Page 23 of 24 FirstFirst ... 1321222324 LastLast
Results 463 to 483 of 497

Thread: Pe marginea codului de punctaj. Analize, opinii, dezbateri...

  1. #463
    sport legend onlyme88's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    939
    Reputatie
    1
    Multumesc.
    Speram sa fie asa.

  2. #464
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    stiu ca cand a aparut prima varianta de cod 2013-2016 se zicea ca popa la sol va fi C(sfoara laterala cu 360),popa cu 540 D...aceleasi reguli si pt sfoara inainte si impusca-cioara.Mai sunt varabile chestiile astea?
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  3. #465
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    De pe TAA, schimbari din nou:
    More changes: "The CIII calculation of Final Score on VT has been rejected by the Competition commision. Therefore, for CIII the calculation system will be changed as the previous one, like in the old Code. Final Score = the average of the 2 vaults."
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  4. #466
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ce nu le-a placut la noua formula? Ca se punea mai mult accent pe executie?
    Pacat...
    www.fangymnastics.com

  5. #467
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Eu sper sa scoata o varianta de cod actualizata, ca deja e jale cu cel "actual"
    Mie-mi placea ca se punea accent pe executie, insa parca notele rezultate erau prea mici si prea greu de urmarit.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  6. #468
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Da, dar nici sa urci pe podium cu ratare nu mi se pare ok

  7. #469
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    O varianta de cod actualizata ce crezi ca ar contine? Aceleasi reguli care le plac lor.
    Cand in sfarsit ceva mi se parea ca merge spre bine... nu le-a convenit lor. Probabil rusii au facut gura, ca la ce saritoare au...

  8. #470
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by monalexa View Post
    O varianta de cod actualizata ce crezi ca ar contine? Aceleasi reguli care le plac lor.
    Pai sa contina noile reguli de bonusuri si executie la barna si sol, regula aceasta cu sariturile si ce schimbari or mai fi fata de varianta de cod care exista acum pe site-ul FIG....ca am auzit ca ar mai fi si altele.
    Fie ca ne plac sau nu regulile, sa le avem scrise.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  9. #471
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post
    De pe TAA, schimbari din nou:
    More changes: "The CIII calculation of Final Score on VT has been rejected by the Competition commision. Therefore, for CIII the calculation system will be changed as the previous one, like in the old Code. Final Score = the average of the 2 vaults."
    nasol...
    chiar m-am bucurat ca au introdus o varianta de calcul unde executia sa primeze....
    numele meu complet:Mitzilin Printzesuk Dragutzik Scumpik Frumusik Hannah Montana

  10. #472
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Eu sper sa scoata o varianta de cod actualizata, ca deja e jale cu cel "actual"
    Mie-mi placea ca se punea accent pe executie, insa parca notele rezultate erau prea mici si prea greu de urmarit.
    In ce sens erau greu de urmarit notele? Si care era problema ca notele erau mai mici? Nu inteleg legatura.
    www.fangymnastics.com

  11. #473
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Era greu de urmarit pentru ca nu mai ai nota fiecarei sarituri si trebuie sa pui pe hartie, sa calculezi niste note E aproximative ca sa-ti dai seama cat de bune au fost sariturile.
    Partea cu notele mici e o preferinta personala. La fete, de exemplu, o medie de 14 deja e una foarte buna, de varf, in timp ce la celelalte aparate se trece de 15 - 15.5. Iar FIG spunea ca doreste sa echilibreze diferentele prea mari de notare intre aparate.

    Ma rog, astea-s chestii subiective. Accentul pe executie nu era rau deloc.
    Last edited by Cata_RB; 21st March 2013 at 19:23.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  12. #474
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Este la barna o gimnasta cu penalizare de 0.5. Pentru ce o fi?
    Cu vechile reguli sa nu pui posturi consecutive, cind deja am doua, si cu noile reguli de pe forum sa nu poti edita dupa mai mult de 10 min. si cum nu mai stau mult pe net sa pot astepta pina scrie cineva la thread-ul celalalt, scriu aici:

    Din cite stiu eu - pe codul vechi - dezechilibrare si atingerea birnei cu mina se penalizeaza cu 0.5 Tot 0.5 penalizare e si la paralele cind atingi bara cu piciorul. Sper sa nu gresesc. Iar daca gresesc, sper ca ma corectati voi

  13. #475
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Alea sunt deductions, penalizari incluse in nota de executie. Sunt destul de putine variantele de penalities, care apar separat in rezultate. De exemplu, iesirea din covor la sol, din culoar la sarituri sau depasirea timpului.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  14. #476
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cred ca e vorba de o penalizare din nota finala, caci altfel nu se evidentiaza separat daca ratezi sau faci alta greseala. La barna poti primi 0.5 daca te asista antrenorul la coborare (am mai vazut cazuri din astea). Altceva nu stiu ce poate fi.
    www.fangymnastics.com

  15. #477
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    In sfarsit a fost actualizat codul de punctaj: http://figdocs.sportcentric.net/exte...?document=4018
    www.fangymnastics.com

  16. #478
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Din cate se pare a fost introdusa o noua regula. Salturile intinse de la barna vor putea fi devaluate la D de acum inainte daca nu respecta 100% pozitia. Cei de la FIG au facut si un montaj cu cateva salturi care de acum inainte ar putea fi devaluate. Larisa si Stefi sunt printre exemplele date

    http://www.youtube.com/watch?v=aTMkxcEpCRU
    www.fangymnastics.com

  17. #479
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    trebyie sa le curete urgent, da.

  18. #480
    senior camigym's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Nu pot sa cred ca au gasit grad de comparatie intre salturile prezentate-unele sunt de-a dreptul groaznice, altele mi se par frumos executate. As vrea sa vad salturile pe care ei le considera valabile. Oare au gasit asa ceva?

  19. #481

  20. #482
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mai multe detalii si explicatii cu privire la codul de punctaj (cu noile schimbari) in 74 de pagini: http://www.fedintgym.com/rules/files...20240114-e.pdf
    www.fangymnastics.com

  21. #483
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    cu micul amanunt de 74 de pagini m-am descurajat din start

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •