Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 215

Thread: balkan petroleum, poli timisoara si rafo onesti

  1. #1
    sport legend realivanhoe's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara, Romania
    Posts
    634
    Reputatie
    1

    balkan petroleum, poli timisoara si rafo onesti

    Pentru cei ce vorbesc despre spalarea de bani la poli, eu nu sunt expert in problema dar postez aici o parte dintr-un articol din jurnalul national din care rezulta ca firma care sponsorizeaza pe poli nu este implicata in scandalul de la rafo, spuneti-mi ce credeti ca eu nu ma pricep in domeniul asta, poate ma lamureste cineva...iata textul articolului


    "TRATATIVE
    Tratativele pentru transferul fundasului central Dorin Goian, de la FCM Bacau, au stagnat. Desi suma ceruta de conducerea moldovenilor, 500.000 de dolari, a fost considerata prea mare de oficialii timisoreni, partile urmeaza sa mai discute la finele acestei saptamani. Surse banatene sustin ca reprezentantii noilor sponsori, Balkan Petroleum, sunt foarte multumiti de campania de achizitii efectuata pana acum si au promis ca vor finanta si tranzactiile aflate in curs de finalizare. Precizam ca este vorba de reprezentanta de la Londra a amintitei firme, si nu de cea din Romania, care se afla in atentia justitiei in "dosarul Rafo-Onesti"."

  2. #2
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Hai ca esti amuzant. Daca citeai cu atentie articolul vei vedea ca e vorba de aceasi firma. Adica vrei sa spui ca la o filiala sunt baitii rai si la alta sunt cei bun, care sponsorizeaza FC Nufarul Timisoara. Nici tu nu crezi ce spui acolo.

  3. #3
    sport legend realivanhoe's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara, Romania
    Posts
    634
    Reputatie
    1
    Eu nu stiu de aceea intreb, nu afirmam nimica

  4. #4
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Pai raspunsul se afla in citatul tau. E vorba de aceasi firma si foarte probabil de banii devalizati de la rafo.

  5. #5
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    Foarte probabil.....mare gogoasa cu fulgerul rocar poli aek bragadiru balkan timisoara petroleum ...oare ce mai urmeaza? .....
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  6. #6
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    The Independent: O firma-fantoma a preluat jumatate din RAFO Onesti

    In editia sa din 4 ianuarie, prestigiosul cotidian britanic "The Independent" sustine ca o firma din Londra ce are importante afaceri in Romania este de fapt o companie- fantoma. Intr-un articol semnat de Paul Lashmar se spune ca firma Balkan Petroleum nu are birouri si nu exista numere de telefon sau angajati care sa poata satisface macar o parte din curiozitatea presei. Totusi, aceasta firma de apartament a cumparat jumatate din una dintre cele mai importante rafinarii romanesti. Este vorba de RAFO, aflata langa orasul bacauan Onesti, firma de care isi leaga numele controversatul Corneliu Iacubov.

    Alaturat reproducem integral articolul "Un britanic misterios este legat de o afacere cu petrol din Romania". Pentru a intelege cat mai bine importanta dezvaluirilor din presa britanica, este nevoie de cateva explicatii.
    Transfer de actiuni

    Privatizarea RAFO Onesti este un subiect de prima pagina. In luna octombrie a anului 2001, firma lui Corneliu Iacubov (Imperial Oil Bacau) s-a asociat cu societatea Canion Sericos si a cumparat 59,96 la suta din actiunile detinute de stat la rafinarie. Consortiul s-a angajat sa faca investitii de 63,3 milioane de dolari. Afacerea a iesit prost, pentru ca datoriile la stat se ridicau, la sfarsitul anului 2002, la 9.946 miliarde lei, iar pierderile societatii erau de 1.455 miliarde lei. Abia de curand, autoritatile romanesti au anuntat ca vor executa silit asociatii de la RAFO pentru aceasta uriasa datorie. O solutie aparuse inca din luna octombrie 2003. Ideea a fost de transferare a raspunderii pentru aceste datorii.
    Investitorul britanic

    La jumatatea lunii octombrie a anului trecut, compania Balkan Petroleum a cumparat actiuni la RAFO. Ea a preluat 48,91 la suta din actiuni, vanzatorul fiind Canion Servicos, societate inregistrata in Portugalia. Firma din articolul britanic a preluat 74.546.785 actiuni la Onesti. Canion Servicos a ramas cu 64.110.235 actiuni, adica 42,06 la suta. Restul de 9,07 la suta sunt detinute de alti actionari.

    In acest fel, o companie care nu are nici macar numar de telefon in tara de origine si al carei director, fostul ofiter de marina David Grannell, sustine ca a fost angajat doar sa infiinteze societatea a preluat raspunderea pentru o datorie catre statul roman de peste 5.000 miliarde de lei. Ziarul britanic sustine ca nu a reusit sa identifice actionarii de la Balkan Petroleum. Poate ca executorii statului roman vor avea mai mult succes.
    Directorii romani

    Asa cum veti afla din articolul britanic, directorul David Grannell si-a dat demisia imediat dupa ce si-a incheiat misiunea, infiintarea Balkan Petroleum. In locul sau au fost numiti doi romani. Prima persoana si cea mai importanta este Liana Radu. Ea este de profesie inginer si figureaza ca director general al Balkan Petroleum. Se pare ca ea conduce aceasta afacere de mai multe milioane de dolari dintr-un apartament aflat in Bulevardul Lacul Tei. Celalalt director, Marian Iancu, este unul dintre cei doi frati care detin mai multe firme in domeniul petrolier, societati ce fac afaceri chiar cu RAFO Onesti. Una dintre cele mai importante este VGB Oil. Principalele afaceri sunt legate de RAFO si CAROM, ambele din judetul Bacau.

    Daca pana acum nu s-au facut investigatii importante in privinta transferului datoriilor catre o firma de apartament din Marea Britanie, poate ca semnalul englezesc va deschide si ochii anchetatorilor romani.

    Articol din Gardianul.
    Free Sevilla!!!!

  7. #7
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    Uite ca bubuie gogoasa banateana ...Oli eu zic sa-ti iei jucatorii sa incerci in alta parte....
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  8. #8
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Partea proasta e ca Poli s-a angajat sa plateasca salarii astronomice si daca cumva se termina banii de la BKP si sunt ceva sanse sa se intample asta, poate intra usor in incapacitate de plata (citeste faliment) si de aici se poate ajunge la retrogradare, depunctare, etc.
    Eu sincer sper sa nu fie cazul, desi banii aceea sunt probabil furati din buzunarul nostru. (returnari de TVA pt tranzactii fictive, etc.)

  9. #9
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    "Dc cumva se termina banii"...presimt ca o sa se termine si destul de repede....sa vezi atunci comedia timisoreana.....dc intra in incapacitate de plata atunci.....ajung in Beee..acolo unde le e si locul....
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  10. #10
    polist Carlos Gambino's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Fortaleza
    Posts
    1,759
    Reputatie
    1
    Mare-i invidia asta...! Nu mai poate romanul "cinstit" sa doarma linistit din cauza afacerilor "dubioase" de la Poli...! Dupa ce zeci de ani, prin cluburile bucurestene si-au "spalat" banii indivizi dubiosi care se dau mari investitori...acum v-ati trezit voi suporterii acestor echipe sa aratati cu degetul spre noi...vorba aia, "hotul care striga hotii !"
    zambon, suport your local undertaker, drop dead.

  11. #11
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1

    Talking

    DA cum sa nu fii invidioas pe o echipa de pe penultimul loc,pe care o invingem non-stop ....folosita pe post de masina de spalat "haine" de la Rafo Balkam Onesti PEtroleum CArom ....
    Cine a spalat mai bani la Dinamo?? Porcea?? ASta s-a imbogatit dupa ce a venit la noi (...
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  12. #12
    polist Carlos Gambino's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Fortaleza
    Posts
    1,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad1607
    DA cum sa nu fii invidioas pe o echipa de pe penultimul loc,pe care o invingem non-stop ....
    Nu...tu nu esti invidios din cauza asta ! Esti invidios pentru ca echipa asta pe care voi ati batut-o non-stop si care se afla pe locul 13(neretrogradabil) si nu pe penultimul loc cum ai afirmat...a realizat cele mai tari transferuri si pe deasupra, jucatorii au fost suflati de sub nasul lui Dinamo...vezi O.Petre si mai nou Contra care a refuzat din start varianta Dinamo...!
    Last edited by Carlos Gambino; 1st February 2005 at 19:56.
    zambon, suport your local undertaker, drop dead.

  13. #13
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    Ov.PEtre nu era dorit la Dinamo de noi suporterii....Nu ma interseaza..Contra ce e drept a zis ca vrea la TM ..no problem..sa se duca sanatos....unde vrea....

    VISE PLACUTE IN CONTINUARE cu RAFO !!
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  14. #14
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Interesant ca pe acest subiect se "desfasoara" stelisti, dinamovisti etc, dar foarte putin polisti au apucat sa scrie. Vladutu, faptul ca pe tine te bucura ghinionul oltenilor ma face sa cred ca succesul nostru pe piatza transerurilor te dispera. Vad ca esti sigur de faliment, de tot felul de alte cataclisme pe la "Poli" si ma intreb ce anume te face pe tine sa crezi asta? Experienta ta economica? Ai parinti care lucreaza la PNA? Explica-ne si noua sa stim sa ne ferim de dezastre.
    Am o propunere. Hai sa lasam justitia sa se pronunte. BKP insista si promite ca va demonstra ca nu au nici o vinovatie in ceea ce priveste RAFO. Si noi am spus ca nu vor mai prelua Poli dupa ce a iesit Basescu, dar pe ei nu i-a interesat. Ei au continuat tratativele in acelashi ritm.
    De urmarit.

  15. #15
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    sa lasam si justitia si clasamentul sa decida.de acord.
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micșorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund și eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  16. #16
    senior Vikingu's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    suedia
    Posts
    159
    Reputatie
    1
    Sincer sa fiu nu stiu de ce are rost sa se discute despre un asemenea subiect. Dupa parerea mea acesta e cel mai bun prilej de a aduce insulte clubului Poli si nu cred ca isi are rostul aici. Justitia se va pronunta. Am facut transferuri colosale iarna aceasta si ramane de vazut daca vor da rod. Publicul timisorean a vrut fotbal si acum are sansa de a vedea cu adevarat visul mult asteptat. Cat despre dinamovistii si stelistii de aici care tot "injura" nu vad motivul. Va simtiti asa bine sa batjocoriti o echipa?
    Ce va apuca?
    Apropo....azi Poli a castigat cu 5-0, iar dinamo a luat-o cu 1-2. Asa ca nu ma ziceti nimic.
    FORZA VIOLA! POLI TIMISOARA!
    Last edited by Tudose; 1st February 2005 at 21:35. Reason: Jignire

  17. #17
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Pana una-alta tu esti singurul care a vorbit urat
    Cine a insultat Poli? Sa-ti spui parerea in mod civilizat e o insulta?

  18. #18
    senior Vikingu's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    suedia
    Posts
    159
    Reputatie
    1
    Da...Si eu am zis cuvinte urate. Dar chestiile alea cu rocar bragadiru fulgeru bkp etc si alte nu stiu cate adjective??? dar nah...fie ...nu mai zic nimic

  19. #19
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vikingu
    Dar chestiile alea cu rocar bragadiru fulgeru bkp etc si alte nu stiu cate adjective???
    Pai si te-ai suparat pentru aia? Si eu tin cu Poli dar mi se rupe de ce spune X sau Y referitor la denumirea echipei. De parca CCA sau CFR Bucuresti nu s-au pierdut pe drum.

  20. #20
    senior Vikingu's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    suedia
    Posts
    159
    Reputatie
    1
    Da...O fi asha...Dar totusi eu ma bucur ca avem acum la ce spera. In fine...Macar atat meritam. Daca va fi sa pice in faliment...asta e. Vom suporta consecintele ..zic eu.

  21. #21
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian
    The Independent: O firma-fantoma a preluat jumatate din RAFO Onesti

    In editia sa din 4 ianuarie, prestigiosul cotidian britanic "The Independent" [..]
    Daca pana acum nu s-au facut investigatii importante in privinta transferului datoriilor catre o firma de apartament din Marea Britanie, poate ca semnalul englezesc va deschide si ochii anchetatorilor romani.
    Articol din Gardianul.
    Nu mai stiu cui ii dadusem linkurile de la materialele ziaristilor de la Centrul Roman al Jurnalistilor de Investigatie - printre care si cele pe tema Balkan-Rafo ... Nimic nu este noi in chestiile alea "dezvaluite" de The Independent, dar e bine ca mai transpira si pe afara..
    www.crji.org - sectiunea arhiva

    De exemplu, fragmente din "Englezii lui Iacobov sunt romanasi din Bucuresti" (20 oct 2003) :
    Directorul general al firmei britanice care a preluat de la Corneliu Iacobov peste 74 de milioane de actiuni ale rafinăriei din Onesti e o bucuresteancă din cartierul Tei. În spatele ei se află actuala conducere a Rafo. [...] Reporterii „Jurnalului National” au aflat că itele din spatele firmei Balkan Petroleum, care îsi are sediul pe Strada Tabernacle, în Londra, duc nu mai departe de Bulevardul bucurestean Lacul Tei. Aici locuieste directorul general al firmei londoneze, o româncă neaosă, pe nume Liana Radu.
    Potrivit datelor puse la dispozitie de autoritătile britanice, Liana Radu are 35 de ani si este de profesie inginer. Ea este directorul general al firmei Balkan Petroleum. Asadar, ea este cea care decide asupra celor peste 74 de milioane de actiuni cedate de Rafo către Balkan Petroleum. Alaltăieri seară, reporterii „Jurnalului” i-au făcut o vizită Lianei Radu, director al Balkan Petroleum. [...]
    sau
    Vineri, 14 Noiembrie 2003: "Urmele datoriilor lui Iacobov merg pe ruta Onesti – Londra – Bucuresti"
    Directoarea firmei britanice Balkan Petroleum (proprietară a jumătate din Rafo) circulă cu masina sefei de cabinet a lui Dan Iosif, Mirela Nistoroiu. Aceasta face afaceri cu firma VGB Oil. În plus, masina e furată.

    Directorul Balkan Petroleum, Liana Radu, refuză să vorbească cu presa. Ea a fost foarte mirată în momentul când reporterii ziarului au bătut la usa ei. Mai mult, într-un moment de confuzie, aceasta l-a sunat pe Paul Ivascu, directorul Rafo Onesti, pentru a i se plânge că a fost deranjată. Acest telefon, dat în prezenta reporterilor, a certificat că firma britanică Balkan Petroleum este creatia unui grup de afaceri românesc din care face parte si actuala conducere a rafinăriei din Onesti.
    Iată însă că Liana Radu face legătura si cu alte personaje si situatii interesante. Astfel, am observat că doamna Radu conduce un luxos Audi A4 gri metalizat cu numărul de înmatriculare B-26-ZRB. Am verificat acest număr la politie si nu mică ne-a fost mirarea să aflăm că această masină a fost furată din Iugoslavia, fiind dată în urmărire internatională. În fapt, după limuzina Audi plânge sârbul Deters Andjelija, care a declarat-o furată în iulie 2001.
    Însă surprizele nu s-au oprit aici. Masina cu care circulă directorul Balkan Petroleum este înmatriculată pe numele Mirelei Nistoroiu, sefa de cabinet a lui Dan Iosif, consilier de stat al presedintelui României.
    Contactată telefonic, aceasta ne-a declarat: „Într-adevăr, masina este înmatriculată pe numele meu, însă eu i-am vândut-o Lianei Radu (n.n. – director în Balkan Petroleum) cu ceva vreme în urmă. Nu am avut timp să facem actele si oricum am încredere în Liana Radu. Suntem bune prietene. Nu am stiut că masina este dată în urmărire. Eu am primit-o cadou si nu era de datoria mea să verific dacă a fost furată sau nu”. Sefa de cabinet a lui Dan Iosif a refuzat să ne spună cine i-a făcut cadou o masină ce valorează 30.000 de dolari. ( http://www.crji.org/arhiva/031020.htm )

    si multe altele.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •