Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 32 of 32

Thread: Raptors: ce credeti?

  1. #22
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by KingMJames View Post
    i dig what you say. pur si simplu sunt niste mici diferente de interpretare. desi sunt de acord cu tine in mare parte din ce ai spus mai sus, singurele chestii pe care le-as mai adauga sunt faptul ca motivatia americii pt ajutorul din razboaie in europa pur si simplu se rezuma la o investitie care va returna (si care a returnat) profit. intentiile lor nu au fost asa nobile pe cat au declarat. dar recunosc ca motivul nu schimba faptul ca a fost un ajutor binevenit si necesar. in rest, ai spus, dupa parerea mea, niste facts si niste concluzii foarte adevarate (datele sunt fara discutie adevarate; doar am luat tot ce ai spus ca ansamblu) si cu care sunt si eu de acord. sunt multe lucruri care pot fi invatate de la cultura lor (in principal principiile legate de libertatea exprimarii -pe toate planurile). si in concluzie, cum ai spus si tu, e vorba de preferinte; se respecta toate atata timp cat exista niste argumente viabile.

    P.S. sta in grenoble . pe langa alpi, in haute-savoie.la vreo 100km de lyon.
    uuuuuu, grenoble.
    rullz. la 2 pasi de mare, la 1 pas de pirtiile de ski. les arcs, belle plagne ... cote d'azur. DAMN. muuuult mai bine decit in paris.

    cit despre motivatia US de a intra in razboi a fost mai curind una strategica decit financiara.

    1. IIRC au primit de la englezi niste insule ca plata pt distrugatoarele/crucisatoarele/fregatele (sau ce erau ele) lor vechi pe care le-au vindut inainte de a intra in razboi.

    2. la conferinta de la bretton woods au fost propuse 2 sisteme financiare: unul de catre keynes (un fel de einstein al economiei) bazat pe o moneda compozita (cum era ECU si cum sunt acum unitatile de la fondul monetar international) si unul de catre americani care avea dolarul ca moneda centrala.

    conferinta a avut loc in 1944. ghici care sistem a fost ales ....

    de asta dolarul a fost moneda de rezerva si baza sistemului monetar international pina la aparitia euro. pina la urma dupa criza din '70 s-a renuntat la o parte din principiile enuntate la bretton woods, dar tot dolarul a ramas tatic.

    3. daca tot vorbim de bani, sa nu uitam ca dupa ce au salvat curul europei de la un prelungit viol anal din partea lui hitler sau stalin, americanii au si bagat o gramada de bani in reconstructie - planul marshall. ai putea sa spui ca si-au recuperat banii aia, ca au fost o investitie etc (desi nu stiu cit exact au recuperat din ei), dar pina la urma ei si fara banii aia o duceau bine, dar fara banii aia europa era in ruine.

    banii aia i-au bagat iarasi strategic - pt a nu lasa po****tia saracita prada ideilor extremiste (citeste comuniste) si mai putin ca investitie.

    4. fara americani nu doar europa era in rahat. si japonia si koreea ar fi fost in mina rusilor/chinezilor.

    chiar cind japonia era aproape de infringere nu s-ar fi predat. americanii stiau ca ar fi trebuit sa invadeze insulele japoneze si japonezii le-ar fi aparat cu fanaticism, ceea ce ar fi insemnat pierderi grele pt americani. AFAIK rusii aveau pregatit in manchuria 1 mil de oameni cu care se pregateau sa invadeze japonia. si spre deosebire de americani lui stalin nu-i pasa de viata soldatilor lui.

    asta i-a fortat pe americani sa foloseasca bomba. poate si faptul ca voiau sa o vada in actiune, dar oricum de testat o testasera ei deja suficient.

    dupa 2 bombe japonia s-a predat neconditionat americanilor (nu aliatilor). war over, asa ca rusii n-au mai avut ocazia sa invadeze japonia. IMO 2 bombe au facut mai putin damage decit 50 de ani sub rusi.

    5. nici o tara nu face nimic doar animata de idealuri nobile. EVAR.
    as putea insa spune ca americanii au imbinat utilul cu placutul si in expansiunea lor au extins si democratia si economia de piata, ceea ce nu e un lucru rau. mult mai bun decit o expansiune a fascismului sau comunismului.

    6. de fapt, daca nu ar fi atitea tari care sunt complet nepregatite pt democratie si economie de piata (majoritatea tarilor din africa, middle east, mare parte din asia, parte din america de sud si, dupa cum se vede, parte din europa de est) poate nu ar fi asa de multi oameni care sa fie impotriva americanilor. insa tarile astea pur si simplu nu au mentalitatea si nu au trecut prin procesul care a dus in europa si US la democratie. sunt tari cu po****tii needucate, in*******ite religios, saracite (de lene si/sau de propria prostie) si atunci nu inteleg nimic din ea si ajung sa o urasca din invidie si prostie.

    daca nu ar fi interese economice la mijloc, in jurul tarilor astora ar trebui construit un mare zid si o data la 100 de ani cineva sa arunce un ochi sa vada daca au depasit faza de trib/sharia/feudalism/mentalitate de mici state (gen principate) si daca au ajuns sa aiba un sentiment de natiune, sa descopere drepturile omului, sa formeze un parlament si sa realizeze ca pamintul e rotund si se invirte in jurul soarelui. daca da, atunci mutam zidul mai incolo. daca nu, cel mult le dam niste margele colorate pt niste resurse pe care ei probabil ca oricum nu stiu sa le exploateze si ne mai vedem peste inca 100 de ani.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    -francezii sunt nationalisti. Eram odata de ziua eliberarii parisului la Mairie de Paris si rememorau clipele cand generalul leclerc elibera parisul...pe un jeep american. N-au pomenit nici o secunda ca americanii sau englezii i-au ajutat sa isi elibereze tara. Aia au murit sa ii elibereze pe ei si recunostiinta ZERO. Niste papa-lapte, francezii. Practic nici n-au contat WW2. Desi aveau si ei armata si oarecum bine echipata. Cand i-au atacat nemtii au fugit francezii ca potarnichiile.
    -salariul mediu era pe undeva pe la 1500 USD mana luna net. Destul de putin insa au un sistem social bune pus la punct.
    -au sindicatele f puternice si decat sa dea un om afara mai bine il tin acolo chiar daca freaca menta. E mai scumpa pentru companie sa il dea afara.
    -altfel tara frumoasa, obiective turistice f multe, insa destul de scump.
    -aproape imposibil pentru un strain sa fie asimilat; si d ee cetatean francez e tratat tot dupa culoarea pielii; lucram si cu un tip negru si francezii nu ii spuneau niciodata pe nume...cica baiatul ala negru. Evident cand nu era de fata.
    Ei oamenii de rand francezi ii privesc pe americani cam cum ii privesc romanii pe francezi. Adica ca si pe ceva superior.

    -In america e organizarea muncii superioara. Si orice lucru trebuie facut 100% bine; la noi la romani de regula cand facem ceva 80% e ca si gata facut.
    In Romania unul munceste si 5 freaca menta criticandu-l pe ala de munceste.
    Si in America mai freaca unii menta insa e o tara puternica cu resurse f multe. Si la un job sunt destul de multi fiecare cu taskurile lui bine definite.

    Are si america bubele ei ca orce societate. Insa daca omul cam are tot ce ii trebuie nu prea il mai intereseaza sa stie ca guvernul nu face bine ce face sau ca nu-s ce politician face afaceri.
    Americanii ca oameni sunt f po****ri si contrar a ce se spune nu sunt deloc infumurati. Nu stiu de unde ati scos-o si pe asta.
    Au insa o alta cultura decat cea europeana insa e o chestie de obisnuinta.
    Eu cand merg in franta sau italia de ex ma mira cata nesimtire exista la aia. In America m-am obisnuit cu un anumit grad de confort si ca oamenii sa fie extrem de amabili si civilizati.

    Insa oriunde ai sta important e sa ai bani. Daca ai bani suficienti te poti declara fericit si la prundu' bargaului. Dar sa ii ai. Parerea mea.

  3. #24
    me BAK's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    TX
    Posts
    4,470
    Reputatie
    1
    Last edited by BAK; 11th August 2009 at 09:30.
    “I weigh 330,000 pounds…I’m the NBA’s best NFL player, and I’ve always been the sexiest 7-footer in the NBA – for 12 years running.”

  4. #25
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    e strainii ajtia oameni rai si invidiosi.
    ei stie ca in ro sa face carte, dom'le, nu ca la ei, si da invidie n-a pus nici o facultate romaneasca pa lista.

    si preferata mea
    romania ar fi fost tare dom'le daca o lasau ailalti.

    (combina ideea de conspiratie mondiala cu o cretinatate de genul: clippers ar fi fost campioni daca ii lasau celelalate echipe sa cistige. da, dar de ce ar fi facut asta celelalte echipe cind fiecare se bate pt el ?!?!)
    Now this, my friend, is gonna be fun

  5. #26
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    Oricum estul europei este in urma cu un deceniu fata de europa de vest si SUA!

    Avem o tara in care ai posibilitatea sa faci orice economic (ai cum sa faci agricultura , turism si poti pune bazele si unei industrii puternice).Dar acum intra partea cu conspiratia : Marile puteri de afara au vre-un interes sa prosperam ( au vre-un interes sa ne ajute ) ? De ce sa exportam noi bunuri mai ieftine decat ei ? De ce sa nu mai importam produsele lor ?
    Am fost odata granarul Europei! Acum solul nostru nu mai e bun ? NU

    Cat despre Universitati , sa fim seriosi! Caseta tu ai ajuns acolo si ai job-ul unui american. Romanii nu sunt prosti , sunt chiar foarte destepti! Numai ca talentele noastre nu sunt valorificate aici , in tara , ci afara !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    866
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by obye View Post
    Oricum estul europei este in urma cu un deceniu fata de europa de vest si SUA!
    estul europei poate ,noi suntem cu 2 secole in urma suei ca si dezvoltare

  7. #28
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    hai sa nu exageram ...
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    866
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by obye View Post
    hai sa nu exageram ...
    nu e deloc exagerare...romania din punct de vedere al dezvoltarii economice si al infrastructurii se afla la secole de americani

    exagerare ar fi sa ne credem la un deceniu de ei

    pai inseamna ca peste 10 ani o sa fim cum sunt ei acum?

    nba?? zgarie nori ??atacuri teroriste??gangs??
    sosele fara gropi macar


    i don't think so
    Last edited by nba28; 11th August 2009 at 16:43.

  9. #30
    sport legend obye's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    B-Town
    Posts
    1,508
    Reputatie
    1
    gangs(baetzi de carteer) we have ! atacuri tziganiste sunt ! zgarie "branza" suntem toti !

    Dar NBA inca nu ! So , you might be right !
    "The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."

  10. #31
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by obye View Post
    Oricum estul europei este in urma cu un deceniu fata de europa de vest si SUA!
    ca educatie e in urma cu 50 de ani
    ca mentalitate e in urma cu citeva sute de ani (vezi cum se calca pe picioare aia sa pupe moaste)

    Quote Originally Posted by obye View Post
    Dar acum intra partea cu conspiratia : Marile puteri de afara au vre-un interes sa prosperam ( au vre-un interes sa ne ajute ) ? De ce sa exportam noi bunuri mai ieftine decat ei ? De ce sa nu mai importam produsele lor ?
    Am fost odata granarul Europei! Acum solul nostru nu mai e bun ? NU
    1. conspiratia pulii. au americanii si nemtii si francezii si englezii griji mai mari decit sa conspire impotriva romaniei. e ca si cum mi-ai spune ca o haita de lei s-au apucat sa conspire impotriva unui pui de gaina sau a unui soarec.

    nu mai crede toate *****urile pe care le citesti prin tabloide, prin carti de mina a 14-a, le vezi la tv sau le auzi de la diversi alti distrusi care cred toate *****urile pe care le aud pt ca nu-s in stare sa judece singuri.

    2. in mod normal NIMENI nu are vreun interes sa te ajute. si degeaba te va ajuta daca tu nu te ajuti singur. daca astepti ajutor de la altii in loc sa pui mina pe munca, atunci iti meriti soarta. daca stai sa cersesti in loc sa muncesti, iti meriti soarta.

    3. aia cu importul e o timpenie crasa. daca aveau nevoie de ro ca sa exporte produse, atunci nu era nevoie sa o bage in UE. cind ro a intrat in UE automat inseamna ca va primi bani de la tarile mai bogate. daca voiau doar export, export face europa si in tari care nu-s in UE.

    de ce se importa produse din UE si nu se fabrica in ro ?
    simplu. industria era la pamint in '90 - cu dotari din anii '50, dezorganizata, cu incompetenta crasa de la un cap la altul, fara oameni motivati sau pregatiti sa faca munca de calitate.

    pur si simplu ce avea ro la mom ala - firme de stat crescute intr-un mediu protejat si lipsit de concurenta - nu putea concura cu firmele care timp de 50 de ani au crescut intr-un mediu concurential care le-a facut eficiente, capabile sa se adapteze etc si care erau dotate cu echipamente de ultima generatie si aveau muncitori motivati si calificati.

    de ce timp de 20 de ani situatia nu s-a imbunatatit prea mult ?

    pt ca nu a existat o strategie guvernamentala clara care sa incurajeze exporturile, majoritatea "afaceristilor" au cautat tunuri in loc de investitii solide care se dezvolta in ani de zile (de aia de ex s-au taiat atitea paduri si s-a vindut lemnul neprelucrat - se faceau bani mai rapid, chiar daca long term era mai bine ca macar sa faci o fabrica si sa vinzi lemnul prelucrat, nu ca materie prima).

    pina la urma totul vine din mentalitatea poporului roman.

    4. in mod exceptional in contextul de fata europa chiar incearca sa ajute ro. pt ca europa vrea sa concureze dpdv economic cu US, japonia si china si pt asta are nevoie de resurse, suprafata mai mare si po****tie multa, pt ca chiar daca ai cea mai eficienta economie din lume daca esti o tara mica va fi extrem de greu sa te bati cu gigantii care poate sunt mai putin eficienti dar te depasesc la sume absolute (de ex ai PIB/locuitor de 2 ori mai mare, dar la PIB total ei au de 100 de ori mai mult).

    pt a concura cu astia europa incearca sa integreze economiile din europa centrala si de est, pt ca daca si astea ar fi puternice, atunci europa ar fi overall mai puternica. insa daca romanii sunt lenesi, prosti, hoti, cersetori si incompetenti, europenii nu pot face prea mult, pt ca nu pot ei sa puna guvern cu oameni de-ai lor, care chiar se pricep si ar face treaba.

    ca idee, portugalia a crescut dpdv economic in 9 ani cu ajutorul UE cit ar fi crescut singura in cam 100. iar spania prin 1980 era pielea pulii dupa ce a murit franco, iar acum sunt a 4-a economie din zona euro dupa nemti, francezi si italieni (mda, si pe mine m-a surprins cind am aflat ca italia e pe 3 ).

    insa nimeni nu te poate ajuta cu forta.
    romanii si-au batut joc de ajutorul pe care l-a oferit europa - n-au fost in stare nici macar sa cheltuie banii care li s-au pus la dispozitie.
    tot vina UE e si asta ?

    Quote Originally Posted by obye View Post
    Caseta tu ai ajuns acolo si ai job-ul unui american
    nu-s in US. nici macar n-am pus piciorul acolo.
    dar imi doresc sa ajung p'acolo, sa vaz si eu care e treaba.

    Quote Originally Posted by obye View Post
    Romanii nu sunt prosti , sunt chiar foarte destepti!
    alta timpenie patriotarda bagata in capul majoritatii romanilor si pe care multi o cred orbeste.

    in realitate ro nu-s nici mai destepti nici mai prosti decit alte popoare. media cam tot p'acolo e.
    insa sunt mai lenesi, mai hoti, mai mincinosi, mai betivi, MULT mai necivilizati si mai primitivi decit popoarele din tarile civilizate. si aici se face diferenta. un neamt chiar daca e mai prost decit un roman, daca trage tare, daca e serios, daca munceste va ajunge sa aiba mult mai multe si o viata mult mai frumoasa decit un roman destept care insa freaca menta in fata blocului la spart seminte ca doar munca e grea si el are impresia ca i se cuvine sa primeasca cadouri de la stat.


    iar apropo de chestii din astea patriotarde: un tip care ajuta nord coreeni sa fuga din tara povestea ca multi dintre ei credeau ca kim jong il e de fapt baiat de treaba si ca aia din jurul lui sunt de fapt responsabili de starea in care se afla tara. exact ca o circa de romani care credeau/inca mai cred ca ceausescu era baiat de gasca, dar "ailalti" erau nasoi.

    acelasi tip de regim, aceeasi propaganda.
    si prinde la gugustiuci ceva de speriat.

    Quote Originally Posted by obye View Post
    Numai ca talentele noastre nu sunt valorificate aici , in tara , ci afara !
    aici ai nimerit-o
    pt ca peste "calitatile" enumerate mai sus, romanii sunt si invidiosi.
    americanii cind vad ca unu are succes, incearca sa-l imite. daca ala face 10 mil si eu copiez reteta lui si fac si eu 1 mil, eu zic ca nu e rau.
    in schimb romanul prefera sa-i puna aluia bete in roate. decit sa munceasca si el sa fie si el la fel de bogat (sau pe aproape) mai bine sa fie toti saraci.

    si tot idiotii aia de care zic decid prin votul lor cine conduce tara - niste hoti si incompetenti la fel ca ei.

    si atunci cine e dispus sa traga tare ajunge la concluzia ca mai bine se duce undeva unde e apreciat si unde poate sa vada si sa se bucure de rezultatele muncii lui.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  11. #32
    raptor 4ever :)
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Toronto
    Posts
    1,566
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    iar apropo de chestii din astea patriotarde: un tip care ajuta nord coreeni sa fuga din tara povestea ca multi dintre ei credeau ca kim jong il e de fapt baiat de treaba si ca aia din jurul lui sunt de fapt responsabili de starea in care se afla tara. exact ca o circa de romani care credeau/inca mai cred ca ceausescu era baiat de gasca, dar "ailalti" erau nasoi.

    acelasi tip de regim, aceeasi propaganda.
    si prinde la gugustiuci ceva de speriat.
    nu cred ca prinde, e probabil o combinatie de sindromul stockholm si poate o metoda de a suporta situatia (daca incerci sa te convingi ca de fapt nu e asha rau, dupa o vreme probabil o sa incepi sa crezi).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •