Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 123

Thread: Avion disparut din Malayesia

  1. #1
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0

    Avion disparut din Malayesia

    Povestea e mediatizata !

    Pe scurt :

    Zborul MH370, operat de Malaysia Airlines și efectuat de un avion Boeing 777 cu 239 de persoane la bord a dispărut undeva între estul Malaysiei și Vietnam. Căutările nu au condus la niciun rezultat până în prezent, în pofida mobilizării unor mijloace "fără precedent", potrivit Kuala Lumpur.

    Ce ipoteze aveti ?
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Am spus undeva pe nu mai stiu unde:

    Din multe posibile cauze, cabina a fost cuprinsa de fum. E unul din cele mai groaznice lucruri pentru un pilot. In acel moment, incercand sa afle cauza, pilotii au intrerupt comunicatia cu solul. Numai astfel se explica de ce nu au mai raspuns. Apoi , foarte probabil au lesinat sau murit. Aeronava a continuat sa zboare pe pilot automat inca 5 ore. Pana cand au terminat combustibilul iar aeronava a cazut in Oceanul Indian.

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Este ciudat totusi in caz ca ar fi avut o problema grava pilotii nu au semnalat nimic. Un mayday ceva ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Corect. Dar cred ca au intrat in panica. Cand iti intra fum in cabina nu te mai gandesti la comunicatii. Cred ca totul s-a petrecut foarte repede.

  5. #5
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    dar cum explici ca dupa ultima conversatie cu solul...totul s-ar fi intrerupt intentionat/brusc..avionul aparand pe radare inca 12 minute
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Pentru ca incercad sa afle sursa fumului nu le-a mai ars de comunicatia cu solul. Pentru ca in aceste cazuri solul nu te ajuta cu nimic. Doar pierzi timpul. Si, ceea ce e grav este ca au intrat in panica. Presupun ca nu trecusera prin asta niciodata. In asemenea cazuri, esential, este sa ramai calm. E f. greu dar pentu un pilot experimentat este o regula. Pe care cei 2 nu au cunoscut-o.

  7. #7
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    uite vezi aici e buba...pilotul avea un simulator de zbor acasa...probabil ca sa se antreneze dar pt ce ? e o varianta pentru a-l face invizibil pe radarele de la sol...dar e oare posibil ? cineva a zis ca DA zburand la nivelul marii...
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Nu mai stiu unde - oricum un ziar din state - a publicat foarte recent un articol al unor inspectori americani in care sustin cam acelasi lucru. Adica fum in cabina provocat de explozia unui pneu de la trenul de aterizare. Este numai una din posibilitati. Sunt foarte mullte alte posibilitati. Cert este ca fumul din cabina i-a ucis.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    uite vezi aici e buba...pilotul avea un simulator de zbor acasa...probabil ca sa se antreneze dar pt ce ? e o varianta pentru a-l face invizibil pe radarele de la sol...dar e oare posibil ? cineva a zis ca DA zburand la nivelul marii...
    Sunt povesti de adormit copiii produse de presa avida de senzational. Simulatorul de Boeing 777 este de 2 ori cat casa pilotului malayesian.
    Faptul ca a disparut de pe radar este explicabil. Aeronava a pierdut treptat altitudine si a coborat sub limita de supraveghere radar. Apoi s-a prabusit in ocean.

    Antrenamentele pe simulator se fac in cladiri special amenajate pentru asta. Sunt o groaza de instalatii electrice, electronice video si hidraulice care formeaza un simulator de 777 sau orice aeronava civila sau militara.

  10. #10
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    ar mai fi o varianta ca s-a prabusit undeva in munti...cum explici totusi prezenta semnalelor la telefoanele mobile...presupun daca ar fi in ocean atunci nu ar mai fi avut semnal...
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Ai spus de turnurile gemene. De aceea am si spus ca in 99% de cazuri o aeronava deturnata , aterizeaza. Acolo a fost restul de 1%.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Rudele celor dispăruți au spus, intradevar că pot să sune în continuare pe telefoanele mobile ale acestora.

    Profesorul William Webb, de la Royal Academy of Engineering, spune că aceste telefoane par să sune, dar acest lucru s-ar întâmpla și dacă ar fi în afara unei zone cu semnal. În realitate, ele sună în gol și după un timp intră căsuța vocală. Aparatele se află probabil în apa oceanului și nu pot fi folosite pentru localizare prin metoda triangulației.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Stiu ca nu te-am convins, dar eu sunt 99% sigur de ce ti-am spus.

    Si inca ceva : am participat si eu odata la o investigatie dupa un accident. Am fost obligat. A fost prima si ultima oara. Pentru ca, mai tarziu, am constatat ca tot ce scrisesem in raport fusese sters.
    Realitatea este ca NICIODATA ceea ce se constata cu adevarat nu se publica oficial de catre autoritati.
    Este nevoie sa-ti spun de ce nu se mai vorbeste nimic de Airbus-ul cazut la Balotesti? Eu stiu cauza, dar daca o spun trebuie sa plec din aviatie. Tot ce pot spune este ca, copilotul imi era prieten bun.
    Last edited by Paul Atreides; 20th March 2014 at 21:37. Reason: err

  14. #14
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,633
    Reputatie
    0
    tot respectul Paul...nu trebuie sa spui mai mult si intr-adevar in accidentele aviatice adevarul 100% nu se cunoaste...vezi si recentul caz din Apuseni
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Corect. In apuseni insa a fost de fapt o crima. Si nu exagerez. Iovan avea 15.000 de ore de zbor pe Boeing , Airbus. Pentru el un BN-2 cred ca era ca jucaria unui copil. Acest avion ( BN-2) este senzational pentru ca si atunci cand iti cedeaza ambele motoare il poti zbura in continuare ca pe un planor. Acolo gheata l-a ucis. Sunt convins ca si atunci cand a simtit ca nu-l mai poate ridica s-a gaandit ca trbuie sa-i salveze pe toti ceea ce a si facut. A pus aeronava la sol intre copaci FARA sa-l rastoarne. Altfel mureau toti. Cand s-a prabusit TOTI ERAU VII.
    Aura Ioan a murit de frig pentru ca niste cretini nu au reusit identificarea.
    De aceea vorbesc de crima. Si cel mai vinovat este inca in functie. Ce tara e asta?
    Last edited by Paul Atreides; 20th March 2014 at 22:07. Reason: err

  16. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Ma intorc in Zona. Acolo sunt singur si vreau sa uit toate astea. Noapte buna.

  17. #17
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Avion disparut din Malayesia

    deci d`asta nu mai intra el pe forum.... si eu care credeam ca nu mai intra de rusine sa nu il recunoasca vreun vecin ceva
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  18. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    De ce razi de un fost moderator?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #19
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    era dinamovist
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  20. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    este dinamovist, era moderator
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #21
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    pai cica a disparut.
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •