Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 198

Thread: 2014 season

  1. #64
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sun View Post
    just one question legat de tankingul lui 76ers.

    Daca vor fi 0-82, asta inseamna ca au 100% sanse (garantat) 1st round pick ?
    Banuiesc ca te referi la 1st pick - 1st round. Si nu, that pick is already taken.. by Cleveland.

  2. #65
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blu3red View Post
    Banuiesc ca te referi la 1st pick - 1st round. Si nu, that pick is already taken.. by Cleveland.
    sau chicago cand sunt 1.7% la primul loc, cel mai bun jucator din draft e din chicago si una din cele mai tari francize e la pamant


    Quote Originally Posted by sun View Post
    just one question legat de tankingul lui 76ers.

    Daca vor fi 0-82, asta inseamna ca au 100% sanse (garantat) 1st round pick ?



    cel mai slab record are 25% sanse la primul loc si nu poate sa prinda un pick mai jos de locul 4. locul 2 are 19.9% si nu poate sa pice sub locul 5, locul 3 15.6% fara posibilitatea sa cada sub locul 6 si tot asa.



    imi e scarba de ce fac cei de la phily si mai exact ce au facut in offseason. o rusine, nba-ul trb sa se duca la regula in care ult 4 echipe au sanse egale la first pick. mcw+noel si 10 jucatori parca generati de nba2k15.
    Last edited by koko88; 3rd December 2014 at 21:55.
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  3. #66
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by koko88 View Post
    imi e scarba de ce fac cei de la phily si mai exact ce au facut in offseason. o rusine, nba-ul trb sa se duca la regula in care ult 4 echipe au sanse egale la first pick. mcw+noel si 10 jucatori parca generati de nba2k15.
    Sincer, nu inteleg atitudinea asta.
    Esti fan Sixers ?
    NU.

    Atunci ce te fute pe tine grija ce fac ei ?
    Asta e problema lor si a fanilor lor.
    Si majoritatea fanilor lor nu par sa se plinga.

    Si daca tot esti fan Cavs acum (nu am o problema cu asta, e treaba fiecaruia si pot intelege si chiar sprijin conceptul de a fi fanul unui jucator, nu al unei echipe), ar trebui sa stii ca si Cavs au facut tanking masiv. Doar ca ei au cam futut pick-urile alea, in special pe Bennett.

    Si cind Cavs iau 3 1st picks in 4 ani, nu poti zice nimic de norocul lui Bulls cu Rose. Daca NBA-ul voia sa ii ajute pe Bulls, li-l dadea pe Lebron in 2003.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    ^^ a fost o ironie la alta ironie, lol chill. daca nu sunt fanul unei echipe nu pot sa-mi exprim opinia despre alta echipa? sunt fanul valley vipers din generatie in generatie nu am dreptul sa spun despre nba nimic inseamna.

    sistemul e idiot si varianta cu sanse egale pt ultimele 4 recorduri e de departe cea mai buna. probabil la un moment dat o se ajunga si aici. una e sa faci tanking "sanatos" si alta e sa aliniezi o echipa cu 2 jucatori cu potential si restul adunati in urma unui casting.


    prin tanking sanatos inseamna sa pui si tu o echipa in vara care sa castige cateva jocuri, sa doreasca si sa si poata iar pe final cand nu mai ai sanse la playoffs sa ii odihnesti. la 76ers daca unu calca intr-o boltoaca e DNP o saptamana.
    Last edited by koko88; 4th December 2014 at 01:16.
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  5. #68
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    houston 25 points up fara howard vs memphis.


    joaca bine, harden e ok are un sezon mai slab on O dar oarecum mai bunicel on D, fata de anul trecut. problema lui apare in aprilie si mai.


    in vest cred ca lucrurile sunt clare desi e foarte devreme si evit predicitions after 5-10-15-20-25 games dar urmatoarele echipe o intre in playoffs:


    memphis
    san antonio
    golden state
    portland
    houston
    dallas
    clippers

    o sa fiu uluit daca una din ele nu prinde top 8, poate doar un injury. okc asa cum s-a mai spus au sansa sa fie cel mai periculos 8th seed din istorie.
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  6. #69
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by koko88 View Post
    ^^ a fost o ironie la alta ironie, lol chill. daca nu sunt fanul unei echipe nu pot sa-mi exprim opinia despre alta echipa? sunt fanul valley vipers din generatie in generatie nu am dreptul sa spun despre nba nimic inseamna.

    sistemul e idiot si varianta cu sanse egale pt ultimele 4 recorduri e de departe cea mai buna. probabil la un moment dat o se ajunga si aici. una e sa faci tanking "sanatos" si alta e sa aliniezi o echipa cu 2 jucatori cu potential si restul adunati in urma unui casting.


    prin tanking sanatos inseamna sa pui si tu o echipa in vara care sa castige cateva jocuri, sa doreasca si sa si poata iar pe final cand nu mai ai sanse la playoffs sa ii odihnesti. la 76ers daca unu calca intr-o boltoaca e DNP o saptamana.
    Tot nu mi-ai explicat cu ce te afecteaza pe tine ce fac Sixers.
    Nu te obliga nimeni sa te uiti la ei daca joaca praf, nu esti fanul lor, asa ca nu vad problema.

    Din contra, mie mi se pare ca au un plan clar pe care il executa cit se poate de bine:
    - fac tot ce se poate sa aiba sanse cit mai mari la loterie (nu vor avea 100% la #1, dar au 100% la top 4 si sanse mari la #1)
    - iau jucatori tineri si le dau o tona de minute

    Un bonus e faptul ca jucatorii tineri care primesc imediat multe minute si pierd multe meciuri, daca sunt genul motivati, nu doar multumiti sa ia milioanele, vor fi mai tirziu mai dispusi sa renunte la ceva bani, touches, ego pt a cistiga.

    Asa ca atunci cind Sixers vor aduce 1-2-3 staruri via draft/FA/trade, vor fi riscuri mai mici de certuri si probleme in echipa. Dupa atita losing, jucatorii vor fi fericiti sa cistige.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    ^ am o problema cu tankingul in acest mod ridicol, acelasi mod pe care l-au pus in practica si bobcats cand inainte de sezon acum 3 ani au avut un roster deplorabil, lucru care le-a adus cel mai prost record % din istorie. din toti jucatorii de atunci nu s-a dezvoltat nimeni, poate doar kemba dar nu mult iar zeii baschetului i l-au dat pe mkg si nu pe davis.


    sper sa se intample si asa acum. puteau sa fie oricare alta echipa, nu conta numele. chiar nu pricep, trebuie sa fiu fanul cuiva sa-l critic pe respectivul sau respectiva echipa ? e o problema NBA, singurul sport american in care nu s-a rezolvat tankingul iar o decizie simpla ( cele 4 echipe din subsol sa aibe combinatii egale ) ar rezolva. evident ca s-a votat dar unii nu au vrut din motive evidente.


    pe langa chestia asta mai e si problema cu dezvoltarea talentelor intr-un mediu in care pierzi seara de seara. kyrie si dion incearca acum sa isi schimbe stilul de joc, ba chiar kyrie intreba in timpul unui timeout daca atmosfera din united center e ca atmosfera de playoff. ma refer strict la reteta de tanking masiv ( 2 talente si restul jucatori generati de nba2k ) si nu la un tanking obisnuit ( okc in trecut ). prin tanking obisnuit ma refer la o echipa cu potential, care duce lipsa de veteranii care apar in momentele decisive dar care in any given night pot bate pe oricine si daca in decembrie sunt pe locul 9 sa incerce sa ajunga in playoffs.
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  8. #71
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploiești City
    Posts
    998
    Reputatie
    1
    Eu cred că într-un astfel de sistem de tanking agresiv există riscul ca tinerii jucători să dobândească o mentalitate de loser pe care cu greu o mai schimbi după. Cu alte cuvinte, nu vor ști să câștige dacă în toată perioada lor de formare au fost învățați doar cum să piardă în orice context.

    Mi se pare cu două tăișuri tactica asta. În plus, chiar dacă îi înțeleg de ce procedează astfel, e o practică antisportivă.
    Last edited by T-Mac89; 4th December 2014 at 20:11.
    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

  9. #72
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by koko88 View Post
    ^ am o problema cu tankingul in acest mod ridicol, acelasi mod pe care l-au pus in practica si bobcats cand inainte de sezon acum 3 ani au avut un roster deplorabil, lucru care le-a adus cel mai prost record % din istorie. din toti jucatorii de atunci nu s-a dezvoltat nimeni, poate doar kemba dar nu mult iar zeii baschetului i l-au dat pe mkg si nu pe davis.


    sper sa se intample si asa acum. puteau sa fie oricare alta echipa, nu conta numele. chiar nu pricep, trebuie sa fiu fanul cuiva sa-l critic pe respectivul sau respectiva echipa ? e o problema NBA, singurul sport american in care nu s-a rezolvat tankingul iar o decizie simpla ( cele 4 echipe din subsol sa aibe combinatii egale ) ar rezolva. evident ca s-a votat dar unii nu au vrut din motive evidente.


    pe langa chestia asta mai e si problema cu dezvoltarea talentelor intr-un mediu in care pierzi seara de seara. kyrie si dion incearca acum sa isi schimbe stilul de joc, ba chiar kyrie intreba in timpul unui timeout daca atmosfera din united center e ca atmosfera de playoff. ma refer strict la reteta de tanking masiv ( 2 talente si restul jucatori generati de nba2k ) si nu la un tanking obisnuit ( okc in trecut ). prin tanking obisnuit ma refer la o echipa cu potential, care duce lipsa de veteranii care apar in momentele decisive dar care in any given night pot bate pe oricine si daca in decembrie sunt pe locul 9 sa incerce sa ajunga in playoffs.
    1. Am inteles ca ai o problema, dar tot nu inteleg DE CE ?
    E treaba lor daca vor sa piarda meciuri. A lor si a fanilor lor.

    2. Bobcats nu mi s-a parut ca au facut tanking serios vreodata. Au fost doar bad team, ca Bucks anu trecut.

    3. Cred ca voi nu pricepeti DE CE fac Sixers asta.
    Sunt 2 moduri de a construi o contendera/dinastie in NBA:

    A) Free agency - dar pt asta trebuie sa ai pe cineva gen Riley care sa atraga FAs si/sau established winning history/culture, gen Spurs. Sixers nu au nici una din astea.

    B) Draft - dar sansele sa iei 1 superstar sau 2 mergind 1-2 ori la loterie sunt FOARTE mici - nu toti au bafta lui Spurs cu Duncan. Daca vrei sa fii sigur de un superstar real, trebuie sa mergi la loterie de 4-5 ori, ideal cu multiple pick-uri in loterie.

    OKC a executat foarte bine partea cu drafting, dar owneru a fost cheap bastard si au spart o potentiala dinastie.

    Sixers fac asta pt ca vor o dinastie.
    Nu doar o one hit wonder.
    Tot tanking-ul, tot losing-ul le creste sansele de a drafta 1-2-3 superstaruri.

    Si odata ce construiesti o winning culture, dupa aia poti atrage FA la pret redus etc.

    PS: Normal ca s-a votat impotriva.
    Unele echipe au planuri pt mai multi ani, si normal ca nu le convine ca regulile sa fie schimbate de la un an la altul. Sunt convins ca daca Silver zicea ca schimbarea sa fie facuta peste 3 sau 5 ani, s-ar fi votat un pic altfel.

    Si doar ca ultimele 4 sa aiba sanse egale nu rezolva mare lucru.
    Schimbarile propuse erau mai multe.

    Eu personal nu am probleme cu tanking-ul atita vreme cit e facut cu scopul de a cistiga mai tirziu.

    Singurul punct la care va dau partial dreptate e faza cu jucatorii obisnuiti cu losing, dar de aia aduci veterani si, eventual, un star FA care a cistigat deja - ca sa ii invete si cum se cistiga. Au mai fost jucatori care au pierdut tone de meciuri si au cistigat in final.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  10. #73
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    partea asta cu tankingul e o strategie, ce fac sixers acum e fara indoiala uncharted waters. Dar daca le iese ( cu campionate castigate la rand peste vreo 5 ani ), o sa vedem mai multe echipe facand asta, si va fi fun ( in a sick way ) sa vedem echipe cu adevarat luptandu-se sa piarda meciuri

    Insa mai grava mi se pare problema de inequality intre Vest si Est. Mai putin de un sfert de sezon a trecut si deja Vestul are cu 40 de Wins mai mult decat Estul in confruntarile directe. Daca se pastreaza ritmul, "scorul final" va fi in jur de 300-150, adica ~ 66% )

    Cat de fair e ca 8th seed sa fie an de an sub .500 in Est iar in Vest sa fie multiple echipe peste .500 ( unele bine de tot peste ) care sa rateze post-seasonul?

    Cauza principala pentru ca se intampla asta nu e ca Philly a decis sa faca non-combat. Minnesota nu e cu mult mai buna pe hartie, ba chiar a pierdut meciul direct cu Philadelphia , si tot are 4 victorii; Lakers ( care e o gluma in Vest ) e 4-1 impotriva Estului... si asa mai departe.

    In Est in schimb, echipe care erau date playoff contenders ( New York, Detroit, Charlotte ) sunt sub orice critica, si chiar echipe precum Chicago sau Cleveland, care erau ( tot pe hartie ) miezu din Fanta si posibil win-it-all contenders, au dezamagit, nefiind superioare nici macar celorlalte echipe bune din Est.
    Last edited by sun; 5th December 2014 at 13:47.

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    889
    Reputatie
    1
    stiu cui o sa fiu fanul nr 1 in nba dupa ce lebron se retrage sau fanul nr 2 acum : Anthony Marshon Davis, Jr.


    pe lebron nu am apucat sa-l vad decat dupa primii 2-3 ani asa ca la Davis pot sa ma laud ca l-am vazut inca din colegiu. povestea lui personala, transformarea incredibila fizica ( era PG in college ) si transformarea in joc m-au impresionat. Urmarindu-l mi-am dat seama ce inseamna corpul si cum cativa ani pot sa faca diferenta incredibila ( lebron se misca la fel, Kobe era un zeu atletic in primii ani din nba, nu mai spun cine era KG in his prime care acum transpira pana la masa comentatorilor ). mileage & age nu iarta pe nimeni
    Vince Carter vs. Brandon Roy: A healthy guy who likes to pretend he's injured against an injured guy pretending to be healthy

  12. #75
    Blue Magic T-Mac89's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ploiești City
    Posts
    998
    Reputatie
    1


    [SIZE="2"][FONT="Lucida Console"]"It's kinda great to see the Celtics doin well again cuz that was so much fun in my day to go to the Boston Garden and they spit at you and throw things at you and talk about your mom. It sounds like dinner at Kenny Smith's house." - Charles Barkley[/FONT][/SIZE]

  13. #76
    Johnny Knoxvill John's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    BAGDAD
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Kobe Bryant Calls Teammates 'Soft Like Charmin' During Practice

    Kobe Bryant called his Los Angeles Lakers' teammates "soft" during a 5-on-5 scrimmage on Thursday. The practice was the first by Bryant in several weeks.

    Byron Scott has held Bryant out of most practices and shootarounds this season.

    "You m-----f------ are soft like Charmin in this m-----f-----," said Bryant. "God damn, is this the type of s--- that's going on in these practices? Now I see why we've lost 20 f---ing games. We're soft like Charmin. We're soft like s---."

    Bryant passed Lakers general manager Mitch Kupchak and said, "I'm supposed to practice and get better, Mitch. I'm supposed to practice and get better. These m-----f------ ain't doing s--- for me."

    https://vine.co/v/O6hOL2IE3Zd
    Maybe it's OK?

  14. #77
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    zi nebuna in NBA:

    Knicks invinge pe cineva
    Detroit invinge pe cineva
    Spurs pierde vs Lakers in OT cu Swaggy P hero
    Grizzlies se chinuie acasa cu Hornets in OT
    Clippers si Blazers isi iau reality checks in Est.
    Cavs piede la New Orleans desi LBJ are un 41 point game ( 17/24 FG )

  15. #78
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Oh, Tobias Harris. Miss you, man.
    We wont be out-tanked!!!

  16. #79
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by John View Post
    Kobe Bryant Calls Teammates 'Soft Like Charmin' During Practice

    Kobe Bryant called his Los Angeles Lakers' teammates "soft" during a 5-on-5 scrimmage on Thursday. The practice was the first by Bryant in several weeks.

    Byron Scott has held Bryant out of most practices and shootarounds this season.

    "You m-----f------ are soft like Charmin in this m-----f-----," said Bryant. "God damn, is this the type of s--- that's going on in these practices? Now I see why we've lost 20 f---ing games. We're soft like Charmin. We're soft like s---."

    Bryant passed Lakers general manager Mitch Kupchak and said, "I'm supposed to practice and get better, Mitch. I'm supposed to practice and get better. These m-----f------ ain't doing s--- for me."

    https://vine.co/v/O6hOL2IE3Zd
    LEADERSHIP !!!!

    /s
    Now this, my friend, is gonna be fun

  17. #80
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Motivul pentru care am platit League Pass e out for season. Nice.
    We wont be out-tanked!!!

  18. #81
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bogeyman View Post
    Motivul pentru care am platit League Pass e out for season. Nice.
    Josh McRoberts ?
    Now this, my friend, is gonna be fun

  19. #82
    the one sun's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Cluj ( all of the time )
    Posts
    5,832
    Reputatie
    1
    Jabari....

    pacat .. era mult hype in jurul lui

  20. #83
    manager Blu3red's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    Se pare ca am avut gura aurita cand am zis ca o sa fie un sezon plin de injuries. Nasol, speram sa n-am dreptate.

  21. #84
    JABBAri Parker Bogeyman's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Londra
    Posts
    1,982
    Reputatie
    1
    Incredibil. Acum Giannis
    We wont be out-tanked!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •