Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 58 of 58

Thread: Regulamentul jocului de snooker

  1. #43
    h8rz gonna h8 Zabriskie's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Haterville
    Posts
    4,246
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lover View Post
    2.la 3 faulturi consecutive jucatorul pierde jocul , deci nu are cum sa faca mai mult de 2 ca tu sa continui

    asta e daca vede ambele extremitati ale unei bine rosii sau a coloratei daca pe masa nu mai exista bile rosii.

    edit: am vz ca a mai explicat si realmadrid.com

    Quote Originally Posted by resita View Post
    eu stiu ca cel mai mare break a fost de 147 si chiar Ronnie a realizat unul
    Ronnie are primele 5 cele mai rapide break-uri maxime.
    Last edited by Zabriskie; 24th May 2007 at 13:19.

  2. #44
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    doar nu i se spune "the rocket" for nothing
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  3. #45
    incepator
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Chiar eram nedumerit in legatura cu anumite reguli legate de falut, freeball si touchingball....
    si sa ma laud si eu m-am apucat si eu de jucat...pacat ca tre sa bat 20 si ceva de kilometri ca sa ma pot bucura de acest sport care marturisesc ca mi-a intrat in sange doar cand am vazut masa in realitate. bafta si cei care stati in dubii daca sa jucati...jucati fratilor daca aveti unde....placerea e garantata

  4. #46
    incepator Shizad's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Sunt nou pe aici si in primul rand vreau sa va salut pe toti si toate

    Din comenturile citite am vazut ca uni au nelamuriri in privinta nr de faulturi dupa care jucatorul pierde meciul.
    Intradevar dupa 3 faulturi consecutive poti pierde jocul insa numai daca vezi direct cel putin o bila rosie sau bila obiect (una din cele colorate). Si pentru a intari cele spuse recordul privind numarul de faulturi consecutive comise intr-un joc este de 12 sau 13, nu stiu sigur, el apartinand lui Mark King si lui John Higgins. Coincidenta sau nu, Mark King a realizad "pretiosul" sau record chiar intr-un meci oficial cu John Higgins, detinatorul, la vreme aceea, a aceluiasi record. Meci la care am avut placerea de a ma uita (la TV, bine-inteles).
    Cat priveste breakul maxim la inceputul fiecarui meci, cel care face prezentarile specifica clar break maxim 147 pcte.; iar cel mai mare break posibil, am inteles de la cei doi comentatori de pe Eurosport, Daniel Bontea si Marius Ancuta, ca poate fi nu de 155, cum stiam si eu, ci de 163 de pcte. Cum poate fi posibil nu ma intrebati, va intreb eu pe voi cei care aveti cunostinta de asa ceva.

    Sper ca am fost de ajutor.

  5. #47
    ^_^fana rafa^_^ suzy.horror's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    126
    Reputatie
    1
    au incercat cei doi comentatori sa explice ceva despre cum s-ar realiza break-ul de 163. ceva de genu ca arbitrul sa scoata din buzunar o bila rosie in loc de bila neagra si astfel ar fi 17 bile rosii (aici se pune si faza q freeball) si nu mai stiu cum. Oricum era ceva legat de greseala arbitrului.
    P.S: daca nu ati inteles nik nu-i vina voastra.

  6. #48
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    9
    Reputatie
    1

    Exclamation Demarare snooker la next level in ARAD

    Quote Originally Posted by Ulio singuraticu View Post
    Imi place la nebunie sa joc snooker la club in arad! La masa mea se aduna vreo 20 si ceva de oameni! Avem si arbitru da ala sarcu cred ca sa pensionat!
    Am o urgenta, Ulio, si anume:

    1. Consideri ca cea mai buna masa de snook din Arad e cea de la UTA?

    2. Daca este in alta parte alta mai buna, in acea locatie ar fi spatiu suficient sa pun in jur banci tip arena pt spectatori la o competitie?

    3. Daca esti de acord sa ne intalnim toti cei care joaca cat de cat snook la mine, sa discutam un subiect interesant, si anume:
    ---a) Organizare turneu jucatorii de top vs. jucatori locali in vara asta
    ---b) Organizare jocuri demonstrative Jimmy White la Arad (in cadru turneu din septembrie)

    Pentru ambele manifestari am acordul si intreg concursul Federatiei de Snooker, hai sa miscam ceva si in Arad. Mentionez ca acordul punerii la dispozitie a mesei de catre proprietar se lasa cu schimbarea postavului si a mantelor + set bile noi, plus reclama care si-o face gazduindu-ne, etc.

  7. #49
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by suzy.horror View Post
    nu platanu. cel mai mare break poate fi de 155 de puncte. atunci knd se comite la inceputul jocului un freeball iar advesarul joaca o bila colorata si apoi bila neagra, iar bila colorata se totalizeaza k o bila rosie si ar veni 16 bile rosii si de 16 ori bila neagra plus bilele colorate in ordine. adik 16x1+16x7+27 (27=suma bilelor colorate) si in total iese 155. atat stiu ...dar este f complicat...cica cel mai mare break a fost de 148 de puncte...nu mai retin cn la realizat
    E vorba de Scot Burnett, aici articolul:
    http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/othe...er/3750162.stm

  8. #50
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    9
    Reputatie
    1

    Thumbs up Finala Campionat EU + Jimmy White

    pentru cine n-a fost la Bucuresti in 05.06, aici un mic montaj sentimental al evenimentului. Desigur, nu jocurile in sine, alea ar fi fost normal (mai ales ca s-a produs si o premiera, cel mai tanar campion european - Luca Brecell 15 ani!!!) sa le transmita macar o televiziune....

    Dar daca nu e fotbal, li se cam rupe.

    In fine, link-ul:

    http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/othe...er/3750162.stm

  9. #51
    junior Tudor2805's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    la tv pare usor... in realitate n-am jcat nici snooker, nici biliard
    Last edited by pinki; 5th August 2010 at 18:50.

  10. #52
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    biliardul nu e chiar atat de greu, dar snookerul e greu.
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  11. #53
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    142
    Reputatie
    1
    biliardul amator nu este greu, cel profesionist este

  12. #54
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    pai da, dar pt inceput, nu e greu
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  13. #55
    sport legend Neinfrantu's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    407
    Reputatie
    1
    nu platanu, se poate face break mai mare doar cu freeball

  14. #56
    incepator
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Snookerul e mai greu decat biliardul ....

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Cluj
    Posts
    596
    Reputatie
    1
    dar e mai frumos ....

  16. #58
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    eu am jucat de 2 ori si prima data am reusit 3 bile rosii si 1 roz nu consecutiv, dar macar le-am reusit
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •