Page 24 of 35 FirstFirst ... 14222324252634 ... LastLast
Results 484 to 504 of 718

Thread: Diverse 2015

  1. #484
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Eu nu cred ca totul sta in forta ci si in tehnica. Cred ca cea mai auzita indicatie pe care o da Octavian Belu inainte de sol e : ''intai te inalti si apoi te rastorni''. Unele fete se arunca pur si simplu pe spate ca sa termine rotatiile fara a avea inaltime. Poate au invatat tehnica gresit de mici si acum chiar daca cineva le invata pe cea corecta din cauza emotiilor fac tot ceea ce s-au obisnuit sa faca ? Nu stiu daca asta e explicatia dar in mintea mea are sens
    Nici prima Tsukahara a Oliviei nu e foarte inalta dar e prima data cand o prezinta in concurs, aterizarea e controlata...se incearca macar...cea grupata e deja mai buna...
    Exact la asta ma refeream, ca daca Laura si-ar imbunatati tehnica ar putea avea diagonale mult mai grele la sol si nu ar fi asa de depunctata. Si ai dreptate la faptul ca ea se arunca in rasturnare inainte de inaltare: la triplu surub pleaca cu picoarele deja un pic intoarse, adica intoarce inainte de bataie. Nu am vazut asa ceva la fetele antrenate de Bellu. Si apropo de asta nu am mai vazut-o pe Adela Popa de mult, nici nu am mai auzit de ea (o antrena si pe Laura si pe Andreea Iridon). Stie cineva daca mai antreneaza la Izvorani?

  2. #485
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    Cred ca cea mai auzita indicatie pe care o da Octavian Belu inainte de sol e : ''intai te inalti si apoi te rastorni''. Unele fete se arunca pur si simplu pe spate ca sa termine rotatiile fara a avea inaltime. Poate au invatat tehnica gresit de mici si acum chiar daca cineva le invata pe cea corecta din cauza emotiilor fac tot ceea ce s-au obisnuit sa faca ? Nu stiu daca asta e explicatia dar in mintea mea are sens
    Vorbind in general, cel mai de folos modul de a face elementul (cu accent la inaltime sau rotatie) depinde de multe lucruri, de pilda momentum si viteza la elemente precedente de accelerat, forta de repulsie, cit de intins este corpul in zbor, daca sunt (si citi) suruburi in element. Nu intotdeauna vointa sa sari cit se poate mai inalt e potrivita. Totusi, e totul cu putinta si cea ce ai spus, cind din cauza emotiilor nu fac elementul ca in stare linistita.


  3. #486
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Multumesc inca o data. Extrem de eleganta si cu foarte mult potential. Dupa cum s-a zis deja, insa, teama mi-e sa n-o vedem peste vreun an-doi la Izvorani, demotivata si numarind accidentarile . Sper sa nu pateasca asa ceva.

  4. #487
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    Multumesc inca o data. Extrem de eleganta si cu foarte mult potential. Dupa cum s-a zis deja, insa, teama mi-e sa n-o vedem peste vreun an-doi la Izvorani, demotivata si numarind accidentarile . Sper sa nu pateasca asa ceva.
    Pentru putin , eu doar am dat mai departe. Sunt fetele de la Puzzle Gym care fac o treaba buna acolo si care merita multumirile si aprecierea.
    Nu cred ca e cazul sa ne panicam...nici Forminte care e acum la Deva nu are o faima prea buna cand vine vorba de accidentari..ce a fost a fost, ce facem de aici inainte..asta conteaza..
    PS: m-am mai linistit de cand am vazut ca si Dora a fost la Constanta cu restul fetelor imi place mult si vad atata potential la ea ..

  5. #488
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Ce vad eu cel putin din partea gimnastelor de la Deva este progres de la competitie la competitie, pe de alta parte eu zic ca bazele la paralele inca nu sunt bine invatate - inca se mai vad mari probleme de tinuta, dar sper sa dispara cu timpul. As dori totusi sa vad si elemente precum Shaposhnikova/Khorkina, elementele astea sunt asa de rare la noi

    Nu mai sunt noutati de la Onesti?
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  6. #489
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Ce vad eu cel putin din partea gimnastelor de la Deva este progres de la competitie la competitie, pe de alta parte eu zic ca bazele la paralele inca nu sunt bine invatate - inca se mai vad mari probleme de tinuta, dar sper sa dispara cu timpul. As dori totusi sa vad si elemente precum Shaposhnikova/Khorkina, elementele astea sunt asa de rare la noi

    Nu mai sunt noutati de la Onesti?
    Pai dupa rezultate (pe Romgym e un link la sfarsitul articolului) se vede asa:
    - fetele de la Deva (Cimpian si Crisan) au fost peste cele de la Izvorani:Ciurusniuc,Orzu si Holbura(Butuc nu a facut decat paralele )toate cu un an mai mare si la Izvorani de multa vreme. Orzu dupa atatia ani la Izvorani sare din 4.4 si are paralel din 4.8..la barna si sol sta ceva mai bine 5.4 si 5.2.
    Ciurusniuc si Holbura note de plecare mai mari dar tot intre 5.1 si si 5.6...si acelasi Youchenko simplu..(probabil vor sarii Amanaruri direct la Rio)
    Butuc paralele din 5.3 .Pe Puzzlegym am vazut ca are ceva combinatii noi plus un Geinger intre bare (nu mi se pare cea mai buna idee...in fine) si Shaposhnikova.
    Trag concluzia ca Andra Stoica si Cristina Vrabie sunt fie sub nivelul celor ce au luat parte la concurs sau accidentate..Peng nerefacuta inca.
    Alte concluzii: Ioana Crisan sare ceva din 5.2 (Y 1.5 poate?) iar notele de la sol mi se par usor umflate (cam greu sa ia peste 8.5 la executie in concursurile internationale).
    Parerea mea e ca fetele din generatia 2000 care sunt acum la Izvorani nu prea au sanse sa mearga la olimpiada..nu au fost invatate mai nimic de atatia ani iar Olimpiada bate la usa...pacat...

  7. #490
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Eu ii felicit pe cei de la Deva pentru modul in care gestioneaza pregatirea acestor fetite. In 2013 si 2014 am fost la Onesti, anul acesta am lipsit, insa progresul este uimitor. Si nu e peste noapte, nu mai mult decat pot duce, ci totul a fost adaugat in etape, gradual.
    www.fangymnastics.com

  8. #491
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Butuc paralele din 5.3 .Pe Puzzlegym am vazut ca are ceva combinatii noi plus un Geinger intre bare (nu mi se pare cea mai buna idee...in fine) si Shaposhnikova.
    Am vazut paralelul (https://www.youtube.com/watch?v=j6SOQlHiseQ) - inabilitatea ei de a rata fiecare handstand ma deranjeaza structura exercitiului e iarasi...de nota 2.

    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Trag concluzia ca Andra Stoica si Cristina Vrabie sunt fie sub nivelul celor ce au luat parte la concurs sau accidentate..Peng nerefacuta inca.
    Se spunea pe facebook ca Vrabie arata intr-o forma buna. Nici eu nu inteleg de ce nu au participat toate componentele lotului de junioare. In cazul in care toate fetele arata la fel ca in 2012, atunci eu zic ca Olivia Cimpean si Ioana Crisan ar trebui sa mearga la EYOF (pentru ca au varsta necesara).

    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Alte concluzii: Ioana Crisan sare ceva din 5.2 (Y 1.5 poate?) iar notele de la sol mi se par usor umflate (cam greu sa ia peste 8.5 la executie in concursurile internationale).
    Tsukahara 360, a doua saritura a Larisei , iar in general toate notele la nationalele noastre sunt cu vreo 2 puncte overscored nu inteleg de ce, punctul e sa fii foarte strict...

    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Parerea mea e ca fetele din generatia 2000 care sunt acum la Izvorani nu prea au sanse sa mearga la olimpiada..nu au fost invatate mai nimic de atatia ani iar Olimpiada bate la usa...pacat...
    Tot asta zic despre antrenorii lotului de junioare (C, L Moldovan); mai mult numai despre accidentari auzim si progresul este asa de slab si incet. Sper numai ca Andra Stoica sa fie intr-o forma buna, dar incerc sa nu am mari asteptari.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  9. #492
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Am vazut paralelul (https://www.youtube.com/watch?v=j6SOQlHiseQ) - inabilitatea ei de a rata fiecare handstand ma deranjeaza structura exercitiului e iarasi...de nota 2.
    Mie imi place ca pune elementele in combinatii..structura cred ca e provizorie,nici mie nu-mi place Giengerul intre bare dar cred ca Shaposnikova va deveni Van Leeuwven iar atunci va fi pe partea de bara care trebuie si Geingerul normal in afara . Anda are executie frumoasa de obicei insa are elemente noi si cred ca scopul era sa isi duca exercitiul cu structura noua la capat fara ratare. Eu daca vad ca se incearca sunt multumita...
    Nu-mi dau seama cate suruburi face la coborare dar cred ca e totusi o coborare C daca ma uit la nota de plecare.

    Pe Andra am vazut-o antrenandu-se in reportajele despre Ponor, probabil a fost accidentata si e in revenire...eu stiam de o accidentare dar aia a fost de mult, speram sa o vad concurand deja.
    Ca notele sunt cu vreo 2 puncte overscored nu-s de-acord ,nu or fi ele chiar de 8.9- 9 dar nici de 6-7....

  10. #493
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Sau leaga Shapo de Gienger
    www.fangymnastics.com

  11. #494
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Multumesc celor de la Puzzlegym pentru filmulete si relatari de la fata locului. Mi-au placut fetele din lotul Deva desi la paralele mai trebuie lucrat si la ele.
    M-a cuprins un soi de optimism cind le-am vazut exercitiile Ioanei, Oliviei sau Denisei si nu numai, grupul 2001 are mull mai multe gimnaste valoroase.
    Ele sint ok cu pregatirea dar starea mea de optimism a trecut rapid cind am vazut exercitiile celor din grupul Izvorani......

  12. #495
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Ca nota E pentru paralelul lui Butuc nu as da mai mult de 8 (faza cu 2 puncte era putin exagerata ).

    In mod special imi place ca se speculeaza codul la barna pentru multe fete; am vazut multe elemente legate de sarituri, plus o serie frumoasa (spin+side aerial): https://www.youtube.com/watch?v=fYD6Czq_GhE

    Oare vom ajunge sa vedem pirueta scorpion numita dupa o romanca? I-a iesit extrem de bine
    https://www.youtube.com/watch?v=xXBnlkmvoYk
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  13. #496
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Sau leaga Shapo de Gienger
    Ar fi fain, dar nu prea vad asta devenind realitate cu cu antrenorii nostri de paralele.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  14. #497
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Eu ma intreb cine antreneaza junioarele la Izvorani. Spunea cineva de cuplul Moldovan, dar eu stiam ca acestia sunt deja la senioare.

    De fapt, una dintre probleme cred ca e si neasumarea coordonarii si a antrenorilor. Stie cineva cine e antrenorul fiecarui aparat? Antrenorul junioarelor? Al senioarelor pana la urma, ca nu toate par antrenate de cuplul BB?

    Ok, nu stim noi, dar ei se stiu cine cum sunt?

    Pentru ca asa responsabilitatea se disipa, dam vina pe colegul, pe fete, pe vreme, pe lipsa salii... si uite-asa apar accidentari, nimeni nu mai progreseaza...

    Sper din toata inima ca lucurile sa fie odata luate in serios, ca progresul celor de la Deva arata ca totusi se poate lucra cu fetele de azi...

  15. #498
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Crișan, Câmpean si Ciurusniuc vor merge la EYOF. Nu înțeleg alegerea ultimei gimnaste, mai ales ca vroiam sa meargă Stoica.

  16. #499
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    La urma urmei asa e corect, primele 3 locuri la nationale.
    Stoica nu a participat, poate e accidentata

  17. #500
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  18. #501
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Vad ca sunt realiste asteptarile ei sau cele inspirate de antrenori.

    Încerc să mă antrenez cât mai bine ca să prind echipa și să o ajut să urce pe podium.

  19. #502
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Si a spus ca deja isi creste D-urile la toate cele 4 aparate. Sunt sigura ca Andreea va fi o surpriza frumoasa cu updates Daca Andreea reuseste sa profite de artistica la sol si sa sara macar din 5.6, o vad in echipa la Mondiale si Rio. O cam vad si fara astea, dar cred ca va progresa. Si ea si Andreea Munteanu.
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  20. #503
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Mi se pare mie, sau am vazut-o zilele astea pe FB pe Andreea Munteanu antrenand paralele?

  21. #504
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Andreea e in echipa si fara 5.6 la sarituri ))) Daca isi recupereaza FTY-ul e bine - pana in toamna ma refer
    Last edited by ancaqwe; 9th July 2015 at 10:21.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •