Page 45 of 47 FirstFirst ... 354344454647 LastLast
Results 925 to 945 of 967

Thread: Gimnastica ritmica-diverse

  1. #925
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Eu am inteles ca azi s-au dat medalii cumulandu-se notele de la cele doua exercitii (cu maciuci si cu 2 panglici+3mingi) fiind totodata concurs de calificare pentru finalele de maine cand se vor acorda 2 seturi de medalii,primele 8 note de la fiecare "obiect" intrand in finala de maine.
    Am vazut doar prima serie si primele trei evolutii din a doua si informatii pe nicaieri,asa ca intreb:cine a castigat si de ce-ti pare rau pentru Rusia?Mie mi-au placut mult si alte evolutii dar nu ma pricep prea bine,oricum comentariul Irinei Deleanu e super fain,asa-mi place s-o ascult!

  2. #926
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    In sfarsit am reusit si eu sa vad ambele finale pe obiecte la grup,mi-au placut foarte mult,cu toate ca au mai fost greseli pe ici pe colo,data fiind miza concursului.
    Mi-a placut foarte tare ultima evolutie din concurs,a ucrainiencelor,pacat ca n-au avut dificultatea necesara pentru a urca pe podium(nici dupa contestatie)Am aflat (din nou) ce zbir/despot/tartor...e Irina Viner,urat personaj,nu stiu cum ar putea fi clintita din pozitiile pe care le detine,pacat de sportul asta atat de frumos...in aceste conditii inteleg de ce ti-a parut rau pentru rusoaice,Oana,vai de bietele micute cand gresesc ceva,le desfiinteaza zgripturoaica.

  3. #927
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    In sfarsit am reusit si eu sa vad ambele finale pe obiecte la grup,mi-au placut foarte mult,cu toate ca au mai fost greseli pe ici pe colo,data fiind miza concursului.
    Mi-a placut foarte tare ultima evolutie din concurs,a ucrainiencelor,pacat ca n-au avut dificultatea necesara pentru a urca pe podium(nici dupa contestatie)Am aflat (din nou) ce zbir/despot/tartor...e Irina Viner,urat personaj,nu stiu cum ar putea fi clintita din pozitiile pe care le detine,pacat de sportul asta atat de frumos...in aceste conditii inteleg de ce ti-a parut rau pentru rusoaice,Oana,vai de bietele micute cand gresesc ceva,le desfiinteaza zgripturoaica.
    Asa dupa doua saptamani vin si eu cu cateva impresiiP: finalele pe obiecte le-am vazut integral in afara de evolutia Spaniei de la maciuci, mi-ar fi placut tare mult sa le vad pe medaliatele cu aur ( dupa patinaj spaniolii scriu istorie si la gimnastica ritmica,bv lor, probabil investesc masiv in sport, i-au inteles importanta si beneficiile ). Tot la maciuci mi-a placut f mult echipa Belarusului cu o compozitie f originala si interesanta, si la trei mingi+2 panglici au fost la fel de bune! Echipa Rusiei si-a luat revansa dupa dezastrul din finala de sambata de la individual compus ( Mia, da din cauza Irinei Viner mi-a parut rau de ele, un personaj care imi displace total, cred ca si saracele fetite tremura in fata ei, am inteles ca dupa Europene din 5 fete a mai ramas doar una, probabil in loc sa vina la antrenamente cu placere vin cu teama), exercitiul lor pe muzica turceasca a ridicat sala in picioare dar cel mai mult mi-au placut ucrainiencele si nu am inteles de ce nu a fost pe podium, eu le-am vazut cu bronz cel putin...
    Comentariul Irinei Deleanu e unul pe intelesul tuturor, de la competitie la competitie am aflat noi lucruri despre gimnastica ritmica iar asta nu poate decat sa ma bucure

    P.S. Scuze de "romanul" pe care l-am scris dar daca nu am scris la timp s-au adunat mai multe
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  4. #928
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Moscow Grand Prix: http://www.fig-gymnastics.com/site/figNews/view?id=1052

    Mamun a dominat, dar din pacate mie nu-mi plac exercitiile ei prea mult.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  5. #929
    sport legend sisy's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Moscow Grand Prix: http://www.fig-gymnastics.com/site/figNews/view?id=1052

    Mamun a dominat, dar din pacate mie nu-mi plac exercitiile ei prea mult.
    Kudryavtseva nu prea pare in forma , sper sa se adune pt Jocurile Europei

  6. #930
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sisy View Post
    Kudryavtseva nu prea pare in forma , sper sa se adune pt Jocurile Europei
    Intr-adevar, doar un loc 3 la cupa mondiala din Lisabona:
    http://www.fig-gymnastics.com/site/figNews/view?id=1090

    Soldatova si Mamun au dominat. Exercitiul Soldatovei imi place mult, preferatul meu din acest an: https://www.youtube.com/watch?v=K9oXEewdsUU

    Sper sa se adune Kudryavtseva!!
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  7. #931
    sport legend sisy's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post

    Sper sa se adune Kudryavtseva!!
    S-a adunat la Bucuresti , 5 medalii de aur din 5 posibile

  8. #932
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sisy View Post
    S-a adunat la Bucuresti , 5 medalii de aur din 5 posibile
    Intr-adevar un concurs foarte bun Dar trebe sa fiu sincer, cu executia ei de nota 10, chiar nu-mi plac melodiile ei anul acesta
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  9. #933
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sisy View Post
    S-a adunat la Bucuresti , 5 medalii de aur din 5 posibile
    Din pacate eu n-am reusit sa ajung deloc, am lucrat si sambata si duminica
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  10. #934
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Stie cineva cate gimnaste vor fi in echipa pentru europene? 2 sau 3?
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  11. #935
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Recunoasteti gimnasta de pe 1? (fara sa cautati cine e )
    http://www.klubrg-narodnidom.si/imag...ultimedija.jpg

    Ca tot vorbeati de Yana-la Pesaro nu s-a calificat la minge si e pe 2 dupa prima zi.
    http://www.rgworldcup-pesaro.it/publ...-allaround.pdf
    Ce concurenta intre rusoaice
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  12. #936
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ada24 View Post
    Recunoasteti gimnasta de pe 1? (fara sa cautati cine e )
    http://www.klubrg-narodnidom.si/imag...ultimedija.jpg
    Alexandra Agiurgiuculese? Si acum ma zgarii pe ochi ca am pierdut un asemenea talent.

  13. #937
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Alexandra Agiurgiuculese? Si acum ma zgarii pe ochi ca am pierdut un asemenea talent.


    A castigat bronz la minge la turneul de junioare din cadrul Cupei Mondiale de la Lisabona.

    https://www.youtube.com/watch?v=-52N7SswqPk

    Un reportaj despre ea:
    https://www.youtube.com/watch?v=3QbHADrAbIo
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  14. #938
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  15. #939
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Campionatele Rusiei au decurs in ultimele zile dar nu am reusit sa gasesc nici un rezultat. Are cineva idee unde le putem gasi, poate si niste filmulete?
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  16. #940
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Campionatele Rusiei au decurs in ultimele zile dar nu am reusit sa gasesc nici un rezultat. Are cineva idee unde le putem gasi, poate si niste filmulete?
    Poze, rezultate, filmulete, tot ce vrei (daca intelegi rusa ). Nu stiu alta sursa.

    http://rg4u.clan.su/forum/32-1788-1

    Ultima pagina are multe linkuri pt filmulete youtube.

    Apropo, care sunt gimnastele tale preferate anul asta? Vad ca urmaresti acest sport

  17. #941
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Merci Pegasnegru!! Am dat o privire mai generala la filmulete (clasamentele asa mult nu ma intereseaza) si sunt niste gimnaste cu niste piruete superbe, precum
    https://www.youtube.com/watch?v=Z7s9-sgvcUQ

    In acest sezon imi place mult exercitiile lui Ganna Rizatdinova, ea a devenit preferata mea dupa ce a castigat titlul mondial in 2013 la proba de cerc. Piruetele ei sunt sublime (mai ales in pozitia de scorpion). De Mamum imi place ceva mai mult anul acesta, dar cred ca ea primeste prea multa atentie din partea Irinei Viner.

    Soldatova are pe departe exercitiul meu preferat anul acesta, cel de la proba de minge.

    Fiind un fan ceva mai nou la ritmica (din 2012 incoace), voi ce fel de gusturi aveti?
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  18. #942
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Anul acesta sunt extrem de impresionata de nivelul mult mai ridicat al Marinei Durunda, plus ca exercitiile ei sunt foarte inovative si placute <3 Spre exemplu exercitiul ei cu maciucile ma fascineaza in mod deosebit, fiind pe o muzica lenta cand toata lumea alege muzica rapida, ii scoate in evidenta eleganta miscarilor.
    Sunt o fana declarata a Melitinei Staniouta, mi se pare cea mai completa gimnasta: sare, se roteste, echilibru, danseaza, manuire, absolut totul este facut cu mare precizie si dificultate. Nu pot spune ca imi plac toate exercitiile din timpul carierei ei, dar anul acesta cel cu maciuci este printre preferatele mele.
    Mai imi place foarte mult Salome Pazhava, este o gimnasta extraordinar de talentata cu exercitii si temperament iesite din comun. In general imi plac foarte mult gimnastele atipice, care ies din tiparul tipic rusesc (care este copiat, si copiat prost, de aproape toate celelalte tari Asta face ca multe dintre exercitii din competitie sa fie adevarate leacuri de insomnie). Mai imi place Xenia Mustafaeva pentru manuirea ei inovativa, dar din pacate greseste foarte mult si devine greu sa o privesc pentru ca imi sta inima mica ca un purice de fiecare data. Iar anul acesta Nazarenkova are niste exercitii care ies un pic in evidenta. Nu ma declar inca fan, dar imi cresc asteptarile de la ea pentru la anul
    De la rusoaice imi place exercitiul cu cercul al lui Mamun, cel cu mingea al Yanei si al Soldatovei (este foarte frumos intr-adevar! ).
    Rizatinova... este o gimnasta superba. In executia unor elemente corporale cu dificultate mare parca nu are rivala, insa manuirea ei nu este la acelasi nivel. Iar exercitiile ei de anul asta, imi pare rau sa recunosc, imi cam displac. Ea este o artista inascuta, poate dansa pe absolut orice muzica, insa miscarile coreografice pe care le are nu ma inspira, parca da numai din solduri in timpul tuturor pasilor ritmici. Imi place de ea enorm de mult, vreau sa subliniez acest lucru, de aceea ma astept la mai mult de la exercitiile ei din punct de vedere artistic.

  19. #943
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    In perioada 01-03 Mai se vor desfasura la Minsk (Belarus) Campionatele Europene care vor fi transmise in direct si de TVR 2 dupa urmatorul program:
    -sambata 02.05 de la orele 13.25 si 18.10
    -duminica 03.05 finala pe obiecte de la ora 13.55
    Vizionare placuta!
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  20. #944
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Prima zi de calificari a fost cu multe ratari si multe semne de intrebare pentru mine. In primul rand: Ucraina...of of Ganna si Eleanora. Ar fi fost pe locul 2 la echipe foarte aproape de Rusia daca nu erau acele greseli (Ganna a avut o gresala mica la cerc, iar Eleanora a scapat cercul). In schimb, Belarus a mers extrem de bine! Melitina e chiar o gimnasta frumoasa.

    Rusia: nu inteleg deloc (dar deloc) ordinea lor. Soldatova la cerc si nu la minge?! Au pus-o pe Yana la minge si a scapat-o. Nu pot sa cred ca Soldatova nu va fi in finala de la minge. Din pacate, scorurile nu arata acest lucru si e cam sec (asta spune ceva intre relatiile politice Belarus-Rusia). Mamun a primit prea multe cadouri in ziua de azi.

  21. #945
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Clasament dupa prima zi

    1 Russia 74.741
    2 Belarus 72.857
    3 Israel 70.091
    4 Ukraine 69.165
    5 Italy 67.283
    6 Spain 67.116
    7 Azerbaijan 66.574
    8 Georgia 66.341
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •