Page 43 of 47 FirstFirst ... 334142434445 ... LastLast
Results 883 to 903 of 967

Thread: Gimnastica ritmica-diverse

  1. #883
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Faza cu obiectele este de acum una destul de incurcata. Inainte se faceau prin rotatie, cate un obiect era inlocuit la fiecare doi ani si se facea un fel de rotatie. Acum coarda a fost scoasa pentru un total de 6 ani (cand trebuia sa fie doar pe timp de 2 ani). Nu se stie care este motivul dar gurile rele spuneau ca federatia Rusa si-a bagat coada in aceasta afacere pentru ca gimnastele lor au destule probleme cu sariturile/salturile care fac parte din componenta de baza a coardei (piruetele=panglica, echilibrul=maciuci, flexibilitate=minge, toate 4 in egala masura = cerc). Multora le este foarte teama ca nu se va intoarce coarda inapoi niciodata pana cand rusoaicele nu vor invata sa isi inalte fundul de pe covor.
    Ma bucura enorm prestatia Alexandrei si as vrea sa o felicit cu mare caldura! Daca nu ma insel, nota ei de dificultate nu incepe chiar de la 10 (am vazut niste calcule ca ar incep de undeva de la 8,50) si de acolo notele mai "mici" dar care defapt mie mi se par bune. Inca mai are ani in fata si sunt sigura ca daca se tine va progresa mai ales prin respectul care il va cuceri de la arbitre. Din pacate asta conteaza foarte mult in gimnastica ritmica. Oricum, pentru mine esti o mare campiona Alex! BRAVO!!

  2. #884
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    felicitari Alexandra!!! Din pacate nu am avut timp sa vad prea mult weekend-ul asta, merci pentru rezultate ca nu le gaseam

  3. #885
    sport legend Deanna's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    376
    Reputatie
    1
    Dificultatea Alexandrei a fost la toate obiectele intre 8 si 8.5, exact nu le stiu, dar scria in aplicatie. Nu cred ca a avut cineva dificultate 10.. Am observat pe la 9.3 sigur, dar nu am fost prea atenta la aspectul asta. Bine posibil sa nu fi fost acordata intreaga dificultate, asta nu stiu ca nu ma pricep chiar deloc .

  4. #886
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    Rusoaica de la minge a avut 9.5

  5. #887
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Nu ma refeream la dificultatea acordata la final, ci la dificultatea din start expusa pe fisa de concurs a gimnastei. Rusoaicele sigur incep de la 10, la aproape toate obiectele altfel nu le-ar lasa federatia sa participe. Gimnastica ritmica este MULT mai stricta asupra acordarii elementelor, si de aceea nu prea vezi note de 10 sau peste 9 la dificultate la finalul exercitiilor. Spre exemplu, nici o pirueta cu piciorul la cap efectuata la artistica, nu s-ar acorda la ritmica din cauza gravelor probleme de executie (doar poate cel al Anei Porgras ). Oricum, intradevar Alex nu are aceeasi dificultate de start ca alte gimnaste si de acolo notele mai mici. Desi la executie ar merita mai mult zic eu. As fi insa curioasa sa stiu care sunt notele de start ale exercitiilor ei ca sa le comparam cu ce i-au acordat sau scazut arbitrii la sfarsit sa intelegem de ce este nemultumita.

  6. #888
    sport legend Deanna's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    376
    Reputatie
    1
    S-a aratat nemultumita de note?
    Am putea sa-i scriem pe facebook mesaj privat sa o intrebam .. desi nu stiu daca are voie sa spuna

  7. #889
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Deanna View Post
    S-a aratat nemultumita de note?
    Am putea sa-i scriem pe facebook mesaj privat sa o intrebam .. desi nu stiu daca are voie sa spuna
    Dupa exercitiul cu panglica mi s-a parut nemultumita de nota. Adevarul este ca a scos un exercitiu aproape perfect, nu am vazut cusur si nu inteleg nota de la executie. Ma intrebam daca i-au neacordat si ceva dificultate si as fi curioasa sa stiu nota de plecare a exercitiilor ei. Eu cred ca isi dorea foarte mult sa prinda o finala si din punct de vedere a notelor a fost destul de aproape (cu exceptia maciucilor).

  8. #890
    incepator
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Deanna View Post
    S-a aratat nemultumita de note?
    Am putea sa-i scriem pe facebook mesaj privat sa o intrebam .. desi nu stiu daca are voie sa spuna
    Scrie-i pe privat, poate iti rapunde! Ai tu ceva special si sigur toata planeta isi face timp!

  9. #891
    sport legend Deanna's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    376
    Reputatie
    1
    Si tu ai ceva special, nu intelegi o gluma!

  10. #892
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Zilele acestea se desfasoara CM de gimnastica ritmica de la Kiev si sunt transmise in direct si de TVR2
    Programul este urmatorul:
    Azi joi (29.08) de la ora 20.00 sun finalele la maciuci si la panglica ( din pacate finalele la minge si cerc au fost ieri )
    Vineri (30.08) de la ora 17.00 finale la individual compus
    Sambata (31.08) de la ora 15.00 tot finale
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  11. #893
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Alexandra in calificari la cerc http://www.youtube.com/watch?v=Cjpv9_-9xUU si la minge http://www.youtube.com/watch?v=ALCpY4pHLmM
    Frumos. Bafta azi!

    Parca la individual e pe 8 dupa doua aparate.

    Nu cumva si azi sunt tot calificari de fapt?
    Last edited by monalexa; 29th August 2013 at 15:16.

  12. #894
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Merci!!! Superba Alexandra!
    Si ieri si azi si calificari si finale conform tvr:

    program tvr:
    Miercuri, 28 august, de la ora 20.00 – Finalele la cerc și minge.
    Joi, 29 august, de la ora 20.00 – Finale la măciuci și panglică.
    Vineri, 30 august, de la ora 14.00 – Individual compus (Grupa B) și de la ora 17.00 – Individual compus (Grupa A).
    Sâmbătă, 31 august, de la ora 15.00 – Grup – și de la ora 17.30 – Calificări.
    Duminică, 1 septembrie, de la ora 15.00 – Grup – și de la ora 16.50 – Gala laureaților și Ceremonia de închidere.

    Stiti cumva la ce aparat urma sa fie acompaniata live? La minge cumva?

    Rezultatele:

    http://www.rhythmicgymnasticsresults...2013/kiev.html
    14 PISCUPESCU Alexandra ROU 33.000
    cerc: 7.850,8.400 - 16.250 (17)
    minge: 8.350,8.400 - 16.750 (14)

    Of, a ratat maciucile. Locul 11 intermediar

    11 PISCUPESCU Alexandra ROU 49.266
    maciuci: 6.700,7.466, 0.05 - 14.116 (27)
    panglica: 8.000,8.266 16.266 (7)
    Last edited by ancaqwe; 29th August 2013 at 16:17.

  13. #895
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Ancaqwe, ea avut acompaniament live la panglica, dar numai la cupa mondiala de la Bucuresti ce s-a desfasurat acum cateva luni. A fost un moment superb!

    Maciucile din pacate ii cam dau batai de cap, daca nu s-ar fi scos coarda pe o perioada de 6 ani, altfel ar fi stat lucrurile pentru ca ea este o buna saltareata (cerinta de la coarda). Oricum am vazut ca a luat 16,200 la panglica numai si toti spun ca ar fi facut un exercitiu fara cusur. Abia astept sa-l vad pe youtube pentru ca acest exercitiu valoreaza usor 16,800 daca nu mai mult (executat curat).

  14. #896
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    merci!
    am citit undeva o declaratie a Irinei Deleanu ca va avea si la mondiale acompaniament... Din cauza asta eram curioasa
    Dar cand reintra coarda? Si ce aparat iese?

    De pe facebook - Romanian Gymnastics Fan
    Alexandra la panglica
    http://www.youtube.com/watch?v=omXIEHJsG9o
    (locul 11 la panglica, calificata pe 16 la AA)
    Bafta, multa bafta Alexandra in finala AA Poate mult mai mult de 16, numai sa ii iasa maciucile
    Last edited by ancaqwe; 30th August 2013 at 12:57.

  15. #897
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Eu am inteles aseara ca nu e permis acompaniamentul live in competitii deoarece ar oferi gimnastei un plus ca spectacol.
    Ele spuneau ca la patinaj e permis dar din cite stiu eu si acolo e doar in gale.

    A inceput concursul,e seria Alexandrei,a evoluat la panglica,nota mai micuta decit ieri,Irina a spus ca a bijbiit un pic.

    Cit despre coarda,Irina spunea ca a fost scoasa momentan pentru ca nu se vedea foarte bine la tv datorita vitezei cu care este minuita de gimnaste.

  16. #898
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    M-am uitat si eu ieri si mi-au placut f mult fetele care au castigat aurul si argintul dar si Alina Maksymenko si coreeanca Son
    Pacat doar ca Alexandra nu urcat mai sus in clasament ...
    Si am ramas placut impresionata de tribunele arhipline , se vede ca ucrainienii iubesc gimnastica
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  17. #899
    incepator
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Am citit cu placere mesajele din forum. M-am bucurat sa vad cat de mult va place gimnastica ritmica si in acelasi timp am remarcat regretul multora ca gimnastica ritmica la noi e un sport de nisa, practicat din ce in ce de cat mai putine fete. De aceea ma gandeam sa po****rizez o stire ce ar putea interesa pe cei ce citesc aceasta sectiune. Clubul Sportiv PRO AKTIV din Bucuresti doreste sa se extinda deschizand o noua sala de antrenament. Pentru aceasta este nevoie de antrenoare si/sau intructoare de gimnastica ritmica. Se cauta o persoana cu experienta relevanta in domeniu (fosta gimnasta de ritmica sau persoana cu studii de specialitate in domeniu). Persoanele interesate sunt rugate sa-mi dea mesaj privat pentru detalii. Daca gasiti interesant anuntul meu atunci va rog frumos sa-l raspanditi si in cronologia dvs. de Facebook. Va multumesc tuturor celor care iubiti gimnastica ritmica pentru po****rizarea acestui sport.
    http://www.pro-aktiv.ro/gimnastica-ritmica/

  18. #900
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Hello,

    Unde se poate inscrie o fetita de 7 ani la gimnastica ritmica in Bucuresti? Am o prietena care doreste sa isi inscrie fetita si nu stie unde sa mearga. Imi recomandati ceva? Multumesc anticipat :-)

  19. #901
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    In afara de lista de cluburi de pe site-ul federatiei, nu ma pricep sa spun mai mult.
    http://www.frgr.ro/cja_ian.2012.pdf
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  20. #902
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Merci Cata uite ca la astea nu m-am gandit

  21. #903
    junior rmclub's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    128
    Reputatie
    1

    Smile Francesca Baciu-balerina

    Dragi prieteni din sport,

    Va invitam sa o sustineti pe Francesca,fosta gimnasta si in prezent balerina,colaboratoare cu Opera Romana,in concursul Un tribut valorilor culturale romanesti,prin care se promoveaza tineri talentati din diferite domenii:muzica,literatura,dans,pictura.
    Ea este una din finaliste acestui concurs,la categoria dans contemporan,cu dansul Blestem-Maria Tanase.
    Acest concurs este postat pe facebook,iar intr-una dintre etape se desemneaza favoritul publicului.
    Va invitam sa o sustinem cu un LIKE,pe pagina de mai jos,sub filmulet.
    https://www.facebook.com/RomaniPentr...omment_mention

    Va multumim si ne e dor de voi! Si suntem mereu la curent cu toate evenimentele sportive romanesti.
    Ne mandrim cu fetele noastre,foste gimnaste la Royal Motors Club si actualmente membre de frunte ale lotului national!
    Va dorim o seara minunata!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •