Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 36

Thread: Andone isi prelungeste contractul

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1

    Andone isi prelungeste contractul

    De fapt se numeste Andonie, dar a fost cunoscut in fotbal ca Andone. In iarna a fost demis cu mare tam-tam de catre presedintele de atunci al lui Dinamo (Giovanni Becali the first) si i s-a gasit echipa in Cipru (adica in Uniunea Europeana, o tara unde nu se ajunge iarna la -20 Celsius si nici nu este dependenta de gazele naturale rusesti), multipla lor campioana Omonia Nicosia. Deunazi ne anunta ca la vara n'ar prea veni la Dinamo ca tocmai si-a prelungit contractul cu Omonia. Va invit sa discutam daca Andone este o victima a lui Becali, sau a fost favorizat prin transferul in Cipru.

  2. #2
    trops mblue's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,651
    Reputatie
    1
    andone e un antrenor bunicel, nu extraordinar dar bunicel. nu stiu de ce suporterii dinamovisti il doresc asa de mult,dupa o stabilizare la nevilelul conducerii, un antrenor strain ar fi cel mai bun

  3. #3
    Banned Andy1987's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    590
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Romeo
    De fapt se numeste Andonie, dar a fost cunoscut in fotbal ca Andone. In iarna a fost demis cu mare tam-tam de catre presedintele de atunci al lui Dinamo (Giovanni Becali the first) si i s-a gasit echipa in Cipru (adica in Uniunea Europeana, o tara unde nu se ajunge iarna la -20 Celsius si nici nu este dependenta de gazele naturale rusesti), multipla lor campioana Omonia Nicosia. Deunazi ne anunta ca la vara n'ar prea veni la Dinamo ca tocmai si-a prelungit contractul cu Omonia. Va invit sa discutam daca Andone este o victima a lui Becali, sau a fost favorizat prin transferul in Cipru.
    Conducerea lui Dinamo nu-si merita locul! e rusinos ce se intampla la dinamo...pacat de club, a ajuns o mare bataie de joc din cauza unor oameni incompetenti.

  4. #4
    Banned remy's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,858
    Reputatie
    0

    Exclamation

    Cea mai proasta decizie din istoria clubului a fost inscaunarea ca presedinte a lui Giovanni Becali.
    Doar se stia ce a facut cu Rapidul, a pustiit totul pe acolo.
    Asta a fost si blestemul lui Andone, sa vada "investitorii" ca au gresit ajutandu-l pe Don'Giovanni pt. a-l demite.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Andy1987
    Conducerea lui Dinamo nu-si merita locul! e rusinos ce se intampla la dinamo...pacat de club, a ajuns o mare bataie de joc din cauza unor oameni incompetenti.
    conducerea asta a lui Dinamo, asa incompetenta cum este (daca mai facea 4 blaturi ar fi fost cea mai buna din Romania, nu-i asa ?) aduce bani la Dinamo si mai si plimba niste huligani care rup scaune pe alte stadioane. Cati bani aducem noi la Dinamo ? Una este presedintele tarii, pe care-l votam odata la 4-5 ani, alta este patronul, pe care nu-l alegem ci face ce vrea cu banii lui. Spunea cineva ca trebuie antrenor strain la Dinamo, in timp ce un antrenor romān antreneaza la Krakow. Dar hai sa vedem ce 'mari' antrenori au fost pe la noi in ultimii ani si ce fac ei acum ? Alesanco ? Zenga daca nu ajungea la Steaua ? Esteban ? Nu ne prea da noua mana sa avem antrenori adevarati si atunci de ce nu mai incercam cativa autohtoni ? Generatia de aur s-a cam retras, mai se agita un pic Hagi, dar parca vad ca nu prinde sfarsitul sezonului.

  6. #6
    Banned remy's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,858
    Reputatie
    0
    "In mai sint inapoi!"

    Sansele lui Ioan Andone de a cistiga cu Omonia campionatul in Cipru s-au diminuat dupa remiza de la Apollon, insa formatia este in carti si pentru Cupa, fiind calificata in semifinale. Andone s-a confesat apropiatilor, afirmind ca ii asteapta la Nicosia pe Nicolae Badea si Gigi Netoiu, pentru a discuta o eventuala revenire in Stefan cel Mare. Sefii dinamovisti inca nu s-au pus toti de acord in privinta lui Ando. Totusi conteaza si atitudinea fanilor, care insista pentru intoarcerea lui Andone. Suporterii au tinut legatura telefonic cu tehnicianul, care le-ar fi transmis acestora, pentru a-i linisti: "In a doua parte a lunii mai sint acasa, la Dinamo, dupa ce termin campionatul si Cupa cu Omonia!".

  7. #7
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Sa vina naibii odata inapoi la Dinamo, m-am plictisit ca la toate stirile din sport sa aflu ce mare meci a mai facut Omonia in super puternicul campionat al Ciprului si cum Ando e alaturi de suporteri

  8. #8
    Banned remy's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,858
    Reputatie
    0
    Tu crezi ca dadeau aia o gramada de bani pe un antrenor de mana a doua ?
    Si, daca a venit la echipa de 3 luni, cine din lumea asta poate face minuni asa rapid, cu o echipa straina, necunoscuta prea bine de Andone ?

  9. #9
    Socrate!
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Moldova
    Posts
    8,157
    Reputatie
    1
    Esteban?

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by remy
    Tu crezi ca dadeau aia o gramada de bani pe un antrenor de mana a doua ?
    Si, daca a venit la echipa de 3 luni, cine din lumea asta poate face minuni asa rapid, cu o echipa straina, necunoscuta prea bine de Andone ?
    Protasov !
    Oleg Protasov !

    Zenga !
    Walter Zenga! (a dus Nationalu in turul al Cupei UEFA , dupa ce altii de la Dinamo s-au chinuit 16 ani )

  11. #11
    Banned remy's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,858
    Reputatie
    0

    Cool

    Quote Originally Posted by alejandro
    Esteban?
    Da, reamintesc, pupati-i talpile lui Giovanni, care a ajutat rivalele sa-i ajunga pe cei de la Dinamo, care avea o diferenta mare fata de celelalte, dupa care, dupa ideea lui "stralucita" de a-l da afara pe Andone, a inceput haosul la Dinamo.
    Bucurie desarta, pt. ca Dinamo isi va reveni de la anul, poate cu Andone pe banca.

  12. #12
    Banned Andy1987's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    590
    Reputatie
    0
    da, si va fi in grupele uefa cl, alaturi de aratura, zambovia si blataria =)) ce veti face? veti mitui si pe juve? =)) sau alte forte europene? ca dak-si va reveni, e logic ca tu intelegi pt. ca te stiu, ca intra deja in grupele uefa cl =)) sigur ca da,,,si marmota =))

  13. #13
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Andy, nu mai vb de ucl, ca deocamdata doar se pregatesc

    cat despre andone, nu stiu daca se intoarce, mai ales ca declara nu stiu pe unde ca are de gand sa-i aduca la omonia pe danciulescu, zicu si inca cativa
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  14. #14
    Banned remy's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,858
    Reputatie
    0
    Daca ramanea Andone, acum nu erau la 5 puncte distanta, ci la 10, dupa cum juca Dinamo pana in luna Noiembrie 2005 ... stiti voi: cine vine-n groapa, fara 5 nu scapa.
    Andone asteapta miscarea lui Netoiu, Badea si Borcea pt. a reveni, pt. ca nu mai e Giovanni.
    Doar daca vine mafiotul sa nu mai poata reveni Andone.

  15. #15
    ex-hip Hipgnosis's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,909
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by remy
    Da, reamintesc, pupati-i talpile lui Giovanni, care a ajutat rivalele sa-i ajunga pe cei de la Dinamo, care avea o diferenta mare fata de celelalte
    Da, un punct
    Si asta pt. ca Steaua a facut egal acasa in ultima etapa cu Vasluiul - surpriza campionatului !!! - pt. ca altfel va lasa andone la...2 puncte in spatele liderului.
    Si oricum v-a lasat pe un bine-meritat loc 5 in grupele UEFA, si implicit afara din Europa ca de obicei...Mare antrenor, n-am ce zice.
    De Cipru ce draq sa mai zic ca e un campionat cu 3 clase sub cel al Romaniei. Si nici acolo nu reuseste sa ia titlul , ca deh nu joaca in Divizia Netoiu, si nu "fluiera" porcea. Daca era macar Turcia sau Grecia mai ziceam.
    Acum parca ma rog si eu sa va vina andone inapoi. O sa fie la fel de util echipei ca danciulescu, alexa, barcauan, si celelaltye vedete repatriate de militieni
    Ce lume mica. putin mese

  16. #16
    Banned Andy1987's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    590
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by d3d3
    Andy, nu mai vb de ucl, ca deocamdata doar se pregatesc

    cat despre andone, nu stiu daca se intoarce, mai ales ca declara nu stiu pe unde ca are de gand sa-i aduca la omonia pe danciulescu, zicu si inca cativa
    deci eu ti-am spus cum gandeste remy: ca deja dinamo e in grupele uefa cl.

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alejandro
    Sa vina naibii odata inapoi la Dinamo, m-am plictisit ca la toate stirile din sport sa aflu ce mare meci a mai facut Omonia in super puternicul campionat al Ciprului si cum Ando e alaturi de suporteri
    Inca putin si-l faceti erou national pe Andone. Daca va mai lasa sa 'fierbeti' un pic pe la Cluj, ii veti oferi un salariu mai bun lui Ando decat lui Mourinho. Si iata ce isteti au fost Ando si Giovanni. El s-a dus acolo pe bani mai multi, in schimb acum ati da tot ce aveti pentru a-l aduce inapoi, asa ca vedeti ce banca devalizati, ca nu prea veti avea bani pentru noile pretentii.

  18. #18
    Banned remy's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,858
    Reputatie
    0
    Andone: "Sīnt şanse să mă īntorc"

    Andone dă de īnţeles că ar reveni, īnsă doar dacă e dorit de toţi şefii, lucru de care se īndoieşte: "Am semnat un contract nou cu Omonia, dar depinde de ce se vrea şi la Dinamo. Mă doare inima de ce se īntīmplă acum! Şanse sīnt să mă īntorc, dar şefii sīnt īncă īmpărţiţi. Credeţi că mă vor toţi? Apoi sīnt 4 jucători care la vară termină contractele cu echipa, plus Petre care pleacă. Am o mare dilemă!".

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    un baiat inteligent

    Spun NU pentru Andone.
    Exprim o opinie personala. Acum, cind isteria este pe cale sa cuprinda Groapa, eu incerc sa fiu o piatra in calea curentului. Andone nu mai are ce arata la Dinamo. A trecut si un prag psihologic. Acela de renegat. De catre conducere, in prima faza. A semnat apoi, pe un sezon, cu Omonia. Cu drept de prelungire a agoniei. O intoarcere in timp si un regres, pe plan profesional. Nedemna pentru el aceasta alegere.

    Omonia nu poate fi benefica pentru un antrenor decit eventual pe plan material. Sportiv, Omonia nu inseamna decit un bolovan atirnat de gitul oricui vrea sa faca performanta sportiva europeana. Pentru Andone, contractul proaspat semnat, nu este decit un argument comod si eventual banos ca inca mai face ceva. Ca activitate fotbalistica. De performanta sportiva nu poate fi vorba.

    Cit timp a fost la Dinamo, Andone a scazut de la an la an. Si strict profesional, cit si din punct de vedere al performantelor sportive. A parasit rusinos o grupa UEFA usoara. A acceptat mereu compromisurile conducerii actuale. A vopsit jucatori. A facut, cum spuneam, compromisuri compromitatoare. Intr-un fel Dinamo se afla acum unde se afla si datorita lui Andone.

    Sau mai ales unui Andone care a pactizat rusinos cu Netoiu si Borcea. Nu e mare lucru sa cistigi campionate mincinoase. Sa dai senzatia de forta cind in realitate esti rupt in fund si peticit. Am pierdut ani buni pe mina lui Andone, amagindu-ne ca acesta ne poate duce in Liga. Ei bine, nu a fost sa fie , pentru ca am mintit in meciuri aranjate cu sateliti rusinosi.

    Am gresit cind am vindut fara rost. A gresit si Andone cind nu a spus nu, atunci cind trebuia. Si pentru ca nu a pus piciorul in prag la timp. A gresit, obtinind rezultate peste valoarea lotului avut. Acest lucru il va afla in curind si Steaua – un „euro exemplu” (sic!)- dupa acest campionat mincinos, cu rezultate mult peste valoarea reala a echipei. Si ale antrenorului sau de locul trei-patru. Steaua are sateliti rusinosi, supraevaluindu-se acum, asa cum am facut si noi cu Andone in trecut. Farul, Otelul Galati sau FCM Bacau sunt doar exemplele cele mai comode si mai caraghioase. Dar nu sunt singurele. Oli nu poate antrena echipe de Ch.League, asa cum Gigi Becali nu va fi, in veci, un adevarat Berlusconi carpatin. Brand-ul Steaua nu este cit brand-ul Coca –Cola - asa cum ii place lui Me-Mee sa spuna!? - decit daca admitem ca in pet-urile de Coca-Cola Coke poti, eventual, imbutelia bors proaspat adus la poarta din fund, de la Madam Popescu.

    Noi la Dinamo am simtit pe pielea noastra ce inseamna sa ataci Ch.League cu un lot incorect conceput, incomplet, subtire si intens vopsit. E treaba „patriotilor de Ghencea” sa creada ca ei pot mai mult decit a reusit Andone. In Cipru mai sunt echipe ce pot inghiti antrenori. Indispensabili in opinia unora. Inutili in opinia altora. Dar noi vorbeam acum de Andone. Un caz controversat, in Romania. Un antrenor roman pe deplin multumit, la Nicosia.
    (c) www.dinamomania.net

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by remy
    Andone dă de īnţeles că ar reveni, īnsă doar dacă e dorit de toţi şefii, lucru de care se īndoieşte: "Am semnat un contract nou cu Omonia, dar depinde de ce se vrea şi la Dinamo. Mă doare inima de ce se īntīmplă acum! Şanse sīnt să mă īntorc, dar şefii sīnt īncă īmpărţiţi. Credeţi că mă vor toţi? Apoi sīnt 4 jucători care la vară termină contractele cu echipa, plus Petre care pleacă. Am o mare dilemă!".
    Vai cāta dragoste pentru echipa la care a jucat !! Mai mult, el vrea sa inchida gura la toti, sa nu mai fie crticat la un esec. La anul se va juca pentru un loc in Liga Campionilor, sa vezi blaturi ... Atunci nu trebuie sa dai bani din buzunar sa joci in grupe, orice punct este platit de UEFA. Ando, este mai bine in Cipru, stai acolo, se va gasi vreun Marin sau Cornel sa vina la Dinamo, pāna atunci ia matale un titlul cipriot, asa ca sa credem ca esti mare antrenor.

  21. #21
    ex-hip Hipgnosis's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,909
    Reputatie
    1
    "Cit timp a fost la Dinamo, Andone a scazut de la an la an. Si strict profesional, cit si din punct de vedere al performantelor sportive. A parasit rusinos o grupa UEFA usoara. A acceptat mereu compromisurile conducerii actuale. A vopsit jucatori. A facut, cum spuneam, compromisuri compromitatoare. Intr-un fel Dinamo se afla acum unde se afla si datorita lui Andone.
    Sau mai ales unui Andone care a pactizat rusinos cu Netoiu si Borcea. Nu e mare lucru sa cistigi campionate mincinoase. Sa dai senzatia de forta cind in realitate esti rupt in fund si peticit. Am pierdut ani buni pe mina lui Andone, amagindu-ne ca acesta ne poate duce in Liga. Ei bine, nu a fost sa fie , pentru ca am mintit in meciuri aranjate cu sateliti rusinosi." (www.dinamomania.net)
    Ce lume mica. putin mese

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •