Ion Onoriu - acordeon

http://www.passiondiscs.co.uk/romani...ns/2edc463.jpg

Ion Onoriu a fost un acordeonist desavarsit.A fost sotul lui Gabi Lunca,si impreuna cu aceasta a sustinut foarte multe recitaluri si concerte.Avea si un ansamblu de taraf,din care facea parte si Toni Iordache,tambalistul pe care l-am prezentat pe pagina 1.
Iata un articol dintr-un interviu luat lui Gabi Lunca de catre Jurnalul National,in care aceasta pomeneste si de Ion Onoriu.


O FAMILIE SPECIALĂ
La 26 de ani, Gabi Luncă se căsătorește cu Ion Onoriu, originar din Fântânele, de unde se trag cei mai buni lăutari.

Anii au trecut, viața le-a oferit și succese, dar și eșecuri. "Eu și soțul meu ne cunoșteam demult, spune Gabi Luncă, am cântat din tinerețe alături de el, dar la 26 de ani m-am căsătorit cu el. El avea 27, mai fusese căsătorit și era deja tatăl a doi copii."



CREDINȚĂ. Cunoscuta interpretă recunoaște că viața lângă omul Ion Onoriu a fost una foarte frumoasă. Au câștigat bani cât alții în zece vieți. La o nuntă au primit o dată chiar și 70.000 de lei. Cât o Dacia. Dar la ce bun! Avea 32 de ani și nici un copil. Nu reușea să rămână însărcinată. "Și viața fără copii, cum să fie bună?!", afirmă artista. Chiar în acea perioadă a început să frecventeze cultul penticostal. Într-o zi s-a încuiat în camera ei, a îngenuncheat și s-a rugat cu toată credința de care s-a crezut în stare: "Dacă exiști, Doamne, dăruiește-mi un copil. Și, ca să cred în semnul tău, pruncul să fie de parte bărbătească".

La două luni după această rugăciune, Gabi Luncă își amintește că a venit la ea un proroc din Suceava, Petrică Dăbacă, și i-a spus: "Pentru că te-ai rugat în cămăruța ta, iată că Domnul a ascultat ruga ta și-ți va dărui un prunc de parte bărbătească. Dar trebuie să faci ce ai promis". Cu alte cuvinte să se pocăiască definitiv.


76836poza_interior.jpg

COPIII. Dumnezeu a fost generos cu binecunoscuta interpretă. I-a dăruit patru copii: Emanuel, 36 de ani, care termină acum Facultatea Teologică a cultului penticostal și va ieși păstor, care are 5 copii, Estera, 31 de ani, căsătorită, 3 copii, Sara, de 30 de ani, căsătorită, 2 copii, și Rebecca, de 25 de ani, necăsătorită. Atât de mult o iubește artista pe cea mai mică dintre fete, încât i-a cumpărat un Peugeot 206. După revoluție, familia Ion Onoriu și Gabi Luncă avea în curte nu mai puțin de nouă mașini. Sfătuită de soțul ei, cam din 1992, nu mai cântă muzică lăutărească, ci doar religioasă. Familia a avut rolul cel mai important, iar nepoții atât de numeroși nu pot decât să aducă bucurie în sufletul bunicii Gabi Luncă, ai cărei ochi amintesc de fetița care a crescut fără mamă.

După ce Ion Onoriu a încetat din viață, interpreta nu s-a recăsătorit. Cum și mai ales cine ar fi putut să înlocuiască personalitatea cu totul remarcabilă a virtuozului acordeonist? Gabi Luncă a fost invitată special de fostul dictator Ceaușescu să-i binedispună pe uriașii momentului și, își amintește artista, cântecul "Un părinte poate crește/ 7-8 copii sau 10/ Dar 10 cu minte nu pot ține un părinte" a făcut-o pe Elena Ceaușescu să nu-și poată stăpâni lacrimile.