View Poll Results: Ii lipseste ceva lui Federer ?

Voters
75. You may not vote on this poll
  • Da

    25 33.33%
  • Nu

    34 45.33%
  • Greu de spus

    16 21.33%
Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 189

Thread: Ce-i lipseste lui Federer

  1. #1
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Lightbulb Ce-i lipseste lui Federer

    Federer este fara indoiala cel mai in forma jucator.
    Pare sa nu aiba sentimente nici cand pierde nici cand castiga. Joaca cu o lejeritate incredibila de-ti lasa senzatia ca nu-l intereseaza rezultatul. Concediaza antrenori fara motiv, joaca mai mult fara antrenor si este manageriat de catre "pretena" posesiva.
    Este nr. 1 si pare imbatabil..parca e un robot programat sa castige... hmm... pare.
    Si totusi ceva ii lipseste lui Federer ... sau poate mi se pare mie. Si totusi... parca n-are nimic din stralucirea lui Pete Sampras , n-are acea finete maiastra a lui Agassi... n-are... parca... sharm sa fie ? sau charisma (parca se zice) ???
    Si totusi... ce-i lipseste lui Federer sa fie cu adevarat un jucator legendar???

  2. #2
    junior Ozzy's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    109
    Reputatie
    1
    Eu sincer nu cred ca ii lipseste ceva, am mai auzit opinii ca ar fi doar un robotel facut pentru a castiga, dar nu sunt de acord cu ele. Imi aduc aminte de un meci de acum 4-5 ani, poate si mai mult, nu mai stiu exact momentul si nici turneul. Oricum, ca idee, juca impotriva lui Stefan Edberg in direct la Eurosport. Alternand momentele sublime cu cele aproape penibile, elevetianul a fost invins pana la urma de experienta lui Edberg aflat la final de cariera. Insa ce vreau sa spun este ca cel care comenta meciul (si era strain ) a spus de mai multe ori ca Federer are toate loviturile perfecte, nu are puncte slabe si ca, in momentul in care va invata sa-si controleze emotiile, va deveni liderul autoritar al tenisului

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ii lipseste cu siguranta ceva: talentul. Este un jucator bun, dar nu talentat. Nu are stralucire in joc. Mai mult beneficiaza de lipsa unor jucatori de valoare decit isi impune valoarea. Nu va fi niciodata un Agassi sau Sampras.

  4. #4
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    ii lipseste un adversar bun,cum o apuca cu rodick sau safin e dus
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  5. #5
    junior Ozzy's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    109
    Reputatie
    1
    Federer - Safin 6-1 singura victorie a rusului datand din 2002
    Federer - Roddick 8-1 americanul castigand in 2003

    mai documenteaza-te inainte sa faci afirmatii din astea

    singurul cat de cat aproape e Hewitt, scorul fiind 8-7, dar si aici e relativ tinand cont ca ultimele sase au fost castigate de Federer
    iar pe Agassi il conduce cu 4-3, numai ca la fel, Agassi n-a mai castigat in fata lui din 2002, ultimele patru meciuri fiind castigate de elvetian

  6. #6
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    inaintea turneului federer a fost intrebat cu cine nu ar vrea sa joace,si a zis ca singurul tenis din toti cu care nu ar vrea sa joace ar fi safin.

    meciurile trecute nu conteaza ex:carlos moya eliminat in primul tur de un necunoscut.
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  7. #7
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    @Ozzy: Agassi il batea cu stinga pe Federer, pe vremea cind era in forma care l-a consacrat.

  8. #8
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Ii lipseste cu siguranta ceva: talentul. Este un jucator bun, dar nu talentat. Nu are stralucire in joc. Mai mult beneficiaza de lipsa unor jucatori de valoare decit isi impune valoarea. Nu va fi niciodata un Agassi sau Sampras.

    Vadim, cred ca nu l-ai mai vazut pe Federer jucand de catva anisori. Eu l-am vazut ieri cu Suzuki si a reusit cateva lovituri in-cre-di-bi-le. Fantastic jucator. Cred ca va domina tenisul in stilul lui Schumi si probabil ii va depsi pe toti fosti mari jucatori.

  9. #9
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Nu prea îi lipseşte nimic... talent are cu carul, cred eu, ca dovada lejeritatea cu care reuseste orice lovituri şi faptul că nu are nevoie de antrenor decât part-time, aşa, de verificare (am citit că l-a angajat pe Tony Roche, fost jucător).
    Elvetianul parca e nascut pe terenul de tenis, nu stiu daca il poate deregla ceva sau cineva.
    Nu-şi exprimă însă emoţiile şi asta îl împiedică să devina un jucător "simpatic". Nu strigă pe teren ca Hewitt, nici nu distruge rachete ca Safin. Dar nu a fost mereu aşa... în tinereţe am auzit că era mai nervos, dar acum dacă mai auzi de la el un "f..." pe turneu, e lucru mare

  10. #10
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    ai comiso vadime cand ai zis ca nu are talent federrer , are cu caru, si nu mar sal avem in fata kiar pe cel mai mare jucator din toate timpurile , e tanar si pare imbatabil, cat despre adversari (cum ca nar avea) eu zic ca are , jucatori din aceeasi generatie cu el ,cum sunt safin,rodick,hewitt,coria ( jucatori de valoare prin prisma rezultatelor) si are sansa sa egaleze ba kiar sa bata multe recorduri daca nu se va accidenta.de lipsit nu prea cred cai lipseste ceva,are mentalitate de campion,un fizic bine ekilibrat si talent exact cat ii trebuie sau poate kiar mai mult.
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  11. #11
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Take it easy Marquise ! Vadim si-a spus o parere care nu e neaparat falsa. Cei drept nu pot sa spun ca Federer are sau nu talent. Sunt deacord cu voi are fizic, are si lovituri , are si mobilitate (nu foarte mare) are rezulate clare asupra jucatorilor de top... nu neg ca nu e un jucator foarte bun ...dar cu toate astea parca nu-l urmaresc cu aceeasi placere ca pe Sampras, Agassi, Moya, Ferrero sau chiar Roddick. Ceva parca n-are ... Nu stiu exact ce!!! Cert e ca jocul lui ma plictiseste. De aia am si deschis subiectul. Poate charisma.

    Apropo de Edberg (cine a adus vorba) ... pai stiu cand intepeneam prin anii 80-90 la meciurile pur si simplu uimitoare, dramatice intre Becker si Edberg meciuri care niciodata nu stiai cum se vor termina si cu toate astea Becker l-a batut de i-a sunat apa in cap suedezului avand un scor general de 25-10. Apoi mai tarziu duelul gigantilor Courier-Agassi(7-5) Courier-Sampras(4-16) Sampras-Agassi (20-14), Hewitt - Agassi(4-4), Moya-Hewitt(5-6). Federer parca nu prea isi are locul intre ei. Nu are nimic spectaculos. In fine... eu unul nu-l vad castigand Australian open anul acesta.

    PS:

    Quote Originally Posted by Ozzy
    Imi aduc aminte de un meci de acum 4-5 ani, poate si mai mult, nu mai stiu exact momentul si nici turneul. Oricum, ca idee, juca impotriva lui Stefan Edberg in direct la Eurosport.
    Cred ca ai facut o confuzie undeva... Edberg si Federer au fost in 2 "ere" separate. Nu au jucat niciodata impreuna !!! Oricum ar fi fost un meci interesant
    Last edited by DJ Klaus; 21st January 2005 at 07:32.

  12. 21st January 2005, 07:31

  13. #12
    junior Ozzy's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    109
    Reputatie
    1
    ei, s-a mai schimbat si tenisul, ca si fotbalul, imi aduc aminte si eu cu mare placere de acele meciuri nebune dintre Becker si Edberg

    ai dreptate, am facut o confuzie, cu Edberg n-a apucat sa joace, adversarul de care vorbeam era Patrick Rafter (unul din favoritii mei all-time). Mi-au placut enorm si Rafter si Edberg, poate de-aia i-am si confundat

    O comparatie cu Agassi e totusi greu de facut: Vadim spune ca Agassi il batea lejer in perioada lui de glorie. Acelasi lucru il face insa si Federer acum in perioada lui de glorie

  14. #13
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Ca jucator de tenis nu-i lipseste nimic. Chiar si in comparatie cu alti mari jucatori din toate timpurile aste deja printre cei mai buni:
    http://www.setratings.com/component/...id,52/type,top
    Jocul lui Federer nu este deloc plictisitor, din contra are un repertuar de lovituri urias si le stapineste ca nimeni altul. Miscarile lui pe teren sint foarte estetice, rapide si perfecte.
    Nici ca om sau ca reprezentant al sportului nu i se poate atesta nimic.
    Cred ca singurul motiv din care multi nu-l simpatizeaza este mutra lui! Intradevar natura nu ia daruit o fata frumoasa. Are un nas ca o patlagica si restul nu trebuie sa descriu. Cu multi ani inainte am auzit proverbul urmator:
    Oameni frumosi au de pomana prieteni si cei uriti de pomana dusmani.
    tennis freak

  15. #14
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    @ dj klaus

    tu se pare ca esti cu federrer cum sunt eu cu schumacher, pe care nul agreez deloc si fiecare victorie a lui mi se pare nemeritata, dar e doar o opinie a mea,intotdeauna exista si persoane care nuti plac.
    dea lungul timpului au fost multi jucatori fenomenali , care au dominat anumite perioade de timp si anumiti adversari,e foarte de greu sa compari astfel de jucatori care nu sau intalnit intre ei.
    la momentul actual federrer e cel mai bun , cu mult peste adversarii sai, si eu raman la parerea ca nu se poate ajunge numar 1 ATP fara sa ai talent.charisma e altceva.nu se poate uita kiar usor lovitura de imagine pe care a dato agassi tenisului cand sa afisat pe teren in bluejeans, cu cercei si plete dar fiecare jucator are personalitatea sa si ca sa fii un profesionist adevarat nui rau sa fii ceva mai ekilibrat asa cum e federrer.
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  16. #15
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Si totusi rezultatele poll-ului sunt oarecum surprinzatoare. Egalitate pe toate fronturile. Sincer ma asteptam ca in proportie de 80 % sa se voteze NU.
    Inseamna ceva totusi ! Federer are o slabiciune... si o sa o descoperim pana la urma.

    Lansez o alta provocare ...
    Federer poate fi batut ?
    Care credeti ca ar fi tactica ?

  17. #16
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    pai ar fi mult mai simplu sa aflam daca fiecare din cei care voteaza ar da o explicatie pt alegerea facut.
    si daca tot am adus subiectul in discutie hai sa fac eu primul pas si sa zic ce am votat.
    optiunea mea a fost :"greu de spus" din urmatoarele considerente :
    1) daca as fi spus cai lipseste ceva ar fi trebuit sa spun si ce ii lipseste si inca nu am aflat.
    2)daca as fi spus ca nu ii lipseste ar fi insemnat sal fac "perfect" si nimeni nu poate fi perfect,intotdeauna e loc de mai bine.
    asa ca am optat pt ultima varianta
    va astept incercarea de argumentatie toturor celor care ati votat
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  18. #17
    junior
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    66
    Reputatie
    1
    Lui Sampras ii stralucea parul dat cu briantina , lui Agassi chelia ... Federer straluceste prin joc !

  19. #18
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Nu-i lipseste nimic lui Federer. Momentan este cel mai bun jucator de tenis si bate un record dupa altul. Daca va continua forma asta citiva ani va deveni jucatorul cel mai bun din toate timpurile. Trebuie sa fi orb ca sa spui ca n-are talent !
    Nu este adevarat ca nu se manifesta, doar manifestarile lui sint mai controlate, ceace are o influenta buna asupra jocului. De exemplu acum citeva zile manifestarile tipce ale lui Hewitt cu strigatul “c-mon” l-au enervat pe Cela in asa o masura ca a scuipat in directia adversarului.
    Un caracter bun isi controleaza strigatele de bucurie din respect pentru adversar, si strigatele de necaz din respect pentru spectatori. Alti mari jucatori de tenis ca Sampras, Bjorg, Edberg, Lendl nu se manifestau mai mult decat Federer.
    Daca are charisma sau nu este greu de spus, deoarece fiecare simte altfel. Nu m-as mira insa, ca unul sau altul sa fie influentat de faptul, ca Federer ne-a spulberat anul trecut visul frumos de a avansa in Cupa Davis, sau ca este cosmarul lui Pavel.
    tennis freak

  20. #19
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adamache
    Lui Sampras ii stralucea parul dat cu briantina , lui Agassi chelia ... Federer straluceste prin joc !
    Adamache... imi aduci aminte de Agamitza dandanache ....
    Incearca sa realizezi ca aici se vorbeste despre tenis iar remarci de genul facute mai sus isi au locul la fotbal. Aici trebuie doar sa fii putin mai obiectiv... Cred ca poti !

    @reshef - foarte logica si profesionista concluzia ta .

    Sa fiu sincer mie imi place cum se exteriorizeaza Hewitt si cum strange din dinti si te ucide cu privirea. Are farmecul lui si o personalitate ce-i "vine bine".

    *Borg merita putin comparat cu Federer ca aveau plete amandoi. Despre Borg insa doar am citit , nu am vazut nici un meci complet de-al lui dar stiu ca facea spectacol ca si Ilie Nastase.

    *Edberg nu a fost un jucator complet si a declarat si el asta. A fost No.1 datorita jocului serviciu-vole, lovitura de dreapta la el era cea mai slaba lovitura.

    *De Lendl nu am ce sa zic pt ca am vazut foarte putin si am citit putin despre el. Stiu doar ca avea un rever cu o mana fantastic si era un lord.

    *Poate ca peste Federer trebuie sa mai treaca timpul ca sa-l incadram intre cei mari. Nu stiu cat o sa poata mentine ritmul asta. Toti clacheaza la un moment dat . Nu va inchipuiti ca o sa o tina asa ani la randul. Poate anul asta sau cateva luni. Imi aduc aminte de Thomas Muster care a revenit in circuit dupa un accident grav si a ajuns sa castige intr-un an 11 sau 13 turnee (nu mai stiu sigur) dintre care vreo 7 unul dupa altul. A terminat No.1 in acel an dar nu i-a mai mers prea mult. Thomas Muster e un exemplu istoric chiar . Sa revii in circuit dupa o lunga absenta si sa devii no1 castigand atatea turnee intr-un an .... si totusi a fost uitat repede.

  21. #20
    junior Ozzy's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    109
    Reputatie
    1
    In legatura cu argumentatia...intrebarea era
    ce-i lipseste lui Federer sa fie cu adevarat un jucator legendar???
    de-aia am raspuns: nimic.

    referitor la intrebarea lui DJ Klaus...normal ca Federer poate fi batut, numai ca foarte greu si inclin sa cred ca mai mult intamplator. Mai bine spus, mai curand as spune ca Federer poate pierde un meci decat ca cineva il poate bate

  22. #21
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DJ Klaus

    Nu are nimic spectaculos. In fine... eu unul nu-l vad castigand Australian open anul acesta.
    Am zis

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •