Results 1 to 21 of 21

Thread: Patinaj artistic in Romania - Adio?

  1. #1
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1

    Patinaj artistic in Romania - Adio?

    Dupa ce ca era vitregit, patinajul artistic in Romania mai sufera o lovitura. Federatia nu mai sustine decat o ora pe zi gheata si asta numai pentru "lot", iar cealalta ora dedicata patinajului artistic o lasa balta, sa fie sustinuta de cluburi, adica de parinti, care nefiind multimiliardari, probabil ca incet, incet, isi vor retrage copiii de la acest sport. Sponsorizarea in acest domeniu este practic imposibila, pentru ca nu ai ce oferi in schimb, n-ai cum sa faci reclama, public nu prea exista, asa ca va trebui, cu parere de rau, sa ne pregatim sa spunem adio acestui sport in Romania.

  2. #2
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1


    Te apuca groaza, dupa ce conditiile sunt extrem de proaste acum nici sprinjinul minim nu il mai ofera sportivilor ( viitorii). Imi pare rau sa aud asta . Ne poti da cateva detalii ? ai idee cat costa o ora pe gheata ( inchirierea) la noi?

    Care ar fi cheltuielile unui patinator ( in devenire) in romania?Stiu ca ar fi patinele, costumele, antrenamentele dar ai putea sa ne dai detaliile unei sume totale.
    Ideal ar fi ca federatia sa ia modelul federatiei de ski care a gasit in OMV un partener de cursa lunga ce s-a implicat fara beneficii imediate. Parteneriat pe cel putin 10 ani in care sustin material sportivi cu echipamente, cantonamente, antrenori straini si constructia unor trambuline aici.
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  3. #3
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    nu se poate

  4. #4
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    what? e vreun articol undeva ca sa citim si noi detaliile?
    dar nu ma mira nimic. dupa ce vad la tv in ultimele zile si daca ar zice cineva ca vor sa vanda terenul pe care e romania ca sa se faca lanuri de porumb pe el nu m-as mira.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #5
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Doamne!
    Dar bine zice Irina:
    dupa ce vad la tv in ultimele zile si daca ar zice cineva ca vor sa vanda terenul pe care e romania ca sa se faca lanuri de porumb pe el nu m-as mira.
    Sunt total de acord...Romania e tara tuturor posibilitatilor.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  6. #6
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Nu e un articol, pentru ca despre patinaj nu scrie nimeni. E cruda realitate simtita pe propria piele atunci cand ni s-a sugerat, ca parinti, sa incercam sa gasim sponsori, sa donam 2% din impozitul pe venit (asta chiar nu e nici o problema decat sa se duca la stat, mai bine la clubul unde se antreneaza copiii), toate astea pentru a putea sustine o ora in plus pe gheata. N-am idee cat costa ora de gheata, dar costa patinele, rochitele, antrenorii (chiar daca sunt cu bun simt si nu ne jupoaie) si nenorocirea e ca nu se gasesc echipamente in Romania. Patinele le-am comandat la Milano, deci se adauga si transportul, rochitele, depinde unde le faci, dar cele de concurs sunt intre 100-200 euro. La fel si la patine, costurile difera intre cele pentru sarituri simple si cele pentru duble (200-600 euro). La astea se mai adauga deplasarile si cazarile la concursuri , iar daca mai apelezi si la vreo bona sa mearga cu copilul la patinoar fiindca tu mai trebuie sa si muncesti, te costa destul de mult. Si asta e doar inceputul. Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi mai incolo daca va fi cazul de plecari in strainatate.
    Gata, mi-am spus oful, multumesc ca m-ati ascultat.

  7. #7
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Cine sa scrie despre patinatori? ..Nu e mai important Mutu, RAdoi sau camila sau mai stiu eu ce?
    Nimeni nu scrie despre ei în ziare. Televiziunile îi ocolesc. Sunt sportivi și antrenori anonimi într-un sport care deși se practică de o mult timp în România e încă la nivel de amatorism. Ei nu „vând”, nu sunt implicați în scandaluri, nu trăiesc din cancan-uri, prezentatoare decoltate nu tresar când le rostesc numele.

    Costurile sunt destul de mari Nu stiam ca exista patine diferite pt sariturile duble si simple .

    Mult succes pe viitor.

    Ce muzica ati ales pana la urma pt program ?
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  8. #8
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Intr-adevar patinajul nu e interesant pentru ca nu aduce bani.
    Patinele sunt diferite, au grade de rigiditate diferite, lamele sunt diferite.
    Am ales Cockatoo Green cantat de Mantovani Orchestra. E copilaroasa melodia. Asta dupa ce am trecut prin tango (Andre Rieu), Cartea Junglei si Pantera Roz. Cred ca i se potriveste melodia asta, dar mai ales a fost super fiindca avem deja o rochita verde si nu mai trebuie sa facem alt costum.

  9. #9
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Mult succes ...
    va participa la Campionatul National de copii, cadeti, novice de la Galati ?
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  10. #10
    melancholy iris_for_daria's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    over the rainbow
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    Ale-Sonia, nu-mi vine sa cred ca pot sta de vorba cu un parinte care are copilul in acest minunat sport. Sincer sunt incantata pentru ca, nu stiu, poate pt ca mi-am dorit foarte mult sa fi facut parte din lumea asta iar ai mei nu s-au gandit sa ma indrepte spre asa ceva. Si poate tocmai pentru asta visez sa-mi dau si eu copilul la patinaj, doar ca la noi in oras nu sunt patinuare de fel. Nici iarna. Sa fie asta oare un sport doar pentru cei care sunt din Miercurea-Ciuc, Bucuresti, Galati ? Si vreau sa te mai intreb daca a fost ideea ei sa mearga la patinoar ori ati indreptat-o voi insufletindu-i si ei dragostea pentru acest sport. Pentru ca uneori ma gandesc ca poate desi eu imi doresc asa ceva pentru copilul meu, el sa nu-si doreasca la fel de mult asta. Oricum, sunt inca planuri, si proiecte, pentru ca bebelul e doar si el in plan, deci nici macar pe drum.
    Ma alatur si eu sa va urez succes !

  11. #11
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    buna ziua ale sonia!!!
    foarte interesant ce povestiti. nici eu nu stiam despre diferenta intre patine. costurile sunt intr-adevar ridicate. ma gandesc ca sa gasitit un sponsor nu prea se poate, nu? la noi oamenii cu bani nu sunt inclinati spre astfel de sustineri.
    eu va doresc succes si sper ca fetita se poate bucura de sport si sa nu fie f afectata de modul cum e tratat sportul ei in tara ei.

    ideea in romania e una complet gresita. la noi se doreste ca fara baze si fara infrastructura, ceva sa produca bani si faima si abia atunci sa intervina si statul si sa se bata frumos pe umar si sa zica ca acum ca s-a rezolvat totul isi da si el ineresul. da, patinajul nu produce bani. dar asta nu inseamna ca nu ar putea sa o faca. uitandu-ne la tarile care au investit in acest sport vedem showuri la tv si gale care aduc multi spectatori deci si bani. sunt convinsa ca si la noi ar prinde.

    din pacate eu asa observ ca federatiile sunt conduse de oameni ca nu stiu ce sa faca sau nu sunt interesati sa faca si altceva decat sa isi asigure lor un loc caldut. iar mai departe la ministere e iar un inalt grad de miserupism. iar oamenii au idei din astea de evul mediu, de genul pai daca nu exista performanta de ce sa le dam bani. se pare ca in romania nimeni nu intelege ca pt a avea un atlet performant in lumea sportului de azi trebuie investiti bani multi inainte. ce sanse sa aiba patinatorii nostri in fata celor care au o armata de oameni in spatele lor.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #12
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    In asemenea conditii cati parintii isi vor mai indrepta copii spre patinaj?
    Va urez si eu succes! Si sper ca fetita sa se poate bucura de patinaj!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  13. #13
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iris_for_daria View Post
    Ale-Sonia, nu-mi vine sa cred ca pot sta de vorba cu un parinte care are copilul in acest minunat sport. Sincer sunt incantata pentru ca, nu stiu, poate pt ca mi-am dorit foarte mult sa fi facut parte din lumea asta iar ai mei nu s-au gandit sa ma indrepte spre asa ceva. Si poate tocmai pentru asta visez sa-mi dau si eu copilul la patinaj, doar ca la noi in oras nu sunt patinuare de fel. Nici iarna. Sa fie asta oare un sport doar pentru cei care sunt din Miercurea-Ciuc, Bucuresti, Galati ? Si vreau sa te mai intreb daca a fost ideea ei sa mearga la patinoar ori ati indreptat-o voi insufletindu-i si ei dragostea pentru acest sport. Pentru ca uneori ma gandesc ca poate desi eu imi doresc asa ceva pentru copilul meu, el sa nu-si doreasca la fel de mult asta. Oricum, sunt inca planuri, si proiecte, pentru ca bebelul e doar si el in plan, deci nici macar pe drum.
    Ma alatur si eu sa va urez succes !
    E un sport pentru cei care au in oras un patinoar acoperit pe care sa-l foloseasca 6 luni pe an, pentru ca pe timpul verii si astea se inchid, ca doar nu suntem in Italia sau Turcia, tari cu clima foarte rece vara si care-si permit sa tina patinoare deschise tot anul. Mai sunt patinatori din Brasov care se chinuie cu patinoarul din Poiana, atat cat tine vremea cu ei. Tu din ce oras esti?
    Sonia patineaza de la 3,5 ani, i-am luat patine si i-am dat drumul pe gheata. Am constatat ca patineaza ca un hocheist, am zis ca e fetita si s-o dam sa invete sa patineze mai elegant, si incet a alunecat spre performanta. Deci, cu toate ca noi am avut initial ideea, ca la 4 ani cand am inscris-o la cursuri n-avea cum sa ia ea decizii, pe urma a contat mult ca-i place, ca munceste cu placere, fiindca e mult de munca. Sunt copii carora le place sa patineze, dar ca distractie, pentru patinaj artistic e nevoie de multa munca. Si Soniei ii place sa se scalambaie, sa se joace, iar atunci cand merge cu mine la patinoar o las sa se si distreze, dar antrenamentul de la Flamaropol e antrenament. Chiar atunci cand antrenoarea se mai ocupa de alti copii, le da si lor de lucru, se antreneaza una pe alta, joaca lor e serioasa.

    Aici e Sonia pe patinoarul din Poiana Brasov: http://picasaweb.google.ro/alex.mirc...eat=directlink

    iar aici e la patinoarul Flamaropol de Craciun: http://picasaweb.google.ro/alex.mirc...eat=directlink

  14. #14
    sport legend Cristinush's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,778
    Reputatie
    1
    Ce scumpica e! Multumim de poze si multa bafta pe mai departe
    [FONT="Trebuchet MS"]There's no point in being grown up if u can't be childish sometimes.[/FONT]

  15. #15
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    sonia e o scumpica !!! sunt asa de dragute toate fetitele cu rochite de patinaj. ce varsta are sonia acum?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  16. #16
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    sonia e o scumpica !!! sunt asa de dragute toate fetitele cu rochite de patinaj. ce varsta are sonia acum?
    Sonia are 6,4 ani.

  17. #17
    sport legend madalina18's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Turda
    Posts
    718
    Reputatie
    1
    Vai ce scumpica e,sa va traiasca si sa se poata bucura de patinaj....pe viitor poate o vedem la ceva campionate europene,mondiale....dc nu pe cea mai inalta treapta a podiumului!Succes pe mai departe!

  18. #18
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Mult noroc si sanatate...si sper sa gasiti o rezolvare pentru ca Sonia sa continue patinajul de performanta! Desi ar trb gasita o solutie pt patinajul din Romania in general.
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  19. #19
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    E tare draguta Sonia. Mi-ar placea s-o vad reprezentand Romania in viitor. Multa, multa bafta
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #20
    melancholy iris_for_daria's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    over the rainbow
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    Sa va traiasca ! E o dulce; cam repet ce au spus deja fetele, insa...sa aveti puterea sa o sustineti si sa-i fiti alaturi pe drumul asta atat de frumos dar din pacate atat de dificil la noi.
    Sper ca la un moment dat totusi sa fie altfel...poate daca s-ar face un pic de propaganda si in media, poate ca presati din mai multe parti cei din scaunele caldute si moi sa fie nevoiti sa miste putin si pentru acest sport si pentru altele pentru care inca nu se face nimic. Nu stiu, dar Octavian Belu imi parea om de treaba si responsabil, oare nu are nici o putere acolo unde se afla ?
    Ma intrebai, Ale-Sonia, de unde sunt, ei bine din Turda, nu departe de Cluj, insa din pacate din cate stiu eu nici macar la Cluj nu este decat un singur club afiliat federatie, insa patinuar acoperit nu am habar sa existe. Asa ca deocamdata Sonia e norocoasa ca locuiti intr-un oras unde nu ramai doar cu un vis ci il poti transforma in realitate mai usor.
    Inca o data multa bafta Soniei !

  21. #21
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    Foarte frumoasa Sonia.
    Mult succes in continuare.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •