Results 1 to 7 of 7

Thread: Campionatele Nationale de Gimnastica

  1. #1
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1

    Campionatele Nationale de Gimnastica

    C.N. de gimnastica vor avea loc in weekendul acesta la Bacau. Tot atunci va fi organizata ceremonia de retragere a Andreei Raducan. Concursul si probabil si festivitatea vor fi transmise de TVR2 si TVR International. Programul transmisiilor este:

    Vineri 19.00-20.30 – concursul feminin
    Sambata 17.30-19.30 – concursul masculin
    Duminica 12.30-15.30 – finale aparate

  2. #2
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Mersi pentru informatii.

    Te-ai uitat weekend-ul trecut la campionatele nationale de gimnastica ritmica din sala Floreasca? Am inteles ca a fost un show pe cinste.

  3. #3
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Nu le-am vazut, au fost la televizor? Oricum, gimnastica ritmica imi place mult mai putin pentru ca sunt de parere ca ii lipseste daruirea totala din gimnastica artistica. Una e sa manevrezi o minge sau o panglica sau un cerc si alta e sa ai curajul sa te-arunci cu capul inainte deasupra unei barne de 10 centimetri. In ritmica lucrezi cu un obiect, in artistica cu propriul corp. Ce-i drept poate ca gimnastica ritmica e mai eleganta, dar daca vreau eleganta mai bine ma uit la dans sportiv sau patinaj artistic (care e de altfel un alt sport care cere curaj).

  4. #4
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Concursul feminin a fost castigat de Andreea Munteanu, ceea ce reprezinta oarecum o surpriza, iar cel masculin de Marian Dragulescu.
    Din cate am vazut, sariturile sunt la nivel relativ bun, paralele la nivel mediu (cu exceptia lui Dana Sofronie, care e cu o clasa peste colegele ei), iar barna si solul foarte bine (dar ar mai fi de lucrat si acolo).
    La nivel individual n-o sa ne fie usor la Mondialele de peste o luna, n-am vazut nici un exercitiu care sa primeasca bonus mai mare decat strictul necesar. Cele mai mari sperante pentru o medalie ar fi Oana Ban si Alexandra Eremia la barna, iar la sol probabil Andreea Munteanu si Silvia Stroescu. Poate chiar si Sofronie la paralele ar avea o sansa. Ca echipa lucrurile stau mai bine, dar din cauza paralelelor probabil o sa fie nevoie de ratari ale americancelor si rusoaicelor ca sa luam primul loc. Si cum acestea nu sunt prea zgarcite cu ratarile (mai ales rusoaicele) sansele sunt mai mult sau mai putin egale.

  5. #5
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    in trecut cate mesaje consecutive erau,nu prea erau utilizatori

  6. #6
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Wow...de Catalina Ponor nu zicea nimeni ca o sa termine vice-campioana mondiala...ar fi bine sa mai citesc si eu din cand in cand arhiva asta, sunt convinsa ca e plina cu surprize

  7. #7
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Wow...de Catalina Ponor nu zicea nimeni ca o sa termine vice-campioana mondiala...ar fi bine sa mai citesc si eu din cand in cand arhiva asta, sunt convinsa ca e plina cu surprize
    da,categoric e,forumul mi se pare ca a aparut in 2002

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •