Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 56

Thread: Intersezon : U. Craiova

  1. #22
    sport legend Luis Garcia10's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti, Targoviste
    Posts
    11,325
    Reputatie
    1
    E bun ?
    Muzzwrinka

  2. #23
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Luis Garcia10 View Post
    E bun ?
    pai tu ce crezi? .. eu zic ca asta era cel mai bun jucator al celor de la Jiul si sincer mi-l doream foarte mult inapoi la craiova

  3. #24
    no fun orbette's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    romania mediaevi
    Posts
    1,374
    Reputatie
    1
    data trecuta a dat-o in bara rau...sper ca a evoluat pe plan personal si e cuminte acum..nu de alta, dar de-abia se lasase linistea la echipa, si daca apar iar scandaluri cu discoteci si betii...
    basmul tragi-comic: a fost odata ca niciodata...un roman
    tragedia shakespeariana: romanul se numea becali

  4. #25
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    cica nu mai vine
    simota s-a sucit
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  5. #26
    sport legend Blu3 Lion's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    mai bine asa,nu cred eu sa-si fi schimbat naravurile
    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="4"]Mereu alaturi de Stiinta![/SIZE][/B][/FONT]

  6. #27
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    BALACI - NOUL MANAGEL AL STIINTEI

    In urma cu câteva minute, in jurul orei 22:15, Consiliul Director al Stiintei a hotarât sa-l numeasca în functia de manager general al clubului din Banie pe Ilie Balaci. Patronul Adrian Mititelu a declarat în aceasta seara pentru ProSport de Oltenia ca îsi propusese de la începutul returului sa-l aduca pe Ilie Balaci lânga Universitatea Craiova.

    “Un om ca el nu are nevoie de nicio prezentare si sunt fericit ca a acceptat sa vina în functia de manager sportiv la Universitatea. Cu siguranta este o lovitura de imagine pentru gruparea alb-albastra”, a declarat în urma cu scurt timp finantatorul “juvetilor” Adrian Mititelu. Ilie Balaci are mai multe oferte de a antrena în Asia, mai precis în tarile arabe, însa momentan doreste sa se implice serios în noua functie de la Universitatea Craiova, anuntând tot într-un interviu pentru ProSport, acordat în urma cu o luna, ca “daca ar fi sa revin la un club din România acela ar fi doar Universitatea Craiova”.

    Ilie Balaci a evoluat la Universitatea Craiova în perioada 1965-1985, în care a câștigat de trei ori campionatul României (1974, 1980, 1981) și patru Cupe ale României (1977, 1978, 1981, 1983). Apoi, a fost legitimat un sezon la FC Olt Scornicești, iar între 1986 și 1988 a jucat la Dinamo București.

    Ca antrenor, Ilie Balaci a antrenat mai multe echipe din Africa și din țările arabe. Printre performanțele sale se numără Cupa Campionilor Africii (1992, cu Club Africain Tunis), Cupa Cupelor țărilor arabe (1993, 1994, cu Olimpique Casablanca, și 2000, cu Al Ain), Cupa Campionilor Golfului (1997, cu Al Nassr Riad, și 1998, cu Al Hilal) și Supercupa Asiei (2000, cu Al Ain).

  7. #28
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    mai bine venea ginererica trica, decat balaci! ( prin venirea lui balaci se pare ca se va rezolva ,totusi si lotul celor 3 de la caracal,adica vor veni la stiinta la un pret rezonabil!)

    am crescut in fotbal cu fentele lui balaci ,care a fost un mare fotbalist ,dar in ceea ce priveste calitatile lui manageriale ,dati mi voie sa ma indoiesc!

  8. #29
    incepator
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    GLENDALE, AZ.
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Decat Sa Dea Banii Pe Amicaluri Cu Echipe Titrate Si Sa Ne Facem De C...acao,mai Bine Ar Mai Face Ceva Achizitii Destepte.

  9. #30
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    Balaci: „Transferul lui Boroiban nu depinde mine”

    Ilie Balaci a precizat ca atacantul Laurentiu Boroiban va fi achiziționat de Universitatea doar dacă Adrian Mititelu se va înțelege în privința prețului de transfer cu George Ilinca, acționarul majoritar al lui FC Caracal. „Transferul lui Boroiban nu depinde de mine. Mititelu este cel care dă banii”, a spus managerul sportiv al craiovenilor.

  10. #31
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    Oltenii au schimbat echipamentul și speră să ajungă în semifinalele Cupei UEFA

    Clubul Universitatea Craiova și Adidas au semnat un contract de colaborare pe o durată de doi ani, astfel Adidas este furnizorul oficial de echipament al clubului. Primii jucători ai Universității care au îmbrăcat noul echipament au fost achizițiile Andrei Prepeliță și Ciprian Tănase, dar și căpitanul Mădălin Ciucă. Patronul Adrian Mititelu a declarat: "Este o onoare pentru Universitatea Craiova să colaborăm din nou cu Adidas. Am fost primul club din anii '80, care am purtat această marcă de echipament și ne-am calificat în semifinalele Cupei UEFA. Sperăm că acest parteneriat să fie de bun augur. Ne dorim să obținem mari victorii și să ajungem cît de curînd în semifinalele Cupei UEFA".

    "După o lungă perioadă de timp sîntem din nou împreună. Cu valoarea fotbaliștilor, milioane de suporteri și istoria brandului nostru vom crea cea mai puternică echipă din România", a declarat reprezentantul firmei de echipament sportiv. Adidas este furnizorul de echipament sportiv al unor cluburi cu renume din lume precum Real Madrid, Bayern Munchen, Chelsea sau AC Milan.

  11. #32
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    George Ilinca: "Vreau să-l dau pe Boroiban la Craiova"

    Acționarul majoritar al divizionarei B, FC Caracal, George Ilinca, a confirmat interesul Științei pentru atacantul Laurențiu Boroiban. "Știu că Ilie Balaci este acum pe drum, se întoarce de la Timișoara. Aștept să ajungă în Craiova și discutăm serios transferul lui Boroiban. Sînt suporter al Universității și îmi doresc ca Boroiban să joace în Bănie", a spus Ilinca.

  12. #33
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    Mititelu vrea referendum pentru stadionul "Tineretului"

    După ce Consiliul Județean Dolj a anunțat că intenționează să demoleze stadionul "Tineretului", cel pe care Știința a promovat în Liga I în 1964, patronul Adrian Mititelu a hotărît să ia atitudine. "Nu îi voi lăsa să demoleze stadionul, care este unul de legendă pentru fotbalul craiovean. Voi încerca să organizez un referendum la nivelul orașului, să vedem ce zic craiovenii. Și dacă lumea se opune demolării, atunci să nu se atingă de stadion!". Boss-ul Universității dorește să preia stadionul Tineretului în parteneriat cu Primăria și Consiliul Județean, să-l modernizeze și ulterior să mute Universitatea acolo: "Este mult mai ușor de modernizat decît stadionul Ion Oblemenco, care are trei proprietari și cu care e greu să mă înțeleg. Vreau să fac din Tineretului o arenă occidentală, cu o capacitate maximă de 20.000 de locuri".

  13. #34
    sport legend Blu3 Lion's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Daca nu depinde de Balaci transferul lui Boroiban atunci ce rol are el in club?daca el nu poate sa negocieze aducerea unui jucator de la clubul la care el este actionar inseamna ca freaca menta pe la club Dupa ce ca e super bogat si nu Mititelu nu are pretentii sa-l ajute financiar...
    [FONT="Comic Sans MS"][B][SIZE="4"]Mereu alaturi de Stiinta![/SIZE][/B][/FONT]

  14. #35
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    A aparut cartea "Alb și albastru - teoria iubirii și a vidului existențial"

    http://i134.photobucket.com/albums/q...sialbastru.jpg

    Cum l-au îndrumat părinții spre Universitatea:

    Suntem olteni și trebuie să ținem cu echipa Olteniei, ce ne leagă pe noi de Steaua și Dinamo? Singura echipă care vrea să le țină piept e Craiova. E singura care luptă cu ei, singura care nu vrea să le dea jucători. Dacă vrei să fii corect trebuie să-i admiri pe cei corecți, nu pe hoți. Dacă vrei să fii corect, trebuie să ții cu Craiova!


    despre Craiova Maxima:

    Craiova Maxima n-a fost o echipă mare. Putea fi, dar n-a fost. Fotbaliștilor ei valoroși nu le-a lipsit decât rigoarea mentalității profesioniste. A rezultat un palmares destul de provincial, tipic grupărilor modeste care trăiesc miracolul unei semifinale de cupă europeană (...) Deși n-a fost o mare echipă, Craiova Maxima a prins prin aerul ei rebel. Pentru că a livrat oamenilor simpli ideea unei alternative, pentru că și-a îngrădit demonstrația libertății într-o vreme a sârmei ghimpate și a condamnărilor fabricate. A fost o echipă frumoasă, pentru că și-a învins frica de dosarul penal.


    Suporterul Freddy:

    Nu m-am identificat niciodată cu ceea ce numim galerie, cu băieții care cântă, flutură steaguri, dau tonul scandărilor și se bat. Caut luminișurile de civilizație ale stadioanelor, nu cânt, nu strig, nu dau cu pumnul. Sunt un suporter infirm. Mijloacele mele de luptă sunt cele pe care le-am deprins în perioada formării: dialog, rațiune, lege, discurs. Cele care ne-au scos din sălbăticie și ne-au inspirat pactul social. N-am nimic cu vecinul de scaun să simpatizeze echipa adversă, chiar dacă nu-l înțeleg. Refuz să-i sparg capul, indiferent cât de tare l-aș antipatiza.


    Despre steaua:

    Embrionul ăsta al comuniștilor, Steaua, începe să fie icoana copiilor capitaliști. Steaua e paradigma gloriei pe aceste meleaguri, e blazonul desfrâului de a fi român. Steaua e ruina noastră morală, iar noi o privim ca pe un falnic palat.

    Despre Dinamo:

    Pe plan sportiv, echipa Dinamo e cea mai pregnantă sfidare comunistă a ideii de competiție. S-a născut cu epoleți, s-a hrănit cu laptele propagandei și-a crescut din trișare și intimidare. E simbolul silniciei noastre de a sta în poziție de drepți. E marioneta de picnic a satrapilor din miliție și securitate... Ce demnitate sportivă să ai agitându-ți membrele animate de spirit democratic sub denumirea bolșevică de Dinamo? Tradiția și palmaresul obligă? Desigur, obligă la neatârnarea josniciei, la imortalizarea cizmei în sport, la resuscitarea șantajului cu dosare de urmărire penală.

    Amintirile Diviziei B:

    Anxietatea debutului de pe strada Veseliei, când n-auzisem de niciunul dintre jucătorii echipei noastre, senzația scăpătării pe imașul din Popești Leordeni, trufia invincibilității, după șapte victorii consecutive, golul magistral al lui Andrei Ionescu din cupă, cu CFR Cluj, suporterii cățărați pe ruinele Polivalentei, dincolo de terenul suspendat, mirosul de cârnați din Colentina, cele cinci goluri din prima repriză cu Astra Ploiești, Dunărea revărsată de la Giurgiu. Golul lui Baird cu Petrolul, legitimarea lui Silviu Lung pentru postul de portar de rezervă, la vârsta de 50 de ani. Sunt un pic mândru c-am umblat prin coclauri, m-am simțit ca un suporter adevărat pentru prima dată în viața mea.

  15. #36
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    Amical cu Standard Liege
    Echipa belgiană își va prezenta lotul într-o confruntare cu Universitatea Craiova, pe 14 iulie

    Universitatea Craiova va onora invitația clubului belgian Standard Liege, care dorește să dispute meciul de prezentare înaintea startului campionatului în compania formației din Bănie.

    Astfel, pe 14 iulie, în localitatea belgiană Andenne, cele două echipe se vor întâlni într-o dispută amicală, Standard asigurând toate condițiile acesteia: transport, cazare și teren de antrenament pentru olteni chiar în cadrul bazei lor de pregătire de la Liege. Va fi o reîntâlnire peste timp între Universitatea și Standard Liege, care s-au confruntat în turul al doilea al Cupei UEFA, în sezonul 1973 - 1974, cel care a coincis și cu câștigarea primului titlu de campioană de către gruparea din Bănie. Atunci, Știința eliminase în primul tur pe Fiorentina, iar Oblemenco și compania s-au văzut scoși din competiție de Standard, care, după un 2-0 la Liege, a obținut un egal, 1-1, pe fostul «Central», gol marcat de Iulică Bălan pentru alb-albaștri. “Această invitație confirmă încă o dată faptul că Universitatea rămâne un nume important în fotbalul european. Dacă alte cluburi aranjează meciuri amicale pe bani grei, Universitatea este invitată să ia parte la partida de prezentare a unei echipe puternice din Europa”, a declarat Adrian Mititelu despre amicalul de la Andenne.
    Standard Liege, grupare eliminată de Steaua București în turul al treilea în sezonul trecut al Ligii Campionilor, a încheiat campionatul precedent pe locul trei și a fost finalistă a Cupei Belgiei. Standard este un nume important în fotbalul belgian, având în palmares opt titluri de campioană și cinci cupe ale Belgiei. Ultimul meci amical disputat de Standard a fost în martie anul acesta și s-a încheiat cu o victorie contra lui Juventus Torino, scor 3-2. Cei mai cunoscuți jucători ai formației belgiene sunt portughezii Sergio Conceicao și Ricardo Sa Pinto, sârbul Jovanovic, croatul Rapajic, brazilianul De Camargo și internaționalii belgieni Fellaini, Geraerts și Deflandre.

  16. #37
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    dupa siteul omoniei nicosia ,stiinta a facut o oferta de 500 000 de euro pentru achizitionarea atacantului MGUNI de 24 de ani ,din zimbabwe!

    daca era asa de bun de ce nu l a luat andone la cfr?

  17. #38
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lordliv View Post
    dupa siteul omoniei nicosia ,stiinta a facut o oferta de 500 000 de euro pentru achizitionarea atacantului MGUNI de 24 de ani ,din zimbabwe!

    daca era asa de bun de ce nu l a luat andone la cfr?
    pt ca aia cumpara numai portughezi

  18. #39
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    Stîngă, dorit la "satelit"

    Oficialii Științei încearcă să-l convingă pe Ovidiu Stîngă să accepte funcția de antrenor principal la echipa a doua a clubului.

    Funcția a devenit vacantă duminică noaptea, cînd fostul antrenor Gheorghiță Geolgău a fost demis ca urmare a faptului că juniorii craioveni nu au reușit să învingă formația similară a Oțelului Galați în primul meci de la turneul semifinal de juniori.

  19. #40
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    Ionescu e supărat
    Mijlocașul Andrei Ionescu e supărat că nu a fost chemat la reunirea lotului craiovean.

    "Dacă îmi dădeau și mie un telefon aș fi venit, dar nu m-a mai căutat nimeni", a spus internaționalul de tineret. Acesta mai are contract cu Știința pînă la finalul acestei luni, iar ulterior va fi suspendat 2 ani pentru că a refuzat prelungirea contractului.

    "El știa cînd e reunirea. Dacă era interesat să rămînă la Craiova, putea să se prezinte la cantonament că nu îl gonea nimeni acasă. Tare îmi e teamă că acest copil se va pierde", a spus managerul sportiv al alb-albaștrilor, Ilie Balaci.

  20. #41
    Registered User
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    2,868
    Reputatie
    0
    Îl vor pe Mguni?

    Surse autorizate susțin că Universitatea este interesată de transferul atacantului Musawengosi Mguni (24 de ani), de la Omonia Nicosia.

    Acesta este originar din Zimbabwe și a fost dorit în iarnă și de Rapid. Craiova ar fi făcut o ofertă de 500.000 de euro pentru Mguni și așteaptă răspunsul ciprioților pînă vineri. Patronul Adrian Mititelu nu a confirmat, dar nici nu a infirmat interesul pentru jucătorul african.
    Golurile inscrise de Mguni:
    http://youtube.com/watch?v=GX4J5OIloAs
    http://youtube.com/watch?v=AzzQi2J_C-0
    Last edited by TYPI-STIINTA; 12th June 2007 at 21:32.

  21. #42
    no fun orbette's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    romania mediaevi
    Posts
    1,374
    Reputatie
    1
    si ce ne facem cu un atacant din zimbabwe, ca nu mai avem locuri pentru extracomunitari?
    basmul tragi-comic: a fost odata ca niciodata...un roman
    tragedia shakespeariana: romanul se numea becali

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •