam atit ar fi luat pe piata), insa daca-l pui sa joace cu un superstar scorer ca durant, merge excelent. ofera very good D, marginal scoring si, aparent, good attitude. iguodala e IMO un poor-man's scottie pippen, ceea ce inseamna ca nu poti construi o dinastie cu el ca 2nd best player, dar probabil ca poti lua macar un titlu (daca si restul echipei e bine construita, evident).

    si pt ca comparatia cu deng e inevitabila (amindoi sunt overpaid, nici unul nu poate cara o echipa, nici unul nu straluceste dpdv ofensiv, au venit in acelasi an in liga), il prefer pe iguodala lui deng: mai putin injury prone, mai bun defender.

    pe de alta parte cred ca phila trebuie sa face the facts si sa intre in rebuilding. vor sau nu vor, acolo ajung. au facut greseli si n-au reusit sa reconstruiasca on the fly, asa ca acum e salary dump time. o fi iguodala bun de 2nd fiddle on a title team, dar phila n-au superstarul care sa joace cu iguodala. degeaba ai acoperisul de la casa daca n-ai fundatie si pereti.

    gindind insa logic, daca o echipa trebuie sa intre in reconstructie, nu e vreme mai buna decit acum pt a face asta. e destul de sigur ca salariile vor scadea de la anul, dar cap space-ul s-ar putea chiar sa creasca. in conditiile astea cine va avea cap space in urmatorii 2 ani ar putea da lovitura in FA. ar insemna ca in acelasi cap-space poti inghesui mai multe staruri/mai multi role players cu adevarat buni. normal ca trebuie sa faci asta cu cap, degeaba ai loc de 5 max contracts daca le folosesti ca sa oferi 5 max contracts unor role players.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  8. #1100
    Grand Pubah KingMJames's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    In mijlocul Universului..
    Posts
    1,177
    Reputatie
    1

  9. #1101
    Johnny Knoxvill John's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    BAGDAD
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    LeBron James says race played role in backlash to his decision

    wtf ? ... is he retarded ?
    Maybe it's OK?

  10. #1102
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by John View Post
    LeBron James says race played role in backlash to his decision

    wtf ? ... is he retarded ?
    nope
    you are

    sau poate in bagdad la tine n-ai auzit de roethlisberger, un QB alb care a fost acuzat de viol DE 2 ORI si a scapat si care nu e asa urit si criticat de fani ca lebron. si mai sunt cel putin 2-3 cazuri de atleti care au facut chestii ILEGALE si tot nu-s asa uriti ca lebron.

    so, yeah, race plays a part. daca crezi ca nu e cazul, explica-mi ce a cautat christian laettner in dream team, de ce a impus stern dress code, de ce unele echipe sunt mereu mai albe decit celelalte (indiana, utah).
    Now this, my friend, is gonna be fun

  11. #1103
    raptor 4ever :)
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Toronto
    Posts
    1,566
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    nope
    you are

    sau poate in bagdad la tine n-ai auzit de roethlisberger, un QB alb care a fost acuzat de viol DE 2 ORI si a scapat si care nu e asa urit si criticat de fani ca lebron. si mai sunt cel putin 2-3 cazuri de atleti care au facut chestii ILEGALE si tot nu-s asa uriti ca lebron.

    so, yeah, race plays a part. daca crezi ca nu e cazul, explica-mi ce a cautat christian laettner in dream team, de ce a impus stern dress code, de ce unele echipe sunt mereu mai albe decit celelalte (indiana, utah).
    parerea mea e ca e bs
    nu disput faptul ca exista rasism in america, mai ales in anumite zone
    dar lebron nu este urit acum din cauza ca e negru, ca era negru si inainte.
    bosh, amare, boozer sunt negri si au facut acelasi lucru ca si lebron vara asta, si nimeni nu a comentat nimic.

    sunt 2 motive pentru situatia lui lebron, decizia timpita de a face un TV show sa isi anunte decizia, si faptul ca ales "the easy road", desi avea alternative in chicago sau houston (ambele echipe ar fi fost title contenders, ambele ar fi avut multiple all stars). Lebron a ales varianta cea mai sigura pentru a ajunge la un titlu si fanii celorlalte 29 echipe il vor uri pe el si pe heat pina la final, mai putin cazul in care cad in nas si nu domina asa cum ar trebui.

    Poate ca al doilea motiv e nejustificabil, poti argumenta ca orice alt superstar in situatia lui ar fi facut la fel (chit ca acum toti neaga, realitatea e ca nu au fost pusi niciodata in situatia respectiva, asa ca nu se poate sti ce ar fi decis).

    Un lucru e sigur, daca lebron mergea in chicago si ar fi anuntat decizia mai discret, nu ar fi fost nici o problema. Asa ca rasismul nu are nici o legatura cu po****ritatea.

  12. #1104
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    steve blake pana acuma se misca foarte bine la antrenamente. prinde repede....
    sa-l vedem cum se misca la meciuri
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  13. #1105
    raptor 4ever :)
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Toronto
    Posts
    1,566
    Reputatie
    1
    Legat de lebron, fiindca nu am apucat pina acum sa imi postez opinia, personal am fost foarte dezamagit ca a ales varianta asta.
    Lebron era (si ramine) cel mai valoros jucator din liga, si avea sanse reale sa il depaseasca pe jordan in performante si rezultate. In Miami, mai putin cazul in care vor domina liga zdrobitor, chiar daca prind 3-4 titluri, aproape sigur nu va mai fi in discutie. Statistic va pierde mult, sansele la MVP vor fi mult reduse, si po****ritatea lui nu isi va reveni usor.

    Decizia celor 3 de a semna pentru mai putini bani decit market value este echivalenta cu "cheating" in opinia mea. Sigur, poti pune un "positive spin", atleti care pun "winning" inaintea banilor. Din punctul de vedere insa, ce au facut ei (si altii inaintea lor, dirk, arenas etc) este cap-circumvention. Nu vad nici o diferenta intre lebron acceptind 2 milioane mai putin pentru a permite echipei sa semneze alti jucatori, si lebron acceptind sa joace pentru 1 milion pe an, si restul de bani platiti de patronul echipei sub forma de "contracte publicitare". NBA-ul i-ar distruge pentru asta, dar, din pacate, prima varianta este legala, desi in esenta este cam acelasi lucru.

    Pentru NBA, parerea mea e efectul acestei veri va fi foarte negativ, in special daca miami domina categoric liga. Pe termen scurt efectele vor fi pozitive, s-a creat un interes enorm in jurul ligii, toti fanii sunt excited sa vada pe miami samd. Dar pe termen mediu si lung, daca vor avea success, probabil majoritatea starurilor vor incerca sa ii emuleze. Chestia asta va fi extrem de nefavorabila pentru echipele din piete mai mici sau mai neatractive, si poate duce la o situatie cu 4-5 super-echipe si restul de 25 care practic nu au absolut nici o sansa (si nici macar sperante). Fanii acestor echipe vor fi descurajati si probabil unii dintre ei vor renunta sa mearga la meciuri, preferind sa stea acasa sa vada miami-lakers.

    Macar acum echipele din subsol pot spera sa cistige loteria si sa prinda un super-jucator ca lebron care sa le propulseze in 2-3 ani in elita ligii. Intr-o liga cu 4-5 echipe care concentreaza 15 jucatori din top 20, nu mai inseamna mare lucru daca prinzi un lebron in loterie, mai ales daca sunt sanse mari ca dupa 3 ani el sa plece la o echipa care deja are 2 star players.

    Tot ce pot spera e ca:
    1. noul CBA sa introduca hard-salary cap sau sa elimine exceptiile (caz in care o echipe ca miami ii va fi imposibil sa mai adauge jucatori cit de cit de valoare)
    2. miami sa nu domine liga - improbabil dar nu imposibil.

  14. #1106
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    nope
    you are

    sau poate in bagdad la tine n-ai auzit de roethlisberger, un QB alb care a fost acuzat de viol DE 2 ORI si a scapat si care nu e asa urit si criticat de fani ca lebron. si mai sunt cel putin 2-3 cazuri de atleti care au facut chestii ILEGALE si tot nu-s asa uriti ca lebron.

    so, yeah, race plays a part. daca crezi ca nu e cazul, explica-mi ce a cautat christian laettner in dream team, de ce a impus stern dress code, de ce unele echipe sunt mereu mai albe decit celelalte (indiana, utah).
    in primul rand nu are rasismul legatura cu faptul ca lebron e urat de foarte multi acuma. sigur ca sunt unii care-l urasc din cauza asta.....dar aia il urau si inainte...pe vremea cand erau mult mai putini aia care nu-l aveau la suflet. esti orbit de iubirea pentru lebron probabil. tot tii predici de obiectivitate dar nu oferi un exemplu prea bun

    in al2-lea rand...nu poti sa jignesti un om alt forumist(cu cateva exceptii) care nu s-a luat de tine.

    laettner era un jucator foarte bun pe vremea(3rd overall pick) aia si trebuiau sa ia un jucator din colegiu. de ce nu pe shaq sau zo? asta nu stiu...dar nu cred ca rasismu a fost principala cauza. daca era asa nu mai era okafor in echipa in 2004.

    repet e evident ca rasismu inca are un rol in nba: indiana utah....fiecare echipa incearca sa aiba minim un jucator alb AMERICAN pe banca...
    dar nu peste tot e ca in indiana sau utah....si nu doar rasistii il urasc pe lebron.
    asa cum si la kobe(care inca e mai urat decat lebron...dupa 7 ani...in care s-au intamplat destule) nu a fost chestie de rasism.

    legat de QB ala: faptul ca a fost acuzat de 2 ori...nu inseamna ca a facut ceva ilegal. poate a facut poate nu. prezumtia de nevinovatie(chiar daca sunt destule chestii dubioase pe acolo).
    poti sa-l compari pe el cu kobe. kobe a fost acuzat o data...si e MUULT mai urat...insa...e si mai po****r.
    banuiesc ca daca dj mbenga ar fi acuzat de asa ceva...nu ar fi foarte urat.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  15. #1107
    Johnny Knoxvill John's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    BAGDAD
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    nope
    you are

    sau poate in bagdad la tine n-ai auzit de roethlisberger, un QB alb care a fost acuzat de viol DE 2 ORI si a scapat si care nu e asa urit si criticat de fani ca lebron. si mai sunt cel putin 2-3 cazuri de atleti care au facut chestii ILEGALE si tot nu-s asa uriti ca lebron.

    so, yeah, race plays a part. daca crezi ca nu e cazul, explica-mi ce a cautat christian laettner in dream team, de ce a impus stern dress code, de ce unele echipe sunt mereu mai albe decit celelalte (indiana, utah).
    la cum il aperi cred ca tu esti
    ce legatura are una cu alta ? ce treaba are ala cu violu ?
    ce e asa rau cu dress code ?
    si daca unele sunt mai albe care e problema ? ... nu au voie jucatori albi in nba ? ... trebuie sa fie un numar maxim de jucatori albi intr-o echipa ?
    nu am auzit de roethlisberger asta al tau ... dar am auzit de OJ
    Maybe it's OK?

  16. #1108
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    parerea mea e ca e bs
    nu disput faptul ca exista rasism in america, mai ales in anumite zone
    dar lebron nu este urit acum din cauza ca e negru, ca era negru si inainte.
    nu e urit acum pt ca e negru, ci nu i se iarta cum i s-ar ierta unui alb.
    that's the point. si asta tot rasism e.

    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    bosh, amare, boozer sunt negri si au facut acelasi lucru ca si lebron vara asta, si nimeni nu a comentat nimic.
    doar ca aia nu-s superstaruri. sunt mult mai putin importanti. nu au fost atit de doriti ca toti. fanii sunt ca niste copii imbecili care si-au dorit o jucarie pe care nu au primit-o dar in schimb a primit-o vecinul, acum spera ca jucaria vecinului sa se strice.



    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    sunt 2 motive pentru situatia lui lebron, decizia timpita de a face un TV show sa isi anunte decizia, si faptul ca ales "the easy road"
    stii f bine ca e bullshit asta cu easy road.
    fanii urla ca atletii sunt egoisti, vor bani, nu le pasa de W, si cind unul sacrifica bani, stats si ego pt W they find another reason to bitch about it.

    daca mergea la NY restul fanilor urlau ca se duce acolo pt cash.

    daca mergea la chicago restul ziceau ca o sa stea in umbra lui jordan, si nu e bine.

    sincer, ma pis pe ochii majoritatii fanilor. nu dau 2 bani pe ei. sunt niste retarzi care fac umbra pamintului absolut degeaba. niste cry-babies care nu judeca nici cit un gindac retardat lobotomizat iar rolul lor in societate ar putea fi preluat probabil de roboti.

    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    Lebron a ales varianta cea mai sigura pentru a ajunge la un titlu
    nici macar nu se poate spune ca s-a dus ca payton si malone in 2003-04 la o echipa deja campioana care poate ar fi cistigat si fara ei.

    s-a dus sa cistige un titlu impreuna cu ceilalti 2, dupa ce 4 ani de zile toti 3 au tras singuri la caruta in zadar. asta arata ca are creier. iar varianta cea mai safe era probabil sa mearga la lakers pe vet's min.

    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    fanii celorlalte 29 echipe il vor uri pe el si pe heat pina la final
    cum ziceam, pt ca-s retarzi.

    dar gresesti undeva. nu-i vor uri pina la final. daca iar 2-3 titluri o sa vezi cum incep sa fie iubiti. uita-te la kobe daca vrei exemplu recent.

    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    Un lucru e sigur, daca lebron mergea in chicago si ar fi anuntat decizia mai discret, nu ar fi fost nici o problema. Asa ca rasismul nu are nici o legatura cu po****ritatea.
    adica daca nu facea ce-si dorea el si ceea ce avea din plin dreptul sa faca, fiind FA, ci facea ceea ce voiau niste retarzi cu care n-are absolut nici o treaba. adica lebron trebuia sa faca ceva doar pt ca asa voiau niste idioti. right.

    ma intreb daca la tine ar veni o multime de oameni care ti-ar scrie ca te vor uri daca nu te lasi de programare si nu te apuci de curatat toalete cu periuta de dinti, tu ce ai face ?

    nu incerca sa mai gasesti scuze, fanii care biziie acum sunt niste idioti cu mai multe toane decit o printesa la PMS.






    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    am fost foarte dezamagit ca a ales varianta asta.
    [...]Decizia celor 3 de a semna pentru mai putini bani decit market value este echivalenta cu "cheating" in opinia mea.
    aaaaaaaa, am inteles acum.
    U MAD.

    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    Din punctul de vedere insa, ce au facut ei (si altii inaintea lor, dirk, arenas etc) este cap-circumvention. Nu vad nici o diferenta intre lebron acceptind 2 milioane mai putin pentru a permite echipei sa semneze alti jucatori, si lebron acceptind sa joace pentru 1 milion pe an, si restul de bani platiti de patronul echipei sub forma de "contracte publicitare".
    sa ma scuzi, dar daca nu vezi diferenta cred ca esti usor batut in cap. nu stiu daca de soare sau de oftica.

    pe principiul asta nici eu nu vad vreo diferenta daca tu mori de moarte naturala sau vin eu si-ti fut o ranga in cap. rezultatul e acelasi, nu ?

    also, U MAD.

    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    Sigur, poti pune un "positive spin", atleti care pun "winning" inaintea banilor.
    sigur, dar de ce sa facem asta, cind putem bate cimpii.
    in plus nu poti fi rational when U MAD.

    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    Pentru NBA, parerea mea e efectul acestei veri va fi foarte negativ, in special daca miami domina categoric liga.
    sunt convins.
    va fi la fel de nasol dpdv financiar ca atunci cind chicago domina, in anii '90. dezastru, nu alta.

    did i mention that U MAD ?!


    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    Pentru NBA, parerea mea e efectul acestei veri va fi foarte negativ, in special daca miami domina categoric liga. Pe termen scurt efectele vor fi pozitive, s-a creat un interes enorm in jurul ligii, toti fanii sunt excited sa vada pe miami samd. Dar pe termen mediu si lung, daca vor avea success, probabil majoritatea starurilor vor incerca sa ii emuleze. Chestia asta va fi extrem de nefavorabila pentru echipele din piete mai mici sau mai neatractive, si poate duce la o situatie cu 4-5 super-echipe si restul de 25 care practic nu au absolut nici o sansa (si nici macar sperante). Fanii acestor echipe vor fi descurajati si probabil unii dintre ei vor renunta sa mearga la meciuri, preferind sa stea acasa sa vada miami-lakers.

    Macar acum echipele din subsol pot spera sa cistige loteria si sa prinda un super-jucator ca lebron care sa le propulseze in 2-3 ani in elita ligii. Intr-o liga cu 4-5 echipe care concentreaza 15 jucatori din top 20, nu mai inseamna mare lucru daca prinzi un lebron in loterie, mai ales daca sunt sanse mari ca dupa 3 ani el sa plece la o echipa care deja are 2 star players.
    1. CBA-ul va asigura avantaje echipei care drafteaza un jucator, cum e si acum. raises mai mari, contracte mai lungi.

    sa nu uitam ca wade, lebron si bosh au ajuns sa joace impreuna dupa 7 (SAPTE) ani petrecuti cu echipele lor, timp in care nu i-a impiedicat nimeni pe cavs sau raptors sa puna o echipa cistigatoare in jurul lui bosh sau lebron.

    miami a cistigat un titlu cu wade, si uite ca wade n-a plecat din miami.

    2. la ce le-a folosit lui hornets si wolves faptul ca au avut superstars ? au prins 1 sezon bun si in rest praf. clippers au avut nu stiu cite echipe promitatoare. au prins 1 playoff in fo 35 de ani.

    pe de alta parte detroit n-au avut superstars in 2004 si au luat titlul.

    sansele echipei tin mai mult de organizatie. daca organizatia e capabila sa puna o echipa in jurul superstarului, acesta nu va pleca.

    3. cine incearca sa-i emuleze ? NY cu amare si melo ? bine ca nu l-au luat si pe JJ, ca aveau atunci 3 all-stars overpaid si overrated, care nu ar fi trecut niciodata nici de 2nd round cu heat, magic, bulls si celtics in conferinta. poate nici de 1st round.

    4. in toata istoria nba a fost PLIN de echipe cu 2-3 superstaruri/staruri. echipele alea idealizate azi erau LOADED. bird/mchale/perkins/dj, magic/kareem/worthy, dr j/moses malone, jordan/pippen/rodman, shaq/kobe, isiah/dumars/rodman

    nu e o chestie noua. faptul ca s-a intimplat acum ca 2 dintre cei mai buni 3-5 jucatori din liga (eu as zice cei mai buni 2, dar in fine) sa decida sa joace impreuna e o intimplare. cit de des se va mai intimpla ca 2 jucatori asa buni + un alt all star sa devina FA in acelasi an si sa si fie o echipa cu capspace-ul necesar ? pt ca prin trades putin probabil sa-i poti aduce pe toti 3 impreuna, pt ca nimeni n-ar avea suficiente assets.

    5. de altfel trend-ul modern (ca sa zic asa) l-au pornit celtics in 2008. dar atunci n-a facut nimeni giti, chiar daca trade-ul lui kg de la wolves la celtics a fost chiar mai suspicios decit al lui gasol de la memphis la lakers.

    6. faptul ca nba-ul s-a extins la 30 de echipe poate nu e o idee asa buna. cantitate != calitate. la ce foloseste o echipa ca wolves, grizzlies, clippers si altele in afara de umflatul profiturilor ligii ?

    poate daca citeva echipe din astea praf isi pierd fanii vor fi owners fortati sa vinda cuiva care se pricepe sa run a team, sau vor fi fortati sa "fold". si ramin 25 de echipe, dar calitatea creste.



    Quote Originally Posted by cgrecu View Post
    Tot ce pot spera e ca:
    1. noul CBA sa introduca hard-salary cap sau sa elimine exceptiile (caz in care o echipe ca miami ii va fi imposibil sa mai adauge jucatori cit de cit de valoare)
    2. miami sa nu domine liga - improbabil dar nu imposibil.
    yeah, i know, U MAD.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  17. #1109
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    dar gresesti undeva. nu-i vor uri pina la final. daca iar 2-3 titluri o sa vezi cum incep sa fie iubiti. uita-te la kobe daca vrei exemplu recent.
    kobe era cu un procent peste lebron in clasamentul ala.

    se uita ceva...dar nu de tot. raman foarte multi cu aceleasi idei pana la sfarsit. la kobe au ramas 40%. sigur ca o sa mai scada la lebron din aia 39% dar ma indoiesc ca va mai fi ca inainte


    in cazul unui hard cap.....salariile jucatorilor pot fi reduse.

    oricum jucatori ca pau kobe sau anthony(daca semneaza extensia) sunt in pericol sa primeasca mai putin decat credeau. primul an din extensie nu poate depasi salariul maxim. daca salariul maxim scade...scad si salariile.


    dar jucatorii au in as in maneca:

    The real trump card in the players' hands might be union decertification. Many of the league's practices, such as the salary cap and draft, may violate antitrust laws, had they not been agreed to via collective bargaining. These practices are exempt from the antitrust laws only so long as they are part of the CBA. This exemption continues even after the CBA expires, as long as a "labor relationship" continues to exist. But this relationship would end if the union were decertified, because the players would be abandoning their collective bargaining rights and turning the players union into a non-union trade association.

    Decertification would quickly be followed by an antitrust suit against the league, challenging its restraints against player movement and salaries. The salary cap, luxury tax, maximum salaries, limits on free agency, age limits and draft would all be under attack. Even the league's ability to stage a lockout would be challenged, and existing player contracts would likely become enforceable. "The league does not have a weapon in its arsenal that matches the potential threat of decertification and an antitrust suit," Feldman said.




    This strategy is risky. Without the benefits of collective bargaining, every player would be left on his own to negotiate with teams. They would also cede their rights to pensions, benefits, minimum salaries and other protections. An antitrust suit subjects both sides to a long and expensive court battle.

    Instead, the players are hoping that the one-two punch of decertification followed by an antitrust suit would motivate the league to negotiate toward a more favorable settlement and avoid the time, expense and uncertainty of litigation, along with the ensuing chaos. "The CBA is entirely tied to the existence of the union," Feldman said. "Without a union, there can be no collective bargaining. Without collective bargaining, there can be no collective bargaining agreement."



    asta e articolu complet scris de larry coon(salary cap guru, un fan lakers obisnuit...care s-a documentat mai bine decat oricine): http://sports.espn.go.com/nba/column...lockout-100922
    Last edited by Kobe24; 1st October 2010 at 21:59.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  18. #1110
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    din ce am citit treaba cu hard cap a fost impusa in NHL acum ceva vreme si acolo salariile vechi nu s-au pastrat. chiar in caz de hard-cap cred ca totusi in nba salariile vechi vor fi "grandfathered in". nu de alta dar in nba star power e mai mare decit in orice alt sport. ai 5 oameni pe teren si unul poate face o diferenta enorma. stiu ca si la hockey ai 5 oameni, dar acolo cu schimbari de linii parca nu e acelasi lucru ca in nba. in plus nba e mult mai po****r decit nhl.

    cum liga se bazeaza pe star power, vor trebui sa plateasca pt asta.

    mai mult decit atit, pozitia ligii cum ca pierde bani cacalau e subminata de 2 aspecte:
    1) salary cap-ul a crescut chiar in timp de criza, deci veniturile au crescut
    2) daca owners chiar pierdeau atitia bani cum de s-au dat salariile alea pt gay, jj, amare ?!

    pina la urma cred ca vor limita un pic salariile max, vor reduce durata contractelor garantate, poate vor reduce sau elimina o exceptie (MLE probabil).

    din pacate tot nu se va rezolva problema role players platiti mai mult decit merita - asta e adevarata problema, si doar partial cea a "contract-year phenomenon", care ar fi eliminata doar cu salarii garantate pe term f scurt (max 2 ani) sau, mai bine, salarii legate de performanta, in special a echipei.


    PS: @cgrecu - i know i railroaded you un pic mai sus, but really, i expect better from you. ai o virsta, esti parinte, trebuie sa dai dovada de intelepciune acum.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  19. #1111
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    din ce am citit treaba cu hard cap a fost impusa in NHL acum ceva vreme si acolo salariile vechi nu s-au pastrat. chiar in caz de hard-cap cred ca totusi in nba salariile vechi vor fi "grandfathered in". nu de alta dar in nba star power e mai mare decit in orice alt sport. ai 5 oameni pe teren si unul poate face o diferenta enorma. stiu ca si la hockey ai 5 oameni, dar acolo cu schimbari de linii parca nu e acelasi lucru ca in nba. in plus nba e mult mai po****r decit nhl.

    cum liga se bazeaza pe star power, vor trebui sa plateasca pt asta.

    mai mult decit atit, pozitia ligii cum ca pierde bani cacalau e subminata de 2 aspecte:
    1) salary cap-ul a crescut chiar in timp de criza, deci veniturile au crescut
    2) daca owners chiar pierdeau atitia bani cum de s-au dat salariile alea pt gay, jj, amare ?!

    pina la urma cred ca vor limita un pic salariile max, vor reduce durata contractelor garantate, poate vor reduce sau elimina o exceptie (MLE probabil).

    din pacate tot nu se va rezolva problema role players platiti mai mult decit merita - asta e adevarata problema, si doar partial cea a "contract-year phenomenon", care ar fi eliminata doar cu salarii garantate pe term f scurt (max 2 ani) sau, mai bine, salarii legate de performanta, in special a echipei.

    [/B]

    cu salarii garantate pe termen foarte scurt...nu prea ai stabilitate.
    cel mai bine e cu incentives...dar nu vezi...ca atunci cand jucatorilor li se propune asa ceva fac urat si echipele nu prea au de ales.

    exemplul cel mai bun a fost vara asta la memphis. diferenta aia mica de bani pana la 120% din rookie scale a amanat semnarea contractelor pana prin septembrie parca si jucatorii au obtinut ce au vrut.

    si cand se intampla asta...daca nu oferi tu...ofera altcineva. si in mod evident echipele nu se pot intelege intre ele sa nu dea mai mult.
    sigur asta nu e o scuza pentru contractele gen dampier...
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  20. #1112
    Johnny Knoxvill John's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    BAGDAD
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    nu e urit acum pt ca e negru, ci nu i se iarta cum i s-ar ierta unui alb.
    that's the point. si asta tot rasism e.
    cum poti sa dovedesti asta ? cunosti vreun lebron alb ?

    nu i se iarta usor din cauza ca era idolatrizat , pt cleveland era promise child , erou local ... era tot ce vrei tu ... era cleveland
    iar la NY e vina lui ca a lasat sa se inteleaga in tot timpu asta ca o sa vina in 2010 la ny ... si asa au ajuns si aia din ny sa il considere salvatorul suprem
    si pana la urma au ramas si aia si aia cu ochii in soare

    cand mai uitase lumea de el apare cu scuze din astea prostesti
    Maybe it's OK?

  21. #1113
    Johnny Knoxvill John's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    BAGDAD
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Carmelo Anthony was booed by fans while attending a WEC event near Denver.

    "First time in my life I've been booed," Anthony said Friday.




    inca o victima a rasismului
    Maybe it's OK?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •