Page 323 of 326 FirstFirst ... 223273313321322323324325 ... LastLast
Results 6,763 to 6,783 of 6846

Thread: Discutii off-topic

  1. #6763
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty R. View Post
    La Ucraina limba rusa este materna pentru jumatate de po****tie, si aproape toti altii vorbesc ruseste bine. Glasirule aici sunt cu accentul, care au cei la Ucraina sau la sudul Rusiei. Nu e rusa regulara.
    Nu m-ai inteles, eu m-am referit la indivizii respectivi. La un moment dat subalternul zice: da maior. Tipul e probabil maior in Rusia si ca atare probabil poate fi identificat dupa voce. E foarte greu sa faci fake cu vocea unor tipi care exista.

    In alta ordine de idei. Pina si un copil de 12 ani stie ca la un accident faci cordon si nu atingi nimic si nu lasi pe nimeni altii decit investigatori in perimetru. Ce au facut pro rusii e bataie de joc.

    Suna prea bine cuvintele australianului: the criminal is in charge of the crime scene.
    Last edited by mihaidascalescu; 22nd July 2014 at 12:41.

  2. #6764
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Pana la urma de unde stiu eu ca nu au tras niste americani, ca sa le puna in carca rusilor?

    Eu altceva as vrea sa inteleg: care a fost miza in Crimeea de s-a alipit Rusiei in urma unor simple proteste pro-europene.
    Perfect, atunci prorusii trebuiau sa deschida investigatia imediat si ar fi gasit racheta Americana. Tu chiar ai gindit?

    Si da care-I raspunsul la utima fraza, Marty?

  3. #6765
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Multumim, Marty. Asa e...acum e vorba si de cum circula informatiile. Pana la urma de unde stiu eu ca nu au tras niste americani, ca sa le puna in carca rusilor? Pana la urma noi suntem niste paduchi, drept dovada cate semne de intrebare au ramas dupa 11 septembrie. Dar, totusi, sper ca cei xare au participat in orice fel la genocidul asta sa se zvarcoleasca in mormant. Chiar nu e normal intr-un continent care se vrea civilizat. Nici cri mai mari teroristu nu au facut asta (Al Qaeda, Hamas etc.) (si nu pun la calcul ce s-a intamplat pe 11 septembrie pentru ca pentru mine americanii nu au fost suficient de convingatori)
    De acord cu tine, poate altcineva a fost in spatele atentatelor, pana la urma nu cred ca rusii sunt chiar atat de fraieri incat sa-si puna o lume intreaga in cap, ar fi avut numai de de pierdut nu si de castigat.
    Iar legat de 11 septembrie sunt multe intrebari care pana azi au ramas fara raspuns, prea multe semne de intrebare si lucruri care nu se potrivesc.
    Pacat doar ca si atunci la fel ca si acum au murit oameni nevinovati pt a servi scopurilor si intereselor celor de la varf
    Pe mine ma deranjeaza si declaratiile si atitudinea conducatorilor nostri, ei chiar nu se gandesc ce scot pe gura, ar tb sa fie mai rezervati in declaratii si sa se gandeasca de doua ori inainte sa vorbeasca
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  4. #6766
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    De acord cu tine, poate altcineva a fost in spatele atentatelor, pana la urma nu cred ca rusii sunt chiar atat de fraieri incat sa-si puna o lume intreaga in cap, ar fi avut numai de de pierdut nu si de castigat.
    :
    Pai daca a fost altcineva de ce prorusii nu au facut cordon imediat si dat access la investigatori sa vada cine e in spate?

    Si de fraieri banuiesc ca prorusii sint fraieri/beti/fara minte lasati sa controleze arme puternice obtinute de la cine oare. Cine stia ca imaginatia din film se va transforma in asa o amara realitate?
    http://www.youtube.com/watch?v=iH-ko7PRMEk
    Last edited by mihaidascalescu; 22nd July 2014 at 14:31.

  5. #6767
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Eu altceva as vrea sa inteleg: care a fost miza in Crimeea de s-a alipit Rusiei in urma unor simple proteste pro-europene.
    Ce inseamna "miza"? Traducere google nu e clara.
    Nu m-ai inteles, eu m-am referit la indivizii respectivi.
    ok.

  6. #6768
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty R. View Post
    Ce inseamna "miza"? Traducere google nu e clara.
    Marty, miza e scopul, interesul...ce a fost atat de important in Crimeea de toate lucrurile au evoluat atat de rapid?

    @Mihai: Nu, nu prea gandesc. Sunt si blonda si nu am decat 7 clase, dupa cum poti observa din modalitatea de frazare si din felul de a scrie. Dar ai dreptate, chiar nu gandesc prin ochii mijloacelor media, care sunt doar ustensile de mani****re a maselor (pe principiul lui Lapusneanu). Prefer sa imi dezvolt propria modalitate de gandire si sa citesc mai putin din actualii "intelectuali" si "analisti" care pot fi cumparati cu o casa, o vacanta pe un vas de croaziera sau vreo suma de cateva zeci de mii de euro (sau lire, cum vrei).


    Daca eu as fi jurnalist BBC acum si ti-as spune ca la atacul de la metroul din Londra ar fi fost implicati doi rusi m-ai crede, nu? Doar pentru ca, vezi Doamne, sunt BBC si ce grozavi sunt!

    Si ca sa intelegi si mai bine ce vreau sa spun pentru ca vad ca subtilitatile nu le pricepi: nu e nici frumos, nici politicos sa ii sarim in cap lui Marty si sa ne dam cu parerea de cat de vinovati sunt rusii si prorusii doar datorita nationalitatii sale. In opinia mea sunt la fel de vinovati ucrainienii, care, daca stiau cat de instabila este situatia in zona, ar fi trebuit sa inchida spatiul aerian fara sa astepte sa se produca asa ceva.

    Si inca ceva, pentru ca m-ai prins azi pe picior gresit...incearca sa vezi cate postari erau pe forumul asta inainte sa vii tu si cate au mai ramas in ultimul an, de cand esti tu activ si de cand ai fraze de genul "tu gandesti?" la indemana. O sa fii surprins de rezultat.

  7. #6769
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Daca eu as fi jurnalist BBC acum si ti-as spune ca la atacul de la metroul din Londra ar fi fost implicati doi rusi m-ai crede, nu? Doar pentru ca, vezi Doamne, sunt BBC si ce grozavi sunt!

    Si ca sa intelegi si mai bine ce vreau sa spun pentru ca vad ca subtilitatile nu le pricepi: nu e nici frumos, nici politicos sa ii sarim in cap lui Marty si sa ne dam cu parerea de cat de vinovati sunt rusii si prorusii doar datorita nationalitatii sale. In opinia mea sunt la fel de vinovati ucrainienii, care, daca stiau cat de instabila este situatia in zona, ar fi trebuit sa inchida spatiul aerian fara sa astepte sa se produca asa ceva.

    Si inca ceva, pentru ca m-ai prins azi pe picior gresit...incearca sa vezi cate postari erau pe forumul asta inainte sa vii tu si cate au mai ramas in ultimul an, de cand esti tu activ si de cand ai fraze de genul "tu gandesti?" la indemana. O sa fii surprins de rezultat.
    Ai noroc ca m-ai gasit pe picior bun.

    Daca ai fi journalist bbc si ai spune aia, te-ar da afara. Asa se protejeaza o imagine/brand/neutralitate.

    Ba inteleg subtilitatile destul de bine. Daca citesti din urma ai sa vezi ca nu I-am sarit in cap. Am intrebat daca traducerea e corecta. Daca el ar fi raspuns doar da, acolo s-ar fi oprit discutia. Chestia e ca m-a indemnat sa nu cred, care indemn m-a dus la intrebarile pe care le-am pus.

    Cit despre efectul mihai: Sa fie ca oamenii nu vor sa gindeasca si de aia nu mai scriu ? Daca e adevarat, cu atit mai bine citim chestii putine dar gindite.

  8. #6770
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    @Mihai: Nu, nu prea gandesc.
    .
    Daca citesti postul 6765 cuvintele tale si ale mele, daca cuvintele mele au rost, rezulta ca cuvintele tale sunt gresite. Daca e din lipsa de gindire sau din altceva e subjected to furher investigation.

    Si in acelasi post ma alatur comentariului tau pt ca-i o intrebare buna.
    Last edited by mihaidascalescu; 23rd July 2014 at 12:34.

  9. #6771
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Marty, miza e scopul, interesul...ce a fost atat de important in Crimeea de toate lucrurile au evoluat atat de rapid?
    Ok. Atunci, interesul Crimeei, care este region prorus (apartinind Ucrainei doar 20 de ani), este sa fie cu tara materna, cu economica mult mai puternica, si afara de oameni care au uzurpat putere in Kiev. Interesul Rusiei e clar - Crimeea este un punct de enorma importanta in cea ce priveste forta militara in Marea Neagra. De asta au inteles foarte bine si repede.

  10. #6772
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Multumesc, Marty.

  11. #6773
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marty R. View Post
    Ok. Atunci, interesul Crimeei, care este region prorus (apartinind Ucrainei doar 20 de ani), este sa fie cu tara materna, cu economica mult mai puternica, si afara de oameni care au uzurpat putere in Kiev. Interesul Rusiei e clar - Crimeea este un punct de enorma importanta in cea ce priveste forta militara in Marea Neagra. De asta au inteles foarte bine si repede.
    Sunt generalizari foarte mari aici. crimeea e regiune prorusa doar 58%. Pe ceilalti 42% anti rusi nu-I mai socotim? http://www.businessinsider.com/crime...s-chart-2014-3

    Chestia e ca in Europa din 1945 nici macar o tara nu si-a marit teritoriul cu un cm2. Nici in America nici in Australia, doar in Africa. Oare de ce o lume intreaga nu a recunoscut furtul Crimeei, pentru ca le e frica de americani?

  12. #6774
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Nu e ziua nimanui in perioada asta?

  13. #6775
    sport legend Deanna's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    376
    Reputatie
    1
    Ma pot sacrifica eu... Sa fie ziua mea
    Daca nu merge, atunci azi a fost ziua imnului

  14. #6776
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Deanna View Post
    Ma pot sacrifica eu... Sa fie ziua mea
    Daca nu merge, atunci azi a fost ziua imnului
    La multi ani!

  15. #6777
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    La multi ani, Di! Multumesc pentru sacrificiu, chit ca abia l-am vazut. Dupa cum spuneam...esti pe zi ce trece mai simpatica si mai plina de surprize

  16. #6778
    sport legend Deanna's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    376
    Reputatie
    1
    Multumesc multumesc
    Ti-as da like, da' nu-mi permite forumul

  17. #6779
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1

  18. #6780
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Eu nu. Il respect, este foarte implicat emotional in gimnastica Romaneasca, dar nu cred ca realizeaza cum sunt interpretate din afara comentariile sale fata de Romania. Are o mentalitate foarte invechita de a gandi asupra propriei tari; acea mentalitate de lehamite care indiferent cat de justificata este sau nu, ne trage in jos. Lehamitea, desgustul te face sa nu ai incredere in propriile forte, si cand nu ai incredere nu lupti. Este usor sa ridici din umeri si sa spui deznadajdut "asa este Romania/asa suntem noi Romanii". Este foarte greu sa iti vezi tara cu incredere. Si chiar daca nu ar fi o inceredere meritata pe deplin, NUMAI prin aceasta schimbare de mentalitate, prin increderea propriilor forte, se poate schimba ceva in bine! Mihai, te respect si inteleg de ce gandesti asa, dar te rog sa intelegi de ce o refuz. Nu este deloc o modalitate constructiva de a gandi. Trebuie sa intelegem ca singura modalitate de a ne ridica este de a avea incredere in propriile forte, si a noastra si a celor din jur. In special a celor din jur! Acesti oameni care per total formeaza Romania. Apelative gen "Romanica" sunt distructive pentru ca portretizeaza Romania intr-o tara micuta, firava, plina de vulnerabilitati. Daca vor strainii sa ne vada asa, treaba lor, noi suntem cei care nu trebuie sa ne vedem astfel.
    Daca doar as fi criticat de aici din my lofty position as fi de accord cu tine. Dar vezi tu ca nu m-am oprit doar la critica. Cei ce m-au citit pot sa spuna ca de multe ori am oferit sugestii chiar indemnuri la actiune pentru a incepe sa transformam romanica in Romania.

    Cit despre cum ne vad strainii, sa incepem mai inainte cu in ce fel ne vedem noi: nu de putine ori, ba chiar aproape de fiecare data cind ascult comentatori, programme romanesti vad multiple afirmatii a starii de micism in care ne vedem. Nu stiu cit le vedeti/distingeti voi de acolo dar de aici sunt supervizibile. Si asta foarte selectiv din TV vazut de mine. Dumnezeu stie cit de bombardati sunteti voi de acolo.

    Cit despre mentalitate invechita hai sa vedem. Niste oameni s-au uitat imprejur si se pare ca au ales sa emigreze. Pentru ca e mai bine. Asta nu acum cinzeci de ani, invechit, ci acum, la current. Si asta e replicat la nivel de milioane la momentul actual. Unde e invechitura?

  19. #6781
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    Daca doar as fi criticat de aici din my lofty position as fi de accord cu tine. Dar vezi tu ca nu m-am oprit doar la critica. Cei ce m-au citit pot sa spuna ca de multe ori am oferit sugestii chiar indemnuri la actiune pentru a incepe sa transformam romanica in Romania.

    Cit despre cum ne vad strainii, sa incepem mai inainte cu in ce fel ne vedem noi: nu de putine ori, ba chiar aproape de fiecare data cind ascult comentatori, programme romanesti vad multiple afirmatii a starii de micism in care ne vedem. Nu stiu cit le vedeti/distingeti voi de acolo dar de aici sunt supervizibile. Si asta foarte selectiv din TV vazut de mine. Dumnezeu stie cit de bombardati sunteti voi de acolo.

    Cit despre mentalitate invechita hai sa vedem. Niste oameni s-au uitat imprejur si se pare ca au ales sa emigreze. Pentru ca e mai bine. Asta nu acum cinzeci de ani, invechit, ci acum, la current. Si asta e replicat la nivel de milioane la momentul actual. Unde e invechitura?
    In Romania exista f multi oameni de valoare, oameni care chiar fac ceva pt tara asta dar de multe ori aleg sa ramana in umbra, nu sa devina persoane publice. Asemenea persoane exista peste tot, tb doar sa privim atent in jur...
    Probabil din afara tabloul se vede cu totul altfel dar pe mine ma doare sa vad oameni care acum sunt departe de Romania si vad doar lucrurile negative din tara in care s-au nascut, care le-a oferit o educatie si o identitate.
    Iar televizorul e unul din cele mai eficace si mai subtile mijloace de mani****re...
    Last edited by ice_girl; 17th August 2014 at 20:55.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  20. #6782
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Drept să-ți spun mai făcut praf. Tu înțelegi diferența dintre critica de dragul criticii și critica cu sfaturi /îndemnuri. Pe copii cind fac o prostie nui critici și le explici?
    PS. A nu se crede ca vam făcut copii.

  21. #6783
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    Drept să-ți spun mai făcut praf. Tu înțelegi diferența dintre critica de dragul criticii și critica cu sfaturi /îndemnuri. Pe copii cind fac o prostie nui critici și le explici?
    PS. A nu se crede ca vam făcut copii.
    Sincer nu asta era intentia mea, dar nu voi intra intr-o polemica caci consider ca nu are rost.
    Oricum iti recomand sa iei niste lectii de limba romana ( de mult am vrut sa-ti zic acest lucru dar m-am abtinut insa vazand acest "post" n-am mai rezistat )
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •