Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 183

Thread: "Arena Leilor" - U Craiova

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1

    "Arena Leilor" - U Craiova

    „Arena Leilor“ înlocuiește vechiul „Tineretului“
    Editie.ro vă prezintă, în exclusivitate, proiectul noului stadion pe care Universitatea visează să-l aibă, începând cel mai probabil în maxim trei ani. „Arena Leilor“, așa cum a fost denumită noua arenă a grupării alb-albastre, este concepută pe actualul amplasament al stadionului „Tineretului“ și a fost luat în calcul terenul liber de orice sarcini.

    Arena va avea o capacitate de 20.000 de locuri, complet acoperite. Aceasta va fi cea mai modernă arenă din țară, urmând a avea toate facilitățile unui stadion ce găzduiește partide în Liga Campionilor.

    Pe lângă arenă, mai rămân 3 - 4 mii de metri pătrați de teren, unde urmează să se construiască o parcare supraetajată. Proiectul este realizat de o firmă specializată din Anglia, Slick System Limited. Termenul de finalizare este estimat pentru perioada 2010 - 2011, costurile ridicându-se la aproximativ 22 - 25 de milioane de euro. Acest film prezintă o variantă de proiect la stadiul de 80 la sută de finalizare. În acest film nu sunt prezentate finisările și compartimentările din interiorul tribunelor.
    http://i36.tinypic.com/4u9saw.jpg


    http://www.editie.ro/new/mod.php?mod...&idstire=77879

  2. 4th December 2008, 23:18

  3. #2
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Germania,sau Franta...oricum,o arena doar pentru fotbal,nimic mai mult.Nu cred ca o sa fie cea mai moderna sincer sa fiu.
    Arata ca un stadion din anii`90,dar asta e un lucru bun

  4. #3
    sport legend *Coco*'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Tg-Jiu
    Posts
    5,584
    Reputatie
    1
    Sincer sa fiu nu cred ca se va realiza acest proiect

  5. #4
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    E ca si cu stadioanele din Cluj sau Brasov...incertitudine maxima.

  6. #5
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Mie imi aminteste foarte mult de stadionul asta:
    Mannheim,Germania(pe care joaca Hoffenheim meciurile de acasa pana isi termina de construit stadionul)
    http://i35.tinypic.com/2vujwxv.jpg
    http://i35.tinypic.com/1zyhrbl.jpg

  7. #6
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    cam la fel ar trebui sa arate si cel al CFR la final, probabil ca e o solutie tehnica care se preteaza pentru necesitatile si banii romanilor

    succes !

    later edit: totusi , doar 20.000 ?

  8. #7
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Neincapator la meciurile cu sdr....dar perfect pentru restul echipelor.Eu zic ca buna capacitatea.

  9. #8
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    vorbind exclusiv dpdv estetic parerea mea este ca e urat cu creci(nu mai intru in detalii). nu imi plac si nici nu o sa imi place vreodata stadioanele de genul acesta - "englezesti" - mi se par oribile

    sincer eu personal (repet este o parere pur personala) cred ca mai bine ramanem pe stadionul Ion Oblemenco decat sa ne mutam pe un astfel de stadion

    p.s. ca sa nu mai zic ca dpdv sentimental locul Stiintei nu poate fi decat acolo unde a avut cele mai mari performante -> stadionul Ion Oblemenco
    Last edited by Jus7M3; 5th December 2008 at 00:32.
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  10. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,978
    Reputatie
    1
    Jus ai dreptate ... nici mie nu-mi plac constructiile cu temelii importate !!!
    Acolo Oblemenco reprezinta templul fotbalului din Craiova si asa cum e , probabil un pic modernizat, e bun inca doua secole de acum
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  11. #10
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jus7M3 View Post
    vorbind exclusiv dpdv estetic parerea mea este ca e urat cu creci(nu mai intru in detalii). nu imi plac si nici nu o sa imi place vreodata stadioanele de genul acesta - "englezesti" - mi se par oribile

    sincer eu personal (repet este o parere pur personala) cred ca mai bine ramanem pe stadionul Ion Oblemenco decat sa ne mutam pe un astfel de stadion

    p.s. ca sa nu mai zic ca dpdv sentimental locul Stiintei nu poate fi decat acolo unde a avut cele mai mari performante -> stadionul Ion Oblemenco
    Dupa vreo cateva meciuri pe stadionul ala,si dupa ce vezi ce fel e atmosfera la meciurile Universitatii pe un stadion fara pista si acoperit,in conditii europene, eu cred ca o sa-ti schimbi parerea,si pun pariu ca daca stadionul asta se va construi te vei indragosti de el.
    Ai mentalitate invechita ce sa zic,ca babele alea care nu arunca lucurile vechi ca mai merg folosite/purtate,sau ca vor sa le lase mostenire nepotilor.
    Ia exemplu de la vestici.Ce vrei?sa joace echipa pe stadion pana cade singur?

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Jus ai dreptate ... nici mie nu-mi plac constructiile cu temelii importate !!!
    Acolo Oblemenco reprezinta templul fotbalului din Craiova si asa cum e , probabil un pic modernizat, e bun inca doua secole de acum
    yuck

  12. #11
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    bine si stadionul Tineretului este un stadion important pt U Craiova. este primul stadion al echipei, acolo a promovat in divizia A este multa istorie impregnata si in vechiul stadion dar totush cele mai importante rezultate se leaga de arena Ion Oblemenco

    eu pun foarte mult accent pe traditie si in plus vechiul Central (actualul stadion Ion Oblemenco) este locul in care eu am descoperit echipa si este locul in care am devenit pe veci suporterul Stiintei

    p.s. mihai_alex ai dreptate am mentalitate invechita dar daca nu m-am schimbat pana acum tind sa cred ca nu am sa ma schimb niciodata
    Last edited by Jus7M3; 5th December 2008 at 00:53.
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  13. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,978
    Reputatie
    1
    Mihai tu sigur nu cunosti stadionul ala ... ma refer la atmosfera care a fost pe vremuri ... ce vulcan !!!
    Nicaieri nu am mai vazut asa ceva ....
    La olteni nu le trebuie un stadion nou ci doar o echipa ca pe vremuri !
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #13
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    As pune-un poll in locul tau,"Vreti stadion nou,sau nu?"

  15. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,978
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    As pune-un poll in locul tau,"Vreti stadion nou,sau nu?"
    hehe e simplu crezi ?
    Pai trebuie posibilitati multiple aici ...

    1. da dar...
    2. poate dar ...
    3. nu cred dar ....
    4. nu dar ...
    5. dar d*** p**** m***
    6. ***** **** *****

    etc ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. #15
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Tu nu poti fi obiectiv "da" sau "nu",cel mai corect sondaj

  17. #16
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    ce urat e ala din macheta! daca ar face si colturile pe rotund sa fie un intreg ar arata decent

  18. #17
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by robyyy View Post
    ce urat e ala din macheta! daca ar face si colturile pe rotund sa fie un intreg ar arata decent
    suferinte si iar suferinte .. ..

    eu ma retrag din aceasta discutie .. totush este de apreciat faptul ca cineva vrea sa faca ceva si ca la Craiova se doreste sa se bage bani in infrastructura si inca o chestie (defapt 2) daca mie nu imi place asta nu inseamna ca e urat eu voiam sa spun ca nu este un stadion PE GUSTUL MEU si ca as prefera sa se modernizeze stadionul Ion Oblemenco .. atata tot
    Last edited by Jus7M3; 5th December 2008 at 01:35.
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  19. #18
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by robyyy View Post
    ce urat e ala din macheta! daca ar face si colturile pe rotund sa fie un intreg ar arata decent
    "Acest film prezintă o variantă de proiect la stadiul de 80 la sută de finalizare. În acest film nu sunt prezentate finisările și compartimentările din interiorul tribunelor."

  20. #19

  21. #20
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    mie nu-mi plac stadioanele construite in acest mod. Sunt prea patratoase, prea abrupte. De ce nu se mai fac frumoasele ovaluri?

  22. #21
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Intreaba arhitectii
    Daca vrei oval uita-te la planul pt viitorul stadion al Clujului.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •